BAŞKAN'DAN

TÜRKİYE VE TANZANYA İŞ DÜNYASI TİCARET İLE YATIRIMDA YENİ HEDEFLER İÇİN İSTANBUL’DA BULUŞTU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Tanzanya İş Forumu, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan, T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Endüstri ve Ticaret Bakanı Dr. Ashatu K. Kijaji, DEİK Başkanı Nail Olpak, Tanzanya Özel Sektör Kurumu İcra Direktörü Raphael Maganga, DEİK/Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı Erdem Arıoğlu ve iki ülke dünyasının önde gelen iş insanlarının katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleşti.

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan Türkiye ile her alanda iş birliğine açık olduklarına dikkat çekerek, "Tanzanya çok ciddi fırsatlar sunarken, coğrafi açıdan da 500 milyon tüketiciye kapılar açan önemli bir ticaret destinasyonu. Limanlardan demir yollarına kadar bölgede ticareti kolaylaştıran önemli adımlar attık. Doğal madenlerden turizme, doğalgazdan tarıma varan geniş bir ticaret sahası sunuyoruz. Genç nüfusumuzla birlikte gelişime çok açığız. Yatırımcılar için çok uygun politikalarımız mevcut. Teşvikler ve yatırım garantileri gibi pek çok avantaj sunuyoruz. Madencilik, enerji, tarım ve turizm alanlarında Türk iş dünyasının güvenli bir partneriyiz. Tüm kalbimle Türk iş dünyasını Tanzanya'ya yatırım yapmaya çağırıyorum. Her iki ülkenin muhataplarına ve DEİK'e teşekkür ediyorum. Bu İş Forumu, ülkelerimiz adına katalizör görevi görecek önemli bir buluşma" dedi.

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin Afrika kıtasının her alanda gelişmesine kardeşlik temelinde katkı sunduğunu ifade ederek, "DEİK tarafından Afrika ülkeleri ile kurulan İş Konseylerinin sayısı 48'e ulaşmış durumda. Afrika'daki Türk yatırımlarının piyasa değeri ise 10 milyar doları aşıyor. Afrika ülkeleri ile ticari ilişkilerimiz, karşılıklı anlayış ve kazan-kazan ilkeleri temelinde her geçen gün gelişiyor. Zira, Afrika kıtası ile 2003 yılında 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2023 yılında 37 milyar dolara ulaşmıştır. Bu dönem zarfında ihracatımız 2,1 milyar dolardan 22 milyar dolara; ithalatımız ise 3,3 milyar dolardan 15 milyar dolara ulaşmıştır. Tanzanya ise özellikle son dönemde yapmış olduğu reformlar ve ulaşacağı tahmin edilen yüksek büyüme oranlarıyla ülkemizin Afrika'daki en önemli ticari ortaklarından birisi haline gelmiştir. Tanzanya Cumhurbaşkanı Sayın Hassan ve heyetinin dün Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretleri, ikili ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyacak önemli bir adım oldu. Dost ülke Tanzanya ile 2003 yılında yaklaşık 11 milyon dolar olan ikili ticaret hacmimiz, 2023 yılında 346 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türk müteahhitleri günümüze kadar Tanzanya'da 6,4 milyar dolar değerinde 14 adet proje üstlenmiştir. Dünya çapında rekabetçi, kurumsal ve uzmanlaşmış yapısıyla Türk firmaları, Tanzanya'nın altyapı ve yatırım ihtiyaçları için iş birliğinde öne çıkmaktadır. Ticaret hacmimizi ilk etapta 1 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Enerji, madencilik, ulaştırma, turizm, tarım, gıda, yenilenebilir enerji ile müteahhitlik sektörleri başta olmak üzere Türkiye-Tanzanya iş birliklerini genişletecek pek çok fırsat alanı bulunuyor. Bu değerli iş forumu vesilesiyle Türk yatırımcıları Tanzanya'da yatırım yapmaya teşvik ediyorum. İlişkilerimizin önümüzdeki yıllarda daha da derinleşerek, gelişeceğine olan inancım tamdır." dedi.

Bakan Bolat: "Ülkelerimiz arasında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'nın imzalanmasını arzu ediyoruz"

T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ise "Dün Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Tanzanya Cumhurbaşkanı başkanlığında gerçekleşen görüşmelerimizde, ikili ilişkilerimiz açısından önemli temaslarda bulunduk. Bugün de sizlerle bir araya gelmemizin temel amacı, ülkelerimiz arasındaki ticaretin asıl aktörleri olan iş insanlarının, hükümetler olarak bizlerden beklentilerine kulak vermek ve üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yerine getirmek üzere harekete geçmektir. 2003 yılında ortaya koyduğumuz "Afrika ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi" ile paralel bir şekilde, Tanzanya ile olan ticaret hacmimiz yıllar içerisinde giderek artmaktadır. 2003 yılında yalnızca 11 milyon dolar seviyelerinde olan ikili ticaret hacmimiz, 2023 yılında 345 milyon dolara ulaştı. Her ne kadar ciddi gelişim kaydetmiş olsak da, bu rakamların ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizin gerçek potansiyelinin altında olduğunu düşünüyoruz. İş insanlarımızın daha güvenli ve sürdürülebilir bir yatırım ortamına kavuşmaları adına ülkelerimiz arasında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşmasının imzalanmasını arzu ediyoruz. İkili ekonomik ilişkilerimizin önemli bir sacayağı da yatırımlar ve müteahhitlik hizmetleridir. Türk müteahhitlik firmaları Tanzanya'da bugüne kadar 6,4 milyar dolar değerinde 14 adet proje üstlenmiştir. Bu çerçevede Tanzanya, toplam proje bedeli bakımından Afrika'da üçüncü, Sahra-Altı Afrika'da birinci ülke olup, ülkemiz müteahhitlik sektörü açısından önemli bir destinasyon konumundadır. Teknik müşavirlik firmalarımız ise Tanzanya'da bugüne kadar 12,4 milyon dolar tutarında 11 proje üstlenmişlerdir. Ayrıca madencilik sektörünün yanı sıra petrol boru hattı projeleri, yeni havaalanları/demiryolları, yol, konut, otel, liman, enerji iletim hatları inşaatları ve bunların rehabilitasyonu, tarım ve hayvancılık alanlarında gerçekleştirilebilecek ortak projeler ile sağlık sektörünün; firmalarımızın Tanzanya'da yakından takip etmesi gereken sektörler olacağı kanaatindeyiz. Bu önemli İş Forumu için DEİK'e teşekkür ediyorum. " diye konuştu.

Bakan Kijaji: "Türk yatırımcıları Tanzanya'ya davet ediyoruz"

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Endüstri ve Ticaret Bakanı Dr. Ashatu K. Kijaji ise Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nun hem kamu hem de özel sektöre ivme katacağını ifade ederek, "Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini güçlendirmemiz için önümüzde ciddi fırsatlar var. 1 milyar dolarlık yeni hedef de gerçekleştirilebilir bir vizyon. Bu bağlamda ortak bir yol haritası geliştirerek stratejik adımlar atmalıyız. Özellikle Türkiye'nin imalat sektöründeki gücünden istifade etmeli ve tekstil gibi güçlü sektörlerinde iş birliği fırsatlarını dikkate almalıyız. Önümüzdeki dönemde sağlıklı bir iş ortamı ile birlikte yatırımcılar için uyguladığımız açık kapı politikamızla Türk yatırımcıları Tanzanya'ya davet ediyoruz." şeklinde konuştu. 

Olpak: "Tanzanya ile iş birliği ve tecrübe paylaşımına hazırız"

"Cumhurbaşkanlarımız ticaret hedefini ilk etapta 1 milyar dolar olarak belirlediler. Devlet Başkanlarımızın huzurunda imzalanan 6 anlaşmanın önümüzü açacak nitelikte olduğunu ifade etmek istiyorum. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında da ticaretin başladığını hatırlatmak isterim. Afrika ülkelerinin sanayileşmesini hızlandıracak bu anlaşma ile 3.4 trilyon dolarlık bir serbest ticaret bölgesi hedefleniyor. Biz de burada dikkatli bir şekilde yerimizi almalıyız. Tanzanya'nın sanayileşme altyapısı ile ilgili çalışmalarını biliyoruz. Başta yenilenebilir enerji kaynakları olmak üzere madencilik, tarım ve turizm sektörlerinde hem tecrübe paylaşımı hem de iş birliğine hazırız. Tanzanya Devlet Başkanı'nın Mama Samia olarak bilinen ve ‘4R' olarak formüle edilen yapısal reformları kapsamında Türk iş dünyasına önemli fırsatlar bulunuyor. Ayrıca Tanzanya'nın altyapısını güçlendirme perspektifi kapsamında Türk müteahhitlerimize de çok ciddi fırsat alanları sunuluyor. DEİK olarak 152 İş Konseyimiz ile önümüzdeki süreçte küresel ağımızı Tanzanyalı dostlarımıza sunmaya hazırız. İş dünyası temsilcileri olarak isteğimizle birlikte ülkelerimiz arasında yatırım ve ticaret ilişkilerimizi artırmak için yeni yollar bulacağımıza inanıyorum" dedi.

DEİK/Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı Erdem Arıoğlu da iki ülke arasında güçlü ve sürdürülebilir bir ilişki gelişmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Türkiye ile Tanzanya arasında iş birliği için çok önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Tanzanya'nın hızla gelişen ve önü açık bir ekonomisi var. Doğal zenginliklerini yanı sıra tüm Doğu Afrika ülkelerine ulaşması ile eşsiz bir jeopolitik konuma sahip. Madencilik, tarım, eğitim ve altyapı gibi pek çok alanda iş birliği fırsatı olduğunu görüyoruz. Karşılıklı kazan-kazan ilkesiyle birlikte tamamlayıcı ihracat pazarlarımızı birleştirerek ticari bakımdan iyi işlere imza atabiliriz. Devlet liderlerimizin öncülüğünde artık hedeflerimize ulaşmak için görev iş insanlarımıza düşüyor" dedi.

Tanzanya Özel Sektör Kurumu İcra Direktörü Raphael Maganga ise "Öncelikle DEİK'e teşekkür ediyorum. Bugün İş Forumu kapsamında 100 Tanzanyalı şirketimiz ile Türkiye'deyiz. Dolayısıyla özel sektörlerimiz ve ülkelerimiz arasındaki ticari hedeflere ulaşmak için son derece önemli bir organizasyonda bir araya geldik. Buradan Türk iş insanlarını Tanzanya'da yatırıma davet ediyoruz. Enerji, demir yolu ve organize sanayi bölgeleri anlamında avantajlı bir yatırım ortamı bulunuyor. Tanzanya 62,5 milyonluk nüfusu ve 8 büyük komşu ülkesiyle ciddi bir pazar sunuyor. Turizm açısından da son derece cazip bir yatırım destinasyonuyuz. DEİK/Türkiye-Tanzanya İş Konseyi ile birlikte iş insanlarımızı ticaret hacmi hedeflerimize ulaşmak için bir araya getirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Yuvarlak Masa Toplantısı, B2B & G2B görüşmeler ve ülkeler arası yatırım ve ticaret sunumlarıyla tamamlanan Türkiye-Tanzanya İş Forumu, Yapı Merkezi'nin altın sponsorluğu ile Miller Holding'in destek sponsorluğunda gerçekleşti.

NAİL OLPAK: “SEÇİMLERİ GERİDE BIRAKTIK ARTIK İŞİMİZE ODAKLANACAĞIZ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlere ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak açıklamasında şunları ifade etti:

"Yerel seçimlerde milletimiz sandık başına gitti, vatandaşlarımız yine ülkemize yakışır demokratik bir ortamda özgürce oylarını kullandılar. Bu vesileyle yerel seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz adına hayırlı olmasını diliyorum. Seçilen Belediye Başkanlarını tebrik ediyor, seçildikleri bölgelerde güzel çalışmalar yapmalarını diliyorum 

Artık önümüzde seçim gündemini geride bıraktığımız çok önemli bir süreç var. Türk iş dünyası temsilcileri olarak gayemiz; her zaman olduğu gibi ülkemizin kalkınmasına ve refahına katkı sunmak için daha fazla çalışmak, yarınlarımız için daha fazla katma değer üretmek olacak. Bu süreçte, başta enflasyonla mücadele olmak üzere, yapısal reformlar dahil atılacak tüm adımların bir an önce ve kararlılıkla yapılması geleceğimiz için çok önemli.

Ülkemizin ekonomik hedeflerine hızla ulaşması, küresel ticaretteki yükselişini sürdürmesi, gelişen sanayisi ile beraber daha fazla istihdam sağlaması ve refahın dengeli dağılımı amacıyla yatırımlarla birlikte istikrarlı ve dengeli büyüyen bir Türkiye için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) olarak, tüm dünyaya yayılmış 152 iş konseyimizle küresel ticaretin kalbinin attığı her coğrafyada ticari diplomasi faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz. Türk özel sektörünün gücünü dünyaya taşımak için gece gündüz demeden üretmenin, gönüllük esasıyla ülkesine değer katan üyelerimizle birlikte tek vücut olarak ülkemiz ve milletimiz için en iyisini yapmanın gayreti içinde olacağız."

DEİK’TEN KADINLARA GÜÇ KATACAK YENİ PLATFORM

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK, kadınların iş dünyasındaki yükselişine katkı sunacak yeni bir platforma imza attı. Kadınların iş dünyasında daha etkin ve daha görünür olması ile birlikte üst düzey yönetici pozisyonlarında kadın temsiliyetinin artırılması için farkındalık oluşturma amacıyla kurulan "DEİK Kadın Platformu" çalışmalarına başladı.

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK Kadın Platformu Başkanı Ebru Özdemir, DEİK'in Kadın İş Konseyi Başkanları ve Üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen lansmanda, kadınların iş dünyasına kattığı değere vurgu yapıldı. 

DEİK Kadın Platformu lansmanında konuşan T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "2002 yılında yaklaşık yüzde 28 olan kadınların iş gücüne katılım oranı 2023 yılında yüzde 36'ya ulaştı. OECD'ye göre kadınların iş gücüne katılım ortalaması yüzde 66'dır. Türkiye'nin bu orana ulaşmasıyla, milli gelirimizde de yüzde 20'lik bir artış söz konusu olacak. 12. Kalkınma Planımızda, 2028 yılı sonuna kadar kadının iş gücüne katılma oranını yüzde 40,1'e, kadın istihdam oranını ise yüzde 36,2'ye yükseltilmeyi hedefliyoruz. Ülkemiz ekonomisine katkı sunan kadınların, haklarını koruyan ve refahını artıran bir anlayışla hareket ediyoruz. ‘Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye' vizyonu doğrultusunda kadını hayatın her alanında güçlendirdik" dedi.

