BAŞKAN'DAN

AL KASABİ: “GÜMRÜKLER İLE İLGİLİ OLARAK, BUGÜNDEN İTİBAREN BİR SORUN BULUNMUYOR”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Türkiye Ziyareti kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı'nın ikinci oturumu, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid Bin Abdullah Al Kasabi, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Suudi Arabistan Yatırım Bakan Yardımcısı Badr Al Badr, T.C. Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy, DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy  ve iş insanlarının katılımlarıyla DEİK Başkanı Nail Olpak'ın moderasyonunda 23 Haziran 2022 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Muş: "Ticari aktiviteler hızlanacak"

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Ticari aktiviteler hızlanacaktır. İlgili muhataplarımızla görüştük. Bundan sonra çok daha hızlı olacaktır. Sabah firmalarımızı Sayın bakanlar ile birebir görüştürdük. Kaybettiğimiz zamanı burada toparladık. Kısa sürede Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu'nu düzenleyeceğiz. Şimdi ileriye doğru adım atacağız. Sayın Bakanların söylediği fırsatlardaki sektör temsilcilerimiz ile bir aradayız. Bugünden sonra ikili ticari ilişkilerimiz gelişecek, artacaktır" dedi.

Al Kasabi: "Gümrükler ile ilgili olarak, bugünden itibaren bir sorun bulunmuyor"

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid Bin Abdullah Al Kasabi, "İki ülke ilişkilerinin en üst düzeye çıkması için buradayız" dedi. Al Kasabi, "İki ülke arasında çok fırsat var, Afrika, Doğu Asya gibi başka kıtalara ya da başka ülkelere gidebiliriz. Türk firmalarının marifetli ve yetenekli olduklarını biliyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerimiz için geleceği verimli bir şekilde inşaa edelim" dedi. Gümrükler ile ilgili olarak, bugünden itibaren bir sorun bulunmadığını vurgulayan Al Kasabi, "Siyasi irade ve teknik destek ve insan kaynağı var. Bize ne kaldı? Bir plan çıkaralım ve iki ülke olarak ve 3. ülkelerde ortaklıklar kuralım. Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu'nu yakın zamanda gerçekleştirelim. Forumu ilk Suudi Arabistan'da ve sonra da Türkiye'de yapalım. Yeni bir başlangıç olsun. İki ülke insanları olarak, kardeş gibi çalışalım, ileriye doğru hareket edelim" dedi. 

Al-Falih: "Yatırım fırsatları için birlikte hareket edeceğiz"

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih, buradaki iş dünyası temsilcileri ile bir arada bulunmak ve Türk temsilcileri ile görüşmek üzere Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sayın Muhammed bin Selman tarafından yönlendirildiklerini söyledi. Fırsatların bulunduğu yolda birlikte hareket edileceğini belirten Al-Falih, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın G20 ülkesi olduğunu belirterek, "Sofistike özel sektör sahibiyiz. Şu çok aşikar iki ülke arasında bir önceki ziyaret iyi ilişkilerin yeniden tazelenmesi ve sağlam ilişkilerin kurulmasına adım atacağız. Yatırım projeleri var. 3.3 trilyon dolarlık fırsat var. 3.3 trilyon dolar, 14.4 trilyon Suudi parasına tekabul ediyor. Bizler son derece derin fırsatlar elde edebileceğinize eminim. Yatırımlar iki tarafın da ekonomisi için ileriye dönük lokomotif olabilir. Türk yatırımcılar Suudi Arabistan'ı bir durak olarak görebilir ve işlerini halledebilirler. Bölgedeki en kolay iş çalışmalarının üstlenebileceğini biliyoruz. Suudi Arabistan'da maliyetler düşük. İki ülke arasındaki şirketler arasında, forum ve ikili iş görüşmeleri gibi adımların atılmasını istiyoruz. Sizlere bütün erişim desteklerini vereceğiz" dedi.

Olpak: "2023'te 10 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Dün Suudi Arabistan'dan gelen 35 kişilik iş insanları heyeti ve Türk iş insanları ile gerçekleştirdiğimiz Yuvarlak Masa Toplantımız, bir dizi görüşme ve 2 adet de anlaşma imzasıyla, aramızdaki iş birliklerinin tekrar başlaması için güzel bir vesile oldu" dedi. İki ülke arasında gerçekleşen resmi görüşmelerde de, özel sektör ortaklıklarının önünü açmaya yönelik adımların atıldığını gördüklerini söyleyen Olpak, "Hedef gösterilen sektörlerde iş birliklerini geliştirmek üzere çalışmalarımızı yapacağız. İki ülkenin iş dünyası temsilcileri olarak, ticari ilişkilerimizde birkaç yılı kaybettik. Bakanlarımız önümüzü açmak için burada, biz de iş insanları olarak daha çok çalışacağız. Türk firmalarımız iş birliğimizi arttırmak için bekliyorlar. Bundan sonraki süreçte liderler önümüzü açacak, biz de iş dünyası olarak arkalarından geleceğiz. Önümüz açıldığı ve siyasi irade ortada olduğu müddetçe 2023'te 10 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum" dedi.

Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı, Gürsoy Grup ve Hashim Group sponsorluğunda gerçekleştirildi.

DEİK, TÜRK VE SUUDİ İŞ İNSANLARINI ANKARA’DA BİR ARAYA GETİRDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK, Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı'nı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sayın Muhammed bin Selman'ın Türkiye Ziyareti kapsamında, DEİK Başkanı Nail Olpak ve DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy ev sahipliğinde, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ajlan Al Ajlan ve  Türk ve Suudi Arabistan iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla 22 Haziran 2022 tarihinde Ankara'da gerçekleştirdi.

Olpak: "Türkiye-Suudi Arabistan arasındaki üst düzey ziyaretlerin ekonomi ve iş dünyasına olumlu yansıyacak"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, iş dünyası olarak Türkiye-Suudi Arabistan arasındaki ticari ilişkilerde ivme yakalamak için çalıştıklarını ve kaybedilen yılları geri kazanmak adına gayret etmeyi sürdüreceklerini söyledi. Son zamanlarda iki ülke arasında artan üst düzey ziyaretlerin ekonomi ve iş dünyasına olumlu yansıması için bir araya geldiklerini belirten Olpak, iş dünyası olarak geçmiş dönemde ticari ilişkilerde kaybedilen ivmeyi geri kazanmak için toplandıklarını söyledi. Olpak, "Biz, iki ülkenin iş dünyası temsilcileri olarak, ticari ilişkilerimizde kapatmamız gereken birkaç yılı kaybettik. Şimdi liderlerimiz bir aradalar. Onlar siyasi kararlarla önümüzü açacaklar. Biz de kaybettiğimiz yılları geri kazanmak için gayret etmeye devam edeceğiz" dedi.

Al Badr: "Suudi Arabistan'da mega projeler ülke ekonomisinin gelişmesini ve yükselmesini sağlıyor"

Suudi Arabistan Yatırım Bakan Yardımcısı Badr Al Badr ise, Suudi Arabistan'ın hayata geçirdiği mega projelerden bahsederek, projelerin ülke ekonomisinin gelişmesini ve yükselmesini sağladığını söyledi. Suudi Arabistan'da yabancı yatırımlar için teşvikler verildiğini belirten Al Badr, "Gıda üretimi, inşaat konusunda Türkiye'de çok büyük şirketler var. Birçok Türk firması ülkemizde kayıtlı şekilde iş yapıyor. İki ülke arasında yatırımın gelecek yıllarda 3'e katlanacağını düşünüyoruz. Turizm, üretim, tarım gibi alanlarda birçok Suudi yatırımcı da Türkiye'de iş yapıyor. Türkiye ile pek çok alanda ekonomilerimizi geliştirmek için iş birliği yapacağımıza inanıyorum."

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ajlan Al Ajlan ise,  hükümetlerin güzel ilişkilerini güçlendirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, Kovid-19 salgını sebebiyle çıkan ekonomik sorunlar, çeşitli uluslararası engeller ve enflasyon gibi sorunlara; ancak bu şekilde karşı koyabileceklerini aktardı. Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonu sebebiyle kapsamlı dönüşümün arkasındaki fırsatları değerlendirmelerini tavsiye eden Al Ajlan, bu dönüşümun ülke ekonomisinin hem yerel hem de uluslararası yatırımcılara daha fazla ve yeni yenilikçi fırsatlar sunduğunu ve 2030 Vizyonu'nun sunduğu fırsatları keşfetmeye teşvik ettiklerini söyledi.

Gürsoy: "Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu dahilinde Türk firmalarının önemli yer tutacaktır"

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy ise, Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu dahilinde yerli sanayiyi, yerli üretimi ve sektörel çeşitlendirmeyi artırma planlarında Türk firmalarının önemli yer tutacağını düşündüğünü söyledi. Gürsoy, "2030 çerçevesinde yapılması planlanan Neom Sanayi Şehri ve Cidde-Kızıldeniz Projelerine de Türk firmalarımızın oldukça katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda Suudi Arabistan'ın yerli sanayi hamlesinde, başta inşaat ve müteahhitlik olmak üzere, ilaç, sağlık ekipmanları, gıda, tarım, hayvanılık, turizm ve eğlence, mobilya, makine ve ekipmanları, elektrikli cihazlar ve otomotiv gibi sektörlerde yüksek kabiliyete sahip olan firmalarımız etkin olabilecektir. Türkiye'nin öncü konumda olduğu fin&tech, dijital dönüşüm, e-ticaret, start-up ekosisteminde unicorn firmaların çıkarılmsı konularında da fark yaratacaktır.  Türk-Suudi ortaklığında bir unicorn'un da beraberce çıkarabiliriz" dedi. Türk savunma sanayisinin dünyada bir marka seviyesine ulaştığını belirten Gürsoy, Savunma sanayimizin başatlarının Suudlu dostlarımız ile yalnızca ticaret değil, teknoloji transferi hususunda da açıklar" dedi. Suudi Arabistan'ın son yıllarda üretim ve yatırım odaklı yaklaşımı iki ülke iş dünyası için birbirini tamamlayıcı bir yapıda olduğunu belirten Gürsoy, "DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi olarak, gerek Odalar Federasyonu gerek Riyad, Cidde ve Suudi Arabistan'ın diğer Ticaret ve Sanayi Odaları, Suudi Arabistan Yatırım Otoritesi, Tanıtım Ajansları, Serbest Bölge Otoriteleri gibi çeşitli iş örgütleri ile ortaklıklar yaparak, iş dünyalarımızın karşılıklı kazancı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Gürsoy Grup ve Hashim Group sponsorluğunda düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı, Gıda sektöründe Naghi Group & Yasar Holding ve Gesas Food & AHQ arasında İyi Niyet Anlaşması imzalandı.

 

 

DEİK, KARADAĞ CUMHURBAŞKANI İLE TÜRK İŞ DÜNYASINI İSTANBUL’DA BULUŞTURDU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Karadağ  heyeti ile Türk iş dünyasının önde gelen isimlerini İstanbul'da bir araya getirdi. DEİK/Türkiye-Karadağ İş Konseyi tarafından Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Dukanovic'in onuruna verilen çalışma yemeği, DEİK Başkanı Nail Olpak ve DEİK/Türkiye-Karadağ İş Konseyi Başkanı Naser Alim ev sahipliğinde, Türk iş insanlarının ve Karadağ heyetinin katılımıyla gerçekleşti. Çalışma yemeğinde, Türkiye ile Karadağ arasındaki karşılıklı yatırım, ticaret ve ekonomik iş birliği fırsatları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Dukanovic: "Karadağ, Türk iş dünyası için yatırımda önemli bir cazibe merkezi"

Sadece DEİK üyeleriyle değil, DEİK'in geniş networkü sayesinde Türk iş dünyasındaki tüm yatırımcılara ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Dukanovic, "Yeni fırsatları birlikte yaratmak istiyoruz. Türkiye ile Karadağ arasındaki yatırım ve ticaret hacmini en üst seviyeye taşımak için birlikte çalışmayı arzuluyoruz. Bildiğiniz gibi bundan 16 yıl önce Karadağ bağımsızlığını tekrar ilan etti. Ancak 143 yıldır Türkiye ile aramızda diplomatik ilişkilere sahibiz. Karadağ'ın kendi stratejik hedefleri bulunuyor. Muhataplarımıza, Avrupa'nın birleşmesi döneminde neden bağımsızlığımızı ilan ettiğimizi çok iyi anlattık. Bizim geleceğimizde NATO ve AB olduğunu belirtmiştik. Şu anda NATO üyesiyiz. Elbette öncelikli hedefimiz ise kısa bir süre içinde AB üyesi olmak. Tüm fasılları tamamlıyoruz ve en yakın zamanda AB üyesi olacağımıza eminiz. 2006'dan 2020 yılına kadar sürekli büyüyerek ileri gittik. Devletimizin kurumlarını güçlendirdik ve Doğu Avrupa'da ekonomisi en dinamik olan ülkelerden biri olmayı başardık. Böylece dış yatırımcılar için cazibe oluşturduk. Karadağ bunu başardı ve ekonomimizin yüzde 20'si yabancı yatırımlara dayanıyor. Turizm, enerji ve altyapı alanlarında ciddi büyüme yakaladık. Bugün ise bir AB vatandaşının sahip olduğu gelirin yüzde 50'sine ulaştık. Turizm ağırlıklı bir ekonomi yerine, iç gücümüzü her alanda çeşitlendirerek yükseltmek istiyoruz. Gıda, tarım, sanayi, enerji, iletişim ve lojistik alanlarında yabancı yatırımcılara ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle her yıl 400-500 milyon euro gıda ithalatı yapan bir ülke olarak, Türk gıda firmalarını Karadağ'da yatırıma davet ediyoruz. Kuzeydeki turistik bölgelerimizin seviyesini ve kapasitesini de bir üst lige taşıdık. Dolayısıyla yatırımcılar için üst düzeyde turist potansiyelimizle de fırsatlar sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde Türk yatırımcıları Karadağ'da daha fazla görmek istediğimizi ve bunun için gerekli tüm altyapıyı sağladığımızı vurgulamak istiyorum. Örneğin vergi indirimi düzenlemesi bunlardan sadece biri. Türk iş dünyasına Batı Balkanlarda en iyi şartları sunan ülkenin Karadağ olmasını hedefliyoruz. Şu anda Karadağ'da 3 bin Türk şirketi faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye ile her alanda iş birliğine açığız. Karşılıklı ticaret hacmi ve yatırımda yeni bir sayfa açacağız" dedi.

