TÜRKİYE VE ÇEKYA TARIMSAL TİCARETTE BİR ADIM ÖTEYE GİDECEK

TÜRKİYE VE ÇEKYA TARIMSAL TİCARETTE BİR ADIM ÖTEYE GİDECEK

Türkiye-Çekya İş Forumu, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çekya Tarım Bakanı Marian Jurečka, Çek Ticaret Odası Başkan Yardımcısı  Borivoj Minar,  DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve DEİK/Türkiye-Çekya İş Konseyi Başkanı Halil Kulluk'un katılımları ile 31 Ocak 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dünya genelinde 39 ülkede (29'u Afrika'da olmak üzere) gıdaya erişimde sorun olduğunu söyledi. Dünyada en zengin yüzde 20'lik kesiminin toplam tarımsal üretimin yüzde 70'ini tükettiğini vurgulayan Bakan Çelik, 2050 yılına kadar tarımsal hasılanın yüzde 60 artması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin milli tarım projesi ile, toplam tarımsal üretiminin artacağını vurgulayan Bakan Çelik, Çekya ile dış ticaret hacminin 5 milyar ABD Doları seviyesine çıkarılabileceğini söyledi. Bakan Çelik, halihazırda Çekya ile ikili tarımsal ticaret hacminin 126 milyon ABD Doları seviyesinde olduğunu, Rusya tecrübesinden hareketle, Türkiye ihracatında tarım alanındaki pazarlarda çeşitlendirmenin önemli olduğunu belirtti. Bakan Çelik, bu hedefle Çekya ile birlikte daha çok çalışarak, üçüncü ülkelerde de işbirliği potansiyelinin arttırılması gerektiğini vurguladı.

Çekya Tarım Bakanı Marian Jurečka, tarımın önemli olduğunu, susuz ve gıdasız bir ülkenin; ancak 30 gün dayanabileceğini, Çekya'nın tarıma önem verdiğini söyledi. Çekya'nın tarım arazilerinin işlenmesinde önemli katkılar yaptığını belirten Jurečka, Çekya'nın tarımın her alanında önde gelen bir ülke olduğunu söyledi. Çekya'nın Türkiye'ye en fazla sığır ihraç eden ülkelerden biri olduğunu belirten Jurečka, bu iş forumu ile iki ülke firmalarının yakın ilişkiler ve dostluklar kurarak, tarım alanında işbirliklerinin artacağını umduğunu ve Çekya'nın kapılarının Türkiye'ye açık olduğunu ifade etti.

 

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan,"Tarımsal üretim ve gıda güvenliği son yıllarda dünyanın en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son dönemlerde gelişmekte olan ülkelerde yaşanan gıda kıtlığı tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatıyor" dedi. Tarımsal üretim sorununun çözülmesi için ulusal ve uluslararası stratejilerin geliştirilmesi ve bu alanda verimli ve etkin işbirliği yapılmasının önemli olduğunu belirten Vardan, "Tarımsal üretim alanında ‘sorumlu' yatırımlar bu sorunların çözümünde önemli rol oynayacaktır" dedi. Çekya'nın Türkiye'nin AB üyeliği konusunda vermiş olduğu destekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Başkan Vardan sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye-AB ilişkilerinde 2016 yılının ilk yarısında yaşanan olumlu gelişmeler, maalesef ki 2016 yılının sonunda gerilime dönüştü. Avrupa Parlamentosu'nun ‘Türkiye ile müzakereleri askıya alma' çağrısı ise 50 yılı aşkın bir süredir devam eden ilişkilerimizde bir utanç simgesidir. Türk iş dünyası olarak ülkemizin AB üyeliğini hep destekledik; destekliyoruz. Ancak son dönemde ilişkilerin siyasi boyutunun ağırlık kazanması, ekonomik ve sosyal alandaki kazanımlarımızı da gölgeliyor. Buna da göz yummak istemiyoruz.  Önümüzdeki Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gibi zorlu bir süreç var. Burada Çek dostlarımızın yardımı ve desteklerini her zaman olduğu gibi yine bekliyoruz. Özellikle tarım sektöründe ciddi bir dönüşüm bizleri bekliyor. Bunu da unutmamamız gerekiyor."

Türkiye-Çekya Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016(Ocak-Kasım))

Toplam dış ticaret hacmi:  3.05 milyar ABD Doları

Türkiye'den Çekya'ya yapılan ihracat:  737 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri: Motorlu taşıtlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçaları ve tekstil.   

Türkiye'nin Çekya'dan  yaptığı  ithalat: 2.32 milyar ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Motorlu taşıtlar, karayolu taşıtları için aksam ve parçaları,otomatik bilgi işlem makineleri ve klima. 

Dış Ticaret Dengesi: Çekya lehine 1.58 milyar ABD Doları