BAŞKAN'DAN

KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

Kurban bayramınız mübarek olsun.

TÜRKİYE VE UKRAYNA TİCARET HACMİ HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Ukrayna İş Forumu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK Başkanı Nail Olpak, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çijikov ve DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ile iki ülkeden 250 iş insanı katılımlarıyla 8 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Forumda, DEİK ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Zelenskyy: "Siz yatırım yapın, ben de sizin yatırımlarınızı koruyacağım"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün görüştüklerini belirterek, bu görüşme sırasında ikili ticaret hacmini iki katına çıkartacak, ticaret hacmi hedefinin 10 milyar dolar olarak belirlediklerini söyledi. Bu hedefin iddialı bir hedef olduğunu ve bu hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda bilgi veren Zelenskyy, "Önerim şu; siz yatırım yapın ben de sizin yatırımlarınızı koruyacağım" dedi. Son 28 yılın Ukrayna için başarılı olmadığını; ancak söz konusu değişikleri uygulamak için bütün imkanlarının olduğunu ifade eden Zelenskyy, "5 yıl içerisinde Ukrayna'nın büyüme oranı yüzde 5, yüzde 7 civarında olacak. Sizi bizimle birlikte büyümeye davet ediyorum" dedi. Alt yapı sektörüne 20 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını belirten Zelenskyy, "Savunma sanayi sektöründe değişiklik olacak, kamu-özel sektör iş birliği projeleri gerçekleştireceğiz. Sermeye, teknoloji ve tecrübelerinizle Ukrayna'ya geliniz. 40 milyar hektarlık bir pazar oluşturacağız. Bu konuda kamu-özel ortaklığını değerlendiriyoruz. Biz gerçekten birlikte çalışmak istiyoruz. İş dünyasında rakiplerimizi değil iş ortaklarımızı görmek istiyoruz" dedi. Teknoloji açısından Ukrayna'nın çok güçlü olduğunu aktaran Zelenskyy şunları söyledi: "Özellikle enerji pazarında özgür rekabeti öngören şartları oluşturacağız. Gümrük, vergi ve sınır serbestliğinde ilgili değişimlere başladık. Siz yatırım yapın ben sizi koruyacağım."

"Amacımız dengeli bir şekilde dış ticaret hacmimizi artırmak"

Türklerin ve Ukraynalıların medeniyetlerin beşiği olmuş Karadeniz'de her zaman kalıcı imzalar atmış iki millet olduğunu söyleyerek, her iki ülkenin sahip olduğu potansiyellerle birbirini tamamladığını ifade eden T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Önümüzdeki dönemde de ülkelerimiz arasındaki bu potansiyeli artırarak, realize edilmesini biz devletler olarak destekliyoruz. İş dünyasının önünü açacağız. Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği üzere dış ticaret hacmimizi 10 milyar dolara yükseltmek ilk çıtamız. Sonra da 20 milyar dolar hedefine dengeli bir ticaret altyapısıyla ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Bütün dünyada ikili ticaret anlaşmalarının artık önem arz ettiğini belirten Pekcan, "Bizim Ukrayna ile görüşmelerimiz var. 2011 yılındaki beklentiler artık değişti. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki günümüz koşullarına göre, iki ülkenin de önceliklerini dikkate alarak, sektörlerini dikkate alarak, Cumhurbaşkanımızın da talimatları doğrultusunda en kısa zamanda bu anlaşmanın imzalanmasını gerçekleştireceğiz. Amacımız iki ülkenin de yararına bir anlaşma yapmak, kazan-kazan ilkesine uygun ve dengeli bir şekilde dış ticaret hacmimizi artırmak" şeklinde konuştu.

"İş dünyasının önündeki engelleri kaldırmaya hazırız"

Pekcan, karşılıklı yatırımların artırılması için çalışmalara başladıklarını ifade ederek, Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşmasının güncellendiğini söyledi. Pek çok anlaşmanın yapılması, yenilenmesi ve geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını anlatan Pekcan, "Biz iki iş dünyasının önündeki engelleri kaldırmaya hazırız" dedi. Diyalog kanallarını açık tutacaklarını belirten Pekcan, "Bu sayede iş dünyasının karşılaştığı sorunların çözümünde de aktif rol oynayacağız. Gerek Türkiye'de gerek Ukrayna'da yaptığımız iş forumları, çalıştaylar bunlara vesile olacak. İki iş dünyasını bir araya getirecek. Ayrıca Ticaret Bakanlığı olarak, Ukrayna ile gümrük sistemlerinin basitleştirilmesi ve şeffaflaştırılması konusunda iş birliği yapabiliriz" değerlendirmesini yaptı.

"STA sürecinin tamamlanmasını diliyoruz"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, amaçlarının ekonomik ilişkileri güçlendirmek ve karşılıklı yatırımları artırmak olduğunu belirterek, henüz istenilen seviyeye ulaşmamış olan dış ticareti geliştirmeye çalışırken, üçüncü ülkelerde ortak projeleri geliştirmenin de önemli olduğunu söyledi. Ukrayna'nın Türkiye'ye tarım, sanayi, inşaat sektörleri ve ayrıca deneyim sahibi olduğu PPP alanında, ciddi ihracat potansiyeli sunduğuna dikkat çeken Olpak, "Geçen yıl 1,5 milyar dolar ihracat yaptığımız Ukrayna'dan, 2,6 milyar dolarlık ithalat yaptık. Amacımız, karşılıklı ticaretimizi dengeli bir şekilde 10 milyar dolara taşımak" dedi. Türkiye ve Ukrayna arasında daha fazla iş yapılması için Ukrayna tarafından beklenen ve Türkiye'nin önünü açacak konulara değinen Olpak, "Ülkelerimiz arasında 2011 yılında başlayan ve günümüz şartlarında güncellenmesi gereken Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması sürecinde büyük yol alınmış olmasına rağmen, müzakereler henüz sonuçlanmadı. En kısa zamanda her iki tarafın da menfaatine olacak şekilde tamamlanmasını diliyoruz. İki ülke arasında vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılmış olması önemli, teşekkür ediyoruz. Buna ek olarak, Ukrayna'daki Türk iş insanlarına çalışma ve oturma izinlerinin verilmesinde sıkıntıların yaşanabildiği dile getiriliyor. Bu konunun da düzene girmesi, Türkiye'den kalifiye eleman getirme ihtiyacı olan firmalarımız açısından önemlidir" açıklamasını yaptı. Olpak ayrıca, gümrük işlemlerinin hızlandırılması, prosedür karmaşıklığının giderilmesi, yatırımcılar için teşviklerin artırılması, ekonomik mevzuatta yapılan değişikliklerin daha hızlı ve yaygın şekilde duyurulması, serbest bölge işletmeciliği konusunda Türk girişimcilerimize açılım sağlanması, mevzuat ve yasal düzenlemelerde yeniliklerin yapılması ve reform çalışmalarının hızlandırılması konularının Ukrayna'da iş yapan Türk şirketlerinin sıklıkla dile getirdikleri talepler olduğunu söyledi.