Özdemir Göktaş: "DEİK, Türkiye'nin küresel vizyonunun belirlenmesinde ufuk açıcı, yenilikçi ve dinamik bir platform"

Türkiye'nin her yerinde kadın girişimciliğini desteklediklerini belirten Özdemir Göktaş, "DEİK'i Türkiye'nin küresel vizyonunun belirlenmesinde ufuk açıcı, yenilikçi ve dinamik bir platform olduğunu görüyoruz. DEİK çatısı altında bir kadın platformunun kurulmasıyla iş dünyasında daha fazla kadının aktif rol alması bizleri son derece mutlu ediyor. DEİK gibi Türkiye ekonomisini dünyaya taşıyan böylesi önemli bir platformda kadın temsiliyetinin daha da artmasını önemli buluyoruz. DEİK İş Konseylerinin yönetimlerinde daha fazla kadının yer alması demek, ülkemizin yeni yatırımlarla buluşması demektir. Türkiye Yüzyılı kadınların yüzyılı olacak" şeklinde konuştu.

Olpak: "Kadınlar yeni dünya düzeninin etkin aktörleri olacaklar"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nda kadın temsilinin iyi bir konumda olduğuna dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak, "DEİK Yönetim Kurulu'muzda 3 kadın üyemiz bulunuyor. Ocak ayındaki İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulları'nda da 12 kadın İş Konseyi Başkanımız seçildi. İleriki dönemlerde daha fazla kadın üyemizin başkan seçilmesini önemsiyoruz. Ekonomi, siyaset ve ticaretin tek yönlü olarak ilerlemediği bir dönemdeyiz. Eskiden biz fizibiliteler yaptığımızda kar-zarar gibi durumlara bakardık. Bugün, birçok sosyal ve çevre etkisiyle bakıyoruz. Yeşil ve dijital dönüşümden bahsediyoruz. Bütün bu değişimlerin olduğu bir ortamda elbette kadınların rolü çok daha fazla. İş hayatında ve STK'larda kadın temsiliyetinin artması, iş sahibi veya yönetici konumdaki kadın sayısına, kendilerinin de zaman ve kaynak ayırıp STK çalışmalarına gönül vermeleriyle de doğrudan ilişkili. Bu bağlamda DEİK, hem Yönetim Kurulu seviyesinde, hem de İş Konseyi Başkanları ve yönetimleri seviyesinde kadın temsilinin yüksek olduğu kurumlardan birisi. Elbette bu bizim için yeterli değil. Kadınların iş dünyasında çok daha fazla ve etkin olmasını istiyoruz. DEİK ailemizdeki 90 kişilik çalışma arkadaşlarımızın yüzde 42'si kadınlardan oluşuyor. 4 Genel Sekreter Yardımcımız var ve 2'si kadın. Geleceğin ekonomisinde de erkekler ve kadınlar birlikte olacak. Kadınlar yeni düzenin etkin aktörleri olacaklar. Küresel değer zincirinin yeniden şekillenmekte olduğu günümüzde kadın girişimciliğinin desteklenmesinin de önemini görüyoruz. DEİK'te kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapılması gereken ilaveleri de yeni platformumuzla birlikte değerlendireceğiz. Kadınların iş dünyasında daha etkin olacağının göstergelerinden birisi, son Nobel Ekonomi ödülü oldu. Ödül, kadınların iş gücü piyasasına etkilerini ortaya koyan çalışmaları için Amerikalı Profesör Claudia Goldin'e verildi. Ayrıca iş dünyamızı yakından ilgilendiren Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında kadının pozitif rolü vurgulanıyor. Dolayısıyla kadınların güçlenmesinin çarpan etkisi oluşturduğu ve ekonomik büyümeyi, gelişmeyi hızlandırdığını görüyoruz. Hayatımızın her alanında pek çok başarıya imza atan kadınlarımızla gurur duyuyoruz. Türk özel sektörünün dış dünyaya açılan penceresi DEİK ailesi olarak, iş dünyasında olduğu gibi hayatın her alanında kadınların destekçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Özdemir: "Bizim için her alanda ‘Yüzde 50' kritik eşik. Bu seviyeye ulaşana kadar iş hayatında kadınları desteklememiz gerekiyor"

DEİK Kadın Platformu ile önemli bir adım attıklarını ifade eden DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve  DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Ebru Özdemir, "Ben 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü bir kutlamanın ötesinde, yaşamın her alanını şekillendiren kadınların önemini bir kez daha hatırlamanın ve hatırlatmanın bir fırsatı olarak görüyorum. Bundan bir yıl önce, DEİK'teki bir grup İş Konseyi Başkanı ve Üyemiz ile birlikte çalışmaya başladık. Önce durum tespiti yaptık: DEİK bünyesinde, her düzeyde DEİK Üyesi, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Yürütme Kurulu Başkan ve Başkan Yardımcısı kadınların temsiliyetinin artırılması bir numaralı önceliğimiz. Her İş Konseyi Yürütme Kurulu'nda en az bir kadın üyenin yer almasını zorunlu kılıyoruz. Ayrıca DEİK ailemize yeni üyelik kapsamında gelen kadın girişimcilere özel olarak 1 yıl süresince yüzde 50 oranında DEİK ve yüzde 30 oranında DEİK aidat indiriminin uygulanmasına karar verdik. Bununlar birlikte DEİK'te temsilci sayısı 5'in üzerinde olan üye şirketler için 1; temsilci sayısı 10'un üzerinde olan üye şirketler için 2 üst düzey kadın yönetici dahil etmeleri halinde ilgili İş Konseyi üyelik aidatının 1 yıl süresince alınmamasına karar verdik. Bizim için her alanda ‘Yüzde 50' kritik eşik. Bu seviyeye gelene kadar, ‘kadınları' savunmamız ve desteklememiz gerekiyor. DEİK Kadın Platformu girişimini destekleyen DEİK Başkanımız Nail Olpak ve Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum." diye konuştu.

DEİK Kadın Platformu Lansmanı, açılış konuşmalarının ardından networking etkinliği ile sona erdi.

NAİL OLPAK: “KÜRESEL ZORLUKLARA RAĞMEN TÜRKİYE’NİN BÜYÜME ORANI ÖNEMLİ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

"İş dünyası olarak, yılın son çeyreğinde büyümenin yüzde 4,0 gerçekleşerek, yılın tamamında Orta Vadeli Programda öngörülen yüzde 4,4'ün üzerinde yüzde 4,5 olarak gerçekleşmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

2023 yılı pek çok açıdan zorlu bir yıldı. Jeopolitik gelişmelerin dünya ekonomisi ve küresel ticaret üzerindeki olumsuz etkileri ile düşük küresel büyüme oranlarını hep birlikte yaşadığımız bir yılı geride bıraktık. Yurt içinde ise, çok ciddi yıkımı olan bir deprem felaketiyle başladığımız yıla, başta finansal istikrarı sağlamaya yönelik adımlar olmak üzere yeniden dengelenmeye yönelik bir süreçle devam ediyoruz. Tüm bu iç ve dış gelişmeleri dikkate alarak Türkiye'nin 2023 yılı büyüme performansına baktığımızda, hedef büyüme oranının aşılması ve büyüme istikrarının korunması değerli bir kazanım.

Sektörel olarak değerlendirdiğimizde ise; tarım sektöründeki ufak daralma dışında her sektörün büyümeye pozitif katkı verdiğini görüyoruz. Sanayideki büyümenin yüzde 0,8 oranında artmasını da dikkatli okumalıyız. Çünkü sanayimizdeki ivme, ihracatımızın artışıyla da doğrudan etkilidir.

Yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 15-16 seviyesinde olan hane halkı tüketim harcamalarının 3. çeyrekte yüzde 11'e inmesinden sonra, son çeyrekte yüzde 9,3'e indiğini, mal ve hizmet ihracatının ise ilk iki çeyrekte negatif seyrinden sonra üçüncü çeyrekte pozitif katkı vermeye başladığını, bunun son çeyrekte azalmakla beraber yine pozitif bölgede kaldığını gözlemliyoruz. Önemli bir kalem olan yatırım harcamalarının ise her çeyrekte pozitif katkı vermesine ek olarak, özellikle üçüncü çeyrekte yüzde 14,8 artış gösterdikten sonra son çeyrekte de yüzde 10,7 oranında artarak çift haneli büyüme göstermesi de oldukça önemli.

Yıllık olarak değerlendirdiğimizde, ihracatımızın özellikle 2023'ün ilk yarısında küresel ekonomideki gelişmelere bağlı olarak negatif katkı vermesiyle, yılın ikinci yarısındaki toparlanmaya rağmen yılın tamamında büyümeye negatif katkı veren tek kalem olduğunu görüyoruz.

2024 yılına da yine küresel zorluklarla mücadele ederek başladık. Elbette yurt içinde finansal istikrarı sağlayarak; yatırım, üretim ve ihracatı artırma odaklı politikaların uygulanmasına devam etmek önemli. Özellikle küresel büyümenin yavaş seyrettiği bir ortamda ihracatımızın büyümeye daha fazla katkı sağlaması açısından, sanayi sektöründeki büyümenin bu dönemde daha fazla ön plana çıkması gerektiğini düşünüyoruz.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) olarak, bu yılda da her zaman olduğu gibi tüm dünyaya yayılmış 152 iş konseyimizle ülke ekonomimize katkı sunmaya ve Türkiye'nin küresel ticaretten aldığı payı yükseltmek için dünyanın dört bir yanında yürüttüğümüz ticari diplomasi faaliyetlerimizle iş dünyamıza güç katmaya devam edeceğiz."

TÜRKİYE VE SUUDİ ARABİSTAN İŞ DÜNYASI DAHA FAZLA YATIRIM İÇİN İSTANBUL’DA BULUŞTU

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla İstanbul'da gerçekleşen "Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu", 1000'den fazla iki ülke iş dünyasının zirvesindeki isimleri daha fazla yatırım ve turizm ile daha yüksek ticaret hacmi hedeflerine ulaşmak için 16 Şubat 2024 tarihinde İstanbul'dabir araya getirdi.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid A. Al Falih, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Haşim Süngü ve iki ülkeden bine yakın iş insanının katılımıyla düzenlenen Forum kapsamında; Suudi Kalkınma Fonu ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan resmi iş anlaşması (G2G) ile birlikte 6 iş birliği anlaşması (G2B) ve 21 iş anlaşması (MoU) imzalandı.

Bakan Şimşek: "İş insanlarımız Türkiye ile Suudi Arabistan'ın doğal ortaklığına inandıkları için bugün buradalar"

Forum kapsamında Türkiye'deki yatırım ortamına ilişkin bir sunum gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Özellikle turizmin Türkiye'de çok büyük bir başarı hikayesi olduğunu ifade etmek istiyorum. Türkiye şu an gelen turist sayısı anlamında dünya dördüncüsü. Bu alanda çok büyük bilgimiz, deneyimimiz ve kaynaklarımız var. Burada Suudi Arabistan'a yardımcı olabiliriz. Bir başka alan da inşaat sektörü. İnşaat alanında Türkiye büyük küresel oyunculardan biri. Burası da ortak iş yapabileceğimiz bir alan. Suudi Arabistan'da dünyanın en büyük projelerinden bazılarının inşaatı başlamış durumda ve biz bunun bir parçası olmak istiyoruz. Suudi Arabistan savunma sanayisini yerelleştirmeyi amaçlıyor. Biz, birlikte tasarlamak, birlikte geliştirmek, birlikte üretim ve birlikte küresel ihracat yapma projelerine açığız. Suudi Arabistan'da sürdürülebilir büyüme için 2030 vizyonu doğrultusunda yeni bir yola çıkıldı. Eğer ülkelerimiz arasında bir STA imzalanırsa ticari bağlarımızı genişletmek ve güçlendirmek için bu önemli bir fırsat olacaktır. Böylece turizm, inşaat ve savunma-havacılık gibi alanlarda daha ciddi ortaklıklara imza atabiliriz. STA'lar ticarette çeşitlenme anlamında da ciddi imkanlar tanıyor." şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek, sunumunda katılımcı iş insanlarına Türkiye'nin yatırım yapma konusunda barındırdığı diğer avantajlar hakkında da bilgi verdi. Türkiye'nin yeşil alanlarda, yeşil ürünlerde dev bir potansiyeli bulunduğuna dikkati çeken Şimşek, bu alanda da Suudi Arabistan ile ortak çalışılabileceğini kaydetti. Şimşek sunumunda, altyapı ve üst yapıda yapılan yatırımlara, hedeflenen çalışmalara, yapay zeka, dijitalleşme alanlarında Türkiye'nin bakış açısına değinerek, "Yenilenebilir enerji yatırımı yapıyoruz. 12 yıl boyunca en az 100 milyar dolarlık yatırım yapacağız" dedi.

Bakan Ersoy: " Devreye aldığımız Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyonu dünyada bir ilk oldu"

Forum kapsamında Bakanlar oturumunda konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, "Çevre duyarlılığını artırmak ve küresel kaynakları korumak her sene daha fazla önem kazanıyor. Sürdürülebilirlik hükümetler ve özel sektör için hem sorumluluk hem de zorunluluk. Bu sebeple 2020'de 50'den fazla turizm uzmanıyla Türkiye için Sürdürülebilirlik Atlası hazırladık. Sürdürülebilir turizmle alakalı da önemli adımlar attık. Türkiye'nin 81 ilinde geçerli Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon Programımız ile yeni bir adım attık. Bu programın 3 aşaması var. Birinci 2023'te başladı 2025'te ikinci aşama başlayacak, 2030'da da üçüncü aşama tamamlanacak. Şu anda 21 binden fazla otelimiz var. Takribi 16 bin otel bu programa dahil oldu. 5-6 bini de yeni mevsimde dahil olacaktır. Bu, dünyada imzalanan ilk protokoldü. Bu ülkedeki bütün tesisleri ilgilendiriyor. Tabii ki diğer ülkeler için çok güzel bir örnek olabilir çünkü mükemmel bir şekilde işliyor. Gelecekte seyahat edenler rezervasyon yapmak istedikleri zaman bu tür sertifikasyonların olup olmadığına bakacak. Sertifika varsa bu işletmeye öncelik sağlayacaktır. Birkaç yıl sonra inanıyorum ki hükumetler de eğer vatandaşları sertifikalı otellere gitmezse ekstra vergi isteyecektir" diye konuştu.

Ersoy, 2022'de 500 bin, 2023'te 800 bin Suudi Arabistanlı ziyaretçinin Türkiye'ye geldiğini, bu yıl ise 1 milyon Suudi Arabistanlı turist geleceğini umduklarını belirterek, "Türk vatandaşları için uygulanan elektronik vize sayesinde Türk vatandaşlarının Suudi Arabistan ziyareti arttı. Biz Suudi Arabistanlı misafirlerimiz için vize uygulamasını kaldırdık. Bunun da ziyaretçi sayısını artıracağını düşünüyorum" dedi.

