1967 yılında Kayseri'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Fatih'de tamamlayan Doğan, Üniversite öğrenimini Malatya İnönü Üniversitesi'nde mühendislik fakültesinde tamamladı. 

1991 yıllarında iş hayatına İstanbul Borusan A.Ş.'de başladı. 1992 yıllarında Genel Sigorta ve Sigorta Murakabe Kurulu Reassurance kurumunda elementer branşlarda ve makine eksperi olarak çalıştı. 1993 yılında aile şirketi olan Turista Turizm Seyahat Acentası ile turizm sektöründe ticarete ilk adımı attı. Sektörde bulunduğu 22 yıllık tecrübesi ile yurtdışından turist getirme (incoming), kültürel turlar ve doğa turizmi gibi alanlarda profesyonelleşerek bu hedefi doğrultusunda ilerlemeye özen gösterip kişiye özel seyahat kulübünü kurdu. 

2010 yılında Sultanahmet Grup bünyesinde topladığı seyahat acenteliği, tur operatörlüğü, butik otelcilik ve sıcak hava balon işletmeciliği gibi faaliyetlerine devam etmekte olup, halen Sultanahmet Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Ayrıca bu faaliyetlerin dışında Avrupa merkezli Turista NL Holding in kurucusu olup ülkemizin tanıtımı için geliştirilen yeni projelerin Yönetim Kurulu Başkalığını yapmaktadır. TÜMSİAD'da bulunduğu 9 yıl süresince birçok alanda aktif çalışmalarda bulunan Doğan, çeşitli Komisyon Üyeliği, Komisyon Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Genel Başkan Yardımcılığı görevi süresince TÜMSİAD'ın yurtdışı yapılanmasında aktif olarak çalışan ve 8'i Avrupa'da Genel Merkez olmak üzere, Dünya genelinde 47 farklı ülke ve toplam da 55 nokta da temsilcilik oluşturulmasında görev aldı. Ulusal ve uluslararası alanda birçok toplantılar, iş forumları, konferanslar yönetip, yönettim kurulu üyeliklerinde bulundu ve çok sayıda yabancı ülkede ticari çalışmalar gerçekleştirdi.

Aktif olarak ticaret ve Sivil Toplum Kuruluşu Yöneticiliği yapan Yaşar DOĞAN Evli ve 2 çocuk babası olup, İngilizce ve Almanca bilmektedir.