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çijikov, Türkiye'nin uzun yıllardır Ukrayna'nın en önemli ticaret ve ekonomi ortaklarından biri olduğunu söyledi. Ukrayna'da yüksek teknoloji alanlarında yatırım yapılabileceğini belirten Çijikov, "Makine üreticiliği, uçak üreticiliği, savunma sanayi, teknoloji alanlarını özellikle vurgulamak istiyoruz. Bizim ülkelerimiz arasında Serbest Ticaret Anlaşması yapılması önemli. Bölgeler arası ilişkiler de çok önemli. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde enerji, yol, altyapı, tarım alanlarında iş birliği potansiyeli büyük. Biz üçüncü ülkelerde çalışmaya önem veriyoruz. Özellikle İran, Afganistan ve başka komşu ülkelerin çoğunda faaliyet gösterebiliriz. Türk ortaklarımızın deneyimini, devlet ve özel sektör arasındaki iş birliğini öğrenebiliriz. Yeni havalimanı bu konuda güzel bir örnek. İki ülke ilişkilerimize önem veriyoruz. Bugün burada iş birliğimizin imzalanması bu ilişkilerimize büyük katkı sunacaktır. Önümüzde büyük işler var" şeklinde konuştu.

DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, "Ukrayna ile iş birliklerimizi her alanda geliştirmeye kararlıyız. İş Konseyimiz bu süreçte her zaman aktif rol üstlenmeye hazır" dedi. Hali hazırda çeşitli yollar ile Ukrayna'ya gelmiş 3 milyar dolar Türk yatırımının mevcut olduğunu kaydeden Bekmezci, "Ukrayna sınırları dahilinde 3'üncü en büyük yatırımcı ülke konumundayız. Günümüzde Ukrayna'da 600'den fazla kayıtlı Türk sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Türk inşaat firmalarımız Ukrayna'da 5 milyar dolar değerinde 200'ün üzerinde proje tamamladı" ifadelerini kullandı.Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) en kısa zamanda imzalanması gerektiğini vurgulayan Bekmezci, "STA imzalanır ise karşılıklı ortak yatırımlarımız artacak, kayıt dışı ihracat ve ithalat azalacağından haksız rekabet ortadan kalkacak, sonuç olarak devletlerimizin kasasına vergi olarak dönecektir. Ayrıca, Ukrayna'da, içerisinde bürokratik engellerin minimuma indirgendiği, tüm enerji ve telekomünikasyon alt yapısının hazır olduğu, yatırım ve ticaret kurallarının kesin çizgiler ile belirlendiği Türk-Ukrayna OSB'si hayata geçirilmesini öneriyoruz" dedi.

Forumun açılış konuşmalarının ardından, DEİK ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği anlaşması,DEİK Başkanı Nail Olpak ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çijikov tarafından imzalandı. İmza töreni sonrası ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

NAİL OLPAK: “TÜRKİYE’NİN MERCOSUR İLE İMZALAYACAĞI STA ÇOK DAHA ÖNEMLİ HALE GELMİŞTİR”

11'inci Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in ev sahipliğinde, Büyükelçiler onuruna düzenlenen çalışma yemeği, Türk iş dünyası ile diplomatik misyon temsilcilerini bir araya getirdi. T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin katılımlarıyla Ankara'da gerçekleştirilen çalışma yemeğinde, Türkiye ve iş dünyası için ticari diplomasinin taşıdığı öneme dikkat çekildi.

Çalışma yemeğinin açılış konuşmasını görüşmelerden çıkan sonuçlarla ilgili kısa bilgiler veren DEİK Başkanı Nail Olpak, Asya Pasifik ülkeleriyle ticaretin dengelenmesi gerektiğini ve MERCOSUR ülkeleri ile AB arasında imzalanan STA sebebiyle, Türkiye'nin de MERCOSUR ile imzalayacağı STA'nın çok daha önemli hale geldiğini söyledi.

DEİK'in ‘Ticari Diplomasi' misyonuyla dünyanın dört bir yanında faaliyet gösterirken, Türkiye'yi temsil eden Büyükelçiler ve Ticaret Müşavirlerinden aldığı desteğin çok değerli olduğunu belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "Biz büyük bir Türkiye Ailesi'yiz. Büyükelçiliklerimiz de dünyanın çeşitli yerlerindeki evlerimiz ve buluşma mekanlarımız. Nasıl, aile fertleri içinde görev dağılımı varsa, biz de üstlendiğimiz farklı görevlerle, birbirimizi tamamlıyor ve bu büyük ailenin paydaşları olarak birlik, beraberlik içinde ülkemizi temsil ediyoruz. Dünya çapındaki beşinci büyük küresel temsil ağına sahip ülkemizin, bu değerli kaynağından da ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için daha fazla yararlanmak en büyük arzumuz. Bu hedefle birlikte, DEİK İş Konseyi Başkanlarımız ve Büyükelçilerimiz buluşmasında bu yıl yeni bir formata geçtik. İş Konseyi Başkanlarımız ile o ülkedeki Büyükelçimiz birebir görüşmeler gerçekleştirdi ve öneri ile çalışmalarımızı bölgeler bazında konsolide ederek değerlendirdik." dedi.

Olpak: "Asya Pasifik ülkeleri ile ticaretimizi dengelememiz gerekiyor"

Türkiye'nin Afrika açılımı açısından Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Anlaşması'nın yakından takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Olpak, "Afrika özelinde, imzalanan Afrika Kıtasal STA'nı yakından takip etmeliyiz. Çünkü, Afrika açılımımızda ve yatırım kararlarımızda bu anlaşma çok önemli bir etken olacak. Seneye gerçekleştireceğimiz Türkiye-Afrika 3. Ortaklık Zirvesi ile eş zamanlı olarak, Ekonomi ve İş Forumumuz da yer alacak. Öte yandan Amerika kıtasındaki en büyük ticari ortağımız ABD ile ticaret hacmimizi 100 milyar dolara çıkarmamız oldukça büyük önem taşıyor. MERCOSUR ülkeleri ile AB arasında imzalanan STA sebebiyle, Türkiye'nin de MERCOSUR ile imzalayacağı STA çok daha önemli hale gelmiştir. Bölge ülkeleriyle olan ekonomik iş birliğimizi artıracak çalışmalara süratle devam etmeliyiz. Avrasya'da, Çin'in Kuşak ve Yol projesi kapsamında yoğun alt yapı yatırımları yapılıyor. Bu projenin, Orta Asya ülkeleriyle Türkiye'nin bağlarını daha kuvvetli hale getirecek şekilde sürdürülmesini sağlamalıyız. Ayrıca, bölge ülkelerine üst düzey ziyaretlerimizi sıklaştırmamız, ekonomik ilişkilerimizi geliştirmemiz adına büyük önem arz ediyor." şeklinde konuştu. Asya Pasifik ülkeleri ise dış ticaret açığımızın büyük kısmını oluşturuyor. Bu ülkelerle ticaretimizi daha dengeli hale getirmemiz için bölge ülkelerinde Türkiye'nin tanıtımına daha fazla odaklanmalıyız. Böylece hem bu ülkelere ihracatımızı artırabilir, hem de başta Çin olmak üzere bu ülkelerden ülkemize gelen yatırımları ve turist sayısını artırabiliriz." şeklinde konuştu.