Olpak: "Firmalarımızın elde ettiği tecrübe ve imkanlarını daha fazla beraber kullanabiliriz"

İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel dostluktan bahsederek, bu dostluğu daha ileri seviyeye ekonomik ilişkilerle birlikte nasıl taşıyabileceklerini değerlendirmek için bir araya geldiklerini söyleyen DEİK Başkanı Nail Olpak, taleplerini, sorunlarını, projelerini ve önerilerini Cumhurbaşkanı Djukanovic'e aktaracaklarını dile getirdi. Olpak, "Cumhurbaşkanlarımızın iki ülke arasındaki ticarete ilişkin koydukları 250 milyon dolarlık hedef çok zor değil. Geçmişte başarabildiğimiz rakamları değerlendirdiğimizde bir sonraki toplantıda iş dünyasının önüne 500 milyon dolarlık hedef konulacaktır. Ona göre hazırlık yapmamızın daha doğru olacağını düşünüyorum. Fırsatlara ilave olarak yeşil ekonomi dünyanın gündeminde olan bir konu. Salgınla ve özellikle yıl başından bu yana gelişen siyasi gelişmeler çerçevesinde emtia, enerji ve gıdadaki ihtiyaçların nerelere gideceğini de her ülkenin buna göre değerlendirmesinin doğru olacağını düşünüyorum" dedi. Karadağ'ın sanayisini geliştirme atağı içerisinde olduğunu belirten Olpak, "Bu noktada firmalarımızın elde ettiği tecrübe ve imkanlarını daha fazla beraber kullanabiliriz." dedi. Türkiye ve Karadağ arasındaki son karma ekonomik komisyon (KEK) toplantısının 2019'da gerçekleştirildiğini hatırlatan Olpak, bu alanda yeni bir organizasyonun iki tarafa da önemli katkı sağlayacağını söyledi. DEİK'in 148 ülkede İş Konseyi ile faaliyet gösterdiğini kaydeden Olpak, DEİK'in geniş networkünü Karadağlı muhatapları ile birlikte kullanmaya her zaman hazır olduklarını söyledi.

Alim: "250 milyon dolarlık ticaret hedefine 2023 yılı sonunda ulaşacağımıza inanıyoruz"

Karadağ'ın bağımsızlığını kazanmasının ardından Türkiye-Karadağ İş Konseyi'nin kurulduğunu vurgulayan DEİK/Türkiye-Karadağ İş Konseyi Başkanı Naser Alim, "Türkiye ile Karadağ arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin artırılması yönünde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Otel ve konut inşaatları, altyapı, inşaat malzemeleri, turizm, ev tekstili, beyaz eşya üretimi ve enerji alanlarında iş insanları için önemli fırsatlar barındırıyor. Karadağ, Adriyatik'in tam ortasında mükemmel coğrafi konumuyla, altyapı ve karayollarının yapılmasıyla birlikte, Batı Balkanların komşusu olan Kosova, Sırbistan gibi ülkeler ile mal ticareti için en önemli liman olmaya aday. Bu toplantıyı, karşılıklı ticaret hedefi olan 250 milyon dolar hedefine ulaşılması açısından önemli bir adım olarak görüyorum. Halen Karadağ'da en büyük Ticari yatırımcılardan olmamıza rağmen bunu yeterli bulmuyoruz. Turizm, tarım, ulaştırma, ormancılık ve sağlık sektörlerindeki projelerin somutlaştırması için üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmesi önem arz ediyor. Enerji sektöründe yatırım potansiyeli yüksek ancak kanuni muğlaklıklardan ötürü bazı sorunlar mevcut. Karadağ'da halihazırda faaliyette olan Türk yatırımcıların karşılaştıkları problemlerin çözümü konusunda Karadağ hükümeti ve yetkili kamu otoritelerinden daha fazla desteğe ihtiyaç duyuluyor. Karşılıklı ticaret rakamlarına baktığımızda, aslında 2019 yılında rekor bir karşılıklı ticaret hacmine ulaşmıştık. Salgın ile birlikte 2020'de rakamlar geri geldi ama 2021 yılı ile birlikte tekrar toparlanarak 2022'de daha da iyi sonuçlara doğru ivme kazandı. Bu ivmeyle birlikte 250 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefine 2023 yılı sonunda ulaşacağımıza inancım tamdır." dedi.

OLPAK: “KÜRESEL RİSKLERE RAĞMEN İLK ÇEYREK BÜYÜMESİYLE YILA İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2022 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

2022 yılı için hem salgının ortadan kalkması hem de tedarik zincirlerinde yaşanan aksamaların yılın ikinci yarısından itibaren azalmaya başlaması ile birlikte daha sağlıklı bir küresel büyüme beklentisi içindeydik. Ancak Şubat ayının sonlarına doğru başlayan Rusya-Ukrayna savaşı ve bunun getirdiği yeni olumsuzlukların dünyaya etkilerine rağmen Türkiye'nin yılın ilk çeyreğinde gösterdiği yüzde 7,3 büyüme performansı ile 2022 yılına da güçlü bir başlangıç yaptığını görüyoruz.

Küresel riskleri biraz daha açacak olursak; giderek artan emtia, gıda ve enerji fiyatları, Çin'deki salgın sebebiyle alınan sert karantina tedbirleri, Avrupa coğrafyasında bir yandan savaşın etkisi bir yandan da rekor seviyelere ulaşan enflasyona ilişkin beklentileri konuşuyoruz. Özellikle ABD'de artan enflasyona karşı FED'in atmaya başladığı daraltıcı para politikaları neticesinde de 2022 yılında küresel büyüme tahminlerinin aşağı doğru revize edildiğini gözlemiyoruz. Bu çerçevede dünya ekonomik büyümesi de IMF tahminine göre yüzde 3,6'ya, AB büyüme tahmini ise yüzde 3,9'dan yüzde 2,8'e güncellendi.

Böylesine negatif bir küresel ortamda dahi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 oranında büyüme başarısı gösteren Türkiye ekonomisi, 2021 yılında olduğu gibi bu yıl da dünya ülkelerinden pozitif ayrışacağını bir kez daha ispatladı. Dolayısıyla bu güçlü büyüme ile yıl sonu hedefimiz olan yıllık yüzde 5 büyüme hedefimizi de çok rahatlıkla yakalayabileceğimizi öngörüyoruz.

Büyüme verimizi üretim yönünden incelediğimizde ise inşaat sektörü haricinde tüm sektörlerin büyümeye pozitif katkı verdiğini görüyoruz. Bu da sağlıklı bir büyümeye işaret ediyor.

Ekonomimizin itici gücü olan sanayi üretiminin yüzde 7,4 büyümesine ilave olarak hizmetler sektörünün, bilgi ve iletişim ile bankacılık ve finans sektörlerinin yüksek oranda büyüme göstermesi de son derece sevindirici. DEİK olarak özellikle salgın sonrası ile Türkiye'nin dünya için alternatif bir üretim üssü olduğunu vurgulamıştık. Bugün açıklanan İSO 500 verileri de Türk sanayisinin ve özel sektörümüzün, dünya ticaretindeki alıcılar için kuvvetli bir üretici olma konumunu perçinlediğini gösteriyor.

Talep tarafında ise büyümenin hane halkı tüketimi, ihracat ve yatırım ekseninde geliştiğini görüyoruz. Hane halkı tüketim harcamaları yıllık yüzde 19,5 artarak büyümeye 11,6 puan katkı sağlarken net ihracatın büyümeye katkısı yüzde 3,5 ve yatırımların katkısı ise 0,3 puan oldu.

Yatırım alanında makina ve teçhizat yatırımlarının yüzde 10,5 artması ise konjonktürel olarak zor bir küresel dönemden geçtiğimiz ortamda bile yatırım ve üretim kapasitemizin artışına verdiğimiz önemi göstermesi bakımından son derece önemli bir performans.

Elbette gelirin büyümesi kadar bunun toplum içinde adil ve eşitlikçi bir yaklaşımla paylaşılması da bir o kadar önemli. Bu perspektiften baktığımızda, 2021 yılının son çeyreğinde yüzde 30'un altına inen işgücü ödemelerinin GSYH içindeki payının da bu çeyrekte tekrar artarak yüzde 31,5'a yükselmesi de oldukça kıymetli.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) olarak, Türk iş dünyamızın da güçlü sanayisi, üretim kapasitesi ve yüksek potansiyeli ile büyüme trendinin en önemli itici güçlerinden biri olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde hep birlikte odaklanmamız ve çözümü için hep birlikte daha fazla çalışmamız gereken önemli başlık ise yüksek enflasyon olacak.

DEİK olarak, ülkemizin küresel ticaretten daha fazla pay alması için ticari diplomasi faaliyetlerimizi çok daha geniş bir düzlemde sürdürecek ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 148 İş Konseyimizle birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

DEİK’İN YENİ MERKEZ AÇILIŞI VE II. USTALARA SAYGI ÖDÜL TÖRENİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) yeni merkezinin açılışı ve II. Ustalara Saygı Ödül Töreni, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, DEİK Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ve İş Konseyi Başkanlarının katılımıyla DEİK Başkanı Nail Olpak'ın ev sahipliğinde 27 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

DEİK'in Skyland'de yer alan yeni merkezinin açılışının ardından, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde, DEİK'in küresel yolculuğunda ilk imzaları atarak, Türk iş dünyasının pusulası olan ticari diplomasinin ustaları ödüllendirildi. T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  Büyük Usta Ödülü takdim edilirken, DEİK ailesinin ticari diplomasi alanındaki usta isimleri Rona Yırcalı, Şerif Egeli, Jak Kamhi ve İbrahim Bodur ödüle layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "DEİK, Türk iş dünyasının uluslararası alandaki gücünün taşıyıcısı ve sembolü olmuştur"

DEİK'in yeni merkezinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın ülkemize kazandırdığı DEİK, Türk iş dünyasının uluslararası alandaki gücünün taşıyıcısı ve sembolü olmuştur. Ülkemiz iş dünyasının önde gelen tüm kuruluş ve kurumlarının kurucusu olduğu DEİK, bu alandaki en büyük ve kapsayıcı iş platformudur. Türkiye'nin hedef yükselterek, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında girme hazırlığı yaptığı şu dönemde, DEİK'e ve DEİK üyelerine çok daha büyük görev düşüyor. Ticari diplomasiyi, ülkemizin gücünü dünyaya taşımayı, Türk iş dünyasının kuzey yıldızı olmayı hedefleyen DEİK, bugün açılışını yaptığımız yeni merkez ofisiyle birlikte iddiasına uygun bir altyapıya kavuştu. Ülkemize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum. DEİK'e değer katan ve Ustalara Saygı Ödülüne layık görülen, merhum ya da hayatta olan iş insanlarımızı, ticari diplomasinin ustalarını tebrik ediyorum. Bu ülkenin gelişmesi, kalkınması ve büyümesi için tuğla üstüne tuğla koyan, üreten ve istihdam oluşturan, ihracat yapan herkes, hiçbir farklılık gözetmeksizin bizim nezdimizde takdire şayandır. Hayatını eser ve hizmet siyasetine adamış bir kişi olarak, sizlere en iyi bizim anladığımızı ve en büyük desteği verdiğimizi kimse inkar edemez. Türkiye'yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyütme anlayışı üzerine kurulu yeni ekonomi programımızın en büyük güvencesi de sizlerin azmi, gayreti ve çalışmalarıdır. Geçtiğimiz 20 yılda, nasıl yapılamaz denilen her şeyi nasıl birlikte yaptıysak, nasıl başarılamaz denilen her mücadeleyi birlikte zafere ulaştırdıysak, inşallah bu hedefe de birlikte ulaşacağız" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün başlattıkları altyapı yatırımı seferberliği ile genişlettikleri hak ve özgürlük ikliminin, iş dünyasının hem gücünü hem cesaretini artırdığını belirterek, "Böylece ülkemizi yüzde 1'in altında büyüme oranından aldık, 2003-2021 yılları arasında yılda ortalama yüzde 5,4 büyüyen bir konuma çıkardık. Ülkemizin toplam yatırım miktarını 70 milyar liradan aldık, 2 trilyon lira seviyesine yükselttik. Millî gelirimizi 238 milyar dolardan aldık, 1 trilyon dolar sınırına kadar getirdik. Esasen millî gelirimizin bugün 1,2 trilyon dolar seviyesine ulaşması gerekiyordu. Gezi olaylarından beri maruz kaldığımız tüm saldırıların ayrılmaz bir boyutunu oluşturan ekonomik tuzakların döviz kuru üzerinde yol açtığı dalgalanmalar sebebiyle geçtiğimiz yılı 803 milyar dolarla kapattık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu göstergede de ülkemizi hak ettiği yere çıkartacağız." dedi.

