Reha Denemeç (20 Mayıs 1961, Elazığ)
Milli Eğitim bakan yardımcılığı ve Cumhurbaşkanı başdanışmanlığı yapmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kurucu üyesidir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi onursal üyesi ve Türk–İngiliz Tatlıdil Forumu eş başkanıdır. DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı, Savunma Teknolojileri Mühendislik AŞ (STM) yönetim kurulu başkan vekili ve IC Holding yönetim kurulu üyesidir.
Siyasi Hayatı
AK Parti'nin şekillenme ve kuruluş aşamalarından başlayarak, 2002 Genel Seçiminde partinin seçimleri kazanmasına kadar olan süreçte Genel Başkan Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını üstlenmiştir. 2001-2015 yılları arasında partinin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu'nda yer almış ve 10 yıl süreyle Ar-Ge'den sorumlu genel başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2002-2015 yılları arası 22-23-24. dönem Ankara Milletvekili seçilmiş olup, TBMM'de Demokrasi Komitesi üyeliği yapmıştır. 110 ülkenin seçilmiş aktif 1000'den fazla parlamenterinden oluşan ve tarafsız bir uluslararası sivil toplum kuruluşu olan "Küresel Hareket için Parlamenterler" (Parliamentarians for Global Action) Uluslararası Kurul üyeliği yapmıştır. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Başkanlık Sistemini esas alan "İkinci Değişim Programı"nı hayata geçirmek üzere 1993 yılında kurulan Yeni Parti'de genel başkan danışmanlığı yapmıştır.
Avrupa Konseyi
2013-2015 arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı ve Strazburg'da bulunan Avrupa Konseyi Parlamentosu başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. AKPM onursal üyesi seçilmiş olup, katkı ve çalışmalarından ötürü "pro merito" takdir madalyası ile onurlandırılmıştır.
Devlet Hizmeti
1986 yılında, Devlet Planlama Teşkilatı'nda (şimdiki Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı) göreve başlamış, 1987 yılından itibaren Merkez Bankası, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Özelleştirme İdaresi, Devlet İstatistik Enstitüsü (şimdiki TÜİK) ve tüm kamu bankalarından sorumlu Devlet Bakanlığı'nda önce özel kalem müdürü ve sonra bakan müşaviri olarak çalışmıştır. Yüksek lisansını tamamlamasının ardından Devlet Planlama Teşkilatı, Ekonomik Modeller ve Stratejik Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nde uzman olarak çalışmaya devam etmiştir. 1997 yılında aynı kurumun genel sekreter yardımcılığı görevine atanmış olup, kısa bir süre sonra genel sekreter vekili olarak görevine devam etmiştir. Ayrıca Türk Standartları Enstitüsü Teknik Kurul üyeliği yapmıştır.
Özel Sektör
Başak Sigorta yönetim kurulu üyeliği, İstanbul Holiday Inn ve Crowne Plaza otellerinin sahibi olan Ataköy Otelcilik AŞ'nin yönetim kurulu başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
2001 yılında, Türkiye ve Orta Asya'da farklı sektörlerde yatırımları olan Çalık Holding'in enerji grubunda üst düzey yönetici olarak çalışmıştır.
Eğitim ve Askerlik Hizmeti
1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden lisans, daha sonra University of Delaware'den ekonomi dalında yüksek lisans derecesi almıştır. Harvard University, John F. Kennedy School of Government'da "Bilgi Çağında Değişimin Yönetimi ve Şekillendirilmesi" ve "Ekonomik Kalkınma için İnovasyon" programlarını tamamlamıştır.
Askerlik hizmetini Eğirdir ve Sarıkamış'ta komando asteğmen olarak yapmıştır.
Aile
Evli ve iki çocuk babasıdır.