Olpak: "Yılın ikinci yarısında büyümenin güçleneceğini öngörüyoruz"

Olpak, "Büyümemizin önündeki engellerin yavaş yavaş ortadan kalktığı, Dış Ticaret dengemizin iyileştiği bir dönemdeyiz. Özellikle ihracatçılarımıza teşekkür ediyoruz. Yılın ikinci yarısında, enflasyonun daha da düşmesi ve daha iyi bir istihdam oranıyla, büyümenin güçleneceğini öngörüyoruz. Hem küresel faizler, hem de ülkemizdeki faizlerin düşmesiyle birlikte yatırım yapabilme şartlarımızın daha uygun hale gelmesini bekliyoruz. Tasarruflarımızı da arttırarak, kaynaklarımızı, büyümeyi destekleyecek ve sanayimizi güçlendirecek alanlara kaydırmalıyız. Önümüzdeki seçimsiz 4 yıllık süreç büyük fırsat. Atılacak kararlı adımlar ve reformlarla birlikte, daha çok ve nitelikli üretmek ve istikrarlı büyümek için, iş dünyası olarak daha çok çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

DEİK iş insanı gözüyle dünyayı mercek altına alıyor

Türk özel sektörünün dış dünyaya açılan penceresi DEİK'in hinterlandının tüm dünyayı kapsadığını söyleyen Olpak, "DEİK çatısı altındaki Ülke İş Konseylerimiz, yabancı ülkelerde uygulanan teşvik sistemlerini, yatırımcıların önünü açan uygulamaları veya Bilim-Teknoloji-Yenilikçilik alanındaki sistematiği bir iş insanı gözüyle değerlendirerek, ülkemiz için örnek olacak somut uygulamaları derlemeye başladı.Bir ilk niteliğindeki bu çalışmamız tamamlandığında, sonuçları ilk olarak Ticaret Bakanlığımız ve sonra da ilgili mercilerle paylaşacağız." dedi.

Brexit için özel olarak çalışılıyor

DEİK'in, Türk iş dünyası için güncel içerikli ve özel çalışmalara imza attığını belirten Nail Olpak, "Brexit kapsamında ‘Türkiye - Birleşik Krallık - AB İlişkilerinde Siyasi ve Ekonomik Riskler ve Fırsatlar' konusunu özel olarak çalışıyoruz ve sona yaklaştık. Siyasi anlamda yaşanan gerilimlerden bağımsız olarak, ABD ile aramızdaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefi ise bir başka önemli başlığımız. Tüm paydaşları bir araya getirdiğimiz bu çalışmayı, Ticaret Bakanlığımızın koordinasyonunda sürdürüyoruz. 70 civarında ekonomiyi doğrudan etkileyecek olan Çin'in ‘Kuşak ve Yol Girişimi'ni de fırsatları ve tehditleriyle birlikte irdeleyen çalışmamızı Ticaret Bakanımıza sunduk, kamuoyuyla da paylaşacağız. 3. ülkelerde ortak projeler geliştirmek üzere Fransa, Macaristan, İngiltere, Almanya ve Japonya'nın yetkilileri ve TMB ile birlikte seri görüşmeler yapıyoruz. Ticaret Bakanlığımızca belirlenen hedef ülkeler; Çin, Rusya, Hindistan ve Meksika ile ilgili de Pazar Rehberleri hazırlıyoruz." diye ifade etti.

TÜRKİYE İLE PARAGUAY TİCARETTE ORTAK HEDEFLER İÇİN İLK ADIMI ATTI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Paraguay İş Forumu, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Paraguay Sanayi ve Ticaret Bakanı Liz Cramer, DEİK Başkanı Nail Olpak ile DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı ile iki ülke iş insanlarının katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleşti.

Türkiye ile Paraguay'ın, ticari ve ekonomik ilişkilerini çok daha üst seviyelere taşıyabilecek bir potansiyele sahip olduğunu belirten T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Coğrafi olarak birbirimize uzak olsak da aslında Paraguay ile aramızda ekonomik iş birliği açısından çok önemli fırsatlar bulunuyor. 2018 yılı Aralık ayında Sayın Cumhurbaşkanımız ile Paraguay'ı ziyaretimiz sırasında görüştüğüm Paraguaylı mevkidaşım Sayın Liz Cramer ile ortak hedeflerimiz olduğunu ve ilişkilerimize aynı perspektiften baktığımızı gördük. Bugün de bu ortak hedef doğrultusunda ilk adımları atıyor, yeni tohumları ekiyoruz. Artık yeni ortaklıklar kurmanın ve karşılıklı fırsatları hızla somut projelere dönüştürecek adımlar atmanın zamanı. Türkiye, bir parçası olduğumuz Avrupa coğrafyasının, kültürünü paylaştığımız Orta Asya, Balkanlar ve Kafkasya ile yanı başımızdaki Ortadoğu'nun en dinamik ve önümüzdeki yıllarda da en hızla büyüyecek ülkesi. Paraguay'da Latin Amerika'nın merkezinde. Benzer kültürlerimiz var ve bu da bizi yakınlaştırıyor. Kültürel birlikteliklerimizi ticari alana da yansıtacağımızı düşünüyorum. Biz, küresel pazarların tümünde başarılı olmak istiyoruz. Paraguay'daki Büyükelçiliğimiz de 2018 yılında faal hale geldi." dedi.