Ticaret Bakanı Muş: "DEİK, küresel ilişki ağı ile dünyada eşine az rastlanan bir iş platformu"

DEİK'in 37 yıldır Türk iş dünyası ve özel sektörünün en önemli aktörlerinden biri olduğuna dikkat çeken Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "DEİK, 1985 yılından beri ülke ekonomimizin dinamiklerini güçlendirerek, Türk ekonomisinin gücünü ve potansiyelini dünyaya taşıma misyonuyla faaliyet gösteriyor ve dış ekonomik ilişkilerimiz için çok önemli bir vazife üstleniyor. Türk özel sektörü adına dış ekonomik ilişkileri artırma ve ticari diplomasi misyonunu üstlenen, 148 İş Konseyi ile iş dünyamıza küresel ticarette yol gösteren DEİK, yurt dışındaki karşı kanat kuruluşlarıyla kurduğu ilişki ağı ile eşine az rastlanan güçlü bir iş platformu. DEİK'in özellikle geçtiğimiz yıldan başlayarak sürdürülebilirlik, dijitalleşme, girişimcilik ve yeşil dönüşüm özelinde yurt dışındaki muhatapları ile gerçekleştirdiği çalışmalar, Türk iş dünyasının küresel ekonomik eğilim ve dönüşümlere hazırlanması açısından son derece önemliydi. DEİK'in yeni merkez yatırımı ile kapasite ve imkanlarını artırarak, dış ticaret ve ihracatta daha yüksek katma sunacağına eminiz. Her yıl ortalama 1500 ticari diplomasi organizasyonu ile faaliyet gösteren DEİK'in, yeni merkezi ile ülke ekonomimize ve ticaretimize daha fazla katkı sunacaktır. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak önümüzdeki dönemde ülkemize ve milletimize en iyi şekilde hizmet etmek için özel sektörümüzle birlikte çalışmaya, iş dünyamıza daima destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

Olpak: "Türkiye'nin küresel ufku DEİK, yeni merkezinde ticari diplomasiye daha güçlü bir değer katacak"

DEİK'in yeni merkezinde İş Konseyleri ile birlikte daha verimli çalışacağını ve temsil kabiliyeti yüksek bir ortamda yeni bir enerji yakalayacaklarını belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "DEİK yolculuğumuz, 37 yıl önce bir ofisin küçük bir odasında başladı. Bugün ise, DEİK üyelerimizin aidat ve desteklerinden oluşan kendi bütçemizle, kuruluşundan 37 yıl sonra kendimize ait merkezimizi satın alarak yeni evimize taşınıyoruz.Ciddi bir kiradan ve genel giderden de kurtulduğumuz, 100 araçlık otopark hakkı da elde ettiğimiz yeni merkezimizde, ticari diplomasi faaliyetlerimizin yüzde 80'ini gerçekleştirebilecek imkana kavuştuk. Hem lojistik avantajı, hem de maliyetini üyelerimizden aldığımız faaliyetlerin giderlerinin azaltılacak olması sebebiyle DEİK ailemiz için yeni merkezimiz çok önemli bir kazanım oldu. Yeni merkezimiz, İstanbul'un prestijli mekanları arasında olan Skyland'de yer alıyor. Levent'teki 2.200 m2'lik kiralık yerdeki merkezimizi, hem kendi mülküne sahip olmak anlamında, hem de fiziki anlamda yüzde 60 büyüttük. 3520 m2'lik yeni merkezimizde, 27 çalışma bölümü ve 9 toplantı odası var. Bu salona bitişik Fuayesiyle, modüler sistemli 4 toplantı odasının birleştirilerek, bugünkü gibi büyük etkinliklere ev sahipliği yapacak büyük toplantı odası haline gelmesiyle önemli bir imkana sahip olduk. Buradaki atmosferle, pozitif ve azimli DEİK ailemizin enerjisi daha fazla birleşecek, Türkiye'nin küresel ufku olarak, daha aktif bir şekilde yolumuza burada devam edeceğiz. Onun için, İş Konseylerimizle yenilenmek, yeni bir ruh ile daha verimli olabilmek ve işlerimizi, temsiliyeti daha yüksek bir ortamda gerçekleştirebilmek adına ‘buradayız' diyoruz. Daha kullanışlı alanlarıyla İş Konseylerimizin kendilerini evlerinde gibi hissedecekleri yeni merkezimizde, ticari diplomasi faaliyetlerimizi daha güçlü bir şekilde gerçekleştirmek için buradayız diyor ve onur duyuyoruz. DEİK olarak, ticari diplomasinin merkezi olan yeni yuvamıza kavuştuk. Ülkemizin dış ekonomik ilişkilerine daha güçlü bir değer katmak ve daha global bir merkez olmak için ‘'buradayız'' diyoruz. Gururla ‘buradayız' dememize vesile olanlara ve bu mekanın satın alma sürecinde destek verenlere, gönülden teşekkür ediyorum." dedi.

Olpak: "Yeni İş Konseyimiz ile önceliğimiz Türkiye'nin bir dijital teknolojiler merkezi haline gelmesi olacak"

Türkiye'nin bir dijital teknolojiler merkezi haline gelmesi için yeni bir İş Konseyi kurduklarına değinen DEİK Başkanı Nail Olpak, "DEİK olarak, teknoloji ve dijitalleşmenin önemimin farkındaydık ve bu alanda bir platform olmamasının da eksikliğini hissediyorduk.Hem üyelerimizden, hem de sektör oyuncularından gelen yoğun talep üzerine, dijital ekonomi ve dijitalleşmeye hem hızlı uyum sağlamak, hem de ön açmak için DEİK Dijital Teknolojiler İş Konseyimizi kurduk. Türkiye'nin bir dijital teknolojiler merkezi haline gelmesi, yeni İş Konseyimizin en önemli önceliği. Hızla değişen ve geniş bir faaliyet alanı olan Dijital Teknolojilerdeki birikimiyle, kuruluş aşamasında bize destek olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'ne teşekkür ediyorum. Ne mutlu ki, bugün DEİK'in bu zamanlara gelmesi için kılavuzluk eden, zorlukları etkili ve doğru bir şekilde yöneten DEİK'in ustalarını da ödüllendiriyoruz. Güven ve tecrübeleriyle etrafına ışık saçarak yol gösteren Kuzey Yıldızlarımız, DEİK'in ustaları var ve yanımızda olduğu sürece, dünyanın dört bir yanında gururla ‘buradayız' demeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

DEİK'ten Ustalara Saygı Ödülü

35. DEİK Olağan Mali Genel Kurulu'nun ardından, DEİK'in yeni merkezinin açılışı ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde, DEİK'in küresel yolculuğunda ilklere imzalarını atan ticari diplomasinin ustaları ödüllendirildi.T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Büyük Usta Ödülü takdim edilirken, DEİK ailesinin ticari diplomasi alanındaki usta isimleri Rona Yırcalı, Şerif Egeli ile merhum iş insanları İbrahim Bodur ve Jak Kamhi ödüle layık görüldü.

DEİK, TÜRKİYE VE CEZAYİR İŞ DÜNYASINI İSTANBUL’DA BULUŞTURDU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye ve Cezayir iş dünyasını daha fazla ticaret hedefiyle İstanbul'da bir araya getirdi. Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, DEİK Başkanı Nail Olpak, Cezayir Ticaret ve Sanayi Odası (CACI) Başkanı Tayeb Chebab, DEİK/Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanı Mesut Toprak, Cezayir-Türkiye İş Konseyi Başkanı Djellal Serandi ve iş insanlarının katılımıyla gerçekleşen Türkiye-Cezayir İş ve Yatırım Forumu'nda, DEİK'in ev sahipliğinde düzenlenen ikili iş görüşmelerinde karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatları ele alındı.

Tebbun: "Türk iş insanlarını Cezayir'de yatırım yapmaya davet ediyorum"

Türk iş insanlarına yatırım çağrısında bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, "Kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile önceki gün Ankara'da bir dizi anlaşmaya imza attık. Bu anlaşmalar, iki ülke iş insanlarımız için çok önemli. Biz 60 yıldır dost ve kardeş olan iki ülkeyiz. Cezayir olarak ticaret ve yatırım alanlarında Türkiye ile her şeye açığız. Tarım, tekstil, makine ve diğer tüm sektörlerde iş birliğimizi artırmak istiyoruz. Diplomatik ilişkilerimizi en üst seviyeye taşırken, ticarette de yatırımcıları koruyacak yeni ufuklar açıyoruz. Artık Türk iş insanları için yeni bir Cezayir'den söz ediyoruz. Şeffaf ve helal kazancın, alın terinin korunduğu bir Cezayir olarak yanınızdayız. Cezayir ile Türkiye birlikte kazansınlar ve ekonomik entegrasyonu tamamlayalım istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yatırımlıların korunması ve devamlılığı için yeni kanuni zemini süratle oluşturuyoruz. Cezayir büyük bir atılım içerisinde ve ekonomisi oldukça iyi seviyede. Savunma sanayi, denizcilik, tarım ve gıda gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz. Bu konuda iş insanlarımız yatırım isterlerse de bütün kolaylıkları sağlayacağız. Türk iş insanlarını Cezayir'e yatırım yapmaya davet ediyorum. Gelin yatırım yapın" dedi.

Oktay: "Cezayir'i bir pazar olarak değil, bölgedeki en önemli ticaret ve üretim ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz"

Türkiye'nin tüm yatırımcılar için güvenilir ve dayanıklı bir üs olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Ülkemize 17 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ziyaret ile ikili ilişkilerimiz yeni ve verimli bir safhaya geçiyor. İlk toplantısı son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi, kazan kazan temelinde sürdürülebilir iş birliklerine temel teşkil ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın vurguladığı gibi, ‘Türkiye'ye güvenip yatırım yapan hiç kimse pişman olmaz'. Öte yandan, 2053 yılı net sıfır emisyon hedefimiz ve yeşil dönüşüm vizyonumuz doğrultusunda, yeşil finansman ekosistemi oluşturma gayreti içerisindeyiz. Bu konuda tüm ilgili kurumlarımız kendi alanlarında gerekli altyapının güçlü bir şekilde oluşturulmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar. Tüm yatırımcılar için güvenilir ve dayanıklı bir üs teşkil eden Türkiye ve itibarıyla nam salmış iş insanlarımız, Cezayir ile yeni iş birlikleri için önemli potansiyele sahip. Biz Cezayir'i bir pazar olarak değil, bölgedeki en önemli ticaret ve üretim ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz. Cezayir'in Mağrip bölgesinde ve Afrika kıtasında barış ve huzurun tesisi ve korunmasında kilit öneme sahip olduğu bilincindeyiz. İlk olarak 9 yıl aradan sonra geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirilen Karma Ekonomik Komisyon Toplantısında gündeme gelmiş ve dün heyetler arası görüşmelerde değerlendirilen, ‘Geniş ürün yelpazesine sahip Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA)' hazırlıklarının tamamlanması, Organize Sanayi Bölgeleri konusunda tecrübe paylaşımının en kısa sürede gerçekleştirilmesi, ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması (YKTK)' taslağının kısa sürede sonuçlandırılması, e-Devlet, siber güvenlik, akıllı şehirler gibi bilişim projelerinde ortak çalışmalar yapılması, süreçleri tamamlandığında işbirliklerimizin seyri şüphesiz daha da derinleşecektir" diye konuştu.

Olpak: "DEİK'in ticari diplomasideki networkümüzü Cezayirli dostlarımıza açmaya hazırız"

Cezayir'in, ekonomisini çeşitlendirmek ve özel sektörünü güçlendirmek istediğini bildiklerini vurgulayan DEİK Başkanı Nail Olpak; "Bu noktada, hem Cezayir'deki yatırımlarımızın artırılması hem de Cezayirli şirketlerin ülkemize yatırımları önemli. 2020 yılının Ocak ayında Cumhurbaşkanımızın ziyareti vesilesiyle Cezayir'deki İş Forumunda birlikteydik. Dün de Ankara'daydık, Türkiye ve Cezayir arasında imzalanan anlaşmaların da hayırlı olmasını diliyorum. Türk müteahhitlik sektörü Cezayir'de 20 milyar dolar tutarında proje gerçekleştirdi. Önümüzde de geçtiğimiz yılı gayet başarılı şekilde kapatmamızın haricinde 10 milyar dolarlık bir ikili ticaret hacmi hedefi var. Bunu da gerçekleştirmek şu an bu salonda bulunan iş dünyamıza düşüyor. Bu süreçte önümüzü açacağını düşündüğüm 3 önemli hususu paylaşmak istiyorum. Türk iş insanlarına uzun süreli vize alımının kolaylaştırılması çok önemli bir husus. Bankacılık alanında, iki ülke bankalarının iş birliğinin teşvik edilmesi de iş dünyasının önünü daha fazla açacaktır. Bir hususu da ilave etmek isterim. Bilgi ve networkun özellikle günümüz dünyasında ne kadar önemli olduğu malum. 45'i Afrika'da olan tüm dünyaya yayılmış 148 İş Konseyimize ait tüm networkumüzü, DEİK olarak dostlarımıza açmaya her zaman hazırız. İki kardeş ülkenin iş insanları olarak, kalplerimiz her daim tek noktada buluşuyor, ticaret ile yatırım ilişkilerimizi geliştirmek için önümüzde bir engel tanımıyoruz" dedi.

