VİLNİUS SANAYİ VE TİCARET ODASI GENEL MÜDÜRÜ ALMANTAS DANİLEVİCİUS ZİYARETİ VE NETWORKİNG ETKİNLİĞİ, 06.06.22, VİLNİUS

Türkiye-Litvanya İş Konseyi, Serdar Kurt başkanlığındaki heyet ziyaretinde, Vilnius Sanayi ve Ticaret Odası Genel Müdürü Almantas Danilevicius ile toplantısını 6 Haziran 2022 tarihinde düzenledi.

Vilnius Sanayi ve Ticaret Odası Genel Müdürü Almantas Danilevicius, Türkiye'nin ve Türk iş insanlarının Litvanya ekonomisi açısından önemine dikkat çekti. İçinde bulunulan dönemin Litvanya ekonomisi için kritik öneme sahip olduğunu aktaran Danilevicius, Rusya ve Belarus sınırlarının kapatıldığını ve bunun tüm sektörleri etkilediğini ifade etti.

Danilevicius, mevcut durumun Litvanyalı iş insanlarını Litvanya'nın ihracat hacminde 4.4 milyar dolar ve yüzde 11 ile en yüksek pay sahibi olan Rusya ve yüzde 3 pay sahibi olan Belarus'un yerine yeni pazarlar aramaya ittiği ve Türkiye'nin de bu konuda değerlendirildiği aktardı. Litvanya'nın ithalatının 5.39 milyar dolarını yani  yüzde 12'lik kısmını Rusya'dan yüzde 3.5'luk kısmını ise Belarus'tan yapıldığı belirten Danilevicius, mevcut durum sebebiyle özellikle enerji, yakıt, demir-çelik ve ham madde konularında bunların satışını gerçekleştirecek ortaklar arandığı söyledi.

İş Konseyi heyeti, yatırım, tedarikçi ya da iş ortağı arayan Litvanyalı iş insanlarının kendilerini tanıtmasının ardından B2B görüşmeler gerçekleştirdi.