Pekcan: "İş dünyamızdan ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesini istiyoruz"

Son dönemde küresel ticaret savaşlarıyla birlikte bazı ticaret kapıların kapanmasına rağmen Türkiye ile Paraguay'ın karşılıklı olarak iş dünyalarına yeni kapılar açtığını vurgulayan Pekcan, "Karşılıklı iş ve yatırım imkânlarının tanıtıldığı organizasyonların artarak devam etmesini sağlayacağız. Bu yöndeki gelecek bir diğer adım ise Türkiye-Paraguay İş Konseyi'nin kurulması ve faal hale getirilmesidir.2018 yılında ikili ticaret hacmimizin 39 milyon doları ihracat, 107 milyon doları ise ithalatımız oluşturdu. Ticaretimizin istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde büyümediğini ve yıllar itibarıyla hem ihracat hem ithalatta dalgalanmalar olduğunu görüyoruz. Demir-çelik ve soya fasulyesi ticaretimizin %80'inini oluşturmaktadır.  Dolayısıyla, iş dünyamızdan ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesini istiyoruz. Bunun için iş insanlarımızı bir araya getirecek olan iş forumları, ticaret heyetleri ve fuarlar gibi araçları yoğun olarak kullanmalıyız." diye konuştu.

Cramer: "Türk yatırımcıları Paraguay'da görmek istiyoruz"

Paraguay'ın ülke ekonomisindeki son durumu ve Türk iş insanları için sunduğu ticaret fırsatlarını özel bir sunumla aktaran Paraguay Sanayi ve Ticaret Bakanı Liz Cramer, "270 milyondan fazla insanın yaşadığı MERCOSUR ülkelerinden oluşan geniş bir coğrafyaya ulaşmak için Türkiye'nin her zaman ortağıyız ve en kıymetli müttefiklerinden biriyiz. Paraguay olarak, Güney Amerika'nın merkezindeyiz ve Brezilya ile Arjantin gibi bölgenin en güçlü iki ülkesine komşuyuz. Bu ülkelerle sınırlarımız çok geniş ve özellikle de üretken bölgeler. 7 milyondan fazla nüfusa sahip ve demokratik rejimle yönetilen seçkin bir ülkeyiz. Enflasyon konusunda ise çok istikrarlıyız. Bölgenin en istikrarlı ülkeleri arasında yer alıyoruz. Paraguay, makroekonomik açıdan ve GSMH büyüme oranlarıyla tüm dünyada örnek gösterilen bir ülke. Paraguay, yabancı yatırımcılar için fırsatlarla dolu bir Pazar. Türkiye'ye debu fırsatları ve avantajları sunabiliriz. Bu yüzden doğrudan yabancı yatırım yıllık olarak artmaya devam etti. İlk yatırımlar ABD'den gelmişti, ardından Brezilya'dan, İspanya'dan gelmeye başladı. Yine Teknoloji alanında da yapılan yatırımlar var.  Özellikle telefon ve iletişim sektöründe bunun böyle olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda Paraguay üzerinde Latin Amerika pazarlarına satış yapma imkânı da var. Farklı ürünlerinizi orada sunabilirsiniz. Belki Paraguay bir geçiş platformu olarak da görülebilir. Umut ediyoruz ki önümüzdeki yıllarda bu doğrudan yatırımcı ülkeler arasında Türkiye'yi de göreceğiz." dedi.

Olpak: "En kısa zamanda Türkiye-Paraguay İş Konseyimizi kurmayı hedefliyoruz"

Yakın dönemde Asuncion'da Türk diplomatik temsilciliğinin, Ankara'da ise Paraguay diplomatik temsilciliğinin açılmasıyla birlikte, ticari ve diplomatik ilişkilerin geleceğinin olumlu yönde etkileneceğini dile getiren DEİK Başkanı Nail Olpak, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,  beraberinde Ticaret Bakanımızın da olduğu bir heyetle, geçen yıl Aralık ayında Paraguay'a resmi ve ilk olması açısından tarihi değerde bir ziyaret gerçekleştirmişti. Biz de Türkiye-Amerika İş Konseyleri olarak, 3 Mayıs'ta Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni'nin ziyareti vesilesiyle, Paraguay'da İş ve Yatırım Fırsatları Toplantımızı düzenledik. Toplantıda, DEİK ile "Paraguayan Industrial Union(UİP)" arasında imzalanan mutabakat anlaşması, programın önemli bir sonucu oldu. Türk iş dünyası olarak hedefimiz; ticaretimizi, iş birliklerimizi ve karşılıklı yatırımlarımızı artırmak. Geçen yıl 40 milyon dolar ihracat yaptığımız Paraguay'dan, 107 milyon dolarlık ithalat yaptık. Amacımız, karşılıklı ticaretimizi, dengeli bir şekilde ve hak ettiğimiz seviyelere taşımak. Son resmi temaslarda görüşülen ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik anlaşmaların bir an önce imzalanması öncelikli talebimiz. Ülkemiz ile Paraguay arasındaki yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için uygun yasal altyapının tesis edilmesi amacıyla hazırlanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması 2018 yılı Ocak ayında Paraguay tarafına iletildi. İş dünyası olarak, gerçekleşen müzakerelerin sonucunda en kısa zamanda imzalanmasını bekliyoruz. Türkiye ile Güney Amerika Ortak Pazarı arasında bir STA imzalanması, ekonomik ilişkilerimizi daha ileriye taşımak için önemli bir adım olacaktır. Bu noktada, Ticaret Bakanlığımızın MERCOSUR ülkeleri ile blok olarak STA müzakereleri başlatma kararı alması, sevindirici bir gelişmedir. En yakın zamanda tamamına ermesini diliyoruz. Ayrıca en kısa zamanda Türkiye-Paraguay İş Konseyimizin kurulmasını hedefliyoruz." dedi.

Satıcı: "Paraguay ile ticaretimizi geliştirmek için daha çok çaba sarf edeceğiz"

MERCOSUR üyesi olan Paraguay'ın, sadece kendi nüfusu olan 7 milyon kişiye değil, yaklaşık 270 milyon nüfusluk bir pazara erişim imkanı sunduğunu söyleyen DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, "IMF'nin 2019 yılı tahminlerine göre Paraguay, 42 milyar 352  milyon dolar gayri safi yurtiçi hasıla, 5 bin 921 dolar kişi başına düşen milli gelir ve %3.49'luk ekonomik büyüme oranına sahip. Paraguay'da sanayiye dayalı katma değerli üretimin ve doğrudan yabancı yatırımın hızla artış gösterdiğini görmekteyiz. 2017 ve 2018 yıllarında Paraguay, Latin Amerika'daki en yüksek ekonomik büyümeyi gerçekleştirmiş bir ülke olarak vergi, maliyetler ve teşvikler açısından sunduğu avantajlar ile makroekonomik disiplin açısından yabancı iş dünyasına güvenilir bir yatırım ortamı sunuyor.Türkiye ve Paraguay arasında da özellikle tarım, gıda, enerji ve inşaat sektörlerinde önemli bir iş birliği potansiyeli bulunuyor. Bu çerçevede, ikili ticaret hacmimizin 150 milyon dolar civarında olduğunu göz önünde bulundurarak, iki ülke iş dünyası temsilcileri olarak daha çok çaba sarf etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ticareti geliştirmek üzere Türkiye ve MERCOSUR ülkeleri arasında imzalanması için görüşülen ticaret anlaşmalarını da çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz." şeklinde konuştu.