Cezayir Ticaret ve Sanayi Odası (CACI) Başkanı Tayeb Chebabise, istikrar ve güvenlikle birlikte Cezayir'in artık yatırımlar için çok uygun bir yer olduğunu belirterek, iş birliğinin koordineli bir şekilde geliştirmenin önemli olduğunu söyledi. Dünyada siyasi ve ekonomik yönden büyük değişiklikler yaşandığını vurgulayan Chebab, "Her iki ülkenin yetkilileri bize çok büyük olanaklar sağlıyor. Burada önemli olan bunları hayata geçirmek ve ortaklık kurmak" dedi.

Toprak: "Başta enerji ve madencilik olmak üzere tüm sanayi kollarında iş birliğini önemsiyoruz"

DEİK/Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanı Mesut Toprak ise, iş dünyası olarak bu tür üst düzey ziyaretleri ve iş forumlarını oldukça önemsediklerini söyleyerek, "Bu sayede hem kendimizi anlatabiliyoruz, sizlere sorunlarımızı aktarabiliyoruz hem de sizlerin vereceği ve iş dünyasının önünü açacağını düşündüğümüz mesajları ilk elden duyabiliyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu toplantıya 150 Türk, 146 Cezayirli iş insanı katılım sağlıyor. Konuşmalar sonrasında iki ülke iş insanları arasında görüşmeler gerçekleştirilecek. Türk iş dünyası olarak, Cezayir ile başta enerji ve madencilik olmak üzere tüm sanayi kollarında iş birliğini önemsiyoruz. İki ülkenin ticaretinde büyük sinerji yaratacağımıza inanıyoruz" dedi.

Cezayir-Türkiye İş Konseyi Başkanı Djellal Serandiise, iki ülke ticaret hacminin salgına rağmen 5 milyar dolar olduğunu belirterek, "Bu aslında iki ülkenin potansiyeline göre az. Cezayir'de 1.400 Türk firması var. Cezayir, Türkiye'nin Afrika'daki 2. büyük ortağı. Türkiye'nin 4. büyük doğal gaz tedarikçisiyiz. Bunları büyük düzeyde gerçekleştiriyoruz. İmar konusunda Türkiye'nin konumu çok iyi. Buradan Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza yeni yatırım yasası için teşekkür ediyorum. Çünkü yatırımcılara büyük kolaylıklar getirdi" dedi.

Forumun açılış konuşmalarının ardından Türk ve Cezayirli iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarını ele aldı.

Türkiye-Cezayir İş ve Yatırım Forumu'nun Sponsorları ise,

Tay Grup,

Tosyalı Holding,

Dekinsan,

Hayat Holding,

Makyol İnşaat,

Aksa Jeneratör,

Albaraka ve

Mapa İnşaat.

TÜRKİYE-BAE İŞ DÜNYASI İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ

DEİK/Türkiye-BAE İş Konseyi Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, BAE Dış Ticaret Bakanı Thani Ahmed Al Zeyoudi, DEİK Başkanı Nail Olpak ve iki ülkeden 60'a yakın iş insanının katılımlarıyla T.C. Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde DEİK organizasyonunda 26 Nisan 2022'de İstanbul'da gerçekleştirildi.

Mehmet Muş: "BAE, Türkiye'nin Körfez bölgesindeki en büyük ticaret ortağı"

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Şubat ayında Abu Dabi ve Dubai'ye gerçekleştirdiğimiz ziyaretler, Birleşik Arap Emirlikleri ile kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz çerçevesinde yeni bir dönemin kapılarını ardına kadar aralamıştır. Birleşik Arap Emirlikleri, 8 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi ile Türkiye'nin hâlihazırda Körfez bölgesindeki en büyük ticaret ortağı konumundadır" dedi.

Muş: "Türkiye ile BAE arasındaki 15 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi hedefini kısa zamanda yakalayacağız"

Mal ticareti ile birlikte, müteahhitlikten lojistiğe, finanstan sağlığa, eğitime ve turizme değin çeşitli hizmet sektörlerinde önde gelen pek çok Türk firmasının Birleşik Arap Emirlikleri'nde başarılı işlere imza attığını belirten Muş, "BAE'nin kamu iştirakleri ve firmaları, ülkemizde farklı sektörlerde etkin biçimde faaliyet göstermekte olup; BAE'nin ülkemizdeki yeni yatırımları ve ticari iş birliklerinin sayısı katlanarak artıyor.  Müzakerelerde yalnızca mal ticaretini kapsayan alışılagelmiş bir serbest ticaret anlaşması müzakere etmiyor, geleceğin küresel ticari dinamikleri ile uyumlu yeni nesil bir anlaşma modelini hayata geçirmek üzere yola çıkıyoruz" dedi. Türkiye'nin 2021 yılı itibarıyla tarihimizde ilk defa küresel ticaretten aldığı payı yüzde 1'in üzerine taşıma başarısı gösterdiğini vurgulayan Muş, Türkiye'nin ihracatının 225 milyar doların üzerine çıktığını söyledi. Kapsamlı Ekonomik Ortalık Anlaşması müzakerelerinin tamamlanması ile Türkiye ve BAE'nin mevcut başarı hikâyelerine çok daha ileri seviyedeki yeni iş birliklerini eklemelerini heyecanla beklediklerini belirten Muş, "Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte son olarak 2017 yılında yaklaşmış olduğumuz 15 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi hedefini kısa zamanda yakalayabileceğiz. Anlaşmanın hayata geçirilmesiyle yenilenebilir enerji, elektrikli ulaşım ve taşımacılık ile yazılım gibi küresel eğilimlerin yakalanması elzem olan alanlarda yeni yatırımların ve projelerin hayata geçirilmesi mümkün olacaktır. Böylece, ortak çabalarla hem Türk hem de Arap iş çevrelerinin küresel ekonomideki dönüşüm dalgalarınahazırlanmasıdaha mümkün olacaktır." diye konuştu.

Al Zeyoudi, "Türkiye ve BAE'nin karşılıklı yatırımları önem kazanıyor"

BAE Dış Ticaret Bakanı Thani Ahmed Al Zeyoudi, iki ülke iş insanlarının burada ticari ilişkileri geliştirmek için bir arada olduğunu belirterek, "KEK toplantısının 1'inci görüşmelerine başlandı. Bu kapsamda burada düzenlenen bu toplantı çok önemli" dedi. İki ülke ilişkilerinin ivme kazandığını belirten Al Zeyoudi, "T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın BAE ziyareti ile karşılıklı ziyaretler önemli. Türkiye ve BAE arasında 70'e yakın anlaşma imzalandı. İki ülke ilişkileri kapsamlı ekonomik ve ticari anlaşmaları ile ivme kazanacak. Ticari ilişkilerimiz özel sektör ilişkileriyle ivme kazanacak. Türkiye ve BAE, petrol dışı 13.7 milyar dolar ticaret hacmine ulaştı. Türkiye ve BAE'nin karşılıklı yatırımları önem kazanıyor. BAE'nin Türkiye'de önemli yatırımları var. Türkiye, ekonomik alanda önemli bir ortak. Bugün istiyoruz ki yapıcı ve daha iyi ivme kazanarak fırsatları yakalayalım" dedi.

BAE'de revizyonların yapıldığını belirten Al Zeyoudi, "BAE, revizyon konusunda önümüzdeki 50 yıl için dünyada birinci sıradadır. Alt-yapı konusunda çalışmalarımız devam edecek, teşvik adımlarımız olacak. Abu Dabi Borsası yatırımlar yapmıştır. Sanal paralar ile ilgili ivme kazanmış bulunuyoruz. Dubai de bu konuda ileri düzeydedir. BAE pazarı açık ve bölgede, Avrupa ve Ortadoğu'da 2022 yılı başından beri atılımlar içindeyiz. BAE, bölgede en gelişen ülkelerden biridir. BAE'nin Afrika Kıtası ile de ekonomik ilişkileri vardır. Afrika kıtasındaki ticaretimiz 2021 yılında yaklaşık yüzde 20 artış sağlandı. BAE ve Türkiye'nin 3'üncü ülkeler ile de yatırım ve ortaklık imkanı bulunuyor. Yatırım ve ortaklıkların artması her iki ülkenin kalkınmasına yarar sağlayacaktır. İki ülke arasındaki yatırımların yakın gelecekte artacağına inanıyorum. Bakanlık olarak, ikili ilişkilerin artması için özel sektör çalışmalarına destek vereceğiz" dedi.

Olpak: "İş birliklerimizi daha ileri seviyelere taşımak için yeni adımlar atacağız"

DEİK Başkanı Nail Olpakise, "2022'nin Mart ayında Dubai'de BAE'li dostlarımızla dört sektör buluşmamızın ilk ayağı olan "BAE-Türkiye İnşaat ve Müteahhitlik Alanında Ortaklıklar Yuvarlak Masa Toplantısı" vesilesiyle bir araya gelmiştik. Önümüzdeki sektörel toplantılarımız ise sırasıyla "Dijital Teknolojiler, ‘'Türkiye'deki Yatırım Alanları'', "Katılım Bankacılığı ve "3. Ülkelerde İş Birliği" üzerine olacak.  Bugün ise, Türkiye-BAE İş Konseyi Yuvarlak Masa Toplantımız dolayısıyla İstanbul'dayız. Mevcut ekonomik ilişkilerimizi ve iş birliklerimizi daha ileri seviyelere taşımak için yeni adımlar atacağız" dedi.

BAE'nin "UAE Vision 2040" programı çerçevesinde ekonomisinin sektörel çeşitliliğini arttırmak istediğini belirten Olpak, "Burada özellikle konut, ulaşım ve altyapıda ortaya çıkan ciddi fırsatları Türk iş dünyamız değerlendirmek istiyor. BAE'li firmaların, bölgenin gelecek vaat eden ülkesi olan güzel Türkiye'mizdeki yatırımlarını daha da artırmalarını bekliyoruz. Sadece gayrimenkul ile sınırlı kalmayıp başta enerji, sağlık, alt yapı, gıda, finans, kimya, otomotiv ve dijital teknolojiler alanında yatırım niyetlerini biliyoruz. Bu konuda her türlü iş birliğini gerçekleştirebiliriz. BAE'deki dostlarımızla iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerimizdeki verimi artırmak üzere daha çok çaba göstereceğimize inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Toplantının açılış konuşmalarının ardından, Türk ve BAE'li firma temsilcileri takdimleri ile talepleri değerlendirildi.

 

OKTAY: “1 MAYIS’TAN İTİBAREN TÜRKİYE VE ROMANYA ARASINDA TRANSİT TAŞIMALAR SERBESTLEŞECEK”

Türkiye-Romanya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 27'inci toplantısı kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Romanya İş Forumu, 31 Mart 2022 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki ticareti artıracak konular ele alınan Forumda, Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Romanya İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Romanya Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Altyapı Bakanı Sorin Mihai Grindeanu, DEİK Başkanı Nail Olpak, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mihai Daraban, DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli'nin yanı sıra Türk ve Romen yaklaşık 400 iş insanı katılımıyla gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek, ikili ticaret hacmini artırmak ve iş birliklerine yenilerini eklemek amacıyla gerçekleştirilen forumda, Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Fuat Oktay: "İlişkilerimizi çok daha iyi seviyelere yükseltmeye kararlıyız"

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, uzun bir aradan sonra Romanya ve Türkiye iş dünyasının mensuplarını bir araya getiren Türkiye-Romanya İş Forumu'nun, ilişkileri daha da güçlendirecek bir adım olduğuna inandığını ifade ederek, "İş birliğimiz, 2011 yılında Stratejik Ortaklık Bildirisi'yle çok boyutlu bir nitelik kazanarak, kapsamlı bir iş birliği modeline dönüşmüştür. 2020 yılında salgın koşullarına rağmen ulaşılan 6,7 milyar dolarlık ikili ticaret hacmimiz, 2021 yılında rekor kırarak 8,6 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.  Türk şirketleri müteahhitlik sektöründe 6,4 milyar dolar değerinde toplam 189 proje üstlenmişlerdir. 10 yıl aradan sonra gerçekleştireceğimiz 27. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı ile ilişkilerimizi çok daha iyi seviyelere yükseltmeye kararlıyız. Dönüm noktası niteliğindeki bu toplantıyı iş dünyamızın, sizlerin de en iyi şekilde değerlendirmesini diliyorum" dedi.