Bakan Al Falih: "Türk şirketlerinin 1,6 trilyon dolarlık dev bir piyasadan pay alma fırsatı var"

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid A. Al Falih ise "Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonu kapsamında 2016'da hayata geçirilen ve geniş hedeflerle çok detaylı bir dönüşüm planlandı. 14 yılda 2030'a kadar bunu tamamlamak üzere hareket ediyoruz. Şu ana kadar 2030 vizyonumuzda orta vade hedeflerimizin önündeyiz. Ekonomimiz 640 milyar dolardan 1.1 trilyon dolara ulaştı. Ekonomimiz OECD rakamlarında G20 ülkelerinin önünde ve pozitif görünümüyle ayrışıyor. Suudi Arabistan'ın ekonomideki yükselişiyle birlikte Vizyon 2030 hedeflerimizin önüne dahi geçeceğimizi tahmin ediyoruz. Türkiye ise birlikte iş yapmamız konusunda bize çok büyük bir potansiyel sunuyor ve karşılıklı fırsatlar görüyoruz. Suudi ve Türk iş dünyalarımızın daha iyi ticari ilişkilere girmesi için ciddi fırsatlar görüyoruz. Bugün de iş insanlarımı bahsettiğimiz yüksek potansiyelli projeleri yapmak üzere bir aradalar. Ulusal yatırım stratejimiz, 3.3 trilyon dolardan daha fazla bir ekonomiyi dönüştürecek proje fırsatları sunuyor. Yatırım, mühendislik ve inşaat alanlarında büyük projelerde Türk iş dünyasının yer alma fırsatı var. 1.6 trilyon dolar değerinde ihale edilecek yatırım fırsatları bulunuyor. Türk şirketlerinin becerilerine ve iş yapma kapasitelerine çok inanıyoruz. Türkiye'deki inşaat şirketlerinin 1.6 trilyon dolarlık dev bir piyasadan pay alma fırsatı söz konusu. Üçüncü ülkelerde de ortaklık fırsatımız var. Orta Doğu'daki iki en büyük ekonomi olarak bütün bölgeye yardım etme ve yeniden inşa etme konusunda iş birliği fırsatımız var. Özellikle Afrika'da birlikte çalışma fırsatlarını ele alacağız" dedi

Bakan Ahmed Al Khateeb: "E-vize uygulaması ilişkilerimize ivme katacak"

Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb ise kamu ve özel sektör olarak turizm alanındaki ilişkileri en iyi seviyeye taşımak istediklerini ifade ederek, "Biz devlet yetkilileri olarak son yönetmeliklerimizle birlikte özel sektörün iş ortamını kolaylaştırmak için yanınızdayız. Örneğin son olarak e-vize uygulaması ticaretimize ciddi bir ivme katacaktır. E-vize uygulaması ve her gün direkt uçuşu düşündüğümüzde aramızdaki mesafe çok yakın. Mesafelerin yakınlığı turizm için de çok önemli. Uçuşlarımız 4 saatinden altında olduğu için tercih sebebini yüzde 50 oranında olumlu etkileyen bir turizm ortamımız var. İlgiyi iki taraftan birlikte nasıl artırabilir diye konuşuyoruz. Şu anda Suudi Arabistan'da Türk şirketlerinin 300-400 milyon dolarlık otel yatırımı söz konusu. Biz de kamu fonu ile bu projelerin yüzde 70'ini finanse ettik. Örneğin Medine Havalimanı konusunda da Türk özel sektörü ile iyi bir iş birliği sağladık. Türk kardeşlerimizle birlikte çalışmak ve birlikte kazanmak istiyoruz. Türkiye'de önümüzdeki dönem için Suudi iş dünyamıza da harika yatırım fırsatları sunuyor. Aynı şekilde Türk müteahhitlik sektörü için de Suudi Arabistan muazzam bir potansiyel sunuyor. Şu an bu kadar büyük bir vizyon ve harcama potansiyeli sunan başka bir ülke yok. Dolayısıyla Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin kapasitesine ihtiyacı var" dedi

Dağlıoğlu: "Suudi şirketlerini Türkiye'ye yatırım yapmaya davet ediyoruz"
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu ise, Türkiye'nin cazibeli bir yatırım odağı haline geldiğini vurgulayarak "İki ülke liderlerinin ortaya koyduğu irade ve vizyon ile karşılıklı ilişkiler giderek güçleniyor. Geçen yıl, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ticaret hacmi yüzde 10'un üzerinde artış gösterdi. Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı yüzde yüzden fazla arttı. Yatırım tarafında ise daha fazla fırsat, gelişim alanı ve potansiyel var. Türkiye Yatırım Ofisi olarak, Suudi şirketlerini Türkiye'ye yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bu değerli buluşmadan sonra önemli ilerlemeler bekliyoruz. Türkiye'nin iç pazarı önemli bir büyüklüğe sahip, Türkiye aynı zamanda stratejik konumuyla da küresel pazarlara açılma anlamında önemli fırsatlar sunuyor. Bu da Türkiye'yi cazibeli bir yatırım odağı haline getiriyor. Bu toplantılar vesilesiyle ticaret hacmindeki genişlemenin yatırım alanına da yansıması için birlikte çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu

Olpak: "İş Konseylerimiz arasında ortak komite kurma kararı aldık"

Yakın süreçte yeniden ivme kazanan Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin daha odaklanmış bir şekilde nasıl sürdürülebileceğini değerlendirdiklerine dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak, "Bugün forumumuz başlamadan önce her iki bakanımızın başkanlığında, her iki ülkenin iş konseyi üyeleriyle bir toplantı yaptık. O toplantının çıktılarından birisi ortak komitelerin kurulmasıydı. Bence bu karar, somut ve odaklanarak atılacak yeni adımlar açısından önemli bir dönüm noktası olacak. Bugün özellikle karşılıklı yatırımların artması ve turizmin ivme kazanmasını konuşma için bir aradayız. İkili ticaret hacmimizi artırmak için neler yapılabilir diye görüşmelerimizi sürdürüyoruz ve gösterdiğimiz gelişimden yana mutluyuz. Özellikle müteahhitlik anlamında Suudi Arabistan'da çok önemli fırsatların olduğunu biliyoruz. Tabii yatırım deyince her iki ülke kendisine yatırım çekmek isteyecek. Bunu nasıl yapabiliriz diye artık daha ciddi bir şekilde muhataplarımızla konuşmak istiyoruz. Turizm tarafında ise bu alanı sadece o ülkeyi ziyaret eden kişilerin oraya bıraktıkları döviz olarak değerlendirmediğimi söylemek istiyorum. Çünkü turizm kanalıyla birbirimizi daha iyi tanıyoruz ve o ölçüde de daha fazla iş birliğini geliştirebildiğimiz kanaati içerisindeyim." diye konuştu.

Olpak: "Suudi Arabistan'daki potansiyel sadece 2030 Vizyonu ile sınırlı değil"

Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonuna değinen Olpak, "Bu vizyonu Suudi Bakanlar ve devlet yetkilileri fazlaca konuştuk ve bize her platformda ifade edilen önemli bir husus söz konusu.  O da şu; Suudi Arabistan'da gerçekten muazzam bir potansiyel var ve bu vizyon sadece 2030 ile de sınırlı değil. Bu potansiyelden daha fazlası ve hatta bu işin sonrası var. Bütün dünyanın gözü orada. Ama onlar Türk firmalarının hızından, kalitesinden ve rekabetçiliğinden bugüne kadar şikayet almadıkları için bizim daha fazla iş yapabilmemiz adına kapılarını sonuna kadar açtıklarını ifade ediyorlar. Ayrıca üçüncü ülkelerde ortak iş yapmayı da çok konuşuyoruz ancak yeterli düzeyde hayata geçiremedik. Bundan sonraki toplantılarda özellikle bir gündem maddesi olarak üçüncü ülkelerde iş birliğini görüşmeliyiz." dedi.

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Haşim Süngü ise iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu Forum ile bir kez daha gördüklerini söyleyerek, "Bugünkü yatırım ve iş forumumuza katılımın yoğunluğu hepimizi mutlu etti. Bugün aramızda Suudi Arabistan'dan 80 iş insanı, Türkiye'den de 800 iş insanı bulunuyor. Son dönemde özellikle turizmdeki artış da birbirimize olan yakınlığımızı ve bağlılığımızı gösteriyor. Ülkelerimiz arasında gelecekte çok daha büyük iş ortaklıklarına imza atmak için bugün yeni adımlar atıyoruz. Önümüzdeki dönemde karşılıklı yatırım fırsatlarını değerlendirerek ikili ticaretteki hedeflerimizi ulaşmak için birlikte çalışacağız. Bizlere her zaman destek veren devlet liderlerimiz ve bakanlarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

Türkiye ve Suudi Arabistan'a yönelik yatırım fırsatlarını içeren sunumların gerçekleştirildiği "Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nda turizm ve otelcilik, inşaat ve yapı, kamu-özel sektör iş birliği ve gıda güvenliğine yönelik paneller ile birlikte sektör bazlı çalıştaylar düzenlendi.

Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu, Astaş Holding, FTG Development, Kuzu Grup, Tekfen Holding ve Hashim Group'un sponsorluğunda gerçekleşti.

DEİK 5. TİCARİ DİPLOMASİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurullarını ve Ticari Diplomasi Ödül Törenini, DEİK Başkanı Nail Olpak'ın ev sahipliğinde 20 Ocak 2024 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdi. DEİK çatısı altında ‘Ülke Bazlı İş Konseyleri', ‘Sektörel İş Konseyleri' ve ‘Özel Amaçlı İş Konseyleri' olarak faaliyet gösteren 151 İş Konseyi'nin Seçimli Genel Kurulu aynı gün eş zamanlı yapılarak, DEİK İş Konseylerinin yeni dönem Başkanları ve Yürütme Kurulu Üyeleri seçildi.

Seçimli Olağan Genel Kurullarının ardından T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK Yönetim Kurulu Üyeleri, DEİK İş Konseyi Başkanları ve diplomatik misyon temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen DEİK 5. Ticari Diplomasi Ödülleri Töreni'nde ise, 2023 yılında  ‘Kaynak Geliştirme', ‘Üye İlişkileri', ‘Medya Görünürlüğü', ‘Networking', ‘Diaspora' ve ‘Üstün Performans' alanlarında gerçekleştirdikleri faaliyetleriyle 6 kategoride 12 ödül ile ticari diplomasinin EN'leri ödüllendirildi.

Bakan Bolat: "DEİK, dünyanın hemen her ülkesinde muhatap kuruluşlarıyla tesis ettiği İş Konseyleri ile görevini başarıyla yapıyor"

Türkiye Yüzyılı projesi çerçevesinde DEİK ailesi, özel sektör kuruluşları, iş insanları ve kamu kurumlarının yoğun çabaları ile 2023'te ekonomik alanda ümit verici rakamlara ulaşmayı başardıklarını belirten Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, "Türkiye olarak küresel jeopolitik gerilimler, ticaretteki daralma, ağır enflasyon dalgası ve buna bağlı ekonomide durgunluğun olumsuz etkilerini, bizde dış dünya pazarlarında yoğun bir şekilde hissediyoruz. Ancak Türkiye'nin ihracatı 2023'ün 3. çeyreğinde yüzde 5,9 arttı ve 9 ayı ortalama yüzde 4,7 büyümeyle geçirdi. Son 13 çeyrekte ise Türkiye ekonomisi kesintisiz şekilde büyümeye devam etti. Almanya'nın yüzde 0,6 küçüldüğü, Euro bölgesinin yüzde 0,5'larda büyüdüğü bir tabloda bizim Türkiye olarak yüzde 4,7 olarak büyümemiz sevindirici. 2024 yılının ortalarında ve ikinci yarısında daha canlı bir ekonomik tablo ile daha canlı bir küresel ticareti görmeyi ümit ediyoruz. DEİK ise bu minvalde dünyanın hemen her ülkesinde muhatap kuruluşlarıyla tesis ettiği iş konseyleri platformları ile eşine az rastlanabilir bir iletişim kapasitesiyle bizim için iftihar vesilesi olan bir kuruluş olarak her zaman görevini layıkıyla başarıyla yapıyor. Göreve geldiğimizden beri en çok çalıştığımız iki kuruluştan birincisi DEİK. Yurt dışına beraber uçtuğumuz, tüm ülkeleri adeta taradığımız Türkiye'nin dış ticaretine Türkiye'nin dış hizmet gelirlerine biraz daha katkı nasıl yapabiliriz diye cansiperane çalıştığımız kurumlarımızdan biri DEİK. Bundan sonra da çalışmalarımız böyle artarak devam edecek." şeklinde konuştu.

Bakan Bolat, 1923 yılında Cumhuriyet kurulurken 50 milyon dolarlık ihracata ulaşılan dönemden, 1980'de 2 milyar 900 milyon dolara, 1987'de aylık 1 milyar dolara ve 2023 itibariyle 256 milyar dolarlık ihracata ulaşıldığını aktararak, "Bu sabah aldığımız veriye göre bu yılın ilk 19 gününde 256 milyar doların üzerine çıktık yıllık bazda. Orta Vadeli Program'daki (OVP) 255 milyar dolar hedefimizi geride bıraktık. Bunun yanında hep birlikte 267 milyar dolara ulaşacağız. İnşallah yüzde 4,5-5 civarında ihracatımızda artışı sağladığımız taktirde 267 milyar dolar mal ihracat hedefimizi geçeceğiz. 2025'te 287 milyar dolar ve 2026'da 302 milyar dolar hedeflerimizi yakalayacağız." diye konuştu

Olpak: "46 DEİK üyemiz ilk defa İş Konseyi Başkanı seçildi"

DEİK İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurulları ile DEİK'in yenilenirken kurumsal hafızasını da canlı tutan bir dinamizm ile ticari diplomasi faaliyetlerine devam edeceğini ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "Seçimler sonucunda, 46 DEİK üyemiz ilk defa İş Konseyi Başkanı oldular. 22 Başkanımız 3. dönem kuralı gereğince görevini bıraktı. 66 Başkanımız da görevlerine tekrar seçildi ve 11 de kadın başkanımız var. Bu değişim oranı ve kurumsal hafızayı canlı tutan makul devam, DEİK için çok güzel bir dinamizm anlamına geliyor. İş Konseyi seçimlerimizi tamamladık ama önümüzde yoğun bir gündem var. Bunlardan birisi de, Ticaret Bakanımız ve Cumhurbaşkanımızın da teşrifiyle Şubat ayında gerçekleştireceğimiz, 37. Seçimli DEİK Genel Kurulumuz olacak. Bir önceki Ticari Diplomasi Ödülleri törenimizden bu yana Cumhurbaşkanları, Devlet Başkanları, Bakanlar, diplomatik misyon temsilcileri ve iş insanlarının katılımlarıyla 1.500 Ticari Diplomasi etkinliğimizi birlikte gerçekleştirdik. DEİK olarak ülkemizin ticari diplomasi çalışmalarında bu yıl da her bölgede yönelik ayrı hedeflerimiz ve uzun gündemlerimiz var." dedi.

Olpak: "İş Konseylerimizle ticari diplomasi faaliyetlerimize devam edeceğiz."