Forumun açılış konuşmalarının ardından, hediye takdimi ve aile fotoğrafı çekildi.

NAİL OLPAK: “FİNANSAL MALİYETLERİN DÜŞÜŞÜ ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞLE UYUMLU HALE GELMİŞTİR”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.


Olpak değerlendirmesinde şunları kaydetti:
"Enflasyonda devam eden iyileşme finans maliyetlerinin de aşağıya doğru çekilmesini gerektiriyordu. Dış dengedeki ve küresel risk iştahındaki iyileşme bu gerekliliği daha da uygun hale getirmiştir. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bugün politika faizinde yaptığı 425 baz puan indirimle faiz oranını 19.75'e indirmesi olumlu gidişata uygun bir yaklaşım olmuştur. Faiz oranının psikolojik sınır olan 20'nin altına çekilmesini ayrıca önemli buluyoruz.

Önümüzdeki dönemde cari açıktaki azalma,  enflasyondaki düşüş ve finansal koşullardaki iyileşme ile ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörüsü, iş dünyasının güveninin perçinlenmesi açısından büyük önem taşıyor. İş dünyası olarak, finans sektörünün de bu kararla uyumlu aksiyon almasını ve Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde piyasa şartlarına uygun adımlarının devam etmesini bekliyoruz.  Kararı olumlu karşılıyor ve küresel piyasalardan da faiz indirim sinyalleri olacağını öngörüyoruz."

TÜRKİYE İLE ENDONEZYA İKİLİ TİCARET HACMİNİ 10 MİLYAR DOLARA TAŞIYACAK

DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi ve Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğiyle düzenlenen Endonezya İş Forumu, Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Enggartiasto Lukita, DEİK Başkanı Nail Olpak, Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Herry Sudradjat ve DEİK/Türkiye - Endonezya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Halil Tokel'in katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleşti. Türkiye ve Endonezya arasındaki ticaret hacminin artırılması amacıyla düzenlenen İş Forumu'na her iki ülkenin iş dünyası temsilcileri katıldı.

Her yurtdışı seyahatinde Türkiye'ye gelmek istediğini ve Türkiye'nin kendisi için çok özel bir ülke olduğunu belirten Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Enggartiasto Lukita, "Türkiye çok zengin bir kültüre ve dünya çapında bir gastronomiye sahip. Önümüzdeki dönemde, Devlet Başkanımızın çizdiği perspektif ile birlikte altyapı, yatırım ve ticari düzenlemelerle Türkiye ile ticaret hacmimiz çok daha genişleyecek. Endonezya, dünya ekonomisine daha fazla entegre olarak yatırım ve ihracat tabanını daha da güçlendirmeye odaklanacak. Türkiye ile ilişkilerimizin geliştirilmesi bizim kesinlikle en baştaki önceliklerimizden biri. Herşeyden önce Endonezya ve Türkiye'nin bağlarını daha da güçlendirmelerinin birinci sebebi, biz hem tarihi hem de siyasi olarak, dostun ötesinde kardeş iki ülkeyiz. İki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların geliştirilmesinin ikinci sebebi de biz kendi bölgelerimizde iki büyük ekonomiyiz. Bu iki ülke G-20 ve D-8  gibi platformlarda üye devletler olarak yer alıyor" dedi. Endonezya'nın dünya ekonomisinde öne çıkan, itibari olan ve  yavaş yavaş gelişen bir ekonomi olduğunu söyleyen Lukita, "Endonezya, son 20 yılda ortalama yüzde 5,2 civarında bir büyüme gösterdi.  2025 yılı itibariyle Endonezya nüfusu 300 milyona ulaşacak ve kişi başına düşen gelir 15 bin dolara çıkacak. Endonezya nüfusunun yarısı da verimli çalışma yaşlarında olacak. Diğer bir sebep ise, jeostratejik önemimiz. Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına ulaşmak için önemli bir merkez. Endonezya ise, tek başına önemli bir pazar olmasının yanı sıra 600 milyonluk Asya pazarına ulaşmak için önemli bir bölgesel merkez konumda yer alıyor" dedi.

2023 yılına kadar ikili ticarette 10 milyar dolara ulaşılacak

2018 yılında Endonezya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ifade eden Lukita, "Endonezya'nın Türkiye'ye ana ihraç ürünleri arasında kauçuk, lif, iplik, kağıt ürünleri öne çıkıyor. Türkiye'nin Endonezya'ya ihraç ettiği ürünler olarak da başlıca petrol yağları, tütün, borat, karbonat ve halı bulunuyor. Bu iki ekonomi arasında ki potansiyeli göz önünde bulunduracak olursak, 2023 yılına kadar ikili ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarma yolunda bir taahhütümüz var. Belki bu amaca bu tarihten önce de ulaşabiliriz. Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (CEPA) sözleşmesi ve ticarete başlamak için tercihi ticaret müzakerelerinin başlattık. En son Osaka'daki iki ülke lideri konuyu görüştüler ve 2020'nin 1'inci çeyreğinde mallar alanındaki ticaret müzakerelerini bitirmeleri yönünde talimat verdiler. Bu müzakerelerin bitirilmesiyle birlikte, önümüzdeki 1'inci çeyrekte ilerleme kaydedebiliriz. Bu kapsamda ikili ticaret ve iş ilişkilerimiz çok daha güçlenmiş olacak. Bugün Endonezya ekibinde birçok sektörden iş insanımız var ve kağıt, palm yağı, işlenmiş gıdalar, finansal alanlarda yatırımda bulunmak üzere burdalar" şeklinde konuştu.

