HALİT ACAR

1987 yılında Cizre'de doğan Halit Acar, 2011 yılında İngiltere Sussex Üniversitesi Ekonomi ve Yönetim bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılından bu yana Universal Acarsan Genel Müdürü unvanıyla, Acarsan Holding'in Irak'taki tüm operasyonlarını koordine etmekte ve yürütmektedir. Bu süre zarfında, toplamda 3000 yatak kapasiteli ve 400.000 m² inşaat alanına sahip, Hilla, Kerbela, Nasiriye, Missan ve Basra kentlerinde bulunan 5 ayrı eğitim ve araştırma hastanesinin proje geliştirme, inşaat, altyapı, inşaat sonrası teknik donanım tedarik, uygulama ve geri kalan tüm süreçlerini bizzat yöneterek işler hale getirdi ve Acarsan Holding bünyesinde işletmeye aldı. Yine bu yıllar içerisinde Ramadi, Hilla ve Basra kentlerinde bulunan 3 adet onkoloji hastanesinin de benzer tüm çalışmalarını icra etti. Düceil ve Tuzhurmatu'da bulunan toplamda 200 yataklı, 60.000 m² inşaat alanına sahip 2 adet genel hastaneyi ve 400 yataklı 82.000 m2 inşaat alanına sahip Kut kentinde bulunan eğitim araştırma hastanesini de Holding bünyesine katmış ve faal olarak 8'i bitmiş 3'ü inşaat halinde olan toplam 11 sağlık kompleksinin yönetimini halen yürütmektedir.

2015-2020 yılları arasında, Universal Acarsan Genel Müdürlüğünün yanı sıra Türkiye ve Ortadoğu'nun en seçkin inşaat projelerinden olan ICONOVA'yı hayata geçiren ekibin başında yer aldı. 255.000 m² üzerine kurulu, yüksekliği 162 metreye varan ve 7 kuleden oluşan lüks konut ve cadde mağazalarının bulunduğu projenin tüm inşaat süreçlerini koordine etti ve teknik donanım, mobilizasyon, malzeme tedariki gibi alanları yönetti.

2020 yılı itibariyle diğer görevlerinin yanı sıra Acarsan Holding iştiraki olan Jeotermal Enerji Santrali ve Güneş Enerji Santrali Projesi Greeneco'nun yönetim süreçlerinde yer almaktadır. Universal Acarsan Genel Müdürlüğünün yanı sıra Acarsan Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak Holdingin inşaat, sağlık ve enerji sektöründeki tüm yatırımlarının direktörlüğü görevini de yürütmektedir.

Halit Acar, daha önce Yürütme Kurulu Üyeliği ve İş Konseyi Başkan Yardımcılığını yaptığı DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanlığına 15 Ocak 2022 tarihinde yapılan DEİK İş Konseyleri Genel Kurulu'nda seçilerek görevi üstlenmiştir. Eş zamanlı olarak DEİK/Ortadoğu ve Körfez Bölgesi Koordinatör Başkan Yardımcılığı görevine de seçilmiştir. Görevi yürüttüğü ilk sene İş Konseyi 'Medya Görünürlüğü', ikinci senesinde ise 'Üstün Performans' ödüllerine layık görülmüştür. 20 Ocak 2022 tarihinde yapılan DEİK İş Konseyleri Genel Kurulu'nda DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanlığına ve DEİK/Ortadoğu ve Körfez Bölgesi Koordinatör Başkan Yardımcılığına tekrar seçilmiş ve halen görevlerini yürütmektedir. 25 Mayıs 2024 tarihinde ise DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği görevine de seçilmiş ve halen görevini sürdürmektedir.

2017-2023 yılları arasında Gaziantep Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yapan Acar, halen Gaziantep Polis Gücü Hokey Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliğini ve GAGEV (Gaziantep Geliştirme Vakfı) Mütevelli Heyeti Üyeliği'ni sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Halit Acar, ana dil seviyesinde İngilizce ve orta seviye Arapça bilmektedir.