Fuat Oktay: "2025 yılı Türkiye-Romanya ticaret hacmi hedefini 15 milyar dolar olarak güncelliyoruz"

Bugün dar kapsamlı iş insanları istişare toplantısında sorunlara detaylı şekilde değindiklerini ve çözüm yönünde irade göstereceklerini karşılıklı beyan ettiklerini dile getiren Oktay, "Bu kapsamda gümrük işlemlerinin ve transit geçişlerin kolaylaştırılması, yatırım süreçlerinin hızlandırılması, Romen Bankalarının Türk Bankalarına 1 yıldan fazla kontrgaranti vermesinin sağlanması gibi kritik hususların bizzat takipçisiyiz. 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren transit taşımaların serbestleştirilmesi ve 3'üncü ülke geçiş belgesi kotasının taşımacılarımızın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde artırılması konularında mutabık kaldık, hayırlı uğurlu olsun. Bu gelişme ülkelerimiz üzerinden transit taşımalara büyük kolaylık sağlayacak ve Türk taşımacıları Romanya üzerinden Avrupa'ya, Romen taşımacıları da Türkiye üzerinden Asya'ya daha kolay erişebilecektir. Lojistiği en hızlı hale getirecek, ticareti hareketlendireceğiz. Hem vatandaşlarımızın hem de iş insanlarımız arasındaki ilişkileri güçlendireceğiz. Siz kıymetli iş insanlarına mevcut potansiyele hayat vermek için tarihi bir görev düşmektedir. Bu yılın Türkiye-Romanya ticari ilişkilerinde altın yıl olarak anılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle enerji başta olmak üzere tarım, tıbbi malzeme, tıbbi cihaz ve ilaç, sağlık turizmi ve bilişim alanları işbirliği potansiyeli açısından iş insanlarımıza fırsatlar sunmaktadır. Karşılaştığınız altyapı ve süreç engellerinde tüm desteğimizin sizlerle olduğunu bilmenizi isterim. Sizlere duyduğumuz güvene dayanarak 2025 yılı Türkiye-Romanya ticaret hacmi hedefini 15 milyar dolar olarak güncelliyoruz. Yeni hedefimiz ülkelerimize ve bölgemize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Mihai Grindeanu: "Türk piyasası, Romen ürünleri için AB dışındaki ilk lokasyon"

Romanya Başbakan Yardımcısı Mihai Grindeanu ise ikiülke arasında ekonomik ilişkilerin seviyesinin artırılması yönünde karar alınmasının ardından 10 yıl geçtiğini belirterek, bu hedefe ulaşabilmek için iş insanlarının katkısının önemli olduğunu söyledi.İki ülke arasında ikili ticaret hacminin artırılması amacıyla 80'den fazla konuda iş birliği yapılabileceğinin konuşulduğunu ifade eden Grindeanu, "Romanya, dengeli bir ekonomik ilişki istiyor. Bu sebeple Türk şirketlerini Romen ürünlerine de rağbet göstermeye davet ediyorum. Zira global anlamda rekabetçi ürünlerden bahsediyoruz.Romanya'da faaliyet gösteren 17 bin civarında Türk ortaklı şirket bulunuyor.Türk piyasası, Romen ürünleri için AB dışındaki ilk lokasyondur. 3,1 milyar avroluk bir hacimden bahsediyoruz. Bu miktar Romanya'nın ürün gönderdiği diğer ülkelerin hacmini aşmaktadır. Daha büyük hedefler gerçekleştirebiliriz. Romanya'nın, Türkiye'nin ithalatında 17'nci sıradan 10'unculuğa yükselmesini isterim. İki ülke arasında 10 milyar avroluk hedeften bahsediyoruz. Bu hedefe ulaşıldı bugün. Birlikte bir hedef daha belirleyelim. Yenilebilir enerji, tarım araçları, IT ve bilişim, tıbbi ürün ve ekipmanlar, Ar-Ge ve inovasyon gibi sektörlerde daha etkin iş birliği yapabiliriz.Ayrıca,Türkiye'nin son günlerde çok yakınımızda gelişmekte olan savaşı sona erdirmek adına gösterdiği çabaları takdir etmek istiyorum" diye konuştu.

Olpak: "DEİK Yeşil Dönüşüm Çalışmamız var"

DEİK Başkanı Nail Olpak yaptığı konuşmada,bu sabah gerçekleştirdikleri dar kapsamlı istişare toplantısında sorunlardan çok fırsatları konuştukları bir toplantı olduğuna dikkat çekerek "Hedeflere gelince biz iş dünyası olarak kazandıklarımız için teşekkür ederiz; ama yeni hedefler için koşmaya devam ederiz. Salgın sonrası Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş tedarik zincirinin önemini bir kez daha gösterdi. Bu süreçte enerji, sağlık, gıda ve tarım, bilgi teknolojileri ile savunma sektörlerinin önemi daha iyi anlaşıldı. En büyük ticaret ortağımız olan AB ile daha kapsamlı ekonomik iş birliği çalışmalarımız doğrultusunda, tam üyelik ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin yanı sıra, geçtiğimiz yıl itibarıyla gündeme gelen Yeşil Mutabakat önemli bir başlığımız. İşlerimizi gerçekleştirirken doğaya karşı daha fazla duyarlı olmak için firmalarımızı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak, bu kapsama hazırlamak ve değişen koşullara adapte etmek için, Ticaret Bakanlığımızın yürüttüğü çalışmaları destekleyen "DEİK Yeşil Dönüşüm Çalışmamız" var. Bir taraftan bu süreçte geç kalmamak, diğer taraftan da adı koyulmamış yeni bariyerlerle karşılaşmamak, iki denge unsuru olarak önümüzde.

Nail Olpak: "DEİK Dijital Teknolojiler İş Konseyimizi kuruyoruz"

DEİK olarak 148'inci İş Konseyimizi "Dijital Teknolojiler" adıyla kurma kararı aldıklarını belirten Olpak, "Bir buçuk gün önce bu kararımızı ilan ettik ve bu kısa sürede 250 firmamız üyelik için başvuru yaptı. Dijital Teknolojiler İş Konseyimiz ile hızla dijitalleşen dünyamız ve ekonomileri göz önüne alındığında, dijital teknoloji alanındaki gelişmeleri takip ederek eko-sistemini büyütecek ulusal ile uluslararası faaliyetler ve çalışmalar yürütmeyi amaçlıyoruz" açıklamasını yaptı.

Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mihai Daraban da iki ülke arasındaki ithalat ve ihracata doğrudan yatırımların eklenmesi haline 10 milyar dolarlık ticaret hedefinin aşıldığını belirterek, Romanya'da 16 bin 842 Türk ortaklı şirket bulunduğunu, önemli rakama ulaşan doğrudan yatırım yapıldığını söyledi.Karadeniz'deki yapılabilecek muhtemel iş birliklerine değinen Daraban, Köstence Limanının enerji alanındaki iş birliklerinin öneminden bahseden Daraban, Romanya'daki yabancı yatırımcılar arasında en iyi ilişkilerde bulundukları ülkenin birisinin de Türkiye olduğunu, sadece ekonomik değil dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin de bulunduğunu söyledi.

Ömer Süsli: "İkili ticaret hacminde yıl sonunda 10 milyar avroya ulaşacağız"

DEİK Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli ise, iki ülke arasındaki köklü ilişkilerin yanı sıra son dönemde bölgede güçlü bir ortaklık sergilendiğini söyledi. Güçlenen iş birliğinin dostluğa katkısından bahseden Süsli, "İki ülke arasındaki ikili ticaret hacminde hedef 5 yıl önce 10 milyar dolar olarak belirlenmişti. O zaman çoğu iş insanımıza ve devlet yetkilimize bu hedef yüksek gelmişti. Ancak biz Cumhurbaşkanımızın belirlediği hedefe kısa sürede ilerledik. Bu yıl sonunda 10 milyar avroyu geçeceğiz. Daha güçlü iş birlikleri için enerji ve müteahhitlik alanlarına önem verilmesi, üçüncü ülkelerde iş birliği hususunda daha proaktif adımlar atılması, yeşil enerji alanında ortaklıklar geliştirilmesi, Romanya'nın Türk turistlere vize kolaylığı sağlaması, tedarik zinciri noktasında iş birliği yapılması gerekiyor" dedi.

ASO ile Bükreş Sanayi ve Ticaret Odası arasında iş birliği anlaşması

Açılış konuşmalarının ardından, Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya imzalar, ASO Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Muhittin Dinçer ile Bükreş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Iuliu Stocklosa tarafından atıldı.

Türkiye-Romanya İş Forumu, Arctic, Homelux, Praktiker, Makyol ve Nurol'un gold sponsorluğunda, Aytürk Radyo, CoşkunözMA, Kastamonu Entegre, UMEB ve TİAD'ın bronze sponsorluğunda gerçekleştirildi.

DEİK’TEN TİCARİ DİPLOMASİDE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ ATAĞI

"BAE-Türkiye İnşaat ve Müteahhitlik Alanında Ortaklıklar Yuvarlak Masa Toplantısı", T.C. Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer, DEİK Başkanı Nail Olpak,  Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, DEİK/Türkiye-BAE İş Konseyi Başkanı Tevfik Öz, BAE-Türkiye İş Konseyi Başkanı Hussain Sajwani ve 50'den fazla sektör temsilcisinin katılımlarıyla 30 Mart 2022 tarihinde Dubai'de gerçekleştirildi. Toplantıda konut, turistik tesis, havalimanı, demiryolu, karayolu, alışveriş merkezi ve enerji alanlarında toplam 130 milyar dolar değerindeki dev projeler için yeni iş birliği fırsatları ele alındı.

DEİK, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ikili ticarette yeni bir dönemin kapısını aralayacak dört hedef sektör için ticari diplomasi atağı başlattı. Dubai'deki ilk odak toplantısını DEİK-BAE Ticaret ve Sanayi Odası Federasyonu iş birliğinde düzenlendi.  DEİK, "inşaat ve müteahhitlik" başlığında başlattığını odak toplantılarını, Türkiye ile BAE iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla "dijital teknolojiler, Türkiye'deki yatırım alanları, katılım bankacılığı ve 3. ülkelerde iş birliği" konularında da bir araya getirecek.

Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer, BAE-Türkiye İnşaat ve Müteahhitlik Alanında Ortaklıklar Yuvarlak Masa Toplantısının yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyleyerek, "İki ülke ekonomik ilişkilerinde yeni bir döneme girildi. Çok büyük ekonomik fırsatlar bulunuyor. Karşılıklı olarak çok önemli resmi ziyaretler gerçekleştirildi. Bu ziyaretlerin hepsi sağlam sonuçlar getirdi. Ticaret ve yatırımlar için çok önemli adımlar atıldı" dedi. Gerçekleşecek yeni toplantılarla ekonomik ilişkilerin daha da geliştiğinin görüleceğini belirteb Tunçer, "İki ülkenin politik liderleriyle birlikte, buradaki gibi iş adamları ve heyetleri ilişkilerin gelişmesinde çok önemli rol oynuyor. Eğer bir yardım gerekirse ve ilerisi için projelerde yapmamız gereken bir şey olursa biz burada her zaman için hazırız" dedi.

Olpak: "Sektöre odaklanıp Türkiye'den ve BAE'den seçilmiş firmalarla Dubai'deyiz"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak,Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) yatırım potansiyeline dikkati çekerek, "Hedef olarak birçok farklı konuda çok sayıda firmayla ticari görüşmeler yapmak yerine, öncelikle güçlü olduğumuz inşaat sektörünü seçtik. Önce buna odaklanıyoruz sonra enerji, dijital teknolojiler, sağlık ve diğer alanlar gelecek" dedi.

İnşaat sektöründe gerçekleşen bu toplantının devamının geleceğini belirten Olpak, "4 ayda 4'üncü kez Dubai'deyiz. Bu noktaya çok önemli resmi ziyaretler ve karşılıklı toplantılar sonrasında geldik. İkili ticari ilişkilere baktığımızda 15 milyar dolar seviyesindeyken bunu 5 kat oranda kaybetmiş durumdayız. Şu an ilişkilerimiz daha iyi bir seviyeye geldi evet ama bundan sonra stratejik olarak ne yapılabilir buna bakacağız birlikte. Bu toplantıda hedef olarak birçok farklı konuda çok sayıda firmayla ticari görüşmeler yapmak yerine, öncelikle güçlü olduğumuz inşaat sektörünü seçtik. Önce buna odaklanıyoruz sonra enerji, dijital teknolojiler, sağlık ve diğer alanlar arkasından gelecek" dedi.