Küresel enflasyonun aşağı giden eğilimiyle faiz artırım sürecinin de sona yaklaştığına dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak, "Küresel büyümenin 2023 yılında yüzde 3 ve 2024 yılında yüzde 3'ün biraz altında olması bekleniyor. Küresel enflasyonun aşağı giden eğilimiyle, faiz artırım sürecinin de sona yaklaştığına dair beklentiler öne çıkmış durumda. Muhtemelen, küresel finansal koşulları bir miktar gevşeyecek. Bu, küresel anlamda bir fırsat olabilir. Ticaret yollarının somut hale gelmesi yeni ulaşım imkanlarıyla mümkün. Bu çerçevede birbiriyle entegre, intermodal ulaştırma altyapısı öne çıkıyor. Çin'in Kuşak Yol Projesi ile ABD'nin Daha İyi Bir Dünya için Yeniden İnşa Edin projesi ve AB'nin Küresel Geçit Projesi'ni bu çerçevede değerlendiriyoruz. Ticaret bakanlığımızın sorumluğunda yürütülen AB Yeşil Dönüşüm ve sınırda karbon düzenlemesi de, öncelikle belli sektörleri kapsıyor gibi görünse de, devreye girince, şartları sağlamıyorsanız, yeni ek vergiler, yani ek bariyerler demek. Zaten var olan vize ve TIR karnesi bariyerlerine ek olarak, bu unsurlar da gündemimizde olacak. Burada Gümrük Birliği'nin modernizasyonu da çok daha önemli ve çok daha acil artık. Kapsamı, tarım ve hizmetler sektörünü, kamu alımlarını da içine alacak şekilde mutlaka genişlemeli. Türkiye olarak 2024 yılı büyüme hedefimiz yüzde 4 olarak belirlendi. 2023 yılı ihracat hedefimizi zor koşullara rağmen aşarak 255,8 milyar dolara ulaştık. Hizmet ihracatımızla beraber bu yıl 375 milyar dolar hedefimiz var. Bu bağlamda her bir İş Konseyimizden beklentimiz, ihracatımızı arttırma önceliğimizin yanında, dış ekonomik ilişkilerimizin tümünde, o ülkeyle ve sektörle ilişkimizi sayısal olarak lehimize geliştiren somut adımlar atmak, buna fiili katkı sağlamak. DEİK ailemizde, İş Konseylerimizin ile birlikte bir kanadımız ülkemiz, diğer kanadımız dünya olmak üzere küresel ticari diplomasi faaliyetlerimizle Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Ticari diplomasinin EN'leri ödüllendirildi

DEİK çatısı altında faaliyet gösteren İş Konseylerinin, 6 kategoride 12 ödül ile taçlandırıldığı DEİK 5. Ticari Diplomasi Ödülleri sahiplerini buldu. İş Konseyleri performans sistemi kapsamında 2023 yılı Ticari Diplomasi Ödüllerini, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından takdim edildi.

Kaynak Geliştirme kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi, B-C grubunda ise DEİK/Türkiye-Cezayir İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.           

Üye İlişkileri kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi, B-C grubunda ise DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Medya Görünürlüğü kategorisinde; A grubundanda  DEİK/Dijital Teknolojiler İş Konseyi, B-C grubunda ise, DEİK/Türkiye-Gürcistan İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Networking kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi, B-C grubunda ise DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Diaspora kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-Hollanda İş Konseyi, B-C grubunda ise, DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Üstün Performans kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi, B-C grubunda ise DEİK/Türkiye-Avustralya İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

 

DEİK İş Konseyleri Başkanlar Listesi (2023-2025)

İş Konseyi

Başkan

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı

Murat Özyeğin

DEİK/Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı

Samet Öztürk

DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı

Mehmet Ali Yalçındağ

DEİK/Türkiye-Angola İş Konseyi Başkanı

Halil Enes Olpak

DEİK/Türkiye-Arjantin İş Konseyi Başkanı

Şükrü Bozluolcay

DEİK/Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi Başkanı

Bilal Kara

DEİK/Türkiye-Avustralya İş Konseyi Başkanı

Steven Young

DEİK/Türkiye-Avusturya İş Konseyi Başkanı

Burak Bilge

DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı

Selçuk Akat

DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi Başkanı

Bilgün Gürkan

DEİK/Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı

Hidayet Onur Ozden

DEİK/Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı

Yılmaz Soycan

DEİK/Türkiye-Belçika İş Konseyi Başkanı

Şerif Tosyalı

DEİK/Türkiye-Benin İş Konseyi Başkanı

Halit İnci

DEİK/Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkanı

Mehmet Ali Akarca

DEİK/Türkiye-Birleşik Krallık İş Konseyi Başkanı

Osman Okyay

DEİK/Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı

Hasan Topaloğlu

DEİK/Türkiye-Brezilya İş Konseyi Başkanı

Burak Altay

DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı

Mustafa Zeki Saribekir

DEİK/Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanı

Muhammet Mesut Toprak

DEİK/Türkiye-Cibuti İş Konseyi Başkanı

Fatih Volkan Kazova

DEİK/Türkiye-Çekya İş Konseyi Başkanı

Ali Yüce

DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı

Korhan Kurdoğlu

DEİK/Türkiye-Danimarka İş Konseyi Başkanı

Berna Gözbaşı

DEİK/Dijital Teknolojiler İş Konseyi Başkanı

Recep Erdem Erkul

DEİK/Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı

İrfan Gündüz

DEİK/Türkiye-Ekvador İş Konseyi Başkanı

Metin Öngel

DEİK/Türkiye-Ekvator Ginesi İş Konseyi Başkanı

Murat Efendi Ataer

DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı

Doğan Karadeniz

DEİK/Enerji İş Konseyi Başkanı

Ahmet Taha Yıldız

DEİK/Türkiye-Estonya İş Konseyi Başkanı

Banu Küçükel

DEİK/Türkiye-Esvatini Krallığı İş Konseyi Başkanı

Mehmet Cihat Demir

DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi Başkanı

Salim Metin

DEİK/Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı

Hatice Zeynep Bodur Okyay

DEİK/Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi Başkanı

İhsan Şahin

DEİK/Türkiye-Filipinler İş Konseyi Başkanı

Hamit Altunkaya

DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı

Cemalettin Kerim

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Başkanı

Erdi Çapar

DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi Başkanı

Hüseyin Çağatay Özdoğru

DEİK/Türkiye-Gabon İş Konseyi Başkanı

Ersel Topaloğlu

DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi Başkanı

Hakkı Tuna Sayın

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı

Abdulkadir Turan

DEİK/Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı

Abubekir Salim

DEİK/Türkiye-Gürcistan İş Konseyi Başkanı

Recep Ali Karakoyun

DEİK/Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi Başkanı

Can Soyak

DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı

Hülya Gedik

DEİK/Türkiye-Hollanda İş Konseyi Başkanı

Stefano Kaslowski

DEİK/Türkiye-Hong Kong İş Konseyi Başkanı

Talip Murat Kolbaşı

DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı

Halit Acar

DEİK/Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı

Osman Aksoy

DEİK/Türkiye-İrlanda İş Konseyi Başkanı

Emre Yıldız

DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı

Ebru Özdemir

DEİK/Türkiye-İsrail İş Konseyi Başkanı

Mert Özgün

DEİK/Türkiye-İsveç İş Konseyi Başkanı

Bahadır Balkır

DEİK/Türkiye-İsviçre İş Konseyi Başkanı

Zeki Yıldırım

DEİK/Türkiye-İtalya İş Konseyi Başkanı

Lale Cander

DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı

Ahmet Çalık

DEİK/Türkiye-Kamboçya İş Konseyi Başkanı

Mahir Alp

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı

Mehmet Yılmaz

DEİK/Türkiye-Karadağ İş Konseyi Başkanı

Bayram Akgül

DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı

Mustafa Başar Arıoğlu

DEİK/Türkiye-Kazakistan İş Konseyi Başkanı

Selçuk Yüce

DEİK/Türkiye-Kenya İş Konseyi Başkanı

Ömer Karadeli

DEİK/Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi Başkanı

Aydın Mıstaçoğlu

DEİK/Türkiye-KKTC İş Konseyi Başkanı

Fatih Mehmet Keçebir

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi Başkanı

Özer Öz

DEİK/Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanı

Yusuf Cenk Dağsuyu

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı

Haluk Kayabaşı

DEİK/Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı

Batuhan Özdemir

DEİK/Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Başkanı

Turhan Serdar Bacaksız

DEİK/Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi Başkanı

Vedat Ergünbaş

DEİK/Türkiye-Küba İş Konseyi Başkanı

Oğuz Satıcı

DEİK/Türkiye-Letonya İş Konseyi Başkanı

Vehbi Serkan Kaptan

DEİK/Türkiye-Liberya İş Konseyi Başkanı

Semih Fermanlı

DEİK/Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı

Murtaza Karanfil

DEİK/Türkiye-Litvanya İş Konseyi Başkanı

Serdar Kurt

DEİK/Lojistik İş Konseyi Başkanı

İbrahim Kemal Barış Dillioğlu

DEİK/Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı

Abdülkadir Akkuş

DEİK/Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı

Suat Gökhan Karakuş

DEİK/Türkiye-Malezya İş Konseyi Başkanı

Temel Kotil

DEİK/Türkiye-Mali İş Konseyi Başkanı

Savaş Geyik

DEİK/Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı

Erhan Çiloğlu

DEİK/Türkiye-Mauritius İş Konseyi Başkanı

Fikret Murat Tural

DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi Başkanı

Yüksel Yıldırım

DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı

Mustafa Denizer

DEİK/Türkiye-Moğolistan İş Konseyi Başkanı

Özkan Öztürk

DEİK/Türkiye-Moldova İş Konseyi Başkanı

Burak Burçin Kılıçoğlu

DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı

Zeynel Abidin Kaymak

DEİK/Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkanı

Temel Akgün

DEİK/Türkiye-Namibya İş Konseyi Başkanı

Muhammed Yusuf Bedir

DEİK/Türkiye-Nepal İş Konseyi Başkanı

Cem Aker

DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı

Doruk Nüshet Emiroğlu

DEİK/Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Başkanı

Özgür Onur Özgüven

DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı

Atilla Demir Yerlikaya

DEİK/Türkiye-Paraguay İş Konseyi Başkanı

Erdoğan Ayboğan

DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı

Lale Keşoğlu

DEİK/Türkiye-Polonya İş Konseyi Başkanı

Ercan Emrah Duman

DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanı

Mustafa Mertcan

DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı

Ali Kibar

DEİK/Türkiye-Ruanda İş Konseyi Başkanı

Selim Bora

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı

İzzet Ekmekçibaşı

DEİK/Sağlık İş Konseyi Başkanı

Mehmet Altuğ

DEİK/Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı

Fuat Tosyalı

DEİK/Türkiye-Seyşeller İş Konseyi Başkanı

Fuat Eroğlu

DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı

Osman Arslan

DEİK/Türkiye-Sierra Leone İş Konseyi Başkanı

Fatih Altunbaş

DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi Başkanı

İbrahim Süha Güçsav

DEİK/Türkiye-Slovakya İş Konseyi Başkanı

Harika Güral

DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı

Adnan Sezgin

DEİK/Türkiye-Somali İş Konseyi Başkanı

Ahmet Sami İşler

DEİK/Türkiye-Sri Lanka İş Konseyi Başkanı

Mehmet Ali Uğur

DEİK/Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı

Serdar Yıldızgörer

DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanı

İbrahim Fuat Öçzörekçi

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı

Haşim Süngü

DEİK/Türkiye-Şili İş Konseyi Başkanı

Ahmet Bilge Anbarlılar

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı

Cihangir Fikri Saatçioğlu

DEİK/Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı

Erdem Arıoğlu

DEİK/Türkiye-Tayland İş Konseyi Başkanı

Cemil Çakar

DEİK/Türkiye-Tayvan İş Konseyi Başkanı

Necmetdin Uzun

DEİK/Türkiye-Togo İş Konseyi Başkanı

Abide Gülel (Birsen)

DEİK/Türkiye-Tunus İş Konseyi Başkanı

Kadir Mete Geçer

DEİK/Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı

Mahmut Er

DEİK/Türkiye-Uganda İş Konseyi Başkanı

Doğan Ali Doğan

DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı

Ruşen Çetin

DEİK/Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi Başkanı

Tolga Şahin

DEİK/Türkiye-Umman İş Konseyi Başkanı

Yunus Ete

DEİK/Türkiye-Uruguay İş Konseyi Başkanı

Faruk Kayar

DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanı

Levent Birant

DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı

Ali Galip İlter

DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı

Reha Denemeç

DEİK/Türkiye-Yemen İş Konseyi Başkanı

Abdullah Eriş

DEİK/Türkiye-Yeşil Burun İş Konseyi Başkanı

Kemal Arslan

DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı

Adnan Polat

DEİK/Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı

Kübra Orakçıoğlu Kazan

DEİK/Türkiye-Zambiya İş Konseyi Başkanı

Volkan Okur Yılmaz

 

 

ASGARİ ÜCRET DEĞERLENDİRMESİ

Bugün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız tarafından açıklanan yeni asgari ücretin başta çalışanlarımıza olmak üzere, işverenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Bir taraftan sosyal yönüyle hayat koşullarına ve gelir dağılımına, bir taraftan da işverenin maliyetlerine, uluslararası ticaretteki rekabetine ve üretime etki eden böylesi önemli bir verinin, oy çokluğuyla ortaya çıkması elbette sevindirici.

Yapılan yüzde 49 oranında artış ile asgari ücretin 17.002 TL'ye çıkmasını, emeğin milli gelirden aldığı payın hak ettiği seviyelere gelecek olması ve büyümenin kapsayıcılığını artırması bakımından da değerli buluyoruz.

Diğer taraftan, işveren üzerinde oluşacak yükün devlet tarafından karşılanan kısmının, çalışan başına 500 TL'den 700 TL'ye yükseltilmesi de, özellikle ihracatçımızın uluslararası piyasalardaki rekabetçiliğini olumsuz etkilememesi bakımından önemli bir destek.

TÜRKİYE - SUUDİ ARABİSTAN TİCARET HACMİ HEDEFİ: 30 MİLYAR DOLAR

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu (FSC) iş birliğinde düzenlenen, Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Ortak Yuvarlak Masa Toplantısı ile Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu ve İkili İş Görüşmeleri, T.C. Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Ömer Bolat ve DEİK Başkanı Nail Olpak ev sahipliğinde, Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO) Başkanı Dr. Saad Al Kasabi, Suudi Arabistan Ankara Büyükelçisi Fahad Bin Assaad Bin A. Abualnasr, Yanbu Ticaret Odası Başkanı Ahmed Bin Salem Al Shughudli,  DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy, Suudi Arabistan-Türkiye İş Konseyi Başkanı Sami Al-Osaimi ve iki ülke iş insanlarının katılımlarıyla 3-4 Aralık 2023 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Yatırım, yapı, yiyecek, tekstil, enerji, mühendislik ve endüstri, teknoloji ve inovasyon, sağlık, kimyasallar, yasal hizmetler ve lojistik, hukuk, sanayi ve finans sektörlerindeki iş insanlarının ikili görüşme gerçekleştirdiği toplantılarda, 8 anlaşma imzalandı.

