VI. AVRASYA YÜKSEKÖĞRETİM ZİRVESİ EURIE 2021, 3-5 MART 2021 (ÇEVRİM İÇİ)

Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) tarafından "Mesafeleri Kaldırıyoruz" sloganıyla çevrim içi düzenlenen 6. Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi (EURIE-Online Summit 2021) 3-5 Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle online platformda yapılan planlanan etkinlikte, dünyanın en seçkin üniversitelerinden akademisyenler ve yükseköğretim sektörünün önde gelen temsilcileri bir araya geldi.

 Açılış konuşmalarında, EURAS ve EURIE Başkanı Doç.Dr. Mustafa Aydın, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, YÖK Başkan Vekili Rahmi Er, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak,TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Hasan Madal,  TİM Başkanı İsmail Gülle ve DEİK Başkanı Nail Olpak konuşmalarını yaptılar. Nail Olpak zirvede yaptığı konuşmada, salgının eğitimi doğrudan etkilediğini belirterek, "Bu alanda zorlu bir süreç yaşanıyor ve dünyada eğitim de farklı bir yöne doğru evriliyor. Bu değişime ayak uydurmak ve geleceğin eğitim modelleri üzerinde her zamankinden daha fazla çalışmanın önemli olduğunu belirtti.

EURIE 2021 konferans programında eşzamanlı 40'tan fazla panel ve seminerde yükseköğretimde uluslararasılaşma ve dijital dönüşüm, dünyada uluslararası öğrenci hareketliliği, yurtdışı eğitim programları, Erasmus+, uluslararası araştırma ve projeler, uluslararası sıralamalar, yükseköğretimde sürdürülebilirlik, erişim ve kadın liderliği gibi birçok önemli konu 120'den fazla seçkin konuşmacıtarafından ele alındı Pandemi döneminde yaşanan dönüşümler, çevrimiçi eğitimde kalite, sanal değişim programları gibi güncel meseleler tartışıldı.

EURIE 2021 sanal fuar alanında ise dünyanın farklı bölgelerinden üniversiteler kendi aralarında akademik işbirliklerini geliştirmek üzere canlı video görüşmeleri ve her türlü bilgi paylaşımları yapıldı. Öğrenci temin acenteleri, eğitim teknolojileri firmaları, kamu paydaşları ve çeşitli ülkelerin pavilyonları yer aldı.