İki ülke arasındaki potansiyele değinen Olpak, "Yüzlerce insanla bir araya gelmek yerine bir sektöre odaklanıp Türkiye'den ve BAE'den seçilmiş firmalarla buradayız. Hepimiz birçok konuyla ilgilenen iş insanlarıyız. Yeni ticari anlaşmalar imzalamak kolay bir iş değil; ama biz hem Türk tarafının hem de BAE tarafının bunun için hazır olduğunu biliyoruz. Bu çok önemli bir adım. Dubai'de Abu Dabi'de veya İstanbul'da yeni sektörler ve katılımla başka toplantıların da yapılacağını umuyoruz. Spesifik sektörel buluşmaların daha efektif sonuçlar doğuracağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

BAE-Türkiye İş Konseyi Başkanı ve DAMAC Properties Yönetim Kurulu Başkanı Hussain Sajwaniise, "Bizim iyi müteahhitlere ihtiyacımız var. Dubai'de gayrimenkul sektöründe bir artış bekliyoruz özellikle salgın sonrası. Burada büyük bir emlak talebi var. Benim firmam dahil herkesin önemli projeleri var ve bunları inşa edebilecek insanlara ihtiyacımız var. Müteahhit olarak size ihtiyacımız var. Dubai ve BAE'nin iyi yanı önemli bir talep bulunuyor burada ve yasal mevzuat gayet kolay" dedi.

Firmaların bir partner bulmadan da yatırım yapabileceğini belirten Sajwani, "Özellikle Abu Dabi ve Dubai'de çok önemli yeni projeler gelecek. Pazar çok rekabetçi ama açık. Türk müteahhitlerin de oldukça rekabetçi ve güçlü olduğunu biliyoruz. Umarım ayrılmadan birçok kontrat imzalarsınız." ifadelerini kullandı.

DEİK/Türkiye-BAE İş Konseyi Başkanı Tevfik Özise, son 3 ayda güzel temasların yapıldığını belirterek, "Gerek BAE hükümeti nezdinde gerekse özel sektörde özellikle gayrimenkulde inşaat alanında sanayi, kimya, petrol ve yenilenebilir enerji sektörlerinde ciddi projeleri konuşabilecek duruma geldik. Bu toplantıyı düzenlememizdeki amaç tamamen yapım ve yatırım üzerinde somut projeleri konuşmak. Türk firmaları 170 ülkenin üzerinde müteahhitlik yapıyor" dedi. Yapılacak müteahhitlik alanındaki projeleri birlikte yapma arzusu içinde olduklarını vurgulayan Öz, "Türkiye'den çok önemli firmalarımız var burada. Ağırlıklı olarak gayrimenkul, turizm ve sanayi alanında firmalar var. BAE'den de katılan firmaları yakından tanıdığım için çok yüksek derecede değerli firmalar olduğunu biliyorum. Bu ikili görüşmeler çerçevesinde daha rahat konuşabilecek ve projelerin detaylarına girebilecek konumdayız. 3. ülkelerde mutlaka güçlerimizi birleştirerek Irak, Suriye, Libya gibi ülkelerde iş birliğimiz artırabiliriz" dedi.

Toplantıda, Türkiye ve BAE'den çok sayıda inşaat firması temsilcisi, projeler üzerine şirket sunumları ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

DEİK’TEN TİCARİ DİPLOMASİDE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ ATAĞI

DEİK, TÜRK MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ İLE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NE ÇIKARMA YAPACAK

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk özel sektörünün önde gelen şirketleri ile mevcut ikili ticaret hacmini artırmanın yanı sıra, öncelikli olarak özellikle alt yapı ve müteahhitlik alanında yeni iş birlikleri için Birleşik Arap Emirlikleri'ne çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ikili ticarette yeni bir dönemin kapısını aralayacak ticari diplomasi atağı başlatan DEİK, Dubai'deki ilk sektör buluşmasını "BAE-Türkiye İnşaat ve Müteahhitlik Alanında Ortaklıklar Yuvarlak Masa Toplantısı" ile gerçekleştirecek.

30 Mart 2022 tarihinde Dubai'de gerçekleştirilecek Yuvarlak Masa Toplantısı kapsamında iki ülkenin önde gelen proje-altyapı ve müteahhitlik firmaları bir araya gelecek. DEİK ile BAE Ticaret ve Sanayi Odası Federasyonu iş birliğinde düzenlenecek toplantıda; konut, turistik tesis, havalimanı, demiryolu, karayolu, alışveriş merkezi ve enerji alanlarında toplam 130 milyar dolar değerindeki dev projeler için yeni iş birliği fırsatları ele alınacak.

Türk özel sektörünün dışa açılan penceresi DEİK, "Daha fazla ticaret" hedefiyle ticari diplomaside yeni kapılar açmaya devam ediyor. Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ihracat, yatırım, finans ve müteahhitlik alanlarındaki ticaret hacmini iki katına çıkarmak için yeni bir ticari diplomasi atağı başlatan DEİK, 2022 yılı içinde dört hedef sektör ile Dubai'ye çıkarma yapacak.

OLPAK: "Dubai'deki dev proje sahipleri bizim müteahhitlik ve alt yapı alanındaki güçlü kaslarımızdan faydalanmak istiyor"

"BAE-Türkiye İnşaat ve Müteahhitlik Alanında Ortaklıklar Yuvarlak Masa Toplantısı" öncesi değerlendirme yapan DEİK Başkanı Nail Olpak:

"Kasım 2021'de Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un katılımıyla düzenlediğimiz Türkiye-BAE İş Forumu'muzda ve sonrasındaki yuvarlak masa toplantısında yaptığımız görüşmelerle iş birliklerimizi hangi alanlarda yoğunlaştırabileceğimizi konuşmuştuk. Ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki karşı kanat kuruluşumuzun başkanıyla İstanbul'da bir araya geldik. Özellikle ve öncelikle bizim güçlü olduğumuz müteahhitlik ve alt yapı alanında bizimle iş birliği yapmak istediklerini söylediler. Projeleri için bizim bu alanlarındaki güçlü kaslarımızdan faydalanmak istediklerini dile getirdiler.

Bu yılın Şubat ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptığı ziyarette yuvarlak masa toplantısında bu konu gündeme geldi. Ülkemizin dış ekonomik ilişkilerini yürüten DEİK olarak, çalışmalarımızı hızlandırdık ve odaklanmış bir konuda güzel sonuçlar elde edeceğimizi düşündüğümüz, çok özel bir toplantı planladık. Ülkemizin önde gelen 25 civarındaki müteahhitlik ve alt yapı firmasını Dubai'deki 30 civarında dev proje sahibi firma ve kurumla birebir görüştüreceğiz. Bu toplantı, gerçekten özel ve odaklanılmış bir görüşme trafiğine sahne olacak. Bugüne kadar yaklaşık 13 milyar dolar değerinde 141 proje üstlenen Türk müteahhitlik ve altyapı sektörünün bu toplantı sonrası da büyük başarılara imza atacağına inanıyoruz" diye konuştu.

30 Mart 2022 tarihinde Dubai'de düzenlenecek "BAE-Türkiye İnşaat ve Müteahhitlik Alanında Ortaklıklar Yuvarlak Masa Toplantısı" ile başlayacak seri kapsamında, yıl içinde karşılıklı ticaretimizi arttırmaya yönelik ticari toplantılar yanı sıra; spesifik sektör bazlı olarak dört ayrı iş dünyası buluşması daha gerçekleştirilecek. İlk olarak "İnşaat ve Müteahhitlik" sektörü için bir araya gelecek Türkiye ile Birleşik Arap iş dünyası temsilcileri, sonraki aylarda sırasıyla "Dijital Teknolojiler, ‘'Türkiye'deki Yatırım Alanları'', "Katılım Bankacılığı ve "3. Ülkelerde İş Birliği" alanlarında düzenlenecek ticari diplomasi etkinlerinde karşılıklı ticaret fırsatlarını masaya yatıracak. Bunların yanı sıra yakın dönemde BAE iş dünyasının ülkemizde ilgilendiği öncelikli alanlar olan; enerji, sağlık, gıda ve tarım da gündemdeki sektörler olacak. 

NAİL OLPAK: “GÜÇLÜ 2021 BÜYÜMESİ 2022 İÇİN POZİTİF BİR ALTYAPI DEMEK”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2021 yılı ve dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamları ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

OVP'ye göre 2021 yılı büyüme tahmini yüzde 5,8 idi. Yıl ortasına geldiğimizde, DEİK olarak güçlü dış talep ve yatırım faaliyetlerini göz önünde bulundurarak, yüzde 10 bandında çift haneli bir büyüme beklediğimizi açıklamıştık. 2021'in 2. çeyreğindeki yüzde 21,9'luk büyümenin ardından uluslararası kurumlar da Türkiye için büyüme beklentilerini yükselttiler. Bugünkü tabloya baktığımızda, küresel ekonomi ve ticarette yaşanan zorluklara rağmen 2021 yılı GSYH büyümesinde yüzde 11 ile dünyadan pozitif ayrışmayı başardık.

Türkiye, 2020 yılında başlayan salgın kaynaklı ve çok boyutlu bir krize rağmen, 2009 küresel krizinden sonraki pozitif büyüme serisine aralık vermeden devam etti. Ülkemizin 2021 yılında çift haneli büyümesini görmek, iş dünyamız açısından sevindirici ve güven veren bir tablo ortaya koyuyor ve iş dünyamızın salgın döneminde yaşananlara rağmen sıkıntıları fırsata çevirmeyi başardığını görüyoruz. Tüm dünyada tedarik zincirlerinde sıkıntılar yaşanırken özellikle sanayi sektörümüz "İşlerimiz askıya almıyoruz" sloganıyla üretime ara vermeden devam etti. Böylece en büyük ihracat pazarlarımızdan olan AB ülkeleri, Uzak Doğu'da yaşanan tedarik sıkıntısını ülkemizden karşılama yoluna gitti. Tedarik Zincirinde elde ettiğimiz bu pozitif algının devamını sağlamak çok önemli.

2021 yılı büyüme verilerine göre ülkeler arası karşılaştırma yaptığımızda, 2020 yılında ekonomilere simetrik bir şekilde etki eden salgın krizi sonrasında, ülkelerin dipten çıkışlarının eş anlı ve aynı ölçüde olmadığını izliyoruz. Bir başka deyişle, ülkeler 2021 yılında tarihsel ortalamaların üzerinde büyüme kaydetse de asimetrik sonuçlar mevcut. Örneğin, AB GSYH'si 2021'in ikinci yarısında salgın öncesi seviyelerine dönebildi ancak Almanya, İspanya ve diğer bazı AB ülkeleri hala kriz öncesi GSYH seviyelerine ulaşamadı. Aynı şekilde, 2021 yılında yüzde 7,5 büyüyen Birleşik Krallık ve yüzde 1,7 büyüyen Japonya da 2019 yılı seviyelerinin altında yer alıyor. Meksika ise 2021 yılını yüzde 5,1 büyüme ile tamamlasa da son çeyrekte teknik resesyona girdi.Dolayısıyla böylesine sancılı bir süreçte, Türkiye'nin büyüme patikasındaki güçlü tırmanışını değerli buluyoruz.

2021 yılı büyümemizin çift haneli olmasının yanı sıra büyümenin niteliğine de baktığımızda, iş dünyamız adına önemli başlıklar görüyoruz:

Bunlardan ilki; net dış talep ve yatırım kalemlerinin, bu dönemdeki toplam GSYH büyümesinin yarısından fazlasını oluşturarak büyümenin talep bileşenleri itibarıyla dengeli geliştiğine işaret etmesidir.

Bu noktada, ana gündem maddemiz olan "dış talebe dayalı büyüme stratejisi" ön plana çıkıyor. Geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak iç tüketim kaynaklı yüksek büyüme sağlandığında, beraberinde ithalat kanalından dış ticaretin büyümeye negatif katkı sağladığına şahit oluyorduk. Bu yıl çift haneli büyümeye, 225 milyar dolarlık Cumhuriyet tarihi ihracat rakamlarıyla ulaşmak önemli.

Bugünkü verilere baktığımızda, 2020 yılında başta ana ihracat pazarımız AB olmak üzere küresel ekonomideki küçülmenin etkisiyle yaklaşık yüzde 15 daralan ihracat kaleminin, 2021 yılında büyümesini yüzde 24,9'a yükselttiğini görüyoruz. İthalat ise önceki yıla göre yüzde 2 genişlemiş ve netice olarak net dış talep toplam GSYH artışına 4,9 puanlık yüksek bir katkıda bulunmuş ki son 20 yılın en yüksek katkısından söz ediyoruz.

Verinin detaylarında okuduğumuz bir başka olumlu gelişme ise son 2 yıldır makine teçhizat yatırımlarının %20 üzeri büyüme kaydetmesidir.

2021 yılında yatırım harcamaları yıllık yüzde 6,4 arttı ve toplam GSYH büyümesine 1,7 puan katkıda bulunmuş. Yatırımlar kaleminin detayında, inşaat faaliyetleri bu yıl yüzde 2 küçülmüş. Öte yandan, makine ve teçhizat yatırım harcamaları ise yıllık yüzde 20,5 büyüyerek gelecek dönem üretim faaliyetleri için pozitif sinyal vermeye devam ediyor. Kapasite Kullanım Oranlarının 2022 yılına yüzde 78'ler seviyesinde başlangıç yapmasını ki bu oran son 10 yıllık tarihsel ortalamanın üzerindedir, yatırım iştahındaki artışın süreceğine işaret eden önemli bir gösterge olarak değerlendiriyoruz.  

Hükümetin salgın dönemindeki istihdamı destekleyen duruşu, iç talebin canlı kalmasında belirleyici oldu. 