Öncelikli sektörler inşaat, gıda, savunma ve enerji

Türkiye ve Endonezya'nın yüzlerce yıl öncesine dayanan dostluğunun, siyasi ilişkilerin ve ortak inanç değerlerinin yanı sıra, ekonomik alanda da güçlü bir bağı olduğunu belirten Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, "Coğrafi açıdan birbirimizden ne kadar uzak olsak da, kalplerimizin yakınlığıyla, birbirini seven iki ülkeyiz. Geçen yılın itibarıyla 270 milyon dolar ihracat yaptığımız Endonezya'dan 1,3 milyar dolar ithalat yaptık. Amacımız ise karşılıklı ticaretimizi, dengeli bir şekilde yukarı seviyelere taşımak. Bu amaçla, karşılıklı ziyaretlerimiz ve programlarımız sürüyor. Senenin başında 21-23 Ocak 2019 tarihlerinde Cakarta heyet ziyaretimizi gerçekleştirdik. DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi üyelerimizin katılımı ile düzenlediğimiz ziyarette, karşı kanat kuruluşumuzla, bakanlıklarla, büyükelçilikle ve ticaret odalarıyla bir dizi toplantı düzenledik. O ziyaretin bir diğer çıktısı olarak, karşı kanat kuruluşumuz KADIN ile birlikte belirlediğimiz inşaat, gıda, savunma ve enerji sektörleri oldu. Karşı kanat kuruluşumuz ile özellikle bu sektörlerde oluşturacağımız çalışma grupları ile birikte ikili ticari ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmek için tüm hızımızla çalışacağız. Sizlerin de bildiği üzere, Endonezya Başkanı Sayın Joko Widodo'nun gündeminde altyapı ve imalat yatırımlarını güçlendirme de bulunuyor. Türkiye-Endonezya İş Konseyimiz de, bu gündem doğrultusunda ve öncelikli olarak belirlediğimiz sektörler ile birlikte, yatırımların ve iş birliklerinin güçlendirilmesi hedefiyle faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek." dedi.

THY, İstanbul-Bali arasında direkt uçuşlara başlayacak

İki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin henüz yeterli seviyede olmadığını dile getiren DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Halil Tokel, "Şu anda Endonezya ile toplam ticaret potansiyelimizin oldukça uzağında olduğumuzu görüyoruz. Dolayısıyla biz de DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi olarak, iki ülke iş dünyasını bir araya getirerek, ikili iş görüşmeleri ve heyet ziyaretleri düzenleyerek, iki ülke ticaret hacmini üst seviyeye taşımak için çalışıyoruz. Endonezya

2050 yılında dünyanın en büyük 4'üncü ekonomisi olacağı öngörülüyor. Türkiye olarak, Endonezya ile ekonomi ve ticaret alanlarında pek çok ortak payda da buluşmak için adımlar atıyoruz. THY ile önümüzdeki haftadan itibaren Bali ve İstanbul arasında direkt uçuşlar başlayacak. Bu da demek oluyor ki, çok daha fazla bir araya geleceğiz. Karşılıklı ticari ilişkilerimizi yükseltebilmek için Sayın Bakana da birçok somut projemizi sunduk. Kısa süre içinde ticaret adına ihtiyaç duyduğumuz tüm gerekliliklerin yerine getirileceğine inanıyoruz" dedi.

Türk iş insanları 17 Temmuz'da Endonezya ziyaretinde bulunacak

Endonezya İş Forumu'nda olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Herry Sudradjat, "Bugün sadece Endonezya'nın ihraç ettiği ürünler için değil, Türkiye ile olan ticaretimizi kat be kat artırmak için bir aradayız. Şuan iki ülkenin ticaret hacmi yeterli seviyelerde değil. Ticaret hacminin artması için iki ülkenin iş dünyası temsilcilerinin yeni ortaklıklar kurmasını istiyoruz. Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen ziyaretin konusu da tamamen ikili ticari hacminin yükseltilmesi oldu. 17 Temmuz  2019 tarihinde Türk iş insanları Endonezya'da heyet ziyaretlerini gerçekleştirecek. İkili iş birliğimizin gelişmesi için yeni formüllerin üzerinde birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 Endonezya İş Forumu, iki ülke iş insanları arasında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin ardından sona erdi.

NAİL OLPAK: “GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN VAZGEÇİLMEZ UNSURU DEMOKRASİDİR”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı.

Olpak açıklamasında şunları kaydetti:

"Tam üç yıl önce, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne göz dikerek, hain bir darbe girişimiyle nice insanımızı şehit eden FETÖ terör örgütü, milli iradesine bir kez daha sahip çıkan demokrasi kahramanlarımız karşısında hüsrana uğradı. Bu aziz millet, iş insanından öğrencisine, gencinden yaşlısına kadar ve her görüşten insanıyla, her bir ferdiyle tek vücut olarak demokrasiden yana olduğunu bir kez daha tüm dünyaya ispatladı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin dik duruşu ve demokrasi çağrısı neticesinde, her zaman olduğu gibi yine birbirimize kenetlendik, zorluğu yine birlikte göğüsledik. Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnetle anıyoruz ve bir daha böyle günler yaşamamayı diliyor, olmaması için elimizden geldiğince çalışmamız gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Türkiye'nin yaşadığı zor dönemleri her zaman sağduyu ve azimle atlatarak, zor süreçlerden daha da güçlenerek çıktığını belirten Olpak, "Dünyanın önemli ekonomileri arasında yer alan ülkemiz, küresel boyuttaki stratejik önemi ve cazibe merkezlerinden biri olması sebebiyle dış etkenlere de açık bir konumda. Buna bağlı olarak geçtiğimiz Ağustos ayında, ülkemizin makroekonomik göstergeleriyle bağdaşmayan dövizdeki volatilitesiyle birlikte sıkıntılı bir süreç yaşadık. Ancak bu manipülatif kur atağına rağmen, ekonomi yönetimimizin ortaya koyduğu tedbirler sonucu, süreci olabildiğince az hasarla atlatmaya çalıştığımız bir dönem yaşıyoruz. Ticaret Bakanlığımızın koordinasyonunda, ihracatta 168,1 milyar dolar ile tarihi bir rekora imza atarken, ithalattaki pozitif görünüm ile birlikte cari açığımızın azalması noktasında da önemli bir performans ortaya koyduk. İş dünyası temsilcileri olarak el birliğiyle hareket ederek, devletimiz ve milletimizden aldığımız güçle Türkiye'nin küresel ekonomi arenasındaki bayrak taşıyıcısı olmak için var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

DEİK Başkanı Nail Olpak, "DEİK olarak Türkiye'nin "ticari diplomasi" misyonunu üstlenerek çıktığımız bu küresel yolculukta, demokrasi mücadelemizi anlatmaya ve işimizi dünyaya taşımaya devam edeceğiz. Güçlü Türkiye'nin vazgeçilmez temel unsurunun demokrasi, hukuk devleti, sosyal kültürel ve ekonomik gelişmişlik olduğunun bilinciyle, hedeflerimize ilerleyen yol haritamızda bize düşen her görevi yerine getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

BALKANLARDAKİ TÜRK GİRİŞİMCİLER DTİK TOPLANTISINDA BULUŞTU

DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Girişimci Toplantısı, DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak,  T.C. Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Türkiye'nin Priştine Büyükelçiliği Üçüncü Katibi Onur Tanay, T.C. Priştine Ticaret Müşaviri Onur Tekyıldız, DTİK Balkanlar Bölge Komitesi Başkanı Ömer Süsli, Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı Merve Özer Yılmaz, DTİK Amerika Komitesi Başkanı Ömer Er ile başta Kosova olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarında faaliyet gösteren Türk iş insanlarının katılımları ile 10 Temmuz 2019 tarihinde Kosova'nın başkenti Priştine'de gerçekleştirildi.