T.C. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Suudi Arabistan'ın ticaret hacminin 2022 yılında yüzde 41 artışla 6,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Karşılıklı ticaretimiz bu yılın 11 ayında, 6,2 milyar dolara yaklaşmıştır. İnşallah geçen yılın rakamını rahatlıkla aşacağız" dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2022 yılında yüzde 41 artışla 6,5 milyar dolara ulaştığını belirten Bolat, "Karşılıklı ticaretimiz bu yılın 11 ayında, 6,2 milyar dolara yaklaşmıştır. İnşallah geçen yılın rakamını rahatlıkla aşacağız. Suudi Arabistan'la ticaretimiz esasında miktar bazında çok daha yüksek bir artış kaydetmiştir. İnşallah orta vadede 10 milyar dolar, uzun vadede de 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret, iki ülkenin stratejik hedefleridir"dedi.

Türk ihracatçılarının başta konfeksiyon, tekstil, makine, gıda, savunma sanayi ürünleri olmak üzere Suudi Arabistan'ın güvenilir ortakları konumunda olduğunu belirten Bolat, "Suudi Arabistan'da başta petrol ürünleri, kimyasallar ve demir çelikte ülkemiz için önemli bir tedarikçidir. İki ülke de Avrupa, Asya ve Afrika kıtasının kesiştiği kavşakta çok stratejik bir konumda bulunmaktadırlar. Güçlü altyapıları, dünyaya entegre açık ekonomileri ve girişimci ruhuna sahip iş dünyası ile Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ticaret ve yatırım iş birliğinde çok güçlü potansiyelleri bulunmaktadır. Bunu hayata geçirme noktasında en önemli araçlardan biri de Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında bir serbest ticaret anlaşması yapılmasıdır. Nitekim Körfez İşbirliği Konseyi, Türkiye ile STA sürecini başlatmak adına Mayıs ayında Türkiye ile verimli istikşafi görüşmeler yapmıştır. Ümidimiz en kısa sürede resmi müzakerelere başlayarak iş dünyamızın hizmetine bu serbest ticaret anlaşmasını sunmaktır" dedi. Suudi Arabistan'ın bugüne kadar Türkiye'de 2 milyar dolar değerinde özel sektör yatırımının olduğunu belirten Bolat, "Her iki ülke arasında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması ve Yatırımların Karşılıklı Teşviki Ve Korunması Anlaşması imzalanmış ve yürürlüktedir. Yatırımlar için güçlü bir yasal altyapı bulunuyor. Türkiye olarak da Suud yatırımlarının teşvik noktasında her türlü uygun ortamı sağlamaktayız. Nitekim bugüne kadar tam 1400 Suud'lu firma, Türkiye'de kurularak yatırım fırsatlarından yararlanmaktadırlar. Ümit ediyoruz ki bu karşılıklı yatırımlar daha da hızlanacaktır" dedi.

Al Kasabi: "Yatırımların  geliştirilmesi için her türlü desteği sağlamaya hazırız"

Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO) Başkanı Dr. Saad Al Kasabi ise, iki ülke arasındaki ticari ve yatırım ortaklıklarının geliştiği bir dönemde bu toplantıyı gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti ve çeşitli sektörlerde iş birliklerinin devam ettiğini söyleyerek, "Aslında Türkiye ile Suudi Arabistan Orta Doğu'nun çeşitli canlı sektörlerine sahip iki büyük ülkesi ve çok önemli stratejik konuma da sahipler" dedi. İki ülke liderlerinin verdiği talimatlar sayesinde ticaret hacminin geliştiğini belirten Al Kasabi, "Aralık ayına kadar olan sürece baktığımızda ikili ticaretin geçen seneye göre bu sene yüzde 15 oranında artmış olduğunu görüyoruz" dedi. İki ülke arasındaki yatırımların  geliştirilmesi için her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını vurgulayan Al Kasabi, 2030 vizyonu kapsamında Suudi Arabistan'ın yatırımı kolaylaştırmak adına yasa ve mevzuatlarında yumuşak ve esneklik göstermekte olduğunu söyledi. 2030 vizyon kapsamında çizilen yol haritasında rekabet gücünü artırmaya karar verdiklerini belirten Kasabi, Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerinin gelişmesini ve daha iyiye gitmesini arzuladılarını aktardı.

Olpak: "Ülkelerimiz arasındaki iş birliğini üçüncü ülkelerde de sürdürmek ve geliştirmek hedeflerimiz arasında"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Geçtiğimiz bir buçuk sene içerisinde Suudi Arabistan ile yakın temaslarımızı aynı hızda ve aynı seviyedeki, 4 iş forumu ve 5 Yuvarlak Masa Toplantısı ile devam ettirdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın son Suudi Arabistan ziyareti ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkiler açısından oldukça verimli geçti, iki ülke arasında artan ilgiye tanık olduk. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerimiz elbette ikili ticaretten ibaret değil, aynı zamanda yatırım ve üretimi de içeriyor. Bu iş birliğini, sadece kendi ülkelerimizde değil, üçüncü ülkelerde de sürdürmek ve geliştirmek hedeflerimiz arasında. Akıllı şehir, kültür başkenti, eğlence merkezi, lüks turizm ve sağlıklı yaşam rotası gibi ekonomik çeşitliği ve sürdürülebilir gelişmeyi sağlayacak projeler dâhil olmak üzere, Suudi Arabistan'da toplam değeri 819 milyar dolar olan 5.200'den fazla proje şu anda devam ediyor. Gerek Türk müteahhitlik firmalarımız, gerekse teknoloji firmalarımız bu projelerde yer almaya başladı" dedi.

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy ise, "DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi olarak, çeşitli organizasyonlarla karşılıklı ziyaretler gerçekleştirerek, ilişkilerimizi kuvvetlendiriyor, iş dünyası ile temaslarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. Geçen yıl Aralık ayında, başlattığımız iş forumun, önümüzdeki dönemler için öncü bir forum olduğunu düşünüyorduk. Bu düşüncemizi, 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz gerçekleştirdiğimiz üst düzey etkinliklerle gerçeğe dönüştürmenin mutluluğu içerisindeyiz" dedi.

Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Ortak Yuvarlak Masa Toplantısını ve Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu ve İkili İş Görüşmelerinin sponsoru ise Hashim Group oldu.

TİCARET BAKANI BOLAT: “BAE İLE İKİLİ TİCARET HACMİMİZİN 25 MİLYAR DOLARA ULAŞMASINI HEDEFLİYORUZ”

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısında  kapsamında DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-BAE İş Forumu, T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Bin Ahmed Al Zeyoudi, Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi Sultan Bin Saeed Al Mansoori, DEİK Başkanı Nail Olpak, Abu Dabi Ticaret ve Sanayi Odası CEO'su Ahmed Khalifa Al Qubaisi, DEİK/Türkiye-BAE İş Konseyi Başkanı Tevfik Öz, BAE-Türkiye İş Konseyi Başkanı Abdullah Al Hameli ve iki ülke iş insanlarının katılımlarıyla 31 Ekim 2023 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK organizasyonuyla 300'e yakın Türk ve BAE'li iş insanının katılımlarıyla düzenlenen Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Forumu'nda ticaret, yatırım, müteahhitlik, gümrük ve üçüncü ülkelerde iş birliği konuları ele alındı. Forumda, "DEİK ile Abu Dhabi Ekonomik Kalkınma Departmanı", "Yıldız Teknopark ile Sharjah Araştırma Teknolojisi ve İnovasyon Parkı (SRTIP)" ve "Sharjah Araştırma Teknolojisi ve İnovasyon Parkı (SRTIP) ile World Business Angel Forum (WBAF)" arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Bakan Bolat:" Türkiye-BAE ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine yükseldi

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Forumu'nun kapanış oturumunda konuşan T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, "2023 yılı itibarıyla BAE ile ilişkilerimiz stratejik ortaklık düzeyine yükselmiş durumda. Bu konuda iki ülkenin liderleri ekonomik, ticari ve siyasi yakınlaşmayı stratejik ortaklık düzeyinde taşıdılar. Dün ülkemize gelen BAE heyeti ile önce DEİK organizasyonuyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Ardından bakan misafirlerimizle ikili görüşmelerimizi yaptık. Temmuz ayında Cumhurbaşkanımızın ziyaretleriyle anlaşmaya varılan ortak ekonomi ve ticari komitenin ilk toplantısını heyetler halinde gerçekleştirdik. Hem resmi düzeyde hem özel sektörde başkanlarımız, her iki taraftan bu toplantılara iştirak ettiler. Ardından Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında bir iyi niyet anlaşması imzaladık. 2023 yılı iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktası oldu. Mart ayında BAE ile Türkiye arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalandı ve çok hızlı bir şekilde 5 buçuk ay içinde 1 Eylül'de yürürlüğe girdi. İki ülke arasında geçen yıl 10 milyar dolarlık ticaret hacmimizi sevinçle karşılarken bu yıl 9 ayda 14 milyar doları geçmiş durumdayız. Bundan sonraki hedefimiz 5 yıl içinde 25 milyar dolarlık ticarete ulaşmak. Müteahhitlik sektörümüz Birleşik Arap Emirlikleri'nin 141 projesini tamamlayarak, yaklaşık 13 milyar dolarlık bir iş hacmi gerçekleştirdi. Her iki ülkede de karşılıklı yatırım fırsatları var. Yatırımcılarımız Birleşik Arap Emirlikleri'nin ekonomisinde petrolden başka diğer alanlarda da çeşitlendirme çalışmaları çerçevesinde yakından ilgileniyor. Müteahhitlik şirketlerimizin Birleşik Arap Emirlikleri'nin 2030 Vizyon Projeleri'nde rekabetçi fiyatlar ile yapacakları çok kaliteli işler var" dedi.

Bakan Al Zeyoudi: "Türkiye, BAE'nin en iyi 10 ticari ortağı arasında öne çıkıyor"

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Ahmed al Zeyoudi ise, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yılını kutlayarak, "Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerimizin 50. yılındayız. Dolayısıyla köklü ve güçlü ilişkilerimiz var. İş Forumu da Türkiye ve BAE arasındaki ticarete ve karşılıklı yatırıma büyük katkı sunacak. Son 2 yıla baktığımızda BAE üst düzey yöneticilerinin ve Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin ziyaretleri neticesinde ortak iradenin sergilenmesiyle ilişkilerimizin daha iyi noktaya taşındığını görüyoruz. İki ülkenin üretim ve hizmet sektöründe, dünya ticaretinde son derece önemli iş birlikleri söz konusu ve BAE'nin en iyi 10 ticari ortağından bir tanesi Türkiye. Dış ticarete baktığımızda da rakamlar son derece olumlu ilerliyor. Geçen sene petrol dışı ticaretimiz 18 milyar dolar olarak gerçekleşti. Önceki yıllara göre kıyasladığımızda son derece güzel rakamlara eriştik. 2021'de ise BAE'nin Türkiye'ye yatırımı 7,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. BAE, bizim rehberliğimizde Türkiye'yi ekonomik, ticari ve yatırım olarak son derece önemli bir partner olarak görüyor" dedi.

Al Mansoori: "BAE, Türkiye'ye yönelik 50 milyar dolarlık bir yatırım projeksiyonu oluşturmuş durumda"

BAE'nin Türkiye Özel Temsilcisi Sultan bin Saeed Al Mansoori ise, 50 yıllık geçmişe sahip olan Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki sürecin stratejik bir ilişkiye dönüştüğünü belirterek, "Devlet liderlerimiz ve Bakanlarımızın öncülüğünde ülkelerimiz arasında ekonomi ve ticarette yeni hedefler için artık bir yol haritamız ve ajandamız var. İş dünyası temsilcilerimiz ise karşılıklı yatırımlar ve ikili ticaret için son derece istekli. Ekonomik ortaklıklarımızı çeşitlendirmek istiyor ve 50 yıllık geçmişimizden güç alarak ticarette yeni fırsatlara odaklanmak istiyoruz. Ticarette iş insanlarımızın önündeki bariyerleri ve sorunları kaldırmak için birlikte çalışma iradesini en güçlü şekilde ortaya koyuyoruz. BAE, Türkiye'ye yönelik 50 milyar dolarlık bir yatırım projeksiyonu oluşturmuş durumda. Altyapı, savunma, yenilenebilir enerji, hizmet ve daha pek çok farklı sektörde yeni iş birliklerine imza atmak istiyoruz. Bir sonraki buluşmamızı BAE'de gerçekleştirmeyi arzuluyoruz" dedi.

Olpak: "BAE ile ikili ticari ilişkilerimiz yeni bir boyut kazanacak"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Sayın Bakanlarımızın ifade ettiği üzere 5 yıl içinde 25 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefi doğrultusunda, iş dünyası olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz ve bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 1 Eylül'de yürürlüğe giren "Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (KEOA)" ve bugün protokolü imzalanan "Türkiye-BAE Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı" sayesinde ikili ticari ilişkilerimizin yeni bir boyut kazanacağını düşünüyoruz. İki ülkenin iş dünyaları olarak, suladığımız ağaçların meyvelerini alacağımız inancıyla, DEİK olarak Abu Dabi Ekonomik Kalkınma Departmanı'yla imzaladığımız iyi niyet anlaşmasının da hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Abu Dabi Ticaret ve Sanayi Odası CEO'su Ahmed Khalifa AL QUBAISI ise, BAE'nin 2022'de 10 milyar dolarlık bir yatırım fonunu Türkiye'de oluşturma kararı aldığına dikkat çekerek, "Bugün de ülkelerimiz arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin yeni bir seviyeye taşımak için bir araya geldik. Türk iş insanlarının BAE'de gerçekleştirecekleri yatırımlar için elimizden gelen her kolaylığı sağlayacağımızı belirtmek istiyorum" dedi.

Forumda, 4 sektörel panel gerçekleştirildi.

Türkiye-BAE İş Forumu kapsamında, "İnşaat ve Kamu Özel Ortaklığı(PPP) Alanlarında Fırsatlar" paneli DEİK/PPP Komitesi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Yardımcısı Cahit Karakullukçu ve AIM Global Foundation Başkanı Dawood AL Shezawi'nin katılımlarıyla düzenlendi.  "Teknoloji ve İnovasyon" paneli ise, Sharjah Araştırma Teknolojisi ve İnovasyon Parkı CEO'su Hussain Mohammed Al Mahmoudi, DEİK/Dijital Teknolojiler İş Konseyi Başkanı R. Erdem Erkul, Dubai Çoklu Emtia Merkezi Satış ve İş Geliştirme Direktörü Marwan Mohammed Saleh ve DEİK/Dijital Teknolojiler İş Konseyi - Siber Güvenlik Komitesi Başkanı Murat Hüseyin Candan'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

"Lojistik ve Bağlanırlık" paneli ise, T.C. Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdür Yardımcısı Cem Topbaş, DEİK/Lojistik İş Konseyi Başkanı ve UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy, DP World Yarımca CEO'su Kris Josef Adams ve İskenderun Limanı Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Güzel'in katılımlarıyla düzenlendi. "Yeni Dönem, Yeni Vizyon: Türkiye ile BAE Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması" paneli ise, T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Hüsnü Dilemre, BAE Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Ticaret Sektörü Müsteşar Yardımcısı Juma Alkait, HDF FZCO Genel Müdürü  Arda Cenk Tokbaş ve Etihad Credit Insurance CEO'su Sayın Raja Al Mazrouei'nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI

Olpak: "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanımızın reel sektöre yönelik indirim çağrısını destekliyoruz"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanımızın reel sektöre yönelik indirim çağrısını destekliyoruz." ifadesini kullandı.