Tüketim harcamaları, 2021 yılında yüzde 15,1 artarak GSYH büyümesinin 8,9 puanlık kısmını oluşturdu. 2020 yılında salgın kaynaklı uzun süreli kapanma yaşanması, tüketim harcamaları kalemindeki değişim için düşük baz etkisi oluşturmaktaydı. Bu tabloda, ilgili dönemde istihdamın korunması ve tüketici talebinin canlandırılması için uygulanan destekleyici politikaların etkisi belirleyici oldu. Bu politikaların bir başka yansımasını ise, işsizlik verileri üzerinde gördük. 2021 yılı genelinde ortalama işsizlik oranı önceki yıla göre 1,1 puan iyileşerek yüzde 12'ye geriledi.

Türk iş dünyasının "Dünyaya Açılan Penceresi" ve misyonu "Ticari diplomasi" olan kuruluşu DEİK olarak, önümüzdeki dönemde de Türkiye'nin daha fazla nitelikli büyümesi, büyümenin tabana dengeli yayılması için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin küresel ticaretten aldığı payı en üst seviyeye taşımak için dünyanın dört bir yanına daha fazla dokunmaya, dış talebe dayalı büyümesine daha fazla katkı sunmaya devam edeceğiz.

BAŞKANIMIZ NAİL OLPAK'IN TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ YENİ ADIMLAR VE ENFLASYON TEDBİRLERİ TANITIM TOPLANTISI AÇIKLAMASI

İş dünyası olarak bugün, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati'nin ev sahipliğinde düzenlenen "Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı"na katıldık.

Sayın Bakanımızın toplantıda açıkladığı; KGF kapsamındaki destek paketleri ile iş dünyamıza 60 milyar TL'lik TLREF endeksli ve uzun vadeli kefalet limiti açılmasının ayrıntıları, yastık altı altınların oluşturulacak yapı ile finans sistemine entegrasyonu ve enflasyonu düşürmek için uygulanacak tedbirleri, tüm dünyanın ekonomik olarak zorluklar çektiği bu dönemde, değerli buluyor ve atılan adımlardan memnuniyet duyuyoruz.

Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün enflasyonla mücadele kapsamında açıkladığı temel gıda ürünlerindeki KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesini de memnuniyetle karşılıyoruz. Bu süreçte firmalarımızın da gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz. Ülke olarak, gayretimiz ve özverimizle bu zorlu günleri de atlatacağımıza inanıyoruz.

DEİK’TE YENİ İŞ KONSEYİ BAŞKANLARI SEÇİLDİ

DEİK'te yeni İş Konseyi Başkanları seçildi.

DEİK Ticari Diplomasi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), 2021 Yılı İş Konseyleri Seçimli Olağan Genel Kurulları'nı 15 Ocak 2022 tarihinde DEİK Başkanı Nail Olpak ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirdi. DEİK çatısı altında ‘İkili İş Konseyleri', ‘Sektörel İş Konseyleri' ve ‘Özel Amaçlı İş Konseyleri' olarak faaliyet gösteren 147 İş Konseyi'nin Seçimli Genel Kurulu aynı gün eş zamanlı yapılarak, İş Konseylerinin yeni dönem Başkanları ve Yürütme Kurulu Üyeleri seçildi.

Seçimli Genel Kurulun ardından T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK İş Konseyi Başkanları, DEİK Yürütme Kurulu Üyeleri ve iş insanlarının katılımıyla düzenlenen DEİK Ticari Diplomasi Ödül Töreni'nde ise, 2021 yılında  ‘Sponsorluk ve Bütçe Yönetimi', ‘Üye İlişkileri ve Kazanımı', ‘Medya Görünürlüğü', ‘Paydaşlarla İlişkiler', ‘Yürütme Kurulu Süreç Yönetimi' ve ‘Üstün Performans' alanlarında gerçekleştirdikleri ticari diplomasi faaliyetleriyle 6 kategoride 12 ödül ile ticari diplomasi sanatının gönüllü temsilcileri ödüllendirildi.

Bakan Muş: "DEİK'in dünyanın dört bir yanındaki ticari diplomasi faaliyetlerini destekleyeceğiz"

DEİK'in ticari diplomasideki küresel gücüne ve uluslararası ticaretteki kurumsal iletişim kapasitesine dikkat çeken T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "DEİK, dünyanın hemen hemen her ülkesinde karşı kanat kuruluşlarıyla tesis ettiği İş Konseyi Platformları ile eşine az rastlanabilir bir kurumsal iletişim kapasitesine sahip. Bu network dâhilinde yer alan 6 sektörel ve 1 özel amaçlı olmak üzere toplam 147 İş Konseyimiz, Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, dönüşen küresel ekonomide iş çevrelerine yol gösterme vazifesini layıkıyla yerine getirmektedir. Bu anlamda Ticaret Bakanlığı olarak, biz her daim DEİK'in destekçisi olmaya devam edeceğiz. DEİK'in dünyanın dört bir köşesinde ticari diplomasi faaliyetlerini destekleyeceğiz. Sizlerin yolunu açarak işinizi kolaylaştıracağız." diye konuştu.

Ticarette yükselen korumacılık duvarlarının ve Covid-19 salgınının küresel ekonomide derin yaralar açmasına rağmen Türk iş insanlarının başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü vurgulayan Muş, "Bu süreçte ticari, siyasi ve kurumsal anlamda alışık olduğumuz kural ve tahammüller yeniden etraflı bir sorgulamaya tabi tutulmuştur. İşte böyle bir zeminde DEİK İş Konseyi Başkanları ve DEİK üyelerimiz, ticari diplomasi faaliyetlerini güçlü bir biçimde sürdürmeyi başarmıştır. Küresel değer zincirindeki gücümüz olan DEİK, dünyanın dört bir yanındaki İş Konseyleri ile iş dünyamızın başarısını sağlamlaştırıyor. 2021 yılında DEİK çatısı altındaki İş Konseylerimiz ve iş insanlarımızın yeşil ekonomi, yenilenebilir enerji, girişimcilik, e-ticaret ve AB Yeşil Mutabakatı vizyonuna yönelik olarak birçok ülkenin iş çevreleri ve özel sektör kuruluşlarıyla yaptığı çalışmalar, Türk iş çevrelerinin küresel ekonomideki köklü dönüşümlere hazırlanması yönünden oldukça kıymetli oldu. " dedi

Türkiye ekonomisinin Cumhuriyet'in 100'üncü yılına yürüdüğü dönemde ihracatın tarihi bir eşiği aştığını dile getiren Bakan Muş, "İhracata dayalı büyüme stratejimizin omurgası olan siz üretici ve ihracatçı kardeşlerimizi bu başarılardan ötürü canı gönülden tebrik ediyorum. Ticaret Bakanlığımız bünyesinde oluşturduğumuz yeni yapı ve güçlendirilmiş destek programları ile mevcut hizmet ihracatımızı 100 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. İş insanlarının ve girişimcilerin uluslararası arenada karşılaştığı sorunların tespiti ve çözümü, dış ticaretin sürekliliği ve kalitesi açısından çok önemli. Bu doğrultuda yalnızca ihracatçıya yönelik olarak kredi kefalet sorunlarını ortadan kaldırmak ve krediye erişim maliyetlerini düşürmek üzere tasarlanan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketinin 1 Mart 2022 tarihinde faaliyete başlamasını hedefliyoruz. Bu şirketin ihracatçılarımızın en büyük sorunu olan finansmana erişim noktasında çok önemli bir görevi başarıyla yerine getireceğinden eminiz." ifadelerini kullandı.

Olpak: "Seçimleri daha iyinin yapılması için bir fırsat olarak görüyoruz"

Bir iş dünyası sivil toplum kuruluşu olmanın güzel bir aşamasını başarıyla geride bıraktıklarını ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "Tatlı bir rekabet ortamı içinde, DEİK'in önümüzdeki dönem faaliyetleri açısından son derece önemli bir seçimi gerçekleştirdik. Birçok İş Konseyimizde mutabakatla tek listeyle seçime gidilirken, birden fazla adayın olduğu çoklu listeler de oldu. Ben bunu son derece doğal ve hatta gerekli görüyorum. Çünkü rekabet hem kurallar hem de etik değerler çerçevesinde yapıldığı sürece kaliteyi de beraberinde getiriyor. Bugün ne mutluk ki pek çok iş insanımız daha iyisini başarmak için aday oldu. İş Konseyi Başkanlarımızdan yeni dönemde ticari diplomasi faaliyetlerini artırmalarını ve faaliyetlerini sonuçlarını numerik olarak artırmalarını bekliyoruz. Seçim süresince DEİK Yönetim Kurulu olarak, çok objektif davrandık ve adil bir seçim ortamı yakaladık. Bu sürece destek veren tüm üyelerimize teşekkür ediyor, İş Konseyleri Başkanlarımıza ve Yürütme Kurulu Üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Olpak: "Bugünümüz adına mutlu, geleceğimiz adına umutluyuz"

Salgın sürecinde tedarik zincirlerinde aksama yaşamayan ülkelerin daha hızlı, diğer ülkelerin ise yavaş toparlandığı asimetrik büyümelere şahit olduklarını belirten Olpak, "Tedarik zincirini kopartmayan ülkelerin başında geldiğimiz için, bugünümüz adına mutlu, geleceğimiz adına umutluyuz. Salgın ve enflasyon riskine rağmen, 2022 yılında, küresel ekonominin yüzde 5, dış ticaretin ise yüzde 6,7 oranında artması bekleniyor. Bu da gösteriyor ki 2021 yılında yüzde 33 ihracat artışı gösteren ülkemiz için yatırım ve ihracat tarafında ciddi bir potansiyel bulunuyor. DEİK olarak 147 İş Konseyimiz ile ana amacımız, bu potansiyeli en etkin şekilde değerlendirmek. Her bir iş konseyimizden ayrı ayrı beklentimiz, ihracatımızı arttırma önceliğimiz yanında, dış ekonomik ilişkilerimizin tümünde, o ülkeyle veya sektörle ilişkimizi nümerik olarak lehimize geliştirici somut adımlar atmak ve buna fiili katkı sağlamak. Ülkemizin ticari diplomasi çalışmalarında bu yıl da, her bölgede ayrı hedeflerimiz ve gündemlerimiz mevcut. ABD ile ticaret hacmimizi artırma çalışmalarından AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve Yeşil Mutabakat'a, Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması sonrasında ticarette yeni dönemden Çin'in Kuşak ve Yol girişiminin ülkemize etkilere kadar pek çok başlığımız var. DEİK ailesinin gönüllü elçileri olarak, ülkemiz ve dünya arasında ticari diplomasi faaliyetlerimizle birer köprü vazifesi görerek yolumuzda ilerlemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Ticari diplomasinin EN'leri belli oldu 

DEİK çatısı altında faaliyet gösteren İş Konseylerinin, 6 kategoride 12 ödül ile taçlandırıldığı DEİK Ticari Diplomasi Ödülleri sahiplerini buldu. Ülke İş Konseylerinin ödülleri Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından takdim edildi.

Sponsorluk ve Bütçe Yönetimikategorisinde; A grubu ülkelerde Türkiye-ABD İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Kuveyt İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.           

Üye İlişkileri ve Kazanımıkategorisinde; A grubu ülkelerde Türkiye-Irak İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Karadağ İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Medya Görünürlüğükategorisinde; A grubu ülkelerde Türkiye-ABD İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Nijerya İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Paydaşlarla İlişkilerkategorisinde; A grubunda Enerji İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Finlandiya İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Yürütme Kurulu Süreç Yönetimikategorisinde; A grubu ülkelerde Türkiye-İran İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Hong Kong İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Üstün PerformanskategorisindeA grubu ülkelerde Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi, B-C grubu ülkelerde ise Türkiye-Romanya İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

 

İş Konseyleri Koordinatör Başkanlar

Başkanlar

DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı

Fuat Tosyalı

DEİK/Türkiye-Amerika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı

Mehmet Ali Yalçındağ

DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı

T. Murat Kolbaşı

DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı

Ruşen Çetin

DEİK/Türkiye-Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı

Berna Gözbaşı

DEİK/Türkiye-Ortadoğu ve Körfez İş Konseyleri Koordinatör Başkanı

Ümit Kiler

DEİK/Sektörel İş Konseyleri Koordinatör Başkanı

Munis Özer

 