 

DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye ve Kosova arasındaki ticaret hacminin 2018 yılında 310 milyon dolar olduğunu ve Türkiye'nin Kosova'nın ithalat yaptığı ülkeler arasında 3'üncü sırada; ihracat yaptığı ülkeler arasında ise 13'üncü sırada yer aldığını söyledi. Olpak, "Doğrudan yatırımda da Türkiye, 388 milyon Euro ile 3'üncü ülke konumunda. Ancak 1'inci ve 2'inci sırada bulunan Almanya ile İsviçre rakamları içinde, diasporadan gelen miktarlar da olduğundan, aslında Türkiye doğrudan yatırımda muhtemelen 1'inci sırada" şeklinde konuştu.

 "Ticaret hacmini en hızlı şekilde yukarılara çıkaralım"

Kosova'nın genç ve eğitimli nüfusu, düşük enerji maliyeti, düşük kurumlar vergisi, bakir bir pazar olması, Türkçe konuşabilen çalışan bulunabilmesi, Türk bankalarının bölgede hizmet vermesi, lojistik avantajları, Avrupa'nın merkezine yakın olması ve bir dizi gümrük muafiyetlerinin bulunması dolayısıyla, yatırımcılar için önemli fırsatlar barındırdığına değinen Olpak, "Türkiye ile Kosova arasında 2013'te imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması da geçtiğimiz ay yürürlüğe girdi. Gelin, ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini, en hızlı şekilde çok daha yukarılara çıkaralım" dedi.

Olpak sözlerine şöyle devam etti: "Enflasyon rakamlarında ve faiz oranlarında önemli bir gerileme gözlemliyor ve bu gerilemenin olumlu anlamda süreceğini tahmin ediyoruz. İç talepteki daralmanın etkisiyle de olsa, cari fazla verir bir noktaya ulaştık. Daha makul büyümelere razı olacağımız bu süreçte, daha fazla odaklanacağımız bir konu da işsizlik olacak. Ve tabi, yatırımlar, ihracat, bizim ifademizle, Dış Ekonomik İlişkilerin Tümü, Ticari Diplomasi." 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü olduğunu hatırlatan Olpak, "Ülkemizin demokrasisine ve geleceğine kast eden FETÖ darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti. Çok şükür, birlikteliğimiz hainlere fırsat vermedi" dedi.

Türkiye'nin Priştine Büyükelçiliği Üçüncü Katibi Onur Tanay, Kosova'daki Türk yatırımlarınınm 350 milyon doları aştığını belirterek, Türk firmalarının Kosova'da 10 binden fazla istihdamla Kosova'nın büyük problemlerinin başında gelen işsizlik sorununun çözülmesine katkı sağladığını söyledi.

DTİK Balkanlar Bölge Komitesi Başkanı Ömer Süsli ise, Kosova ile Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel bağların yıllar boyu süren göçlerle oluşan akrabalık ilişkileri yanı sıra Kosova ile her zaman ticari bağlantının da olduğunu söyledi. Süsli, "Birkaç hafta önce iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının da imzalanmış olmasıyla Türkiye ve Kosova iş dünyası olarak daha fazla iş birliği yapacağımıza ve iş hacminin genişleyeceğine  de inanıyorum" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Türkiye ile Kosova arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın getirilerinin gündeme geldiği ve Kosova'da yatırımları bulunan Türk iş insanlarının deneyimlerinin paylaşıldığı oturumlar düzenlendi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “TÜRKİYE, JAPON YATIRIMCILARA EŞSİZ FIRSATLAR SUNUYOR”

Türk ve Japon iş dünyası, ticaret ve yatırımda yeni iş birlikleri için Tokyo'da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye, Japon yatırımcılara eşsiz fırsatlar sunuyor"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Japonya İş Federasyonu (KEİDANREN) ortak organizasyonuyla düzenlenen Türk ve Japon Şirketlerinin CEO Buluşma Toplantısı, Japonya'nın başkenti Tokyo'da 1 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Türk ve Japon iş dünyasının önde gelen şirketlerinden 50 üst düzey yöneticinin bir araya geldiği toplantıda, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DEİK Başkanı Nail Olpak, Japonya İş Federasyonu (KEİDANREN) Japonya-Türkiye Ekonomik Komite Başkanı Kenichiro Yamanishi ve DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Şerif Tosyalı yer aldı.

İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ve Japonya arasındaki iş birliğinin sadece ikili düzeyde değil aynı zamanda farklı coğrafyalarda da olumlu yansıması için çaba gösteriyoruz. Tabii bu arada Japonya'nın doğrudan yatırımlarına baktığımızda Çin'e olan yatırımları yaklaşık 73 milyar dolar, dünya genelinde ise 965 milyar dolar. Türkiye'ye olan yatırımına baktığımızda ise bu rakam yaklaşık 3 milyar dolar. Dolayısıyla Türkiye ile az önce ifade ettiğim diğer ülkeler arasındaki rakamlar gerçekten çok farklı. Biz bunun tekrar masaya yatırılıp, büyük bir coşkuyla daha ciddi adımların atılmasıyla birlikte bu ikili ilişkilerimizi daha iyi bir konuma taşıyalım istiyoruz. Ticaret ve yatırım ilişkilerimizin ahdi çerçevesini güçlendirmemiz gerekiyor. Ekonomik ortaklık anlaşmasını süratle tamamlayarak 2019 yılında bunu imzalamak istiyoruz. Anlaşmanın bir taraftan serbest ticaret konusundaki ortak hedefimizi diğer taraftan ekonomik gelişmişlik farklarımızı dikkate alan bir denge gözetmesini bekliyoruz. Diğer bir deyişle iki taraf için de adil sayılabilecek bir süre zarfında tam liberalizasyon geçilmesini arzu ediyoruz. 2018 yılında Japonya'ya ihracatımız yaklaşık 480 milyon dolarda kalırken ithalatımız 4 milyar doları aştı" dedi.

