YENİ ATANAN T.C. GABORON BÜYÜKELÇİSİ SAYIN MELTEM BÜYÜKKARAKAŞ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri tarafından T.C Gaboron Büyükelçisi görevine yeni atanan Meltem Büyükkarakaş ile Güneydoğu Afrika Bölgesinden Sorumlu Koordinatör Başkan Yardımcısı Yalçın Kıroğlu'nun ve Botsvana'da yatırım yapmayı hedefleyen iş insanlarının katılımı ile tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

Bahse konu toplantıda; Türkiye'nin yatırım anlamında Botsvana'ya açılmamış olduğu ve yeni bir pazar olduğu belirtilmiştir. Anılan ülke üzerinden Hem ekonomik hem de ticari anlamda Güney Afrika'nın etkisi olduğu belirtilirken Güney Afrika ile ticari ilişkisi bulunan Türk firmalarının Botsvana'ya da açılabilecekleri ifade edilmiştir.

Botsvana, potansiyeli ortaya çıkmamış olmakla birlikte sektörel ihtiyaçların belirlenmesinin önemine değinildi.  İş Konseyi bulunmayan Bostvana'nın, anılan ülkeye heyet ziyareti ve karşı kanat bulunulması akabinde kurulmasının hedeflendiği belirtildi. THY'nin Bostvana'ya direk uçuşu olmadığı için iki ülke arasındaki turizmin geri planda kaldığı ancak direk uçuşların başlar ise iki ülke arasındaki turizmin artacağı ifade edildi.

Tekstil, turizm, enerji, sağlık turizmi ve inşaat sektörleri iki ülke arası potansiyel yatırım ve iş birlikleri geliştirilmesi muhtemel sektörler olarak değerlendirildi.