TÜRKİYE-UMMAN İŞ KONSEYİ MUSKAT ZİYARETİ

TÜRKİYE-UMMAN İŞ KONSEYİ MUSKAT ZİYARETİ, 8-10 NİSAN 2018

Türkiye-Umman İş Konseyi Başkanı Orhan Güner başkanlığında 9-10 Nisan 2018 tarihlerinde Muskat'a  bir ziyaret düzenlendi. İş Konseyi Başkan Yardımcıları Mert Tümen ve Zeynel Abidin Kaymak'ta katıldığı heyette inşaat, enerji, savunma, yapı malzemeleri, inşaat makinaları sektörlerinden 24 firma temsilcisi yer aldı.

Ziyaret kapsamında, Umman Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Rashid Amer Mohammed Al Mesailhi ile bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmeye T.C. Muskat Büyükelçisi Atılay Ersan ve Ticaret Müşavirimiz Murat Göğüş de katıldı. Görüşmede, yeni seçilen Türkiye-Umman İş Konseyi Yürütme Kurulu'nun ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde daha etkin bir rol alacağı, siyasi ilişkilerin çok iyi düzeyde olmasına rağmen ekonomik ilişkilerin daha iyi olmasının beklendiği dile getirildi.

Umman-Türkiye İş Konseyi Başkanı Salem Al Rawas başkanlığında İş Konseyi toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Duqm Özel Ekonomik Bölgesi ve Umman Su ve Enerji İdaresi tarafından iş birliği ve yatırım fırsatlarına dair sunumlar yapıldı. Toplantıda Umman Sultanlığı Ulusal Havayolu Şirketi "Oman Air" in Istanbul'a başlatacağı uçuşlar ile karşılıklı ziyaretlerin artacağı gündeme geldi. Diğer yandan, Umman'ın Yemen ile ticarette önemli bir geçiş noktası olduğu ve Yemen'in yeniden imarında Ummanlı ve Türk firmaların işbirliği yapabilecekleri konuşuldu.  Umman'ın Türk ürünlerini Dubai üzerinden ithal ettiği bu nedenle doğrudan iletişim kanallarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğu gündeme gelen konular arasında yer aldı.

Küçük ve orta ölçekli Türk firmalar açısından Umman'da yatırım yapmak için bir çok fırsat bulunduğu, teknoloji transferi konusunda işbirliği yapılabileceği üzerinde duruldu. Umman'ın ABD ile olan Serbest Ticaret Anlaşması ve Arap Serbest Ticaret Bölgesi üyesi olması aynı zamanda Körfez İşbirliği Konseyi Ülkesi olmasının avantajları vurgulandı.

İzmir'den Salalah Limanı'na haftada bir deniz taşımacılığı yapıldığı; ancak Türkiye-Katar örneğinde olduğu gibi İran üzerinden'de Umman'a Ro-Ro taşımacılığı yapılabileceği, bu şekilde ticaretin gelişebileceği dile getirildi.

İş Konseyi Başkanı Orhan Güner,Umman tarafına teşekkür ettikten sonra DEİK'e ilişkin bilgi aktardı.  Umman ve ABD arasında olan STA nedeniyle özellikle Türkiye'de tekstil üreticilerinin konuyla ilgilenebileceğini ifade etti.  Duqm, Salalah ve Sohar projelerinin Türk firmaları açısından çok dikkat çekici olabileceğini dile getirdi. Türk müteahhitlik firmalarının Umman pazarında gösterdikleri başarının ise Türk firmalarına duyulan güvene işaret ettiğini belirtti. Umman'ın bölgede lojistik merkez olmaya dönük yaptığı çalışmaların takdirle karşılandığını sözlerine ekledi. Son olarak, Türkiye ekonomisindeki son gelişmelere dair bilgi aktardı.