İş Konseyi

Başkan

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı

Mehmet Ali Yalçındağ

DEİK/Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı

Süleyman Ciliv

DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı

Atalay Muharrem Gümrah

DEİK/Türkiye-Angola İş Konseyi Başkanı

Abdullah Eriş

DEİK/Türkiye-Arjantin İş Konseyi Başkanı

Abdülcelil Kılınç

DEİK/Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi Başkanı

Ahmet Galip Tözge

DEİK/Türkiye-Avustralya İş Konseyi Başkanı

Steven Young

DEİK/Türkiye-Avusturya İş Konseyi Başkanı

Burak Bilge

DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı

M. Kemal Koloğlu

DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi Başkanı

Bilgün Gürkan

DEİK/Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı

Hidayet Onur Özden

DEİK/Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı

Yılmaz Soycan

DEİK/Türkiye-Belçika İş Konseyi Başkanı

Atilla Demir Yerlikaya

DEİK/Türkiye-Benin İş Konseyi Başkanı

Halit İnci

DEİK/Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkanı

Tevfik Öz

DEİK/Türkiye-Birleşik Krallık İş Konseyi Başkanı

Osman Okyay

DEİK/Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı

Hasan Topaloğlu

DEİK/Türkiye-Brezilya İş Konseyi Başkanı

Cengiz Deveci

DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı

Mustafa Zeki Sarıbekir

DEİK/Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi Başkanı

Berna Sezer

DEİK/Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanı

Muhammet Mesut Toprak

DEİK/Türkiye-Cibuti İş Konseyi Başkanı

Salim Metin

DEİK/Türkiye-Çad İş Konseyi Başkanı

Tarık İşgüzar

DEİK/Türkiye-Çekya İş Konseyi Başkanı

Nazmi V. Akıman

DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı

Korhan Kurdoğlu

DEİK/Türkiye-Danimarka İş Konseyi Başkanı

Berna Gözbaşı

DEİK/Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı

Prof. İrfan Gündüz

DEİK/Türkiye-Ekvator Ginesi İş Konseyi Başkanı

Murat Efendi Ataer

DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı

İlhan Erdal

DEİK/Enerji  İş Konseyi Başkanı

Haluk Kalyoncu

DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi Başkanı

Fatih Volkan Kazova

DEİK/Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı

Mehmet Büyükekşi

DEİK/Türkiye-Fildişi  İş Konseyi Başkanı

İhsan Şahin

DEİK/Türkiye-Filipinler İş Konseyi Başkanı

Hamit Altunkaya

DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı

Suat Öztürk

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Başkanı

Halil Kulluk

DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi Başkanı

Hüseyin Çağatay Özdoğru

DEİK/Türkiye-Gabon İş Konseyi Başkanı

Ersel Topaloğlu

DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi Başkanı

Şaban Dinç

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı

Abdulkadir Turan

DEİK/Türkiye-Gine İş Konseyi Başkanı

Yunus Yılmaz

DEİK/Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı

Abubekir Salim

DEİK/Türkiye-Güney Sudan İş Konseyi Başkanı

Zafer Topaloğlu

DEİK/Türkiye-Gürcistan İş Konseyi Başkanı

Osman Çalışkan

DEİK/Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi Başkanı

Can Soyak

DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı

Hülya Gedik

DEİK/Türkiye-Hollanda İş Konseyi Başkanı

Nüket Küçükel Ezberci

DEİK/Türkiye-Hong Kong İş Konseyi Başkanı

Talip Murat Kolbaşı

DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı

Halit Acar

DEİK/Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı

Osman Aksoy

DEİK/Türkiye-İrlanda İş Konseyi Başkanı

Emre Yıldız

DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı

Dr. Zeynel Abidin Erdem

DEİK/Türkiye-İsrail İş Konseyi Başkanı

I. Sinan Ak

DEİK/Türkiye-İsveç İş Konseyi Başkanı

Mehmet Bahadır Balkır

DEİK/Türkiye-İsviçre İş Konseyi Başkanı

Zeki Yıldırım

DEİK/Türkiye-İtalya İş Konseyi Başkanı

Zeynep Bodur Okyay

DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı

Oğulcan Kemal Sagun

DEİK/Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi Başkanı

Bilal Kara

DEİK/Türkiye-Kamboçya İş Konseyi Başkanı

Mahir Alp

DEİK/Türkiye-Kamerun İş Konseyi Başkanı

Ahmet Demirtaş

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı

Nurdan Erbuğ

DEİK/Türkiye-Karadağ İş Konseyi Başkanı

Naser Alim

DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı

Başar Arıoğlu

DEİK/Türkiye-Kazakistan İş Konseyi Başkanı

Mustafa Sani Şener

DEİK/Türkiye-Kenya İş Konseyi Başkanı

Ömer Karadeli

DEİK/Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi Başkanı

Aydın Mıstaçoğlu

DEİK/Türkiye-KKTC İş Konseyi Başkanı

Fatih Mehmet Keçebir

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi Başkanı

Ilgaz Manuel Bağlıkaya

DEİK/Türkiye-Kongo Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanı

Ali Sezen

DEİK/Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanı

Yusuf Cenk Dağsuyu

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı

Ali Kibar

DEİK/Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı

Merve Özer Yılmaz

DEİK/Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Başkanı

Ebru Özdemir

DEİK/Türkiye-Letonya İş Konseyi Başkanı

Vehbi Serkan Kaptan

DEİK/Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı

Murtaza Karanfil

DEİK/Türkiye-Litvanya İş Konseyi Başkanı

Serdar Kurt

DEİK/Lojistik İş Konseyi Başkanı

Ayşem Ulusoy

DEİK/Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı

Abdülkadir Akkuş

DEİK/Türkiye-Lüksemburg İş Konseyi Başkanı

Aysu Özlem Gökçe

DEİK/Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı

Adnan Sezgin

DEİK/Türkiye-Madagaskar İş Konseyi Başkanı

Ahmet Emre Sönmez

DEİK/Türkiye-Malavi İş Konseyi Başkanı

İbrahim Yıldırım

DEİK/Türkiye-Malezya İş Konseyi Başkanı

Süheyla Çebi Karahan

DEİK/Türkiye-Mali İş Konseyi Başkanı

Fatih Altunbaş

DEİK/Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı

Halis Ali Çakmak

DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi Başkanı

Gökhan Yavuzer

DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı

Mustafa Denizer

DEİK/Türkiye-Moğolistan İş Konseyi Başkanı

Halil Avcı

DEİK/Türkiye-Moldova İş Konseyi Başkanı

Burak Burçin Kılıçoğlu

DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı

Şerif Tosyalı

DEİK/Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkanı

Temel Akgün

DEİK/Türkiye-Namibya İş Konseyi Başkanı

Muhammed Yusuf Bedir

DEİK/Türkiye-Nepal İş Konseyi Başkanı

Mehmet Mustafa Akıncılar

DEİK/Türkiye-Nijer İş Konseyi Başkanı

Zeynel A. Kaymak 

DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı

Hakan Özel

DEİK/Türkiye-Norveç İş Konseyi Başkanı

Mehmet Selahattin Ünlü

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı

Mustafa Necati Işık

DEİK/Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Başkanı

Özgür Onur Özgüven

DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı

Ahmet Cengiz Özdemir

DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı

Gökhan Özyurt

DEİK/Türkiye-Polonya İş Konseyi Başkanı

Ercan Emrah Duman

DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanı

Mustafa Mertcan

DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı

Ömer Süsli

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı

İzzet Ekmekçibaşı

DEİK/Sağlık  İş Konseyi Başkanı

Reşat Bahat

DEİK/Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı

Fuat Tosyalı

DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı

Bayram Akgül

DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi Başkanı

Murat Özyeğin

DEİK/Türkiye-Slovakya İş Konseyi Başkanı

Harika Güral

DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı

Fatih Canpolat

DEİK/Türkiye-Somali İş Konseyi Başkanı

Levent Güngör

DEİK/Türkiye-Sri Lanka İş Konseyi Başkanı

Mehmet Ali Uğur

DEİK/Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı

Serdar Yıldızgörer

DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanı

İbrahim Fuat Özçörekçi

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı

Fatih Gürsoy

DEİK/Türkiye-Şili İş Konseyi Başkanı

Ahmet Bilge Anbarlılar

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı

Cihangir Fikri Saatçioğlu

DEİK/Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı

Erdem Arıoğlu

DEİK/Türkiye-Tayvan İş Konseyi Başkanı

Necmettin Uzun

DEİK/Türkiye-Togo İş Konseyi Başkanı

Berna Akyıldız

DEİK/Türkiye-Tunus İş Konseyi Başkanı

Kadir Mete Geçer

DEİK/Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı

Mahmut Er

DEİK/Türkiye-Uganda İş Konseyi Başkanı

Doğan Ali Doğan

DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı

Ruşen Çetin

DEİK/Türkiye-Umman İş Konseyi Başkanı

Ümit Kiler

DEİK/Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi Başkanı

Munis Özer

DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanı

Sait Kılıç

DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı

Ali Galip İlter

DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı

Abdülkerim Murat Atik

DEİK/Türkiye-Yemen İş Konseyi Başkanı

Yunus Ete

DEİK/Türkiye-Yeni Zelanda İş Konseyi Başkanı

Emin Hitay

DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı

Levent Sadık Ahmet

DEİK/Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı

Abdullah Çerekçi

DEİK/Türkiye-Zambiya İş Konseyi Başkanı

Volkan Okur Yılmaz

 

OLPAK: “EKONOMİK ÖNLEMLER, İŞ DÜNYAMIZ VE PİYASANIN İHTİYACI OLAN GÜVENİ VERİYOR”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni ekonomik önlemler ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından detayları paylaşılan kur korumalı TL vadeli mevduat ürünü ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

"Dün, Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan ekonomik önlemler paketi ve bugün de Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın detaylarını paylaştığı kur korumalı TL vadeli mevduat ürünü açıklamaları, iş dünyamıza ve piyasalara ihtiyacı olan güveni veriyor. Kur korumalı TL vadeli mevduat sisteminin, son dönemde kurlardaki mevcut ekonomik parametrelerimizle örtüşmeyen aşırı artışı makul bir seviyeye çekerek finansal istikrara ve fiyat istikrarına önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu sayede, her zaman vurguladığımız öngörülebilirliğin artacağına inanıyoruz.

Yapılacak uygulama ile vadeli TL cinsi vadeli mevduatlara (3, 6, 9, 12 aylık) bankalarca uygulanacak olan faiz oranı ile o dönem içindeki kur değişiminin altında kaldığı taktirde aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak. Bunun vatandaşların dövize olan talebini azaltacağı için kur üzerindeki gereksiz baskıyı azaltarak daha öngörülebilir bir kur piyasasının oluşmasına katkı sunmasını bekliyoruz. Ayrıca mevduattan stopajın alınmaması da TL'yi destekleyici bir uygulama olarak yerinde bir değişiklik. Bu sistemin en önemli getirisi, sistemde kur spekülatörlerine yer verilmesini önleme hedefi ve hepimizin ihtiyacı olan öngörülebilir seviyede bir istikrar

Bununla birlikte, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne devlet katkısının yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltilmesi de uzun vadeli TL yatırımlarını desteklemesi sebebiyle önemli.

Her zaman dile getirdiğimiz gibi; ihracatçı ve yatırımcı açısından en önemli husus kur ve finansman maliyetinin yüksek olmaması kadar, geldiği seviyeden ziyade öngörülebilir olmasıdır. Alınan kararlardan birisi de ihracatçı firmalara Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur fiyatı verileceği ve kur farkının da ihracatçılara ödeneceğidir. Türk sanayii, 2021 yılında ciddi ihracat rekorları kırmış ve yılı 225 milyar doların üzerinde kapatabilecek ihracat rakamına ulaşmıştır ki bu performansı daha da ileri seviyeye taşımak adına kur tarafında devletimizin destek vermesini  olumlu karşılıyor ve iş dünyamıza güç katacağına inanıyoruz.

Elbette bir önemli husus da, kur sebebiyle piyasada mal ve hizmet fiyatlarında oluşan ani ve yüksek seviyedeki artışların, mevcut şartlar çerçevesinde yine aynı hızla güncellenmesidir."

OLPAK: “İŞ DÜNYASI OLARAK ASGARİ ÜCRET ARTIŞINDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, 2022 yılı için belirlenen asgari ücret ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları ifade etti:

"Asgari ücreti, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortamın şartlarıyla değerlendirmemiz gerekiyor. Küresel ölçekte yaşanan tedarik zincirlerindeki bozulma ile gıda ve enerji fiyatlarındaki artışlar, elbette Türkiye'de de enflasyonun artmasında pay sahibi oldu. Yıllık enflasyon şu anda yüzde 20 bandında. İş dünyamız da dahil olmak üzere, yüksek enflasyonun olduğu bir ortamı hiçbirimiz istemeyiz.

Ancak tüm dinamikleriyle değerlendirdiğimizde, bundan en çok zarar gören kesimin ücretli çalışanlar ve ücretli çalışanlar arasında da asgari ücretle çalışanlarımız olduğunu görüyoruz. Bu kesimin, özellikle de çift haneli büyüme göstermesini beklediğimiz 2021 yılında sadece enflasyon kadar zam alması ve büyümeden pay almaması elbette kabul edilemezdi.

Dolayısıyla, bugün Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yüzde 50,4 artışla 4 bin 250 TL olarak açıklanan asgari ücret, enflasyonun ciddi miktarda üzerinde bir ücret artışına gidildiğini gösteriyor. Asgari ücretle çalışan emekçilerimizin ekonomik açıdan rahatlaması adına, bu artış oranını son derece doğru ve önemli bir karar olarak değerlendiriyoruz.

Asgari ücrete yüzde 50 gibi büyük bir ücret artışı yapılırken, bir yandan da asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılması da aslında asgari ücret alan çalışanlarımıza verilen değerin bir göstergesi olup, bu yolla işverenin yükünü de önemli ölçüde azaltmıştır. Gelinen aşamada hem işçi refahının arttığını, hem de işverenlerimizin bu maliyet artışından etkilenmeyeceğini görmek bizi oldukça memnun etti. Hem çalışanımıza hem de işverenimize hayırlı olsun."