OSMAN AKSOY

Osman Aksoy, 1952 yılında Ordu'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Giresun'un Piraziz ve Bulancak ilçelerinde tamamladı. Parasız yatılı olarak okuduğu Rize Lisesi'ni 1969 yılında bitirdi. Aynı yıl kayıt olduğu İ.T.Ü Makine Fakültesi'nden 1973 yılında Makine Mühendisi olarak mezun oldu.

Mezuniyeti sonrası Karabük Demir Çelik ve Sümerbank'a bağlı kuruluşlarda bir süre görev yaptıktan sonra 1978 yılında devlet memurluğundan ayrılarak özel sektöre geçti.

Bu süre içerisinde Kartaş Çember ve Profil Sanayi'nde Fabrika Müdürü, Singer Dikiş Makinaları'nda Malzeme ve Satınalma Müdürü, Koleksiyon Mobilya'da Malzeme Direktörü, ÇBS Boya Kimya'da Üretim Direktörü, Çelik Halat Sanayi'nde Kalite ve Teknoloji Direktörü, Temsa Termomekanik Sanayi'nde İstanbul Bölge Müdürü olarak üst düzey yöneticilik yaptı. Yine bu dönemde İBB şirketlerinden İGDAŞ İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi şirketinde 1994-1995 yıllarında Genel Müdür Yardımcısı ve daha sonra 2004 yılında kısa süre Genel Müdür olarak görev yaptı.

2000 yılında Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi Şirketi Satış ve Pazarlama Direktörü olarak Hayat Holding'e katıldı. 2007 yılında Hayat Holding Genel Sekreteri olarak atandı. Bu arada Hayat Holding'in İran'daki hızlı tüketim malları yatırımlarını yönetmek üzere, Papia ve Teno markalarıyla temizlik kağıdı; Molfix ve Molped markalarıyla da bebek bezi ve hijyenik ped, Test markasıyla deterjan üreten İran'da yerleşik Pars Hayat Şirketi Genel Müdürü olarak 2012-2014 ve 2019-2020 yıllarında İran'da görev yaptı. 15.03.2020 tarihinde İran'daki görevini tamamladı ve Hayat Holding Genel Sekreteri olarak eski görevine tekrar atandı.

Osman Aksoy;

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, İKMİB İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamuller İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi, Orta Anadolu Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı olarak da görevler yaptı.

Halen,

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi

DEİK/Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı,

DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi,

DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Osman Aksoy, biri matematik mühendisi ve biri de endüstri mühendisi iki erkek çocuk babasıdır, İngilizce bilmektedir.

Aksoy, Üsküdar-Altunizade'de merkezi bulunan Hayat Holding Genel Sekreteri olarak görevine devam etmektedir.