TÜRKİYE - VİETNAM İŞ VE YATIRIM FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen Türkiye-Vietnam İş ve Yatırım Forumu, 8 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Vietnam'daki iş imkanlarının yanı sıra Türkiye'deki yatırım ortamının da değerlendirildiği iş forumunda firmalar arası iş birliği anlaşması imzalandı.

"Sizin başarınız, bizim başarımızdır"

Vietnam Ulusal Meclis Başkanı Nguyen Thi Kim Ngan,Türkiye ve Vietnam'ın ikili ilişkiler açısından güçlü bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade ederek, Türkiye'nin Asya, Avrupa ve Amerika arasında bir köprü görevinde olduğunu dile getirdi. Vietnam'ın orta gelirli bir ülke olma yolunda ilerlediğini belirten Ngan, "Vietnam, Asya pazarında önemli bir rol oynamakta. Vietnam, son dönemde stratejik bir üretim üssü olmaya başladı. Harika bir siyasi istikrar ortamına sahibiz. Dış dünyaya entegrasyon süreci de iyi bir şekilde ilerlemekte. Ülkemiz, uluslararası yatırımcılar için daha cazip hale gelecek" dedi. Türkiye'nin, Vietnam'a yatırım yapan ülkeler arasında 26'ıncı sırada yer aldığını vurgulayan Ngan, "Bizim mottomuz, "Sizin başarınız, bizim başarımızdır". Vietnam'ın kapısı Türk şirketlerine her zaman sonuna kadar açık." dedi.

İnşaat ve müteahhitlik alanlarında çok fırsat var

DEİK Başkanı Nail Olpak ise küresel ticaret savaşlarının çokça konuşulduğu günümüzde, Türkiye ve Vietnam ekonomilerinin, birlikte iş birliği yaparak büyümeye ve yeni nesiller için istihdam alanları oluşturmaya devam edeceğini söyledi. Her iki ülkenin ekonomik altyapısı, yetişmiş insan kaynağı, sahip oldukları iç pazar ve ihracat imkanları ile büyüyen ve çeşitlenen üretim sektörleri sayesinde Türk iş çevrelerinin Vietnam'daki halihazırda 700 milyon dolar seviyesinde olan yatırımlarını bir adım daha öteye götürme ve artırma fırsatını iyi değerlendirecekleri kaydetti.

İkili ticaret hacmi hedefi 4 milyar dolar

Türkiye ve Vietnam'ın önemli bir büyüme oranı yakaladığına dikkat çeken Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Dan Hoang An, "Vietnam 2017 yılında yüzde 7'lik bir büyüme ile 416.7 milyar dolar ticaret hacmine ulaştı. Türk yatırımcılar, Asya pazarlarına Vietnam üzerinden ulaşabilirler. Asya pazarının 600 milyonluk tüketici potansiyeli var. Her iki ülke enerji, imalat sektörü gibi farklı alanlarda iş birliği yapabilir. Bu alanlardaki iş birliklerinin ve yatırımların teşvik edilmesi ve fırsatların değerlendirilmesi çok önemli. Ayrıca işletmelerin pazarla ilgili olarak düzenlenen fuarlara, sergilere ve forumlara katılmaları ticari iş birliklerin geliştirilmesi ve ikili ticaret hacmimizin 4 milyar dolara çıkarılmasında faydalı olacaktır" dedi.

İş ortaklıkları kurulabilir

"Vietnam'da İş İmkanları ve Türk Endüstri Parkı" adlı sunumunu gerçekleştiren Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı Ali Tezölmez ise iki ülke firmalarının düzenlenen forumlara katılarak, iş ortaklıkları kurabileceklerini söyledi. Ülkedeki yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi için firmaların kendi tanıtımlarını yapmalarında fayda gördüklerini kaydeden Tezölmez, Vietnam'ın ABD ve Asya'ya giriş kapısı olduğunu belirterek, "Türkiye ve Vietnam çok büyük iş birliği potansiyeline sahipler" dedi.