Olpak, yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonla mücadele çağrısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Nail Olpak, "Gerek ülkemiz gerekse küresel ekonomik piyasalarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda yürütülen enflasyonla mücadele kapsamında iş dünyası olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanımızın reel sektöre yönelik indirim çağrısını destekliyoruz." ifadesini kullandı.

Makroekonomik istikrarın en önemli adımı olarak gördükleri enflasyonla mücadelede iş dünyasının desteğinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Olpak, şunları kaydetti:

"Mücadeleden taviz vermeden gerek indirim gerekse fiyat artışlarını durdurma adımlarına, 98 kurucu kuruluşumuz ve 152 iş konseyimizin büyük katkı sağlayacağına inancımız tamdır. Sürdürülebilir ekonomik büyüme açısından büyük önem taşıyan fiyat istikrarının sağlanmasına destek olmak hepimizin sorumluluğudur. Tüm üyelerimizi, kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “YAPTIĞIMIZ İŞLER VE ALDIĞIMIZ KARARLARLA TÜRKİYE-AFRİKA İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİNE DAMGA VURACAĞIZ”

T.C. Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde, Afrika Birliği iş birliği ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu'nun kapanış töreni T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Komorlar Birliği Devlet Başkanı ve Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı Azali Assoumani, T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Afrika Birliği Komisyonu (AfB) Ekonomik Kalkınma, Ticaret, Sanayi ve Madencilikten Sorumlu Komiseri Büyükelçi Albert Muchanga, DEİK Başkanı Nail Olpak ve Afrika İş Konseyi Başkanı Dr. Amany Asfour, Türkiye ile Afrika ülkelerinin ekonomi ve iş dünyası temsilcilerinden 4 bine yakın temsilcinin katılımıyla gerçekleşti.

Erdoğan: "Afrika Kıtasıyla 2003 yılında 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimiz, 2022 sonunda 41 milyar dolara yaklaştı"

Afrika kıtasının küresel sistemde hak ettiği yeri alması için gereken her türlü katkıyı sağlayacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kıta ülkelerinin çoğuyla olan münasebetlerimizin seviyesi ne bize ne de Afrikalı dostlarımıza yakışan bir seviyede değildi. İlk olarak 2003 yılında Afrika ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi stratejisini uygulamaya koyduk. Ardından 2005 senesini ülkemizde 'Afrika Yılı' ilan ederek, kıtayla ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtık. Afrikalı kardeşlerimizle yeniden kucaklaşırken iş birliğimizi eşit ortaklık ve kazan-kazan temelinde ilerletmeye çalıştık. Kıtaya yönelik kibirli bakış açılarını elimizin tersiyle ittik. Afrikalı kardeşlerimizle göz hizasında ilişki kurmaya, duygudaşlık geliştirmeye, birbirimizi daha çok anlamaya ihtimam gösterdik. Kıtayla 2003 yılında 5,4 milyar dolar olan ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yılsonu itibarıyla 41 milyar dolara yaklaştı. Afrika'daki doğrudan yatırımlarımızın toplam değeri 10 milyar doları aştı. Firmalarımız, enerjiden inşaata, tarımdan beyaz eşya ve gıdaya kadar farklı alanlarda iş yaparak Afrika'nın alt ve üstyapı eksikliklerinin giderilmesinde çok önemli vazifeler üstleniyor. Şirketlerimiz, iş gücü ihtiyaçlarının büyük bölümünü yerelden karşılayarak Afrika ülkelerinde istihdama ve üretime katkı sağlıyorlar" diye konuştu.

Erdoğan: "Türk müteahhitlerin Afrika'da üstlendiği projelerin toplam değeri 85,5 milyar doları geçti'

Bugün 100 bini aşan Afrikalı işçinin Türk yatırımcılar sayesinde istihdam imkanına kavuşmasının Türkiye için gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk müteahhitlerinin kıta genelinde üstlendiği projelerin toplam değeri 85,5 milyar doları geçti. Ziyaretlerimizde, Türk şirketlerinin Afrikalı ortaklarıyla beraber inşa ettikleri yollara, stadyumlara, havalimanlarına, fabrikalara rastlıyoruz. Muhataplarımız, şirketlerimizde çalışmaktan duydukları mutluluğu her fırsatta dile getiriyor. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, şirketlerimizin kıtada böyle anılmasını memnuniyetle karşılıyorum. Afrika'daki büyükelçilik sayısını 44'e çıkardık. Ankara'da 38 Afrika ülkesinin büyükelçisine ev sahipliği yapmaktan ayrıca gurur duyuyoruz. Ticaret müşavirliklerimizin sayısı yakında 31'e ulaşacak. Toplam 48 Afrika ülkesiyle İş Konseyleri kurduk. Ticari ve ekonomik iş birliği anlaşmamız olan ülke sayısı 48'i buldu. Yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması olan ülke sayısı 32'ye çıktı. Ticaretten yatırıma, kültürden eğitime Afrika'yla her alanda ilişkilerimizin günden güne geliştiğini büyük bir mutlulukla müşahede ediyoruz. Önümüzdeki dönemde Afrika kıtası serbest ticaret alanının ticaret ve yatırımlar bakımından önemli fırsatlar doğuracağını değerlendiriyoruz. Afrika Birliği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) forumun gerçekleşmesi için gösterdikleri iş birlikleri ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Devlet Başkanı Assoumani: "Afrika'yı umut kıtası haline getirmeli ve bunun için birlikte hareket etmeliyiz"

Komorlar Birliği Devlet Başkanı ve Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı Azali Assoumani, "Bu forum, Türkiye ve Afrika kıtasındaki halkları ilgilendiren konuları ele alıyor. Daha önce aynı forum 2021'de düzenlenmişti ve buradaki amaç ortak bir şekilde refahın artırılmasıydı. Bu adımlarla altyapı, enerji, tarım, dijital pazarlama ve sağlık gibi alanlarda çalışma fırsatı buluyoruz. Afrika ile ortaklığın başlamasından bu yana Türkiye bu fırsatları her zaman en doğru şekilde değerlendirdi. Afrika'yı umut kıtası haline getirmeliyiz ve bunun için birlikte hareket edelim çağırımızı yineliyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kıtaya 40'dan fazla ziyaret gerçekleştirmesi, Türkiye'nin Afrika açılımı ve 2005 yılının Afrika Yılı ilan edilmesi gibi Türkiye'nin kıta özelindeki ilgisi ve verdiği değer hepimiz için çok kıymetli. Şimdi ise Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle 2024'teki ticaret hacminin 75 milyar dolara ulaşmasını bekliyor ve Türkiye'nin bu konudaki desteklerini görmekten mutluluk duyuyoruz. Afrika'nın altyapı ve enerji alanında çok büyük yatırımlara ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Kıtadaki özel sektöre kendi tecrübelerini aktarma konusunda Türkiye'ye güveniyoruz. Afrika Birliği adına kardeşim Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a bir kez daha teşekkür ediyor, kendisine bizi çok sıcak bir şekilde karşıladığı için müteşekkir olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.

Bakan Bolat: "Afrika'nın geleceğini Afrikalıların belirleyeceği yaklaşımını destekliyoruz"

Türkiye'nin, her daim Afrika ülkeleriyle eşit ortaklık, kardeşlik ve karşılıklı saygı temelinde ilişkiler geliştirmeyi amaçladığını ve her iki tarafın da kazançlı çıkacağı işbirlikleri kurmayı hedeflediğini belirten T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, " Türkiye, Afrika ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi'nin uygulamaya girdiği 2003 yılından bu yana Afrika ile ilişkilerini kazan-kazan prensibiyle geliştirmek amacıyla kararlı adımlar atıyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın belirlediği Afrika Stratejisi'nin devreye alındığı 2003'ten bugüne ikili ilişkilerin hızlı bir gelişim dönemine girdi. Afrika ülkeleri ile ticaret hacmimiz 2022 yılında 40,7 milyar dolara ulaşırken, bu yıl 9 aylık dönem itibarıyla 27 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamış durumdayız. Uluslararası işbirliğine daha da çok ihtiyaç duyulan mevcut konjonktürde düzenlediğimiz Türkiye-Afrika IV. İş ve Ekonomi Forumu'muz da Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gündem konularını ele almak ve yeni işbirliği alanlarını tespit etmek için önemli bir imkan sundu. İki gün süren Forum kapsamında Afrika ülkelerinin temsilcileri ve Afrika ülkelerini temsilen katılan 24 bakan ile bir araya gelmekten memnuniyet duyuyoruz. TABEF kapsamında iki gün boyunca gerçekleştirilen toplantılarda, tarım, tarıma dayalı sanayi, turizm, sağlık, imalat, altyapı, tekstil ve kadın girişimciliği alanlarında işbirliğinin nasıl daha ileri taşınabileceğini ele aldık. Bunun yanında, Afrika hükümetlerinin ülkelerindeki yatırım fırsatlarını Türk özel sektörüne tanıttığı seanslar, seminerler yapıldı ve toplantılarla Türk ve Afrikalı iş insanları bir araya gelerek verimli iş görüşmeleri yaptı. Afrika'nın geleceğini Afrikalıların belirleyeceği yaklaşımını desteklerken, önümüzdeki dönemde uluslararası arenada Afrika'nın yanında olmaya devam edecek, Afrika ülkeleriyle eşit ortaklar olarak birlikte kalkınmak için kararlı adımlar atmayı sürdüreceğiz. Ticaret Bakanlığımız ile ortak hareket eden Afrika Birliği Dönem Başkanı Azali Assoumani'ye, 6 Afrikalı uluslararası teşkilatın yönetimlerine, Nail Olpak başkanlığındaki DEİK yönetimi ve çalışanlarına, Afrika ile Türkiye'den 4 bine yakın katılımcıya teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Olpak: "Afrika ile ticaretimizi önce 50 milyar dolar, sonra 75 milyar dolara çıkaracağız"

Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmini önce 50 milyar dolar, ardından 75 milyar dolara çıkarmak için titizlikle çalıştıklarını vurgulayan DEİK Başkanı Nail Olpak, "Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu'muzda 1 misafir Cumhurbaşkanını, 24 Afrika ülkesinin Bakanlarını, Afrika Birliği Komisyonu Komiseri ve İş Konseyi Başkanını, 32 Büyükelçiyi, 19 iş dünyası başkanını, 1700'ü Afrika'dan olmak üzere 3 bin 900 Türk ve Afrikalı iş insanını ağırladık. Programımız kapsamında 9 bin 800 iş görüşmesi gerçekleştirildi. Bilinen kısa bir Afrika hikayesi anlatmak istiyorum. Bir kaşif Afrika ormanlarında ilerlerken, yanındakilerden birisi aniden durunca kaşif sorar; 'Neden durduk, yoruldunuz mu?' Adam cevap verir; 'Yorulmadık ama o kadar hızlı ilerliyoruz ki ruhlarımız geride kaldı.' Bazen hayatın rutininde öyle hızlı koşarız ki işin ruhunu kaybederiz. O zaman nefeslenip, daha iyi bir planla devam etmek gerekir. TABEF'i ruhumuzu yakalamak için bir dengeleme süreci olarak görüyorum. Biz de DEİK olarak, 48'i Afrika'da faaliyet gösteren 152 İş Konseyimizle, yatırım ve ticaretimizi artırmak için "Ticari Diplomasi" çalışmalarımıza, işimizin ruhunu yakalayarak devam ediyoruz. Afrika ülkeleri ile ticaret ve yatırımlarımızı güçlendirmek için kararlı bir şekilde çalışıyoruz. Ticaretimizi önce 50 milyar dolar, sonra 75 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için vize sorunlarının aşılması, çifte verginin önlenmesi anlaşmaları, yatırımların karşılıklı tanınması ve korunması nnlaşmaları, STA'lar, bankacılık imkanlarının geliştirilmesi, teknoloji ve start-up alanlarında işbirliğimiz son derece önemli. Ve tek bir prensibimiz var, o da kazan-kazan ilkesi. Programımızı teşrif eden Cumhurbaşkanlarımıza, Ticaret Bakanımız ve Afrika Birliği'ne, Bakanlarımıza, panelistlere, programımıza yoğun bir ilgiyle katılan tüm iş dünyası temsilcilerimize teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye-Afrika İş Dünyası'nın EN'leri ödüllendirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından Türkiye ile Komorlar Birliği arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Komorlar Birliği Posta, Telekomünikasyon ve Dijital Ekonomi Bakanı Kamalidine Souef imza attı. Ardından Erdoğan ile Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Azali, Afrika kıtasını kapsayan projeler geliştiren ve kıtayla ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayan 6 firmanın yöneticilerine ödüllerini takdim etti.

Miller Holding CEO & Milvest Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Mildon, Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı,  Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, Doğanlar Holding Başkan Vekili Adnan Doğan, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı ve Tusaş Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil'e ödülleri takdim edildi. Miller Holding, Aksa, Albayrak, Doğanlar, Kolin, Nurol, TUSAŞ, Selpak, Tay Group, Koluman, Ford Truck ve Afrika Finance Corporation'ın sponsorluğunda gerçekleşen Türkiye-Afrika IV. İş ve Ekonomi Forumu, TABEF Töreni kapsamında düzenlenen Türkiye-Afrika İş Dünyası Ödül Töreni'nin akabinde ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.

BAKAN BOLAT: “AFRİKA İLE TİCARET HACMİMİZ 40,7 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

T.C. Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde, Afrika Birliği iş birliği ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla gerçekleştirilen Türkiye-Afrika IV. İş ve Ekonomi Forumu, "Fırsatların Önünün Açılması ve Daha Güçlü Ekonomik İş Birlikleri" mottosuyla 12 Ekim 2023 tarihinde İstanbul'da başladı.

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Afrika Birliği Komisyonu Ekonomik Kalkınma, Ticaret, Sanayi ve Madencilikten Sorumlu Komiseri Büyükelçi Albert Muchanga, Komorlar Birliği Posta Telekomünikasyon ve Dijital Ekonomi Bakanı Kamalidine Souef, DEİK Başkanı Nail Olpak ile Türkiye ve Afrika ülkelerinin ticaret ve ekonomilerine yön veren 4 bine yakın iş insanının katılımıyla gerçekleşen Forumun ilk gününde TABEF 2023  Ortak Bildirisinin ilanıyla MoU Töreni kapsamında dört anlaşma imzalandı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu, 53 ülkeden 4 bine yakın katılımcı ile "Fırsatların Önünün Açılması ve Daha Güçlü Ekonomik İş Birlikleri" mottosuyla gerçekleşiyor. Türkiye ile Afrika ülkelerinin ekonomi, ticaret ve iş dünyası temsilcilerini bir araya getiren Forumun ilk gününde, ülke ve sektör bazlı paneller ile yeni iş birliği ve yatırım fırsatları ele alındı. Forum kapsamında Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Afrika Birliği Komisyonu Ekonomik Kalkınma, Ticaret, Sanayi ve Madencilikten Sorumlu Komiseri Albert Muchanga ve Komorlar Birliği Posta, Telekomünikasyon ve Dijital Ekonomi Bakanı Kamalidine Souef'in de katılımıyla Mutabakat Zaptı (MoU) İmza Töreni gerçekleştirildi.

