R. ERDEM ERKUL

Dr. Recep Erdem Erkul, pek çok alanda edindiği farklı deneyimlerle teknoloji alanında ses getiren çalışmalara imza atmış bir teknoloji girişimcisidir, ayrıca Cerebrum Tech'in kurucularındandır. Mayıs 2024 itibarıyla Dr. R. Erdem Erkul, Kore Cumhuriyeti'nin Sivas Fahri Konsolosu olarak görevlendirilmiştir.

Lise ve üniversite gibi henüz ilk gençlik yılları sayılan zamanlarda Türkiye'nin ilk internet portallarından biri olan Türkport'ta içerik üreticisi olarak çalışmıştır. Daha sonraki yıllarda farklı firmalarda iş yaşamına devam etmiştir. Microsoft Türkiye'de ve Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'nde farklı pozisyonlarda uzun yıllar görev alan Erkul, 2014-2018 yılları arasında da Samsung şirketinde direktör ve şirket sözcüsü olarak çalışmıştır. Yine bu yıllarda Güney Kore ve Türkiye arasında farklı Ar-Ge ve inovasyon projelerinde yer alıp çeşitli görevler üstlenmiştir. Erkul, Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'nde inovasyon ve Ar-Ge merkezleri kurulmasında liderlik etmiştir.

Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyinde (CEPIS) 2014-2017 yılları arasında başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştür. Günümüzde aktif olarak farklı görevlerde ve pozisyonlarda çalışmalarını devam ettirmekte olan R. Erdem Erkul, Türkiye Bilişim Vakfının (TBV) ve Global Girişimcilik Network'ün (GEN Türkiye) yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda Erkul, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Dijital Teknolojiler İş Konseyinde konsey başkanı olarak ve DEİK Sektörel İş Konseyleri Koordinatör Başkanı olarak görev almaktadır; bununla birlikte DEİK Yönetim Kurulu üyesidir. Ağustos 2023 itibarıyla dünya çapında teknoloji liderlerine ve yöneticilerine özel bir konsey olan Forbes Teknoloji Konseyine üye olarak seçilmiştir.

Dr. R. Erdem Erkul; e-devlet, e-katılımcılık akıllı şehirler, yapay zekâ, metaverse, yeni nesil teknolojiler, WEB 3.0 ve girişimcilik konularında yaptığı çalışmalarla ön plana çıkmaktadır ve bu alanlarda öncü olarak bilinmektedir. Halihazırda bu konularla ilgili pek çok sunumu, yazısı, demeci bulunan Erkul'un bu konular hakkında yazdığı birçok yazı Harvard Business Review (HBR) sitesinde yayınlanmıştır.

Doktorasını Ankara Üniversitesi Mülkiye'de Yönetim Bilimi ve E-Devlet üzerine yapmıştır. Harvard Kennedy School of Government, London School of Economics, Hacettepe Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve UMass Üniversitesi gibi okullarda çeşitli eğitimler almıştır.

Dr. Erkul, lise yıllarından bu yana global birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır ve bu projelerde liderlik etmiştir. Ayrıca kamu yönetimi, inovasyon, girişimcilik ve işletme alanlarında ulusal ve uluslararası diplomalara sahip olan Erkul, sosyal sorumluluk projelerindeki, akademideki ve iş hayatındaki başarıların ve çalışmaların yanında özel hayatında da farklı ilgi alanlarını canlı tutmaktadır, kopuz ve bağlama çalmaktadır.