Törende, "DEİK & ECCAS Yüksek İş Konseyi Arasında İyi Niyet Anlaşması", "DEİK/Türkiye-Senegal İş Konseyi Kuruluş Anlaşması", "DEİK/Türkiye-Yeşil Burun İş Konseyi İş Birliği Anlaşması" ve "DEİK/Türkiye-Togo İş Konseyi İş Birliği Anlaşması" imzalandı.

Bolat: "Afrika'daki Türk yatırımları 10 milyar dolara ulaştı"

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Afrika ülkeleri ile ilişkilerine büyük önem verdiğini vurgulayan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, "2003 yılında başlattığımız 'Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi' her boyutuyla güçlü bir şekilde uygulanıyor. Burada Afrika kıtasının tamamıyla ekonomik ve ticari ilişkilerimizi dengeli bir şekilde geliştirmeyi hedeflemiştik. Bu çerçevede 2003 yılında Türkiye'nin Afrika ile dış ticareti yalnızca 5,4 milyar dolar düzeyindeydi. 2022 yıl sonu itibarıyla ise ticaret hacminin 40,7 milyar dolara ulaştığını memnuniyetle görmekteyiz. Afrika stratejimizin uygulandığı 20 yılda Afrika kıtasıyla ticaret hacmimizin 7,5 kat, Afrika'nın Sahra Altı bölgesi özelinde baktığımızda ise ticaret hacmimizin 11,3 kat arttığını görüyoruz. Afrika'daki Türk yatırımları bugün 10 milyar dolara ulaşırken, Türk yatırımcıların Afrika'da yüz binlerce kişiye iş imkanı sağladığını ve yatırım yaptıkları ülkelerin kalkınmasına büyük katkılar sunduğunu görüyoruz. Ayrıca Türk müteahhitlik firmaları, Afrika kıtasında bugüne kadar 1864 projeyi tamamlayarak 85,4 milyar dolarlık altyapı ve üstyapı yatırımlarını başarıyla tamamladılar. Ayrıca Afrika Birliği'nin G20 topluluğu içinde üye olarak yer almasından da büyük bir memnuniyet duyuyor, bu konuda Türkiye olarak G20 platformunda da Afrika'yı destekliyoruz. Forumda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında tarım, tarıma dayalı sanayiler, imalat sektörü, altyapı ve ulaştırma, turizm ve kadın girişimciliği gibi alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bakanlar olarak fikir alışverişinde bulunduk. Ülkemiz, Afrika'nın her alanda kalkınmasına ve küresel sistemde hak ettiği yeri almasına da katkı sağlamaya devam edecek" diye konuştu.

Olpak: "Türkiye ile Afrika arasında önce 50 milyar dolar, daha sonra 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için önemli adımlar atacağız"

Forumun açılışında yaptığı konuşmada Türk iş dünyasının Afrika ile ortak altyapı yatırımlarına hazır olduğunu vurgulayan DEİK Başkanı Nail Olpak, "İki gün sürecek TABEF kapsamında da paneller, ikili görüşmeler, G2B toplantıları ve imzalanacak anlaşmalarla Türkiye ile Afrika arasında yeni köprüler kuracağız. Önce 50 milyar dolar, daha sonra 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için önemli adımlar atacağız. Önceliğimiz ise Afrikalı dostlarımızın ulaşım, enerji ve sağlık başta olmak üzere altyapı projelerinde kazan-kazan ilkesi çerçevesinde iş birliğimizi artırmak. Türkiye ekonomisinin son 20 yılına baktığımızda önemli bir sıçrama  görüyoruz. Afrika'nın kuzeyindeki faaliyetleri daha eskiye dayanan Türk müteahhitlik şirketleri, son 20 yılda Sahra Altı Afrika'da da etkinliklerini artırdı ve kıtanın tamamında en fazla varlık gösteren müteahhitlik şirketleri oldu. Bugün dünyaya baktığımızda, küresel ekonomik sorunların çözümünde altyapı yatırımlarının önemli bir rolü olduğu ortada. Diğer yandan, yeşil ve dijital dönüşüm dünyanın gündeminde ve her sektördeki üretim ve tüketim alışkanlıklarını değiştirecek bu dönüşümler, enerji tarafında da önemli paradigma değişimine yol açıyor. Bunların tamamlayıcısı Lojistik yatırımları da daha çok öne çıkmasını beklediğimiz bir alan. Küresel ticarette yeni bölgesel iş birlikleri ve ticaret yolları gündemde. Bu ticaret yollarının somut hale gelmesi, yeni ulaşım, enerji, iletişim alt yapılarıyla mümkün olacak. Bu çerçevede, birbiriyle entegre intermodal alt yapılar daha fazla önem kazanacak.  Yaşadığımız ve yaşayacağımız dönüşümler; enerji, ulaştırma ve iletişim altyapı yatırımlarının öneminin artacağını ortaya koyuyor. Ancak, bu yatırımları tek bir ülkenin yapmasıyla, küresel sorunlara çözüm bulunamaz. O yüzden, bu yatırımlarda vizyonumuzu daha geniş tutmalı ve küresel iş birliklerine daha fazla açık olmalıyız. Biz Türk iş dünyası olarak, Afrikalı dostlarımızla her alanda daha fazla ortak altyapı yatırımlarına hazırız" şeklinde konuştu. 

Gün boyu süren panellerde Türkiye ile Afrika arasındaki sektör bazlı fırsatlar masaya yatırıldı

Forumun ilk gününde, "Altyapı Yatırımı Fırsatları: Enerji, Telekomünikasyon ve Ulaşım Ağları", "Türkiye ve Afrika Arasında Tarımsal Sanayi Üretimi Konusunda İş Birliği: Tedarik Zinciri Sürdürülebilirliği ve Gıda Güvenliği'', "Afrika Dijital Dönüşümü: Afrika Dijital Teknolojiler Ekosistemini Geliştirmek'', "Serbest Bölgelerdeki Fırsatlar ve Faydalar", "Sağlık Teknolojilerinin Değerlendirmesi ve Turizm Merkezlerinin Tanıtımı", "Etkin Savunma ve Havacılık Teknolojilerinin Önemi",  "Afrika'da Yatırım, Ticaretin Finansmanı ve Türkiye ile Bankacılık İlişkileri ve "ECCAS-Orta Afrika Ülkeleri Topluluğu Bölgesinde Yatırım ve Ticaret Fırsatları" oturumları ile eş zamanlı olarak ikili iş görüşmeleri düzenlendi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “ABD İLE HEDEFİMİZ 100 MİLYAR DOLARI YAKALAMAKTIR”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "ABD İLE  HEDEFİMİZ 100 MİLYAR DOLARI YAKALAMAKTIR"

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 13. Türkiye Yatırım Konferansı Gala Yemeği ve Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle T.C. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler BAKANI Mahinur Özdemir, BM Nezninde Büyükelçimiz Sedat Önal, T.C. Vaşington Büyükelçisi Murat Mercan ve Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu'nun katılımlarıyla DEİK Başkanı Nail Olpak ve TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın ev sahipliğinde 20 Eylül 2023 tarihinde New York'ta gerçekleştirildi.

Türk ve Amerikan iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katıldığı Gala Yemeği'nde ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin önemine dikkat çekilerek iş birliği çağrısında bulunuldu. Bu yıl on üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye Yatırım Konferansı'nın Gala Yemeği'nde, aralarında Türk iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile birlikte dünyanın önde gelen ABD'li yatırımcı şirketlerin üst düzey yöneticilerinin yer aldığı 180'e yakın konuk ağırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ekonomik alandaki iş birliğimizi çeşitlendirmeliyiz"

13. Türkiye Yatırım Konferansı Gala Yemeği'nde konuşan T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "Amerika ile ilişkilerimizi siyasi düzlemde ilerletirken, ekonomik alandaki iş birliğimizi de çeşitlendirmemiz gerekiyor. İki ülke arasında, yeni ve çığır açan teknolojilerden kritik sektörlere, inovasyondan imalata, yapay zekâdan siber güvenliğe büyük bir potansiyel bulunduğunu görüyoruz. Amerika ile ekonomik ve ticari faaliyetlerimiz, ikili ilişkilerimizin önemli bir boyutudur. İkili ticaret hacmimiz son 10 yılda 1,5 katına çıktı. Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yaptığımız ikinci, en fazla ithalat yaptığımız beşinci ülke oldu. 2022 yılı sonu itibarıyla ikili ticaret hacmimiz yüzde 15'in üzerinde artışla 32 milyar doları geçti" dedi.

ABD ile ticaret hacminde yakalanan bu artış eğiliminin memnuniyet verici olduğunu belirten Erdoğan, "Ancak hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktır. Bunun için karşılıklı olarak gayretlerimizi artırmamız gerekiyor. Bu bağlamda sizlerden beklentimiz yüksektir. Amerika ile ilişkilerimizi siyasi düzlemde ilerletirken, ekonomik alandaki iş birliğimizi de çeşitlendirmeliyiz" dedi. ABD ile çelik ve alüminyum sektöründeki ilave gümrük vergileri gibi tek taraflı uygulamalardan kaynaklanan sorunları aşmayı ümit ettiklerini belirten Erdoğan, "Aynı şekilde savunma sanayii alanındaki iş birliğimizin geliştirilmesinin önüne çıkarılan engellerin de bir an evvel ortadan kaldırılmasını bekliyoruz. Bölgesinin istikrar abidesi olan Türkiye'nin jeopolitik öneminin ve ekonomide sunduğu fırsatların buralarda tanıtılmasında sizlere de önemli görevler düşüyor. Türkiye-Amerika ilişkilerinin ilerletilmesi için özel sektörün, siz değerli iş dünyasının ve iş konseylerinin çabalarını her zaman takdirle karşılıyoruz. Bu alandaki gayretlerinizin artarak sürmesini temenni ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimizin yanı sıra büyükelçiliklerimizin, konsolosluklarımızın, ticaret müşavirliklerimizin ve devletimizin tüm kurumlarının sizlere her türlü desteği vermeye hazır olduğunu tekrar ifade ediyorum" dedi.

Ömer Bolat: "ABD'li şirketlerin ülkemize son 20 yılda göstermiş olduğu ilgi dikkat çekici"

T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr.  Ömer Bolat ise, Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin sayısının 2002 yılında 6 bin civarındayken bugün 80 bini aştığını söyleyerek,  "Bu noktada ABD'li şirketlerin ülkemize son 20 yılda göstermiş olduğu ilgi özellikle dikkat çekicidir. ABD'li yatırımcı firmalar, Türkiye'yi bir üretim ve ihracat üssü olarak konumlandırmış ve Türkiye'mize 14,5 milyar dolarlık yatırım yapmışlardır. Bu minvalde Hollanda'dan sonra en büyük dış yatırımcı ülke olan ABD'li firmalardan 2 bin firma Türkiye'de 110 bin kişilik istihdam sağlamıştır" dedi. Dijital ve yeşil dönüşüme dönük yatırım alanları dahil olmak üzere Türkiye'nin jeostratejik konumu, gelişmiş üretim kabiliyetleri, uluslararası serbest ticaret ağları, donanımlı ve vasıflı iş gücüyle çok uluslu şirketler için tedarik zinciri ve tedarik kanallarını çeşitlendirme anlamında güçlü bir ortak olduğunu aktaran Bolat, "Türkiye'nin ticaret ve yatırımlarda temel vizyonu, dijital ve yeşil dönüşümü tamamlayarak, rekabet gücü yüksek bir üretim ve ticaret üssü haline gelmektir. Bu anlamda ABD'li yatırımcıları da önemli bir ortak olarak görüyoruz" dedi.

Türkiye-ABD ticari ve ekonomik ilişkilerinin daha da ileri seviyelere taşınmasının önemine dikkati çeken Bolat, temel hedefin iki ülke arasındaki ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması olduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'de yatırım yapan, istihdam oluşturan, ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan uluslararası şirketlere daima destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Bolat, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin geçmişi ve ülkelerin potansiyeli dikkate alındığında içinde bulunulan dönemi iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri her alanda daha da geliştirmek için önemli bir fırsat olarak gördüklerini ifade etti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ise, 19 Eylül'de 13. Türkiye Yatırım Konferansımızı  Goldman Sachs ev sahipliğinde, T.C. Ticaret Bakanımız Prof. Dr Ömer Bolat, T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek, 120'si Amerikalı 200 katılımcıyla çok güzel bir program gerçekleştirdik. Programımızda sunumların ardından 2.5 saat karşılıklı görüşmeler devam etti. Bu süre de görüşmenin verimliliğini gösteriyor.  Bundan sonraki sene de aynı format içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. 

DEİK/Türkiye – ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise, "Türkiye pazarı, yetenekli iş gücü ve stratejik konumu ile 2.000'den fazla Amerikan şirketine ev sahipliği yapıyor. Küresel boyutlara ulaşmış Türk girişimciliği, dekakornları ve Nasdaq'a kote edilen teknoloji şirketleri ile büyük bir başarı öyküsü ortaya koyuyor" dedi.  100 milyar dolarlık ticaret hedefi uzak bir hedef olmadığını söyleyen Yalçındağ, "İş dünyası temsilcileri olarak, girilen bu süreci hızlandırmak için üzerimize düşen her türlü çabayı sarf etmeye hazırız. Siyasi alanda hangi meseleler yaşanırsa yaşansın, görüyoruz ki karşılıklı ticaretimiz bunlardan etkilenmeden istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. 100 milyar dolarlık ticaret hedefi uzak bir hedef değil. Bütün proje ve çalışmalarımızla bu hedefe yönelmemiz gerektiğine inanıyoruz. Türk-Amerikan ilişkilerine değerli desteğini vermekten hiçbir zaman çekinmeyen, kıymetli dostumuz General Jim Jones ile bu akşam burada, bu işbirliğini sizlerin huzurunda bir üst boyuta taşıyarak kurumsallaştıracağımızın da müjdesini vermek isterim. İki ülke ekonomik ve ticari ilişkilerine yön verecek aktif ve müttefik bir karşı kanat yapılanmasını iki ülke iş dünyasına artık kazandırıyoruz" dedi.

Yuvarlak Masa Toplantısında, DEİK/TAİK ile American Turkish Business Roundtable (ATBR) ile iş birliği anlaşması imzalandı.

13. Türkiye Yatırım Konferansı Gala Yemeği ve Yuvarlak Masa Toplantısına, Boeing, Borusan, Çalık Holding, Eczacıbaşı, Fiba, Hepsiburada, Kibar Holding, Koç Holding, Kontrolmatik Technologies, Meta, Sabancı, TAV, TEB Holding, Trendyol, Türk Hava Yolları ve Türk Telekom sponsor oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Diasporamızın tüm dünyaya yayılan başarılarıyla yazdıkları destanı gururla takip ediyoruz”

TÜRK DİASPORASININ ZİRVESİ DTİK 10. KURULTAYI'NDA BULUŞTU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Türk diasporasının zirvesindeki isimleri DTİK 10. Kurultayı'nda buluşturdu. Dünyanın dört bir yanındaki üst düzey şirket yöneticileri, siyasetçiler, bürokratlar, akademisyenler, ekonomistler ve bilim insanlarını bir araya getiren DTİK 10. Kurultayı, 131 ülkeden 4 bini aşkın Türk diaspora temsilcisini İstanbul'da ağırladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve DEİK'in ev sahipliğinde düzenlenen DTİK Kurultayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve DEİK-DTİK Başkanı Nail Olpak'ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, DTİK Kurultayı'nın Türk Devletleri Teşkilatı Beş Devlet Tek Diaspora gündemiyle toplanmasının son derece isabetli bulduğunu belirterek, "DTİK Kurultayı kapsamında Türk Devletleri Teşkilatı ile Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) arasında imzalanacak protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Bu anlaşma ile DTİK, teşkilatımızın ekonomi alanındaki hedeflerine ulaşmasında da rol oynayacak ve etkin bir parçası haline gelecek. Türk diasporasının yaklaşık 8 milyonu bulduğunu düşünürsek, üzerinde yükseldiğimiz zeminin önemini daha iyi anlayabiliriz. Türk dünyası ve İslam dünyasından temsilcileriyle bir araya geldiğimiz bu diaspora şöleni için DEİK Başkanı Nail Olpak olmak üzere tüm DTİK ailesine teşekkür ediyorum. Anavatanları ve diasporasıyla birlikte burada temsil edilen gücün büyüklüğünün tüm dünya farkında. Dünya Türk İş Konseyi gibi yapıların katkılarıyla kültürel, siyasi, ekonomik, tarihsel, sosyal bağlarımızı güçlendirmek için sürekli çalışıyoruz. Böylece hem kendi vatanımızda hem de diasporadaki kardeşlerimiz ile yeni bir dönemi birlikte açacağız. Özellikle Batı ülkelerinde ne Türkiye'nin ne de diğer dostlarımızın diasporadaki güçlerini birleştirmek bir yana, teker teker bile yeterince etkin kullanamadığı da bir gerçek. Sayısal ve ekonomik bizlerden çok daha zayıf olan diasporaların, siyasi açıdan bizden çok daha güçlü olduğunu yaşadığımız her hadisede görüyoruz. Dolayısıyla bunun için hep birlikte çok daha fazla çalışmamız, daha yakın iş birliği içinde olmamız ve çok daha etkin mekanizmalar kurmamız gerekiyor. DTİK Kurultayı gibi platformların iş dünyamızdan başlayarak, sosyal ve siyasi tüm alanlara yayılan bir dalga oluşturacağına inanıyorum. Küresel düzeydeki her gelişmeyi kendi ortak hedeflerimizin dinamosu haline getirerek kısa sürede dünya çapında hayırlı neticeler elde edeceğimizden şüphe duymuyorum" şeklinde konuştu.

Erdoğan: "Türkiye olarak tüm hesaplarımızı, dünyanın önündeki yeni çağın lider ülkeleri arasında yer alma üzerine kuruyoruz

Yeni bir çağın ayak seslerinin giderek daha güçlü bir şekilde duyulmaya başladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan," Biz Türkiye olarak tüm hesaplarımızı, dünyanın önündeki bu müstakbel çağın lider ülkeleri arasında yer alma üzerine kuruyoruz. Türkiye Yüzyılı derken ifade ettiğimiz vizyon tam da budur. İnşallah birleşirsek, bir olursak, birlikte hareket edersek, dünyanın yeni girdiği dönemde istediğimiz noktaya varacağımıza inanıyoruz. Diasporadaki her kardeşimiz, gerektiğinde dönüp sığınabileceği bir vatanı olduğunun güveniyle, yaşadığı yerde kendine bir gelecek inşa etmenin ve bireysel olarak başarılı olmanın mücadelesini veriyor. Şayet bu güven yoksa kendinizi her an savrulurken bulabilirsiniz. Bizim yaptığımız birlik çağrılarını sadece siyasi retorik olarak görenler, nasıl bir yanılgı içine düştüklerini anlayınca her şey için çok geç olacaktır. Verdiğimiz mesajları en iyi, dünyanın değişen ekonomik trendlerine, ticari ilişkilerine, yeni fırsatlara hızlı uyum yeteneğine bizzat şahit olduğumuz Türk iş dünyasının anladığına inanıyorum. Diasporamızın da tüm dünyaya yayılan başarılarıyla yazdıkları destanı gururla takip ediyoruz." dedi.

Bolat: "DTİK'in diasporamıza rehberlik etmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz"

Yurt dışındaki Türk diasporasına ve iş insanlarına ticaret diplomasisini birlikte kullanma çağrısında bulunan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, "Bu iş birliği, küresel ölçekte daha etkili ve güçlü bir Türkiye'nin oluşmasına büyük katkılar sağlayacaktır. Türk diasporası olarak mücadeleniz ve başarılarınızla Türk milletinin adını en yükseklere çıkarıyor, bu aziz milletin dünyanın farklı coğrafyalarındaki sesi olmaya devam ediyorsunuz. Türkiye, saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği, güven veren yönetimi, eserleri ve icraatlar ile dolu istikrarlı yönetimiyle son 21 yılda dünyada siyaset ve ticaretin önemli ülkelerinden biri haline gelirken sizler de ticaret elçilerimiz olarak bulunduğunuz ülkelerde yepyeni başarılara yelken açıyorsunuz. Bu kapsamda DEİK çatısı altında kurulan Dünya Türk İş Konseyi'nin de dünyanın her tarafındaki diaspora temsilcilerimize yol göstermesi ve sizlere rehberlik etmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'nin son 21 yılda yakaladığı başarılar ve hayata geçirdiği reformlar çerçevesinde oyun kurucu, barış elçisi, tüm dünyada saygı duyulan, altyapıları ve üstyapıları tamamen yenilenmiş bir üretim ve tedarik üssü, lojistik ve ticaret merkezi, yatırım ve turizmde cazibe merkezi konumuna ulaştığını görüyoruz. Küresel ekonomide söz sahibi olmak için Türkiye olarak ikili ve çok taraflı kapsamlı serbest ticaret anlaşmaları yoluyla ihraç pazarlarımızı çeşitlendirmeye de devam ediyoruz. Bugün itibarıyla ülkemiz 23 serbest ticaret anlaşması ve 4 tercihli ticaret anlaşmasını yürürlüğe koymuş bulunuyor. Sizlere bu bağlamda Dünya Türk İş Konseyi'ni en iyi şekilde kullanma çağrısında bulunmak istiyorum. Sizlerden isteğimiz önce kendinizi, ailenizi, vatanımızı, inancımızı olduğunuz ülkelerde en iyi şekilde temsil etmeniz, aynı zamanda memleketinizi hiçbir zaman unutmamanız. Ahde vefayla Türkiye ile bulunduğunuz ülkeler arasında ticaret, yatırım, turizm ve sosyal hizmetler, sosyal yatırımlar anlamında köprü rolü oynamanız, memleketimize yatırımlarınızı ihmal etmemeniz, özellikle deprem bölgesine mutlaka ekonomik ya da sosyal yatırımlar yapmanızdır." diye konuştu.

Olpak: "DTİK olarak mottomuz Diaspora Diplomasisi"

DEİK olarak mottolarının Ticari Diplomasi olduğunu, DTİK olarak ise Diaspora Diplomasisi mottosuyla çalıştıklarını ifade eden DEİK-DTİK Başkanı Nail Olpak, " Dünya Türk İş Konseyi olarak yayıldığı yerlerle uyumlu, ekonomik ve akademik olarak kalkınmış, Türk kökenli ve Türkiye dostu iş insanları arasında Almanya'dan Senegal'e, Fransa'dan Azerbaycan'a, Hollanda'dan Amerika'ya, Avustralya'dan Çin'e, Bosna Hersek'ten Küba'ya kadar, bir koordinasyon ve network oluşturmak için küresel ölçekli faaliyetler yürütüyoruz. Bizim için, "Diaspora Diplomasisi" ikincil değil, asli bir faaliyettir. Çünkü, bu faaliyetlerin bizler gibi sivil toplum eliyle yürütülmesi çok önemli. DEİK olarak mottomuz ‘İşimiz Ticari Diplomasi', DTİK olarak mottomuz ise ‘Diaspora Diplomasisi'. Bizim için diaspora diplomasisi ikincil değil, asli bir faaliyet. Çünkü, bu faaliyetlerin bizler gibi sivil toplum eliyle yürütülmesi çok önemli. Bu sebeple DTİK, yurt dışındaki Türk kökenli STK'larının ve diaspora temsilcilerinin ilişkilerini geliştirmeyi, daha çok ticaret ve yatırım yapmalarını, her birinin daha güçlü olmasını amaçlayan bir platform" diye konuştu.

Olpak: "Bugünün diasporasından yaşadığı toplumda kendi değerlerine sahip çıkarken, o toplumla uyumlu ve nitelikli güç olmaları bekliyoruz"

Yurt dışında yaşayan Türk toplumunun; ekonomik, siyasi ve sosyal gücünü artırarak ana vatana da katkıda bulunmalarına destek olmayı hedeflediklerini ve diaspora temsilcilerinin katkısıyla, Türkiye'nin tanıtımına ve stratejik iletişim faaliyetlerine destek olmayı amaçladıklarını belirten Olpak, "Bugünün diasporasından beklentimiz, yaşadığı toplumda kendi değerlerine sahip çıkarken, o toplumla uyumlu ve nitelikli güç olmaları. Her kavram gibi, diaspora kavramında da değişim ve dönüşümler yaşanıyor ve bunlardan biri de küreselleşmeye bağlı. Küreselleşmeye rağmen, diaspora varlığını etkin şekilde sürdüren göç yolculukları olduğu gibi, başaramayanlar da var. Değişim, göç, diaspora, küreselleşme ve güç kavramları, iç içe geçmiş durumda. Göçler ve diasporalar, küreselleşmeyi şekillendirebildiği gibi, küreselleşme de göçleri ve diasporaları etkiliyor. İşte burada görev, hep birlikte bize düşüyor. Anavatanımızda; siyasi, ekonomik ve sosyal olarak daha güçlü olurken, diasporamız ile bağımızı arttırıp onların gelişimine katkı sağlayarak, bu topraklara ait olan değerlerimizle, yenidünya düzeninde, daha fazla söz sahibi olacağız. Dünyanın her tarafına saçılan diasporamız, bulundukları şartlara uyumlu ve yenilenmeye açık yapılarıyla, yaşadıkları topluma güç ve anlam katıyor. Ben diasporamızı, bir beyin göçü olarak değil, beyin gücü olarak görüyorum. Yurt dışında yaşayan Türk toplumunu da ‘Göçten Güce Dönüşen Türk Diasporası' olarak nitelendiriyorum. Onların başarılarıyla gurur duyuyor, gönülden tebrik ediyorum. Biz de DEİK ve DTİK olarak, ticari diplomasimizin ve diaspora diplomasimizin etkisini artırmayı sürdüreceğiz" dedi.

Türk diasporasının EN'leri ödüllerildi

DTİK Kurultayı kapsamında düzenlenen Diaspora Ödül Töreni'nde, 9 farklı alanda ödüle layık görülen diaspora temsilcilerine ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ve DEİK-DTK Başkanı Nail Olpak'ı tarafından verildi.

İş Dünyası Ödülü Vodafone Grubu Dünya İcra Kurulu Üyesi ve Avrupa CEO'su Serpil Timuray'a, Girişimci Ödülü Crytek Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Avni Yerli'ye , Gönül Bağı Ödülü Aliya İzetbegoviç Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Sabina İzzetbegoviç Berberoviç'e, Diaspora Tarihi Ödülü Akademisyen Işıl Acehan' verildi.

Akademi Ödülü ise Cakarta Büyükelçisi Prof. Dr. Talip Küçükcan'a takdim edilirken, Gastronomi Ödülü Somer Sivrioğlu'na Sanat Ödülü İsmail Acar'a, DTİK Özel Ödülü ise DTİK Eski Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na verildi.

DTİK Özel Ödülü'nün sahibi Hisarcıklıoğlu'nun ödülü TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz'a takdim edildi.

NAİL OLPAK: “EKONOMİDE 3 YILLIK YOL HARİTAMIZIN GERÇEKÇİ, TUTARLI VE ÖNGÖRÜLEBİLİR OLMASI MEMNUNİYET VERİCİ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından açıklanan Orta Vadeli Program'a ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

"Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından bugün açıklanan Orta Vadeli Program öncesinde iş dünyası olarak öncelikli beklentimiz öngörülebilirlik olmuştu. Önümüzdeki 3 yılı kapsayan bu yeni yol haritasını da değerlendirdiğimizde, hazırlanan planın tüm çevrelere öngörülebilirlik sağlamasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca programın ana hatlarına baktığımızda, Türk iş dünyası olarak hep dile getirdiğimiz istikrar ve güven ortamının sürdürülmesi adına da ekonomi ve ticaretimizin geleceğine pozitif katkı sunulacağının sinyallerini alıyoruz.

Orta Vadeli Programlar, kamu kurumları için bağlayıcı bir nitelik gösterirken özel sektör için de yol gösterici özelliğe sahip. Bugün açıklanan OVP'nin de özel sektör için geleceği planlama açısından ufuk açıcı bir yol haritası olduğunu görüyoruz.

Programın hazırlık aşamasında başta Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz olmak üzere sürece katkı sağlayan tüm Bakanlarımız ile DEİK olarak biz de bir araya geldik. Kendileriyle yaptığımız görüşmelerde programdan beklentilerimizi, öncelikli sorunlarımızı ve sürece hız katacak acil çözüm önerilerimizi iletmiştik. İş dünyamızın fikirlerinin bu denli geniş kapsamda alınmasından mutluluk duyuyor ve görüşlerimizin yeni OVP'ye yansımış olmasını da sevindirici buluyoruz.

Kısa vadede en önemli konumuzun enflasyon ve cari açığı azaltarak makroekonomik istikrarın tesis edilmesi olduğunun bilincindeyiz. Bununla beraber orta vadede deprem bölgemizin yeniden kalkındırılması başta olmak üzere yapısal dönüşümlerle ekonomimizin rekabet gücünü artıracak, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı olarak uzun vadeli büyüme trendini destekleyecek politika tedbirlerinin alındığını görmek ve bu politikalarla sosyal adalet ve refahın güçlendirilmesi amaçları da son derece olumlu.

Rakamsal olarak baktığımızda da hem birbiriyle tutarlı hem de iş ve ekonomi dünyamızın tahminlerine paralel olduğuna şahit olduk ki bu da programın gerçekçi bir yaklaşımla hazırlandığının en önemli göstergesi.

Önümüzdeki üç yıllık süreçte yapmamız gereken ise OVP çerçevesinde planlanan aksiyonların kararlı bir şekilde uygulanması ve takibinin yapılması olacaktır. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) olarak, biz de Türk iş dünyamız ve özel sektörümüz adına her zaman olduğu gibi üzerimize düşen her sorumluluğu eksiksiz şekilde yerine getirmek için küresel ölçekli çalışmalarımıza devam edeceğiz."