Erdoğan: "Uluslararası yatırımcılara daima destek olduk"

Türkiye'nin bölgesinde önemli bir üretim ve lojistik üssü olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Türkiye'nin konumu Akdeniz, Kafkaslar, Orta Asya, Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına doğrudan ulaşım imkanı sağlıyor. Bir çok küresel yatırımcı yeni pazarlara Tük yatırımcılarla beraber girmeyi tercih ediyor. Türkiye olarak hem kendi müteşebbislerimize hem de Japon yatırımcılar başta olmak üzere uluslararası yatırımcılara daima destek olduk. Bunun yakın geçmişteki en güzel örneği de, Mitsubishi Elektrik firmasının Manisa'da kurduğu klima fabrikasıdır. Türkiye'ye yatırım yapıp da memnun kalmayan, sıkıntı ve sorunlarına çözüm bulunmayan hiçbir girişimci yoktur. Bizler uluslararası doğrudan yatırımları sadece yasal düzenlemelerle desteklemiyoruz, bilfiil kurumsal olarak da destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde de Japon firmalarının Türkiye'deki başarı hikayelerinin daha da artmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Pekcan: "Türkiye ve Japonya'nın ticari ve ekonomik iş birliği büyük öneme sahip"

Japonların ve Türklerin uzak coğrafyalarda yaşayan ama dostluğu mesafeleri aşmış iki büyük millet olduğunu belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Küresel ticaretteki belirsizliklerin arttığı bu dönemde, bu iki dost ülkenin ticari ve ekonomik alandaki iş birliğinin büyük öneme sahip olduğuna inanıyorum. Japonya'nın dünyada toplam dış yatırım tutarının yıllık ortalama 150 milyar dolar ve 2018'de 143 milyar dolar olduğu dikkate alındığında, ülkemizdeki Japon yatırımlarının daha yüksek olması gerektiğini düşünüyoruz.

Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ilişkisine sahip olan Türkiye nitelikli iş gücü, eğitimli genç nüfusu ve rekabetçi pazarı ile dünyanın dört bir yanından gelen yatırımlar için Avrupa pazarına yönelik stratejik ortaklıklara ev sahipliği yapmaktadır. Japon yatırımcıları, Türkiye'nin taşıdığı büyük potansiyeli avantaja çevirmeye ve Türkiye'ye daha çok yatırım yapmaya davet ediyorum" dedi. Türkiye-Japonya STA müzakerelerinin başarıyla sonuçlandırıldığını bir an evvel duyurulmasının planlandığını belirten Pekcan, "STA'nın her iki tarafın belli esneklikler göstermesi ile tamamlanabileceğine inanıyorum. Müzakerelerin zamanlıca sonuçlandırılabilmesi için, Türk ve Japon iş insanlarının vereceği destek de son derecede önemli. Türkiye-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nın da iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için önemli bir araç olacağına inanıyoruz. Ülkelerimiz arasında müteahhitlik alanında da büyük bir iş birliği potansiyeli mevcut. Bugün Türk ve Japon müteahhitlik firmaları üçüncü ülkelerde ortak projeleri başarıyla gerçekleştirmektedir. Özellikle Sahraaltı Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu'da Türk ve Japon iş dünyası için önemli iş birliği potansiyeli bulunuyor. Bu doğrultuda, firmalarımız için ortak finansman mekanizmaları geliştirmeyi ve mevcut iş birliği seviyesini önümüzdeki günlerde daha ileri seviyelere taşımayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Nail Olpak: "Japon fonlarından yararlanmak istiyoruz"

İki ülke arasındaki dış ticaret dengesinde Türkiye'nin ‘net ithalatçı' konumunda olduğunu belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "Japonya mevzuatının korumacılık önlemlerinin düzenlenmesi ve uyumlaştırılması, ikili ticaretimizin dengesi açısından çok önemli. Ticaret Bakanlığımızın takibinde olan, Japonya ile AB arasında uygulamaya giren STA'nın Türkiye ile de imzalanması, Türkiye'de yerleşik Japon firmaları dahil, iş dünyamızın önünü açacaktır. Türk iş insanları olarak, ortak yatırımlarda kullanmak amacıyla Japon fonlarından da yararlanmak istiyoruz. Ayrıca aramızdaki turizm bilincini artırmak ve ortak kültürümüzü derinleştirmek için yine birlikte çalışmalıyız. İki ülke arasında bir anlaşma olmadığı için Japonya'ya personel gönderiminde yaşanan problemleri de en kısa zamanda gidermemiz gerekiyor. Geçtiğimiz sene 4 yıl aradan sonra, Türkiye-Japonya İş Konseyinin Ortak Toplantısını İstanbul'da gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise 1 Kasım'da Tokyo'daki Ortak Toplantımızda yine birlikte olacağız. 18 Haziran 2019'da İstanbul'da, Türkiye-Japonya Afrika'da İkili İşbirliği toplantımızı gerçekleştirdik ve sonuçlarının takibini yapıyoruz. 28 Ağustos 2019'da ise Yokohoma'daki ‘'Tokyo International Conference on African Development'' etkinliğinin 7'ncisinde DEİK olarak yerimizi alacağız" dedi.

 Yamanishi: "Türk ekonomisini yakından takip ediyoruz"

Japonya İş Federasyonu (KEİDANREN) Japonya-Türkiye Ekonomik Komite Başkanı Kenichiro Yamanishi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Pekcan'dan Japon şirketlerinden olan beklentilerini dinlemek istediklerini belirterek, "Kur hareketleri dahil olmak üzere Türk ekonomisini yakından takip ediyoruz. İki ülke arasında kapsamlı bir Ekonomik Ortaklık Anlaşması (EOA) hızlıca imzalanması istiyoruz" şeklinde konuştu.

Toplantıya Türk iş insanlarının yanı sıra, Hitachi, Mitsubishi, Komatsu, Sumitomo, Taisei, Toyo Kohan, Nippon Signal, JGC, Marubeni, Mufg Bank, Mitsui O.S.K. Lines, Sojitz, Toshiba, Toyota, Japan Tobacco ve Toyo Kohan gibi 30'dan fazla Japon şirketinin üst yöneticileri de katıldı.

NAİL OLPAK: “İSTANBUL SEÇİMİNİ YAPTI, MİLLETİN İRADESİ HAYIRLI OLSUN”

NAİL OLPAK: "İSTANBUL SEÇİMİNİ YAPTI, MİLLETİN İRADESİ HAYIRLI OLSUN"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"23 Haziran'da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle, demokrasimizin vazgeçilmezi olan bir seçim sürecini daha geride bıraktık, sandıklara gittik ve vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Yüksek katılımla ve üzücü bir olay yaşanmadan yenilenen seçimin sonuçlarının İstanbul'umuza hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Sayın Ekrem İmamoğlu'nu tebrik ediyor ve İstanbulumuza güzel hizmetler yapmasını temenni ediyorum.

İş dünyası olarak, önümüzdeki dönemi, genelde milletimiz, özelde ise ekonomimiz için çok önemli görüyoruz. Bu günden sonraki hedefimiz; sosyal, siyasal, ekonomik ve demokratik standartları daha da yüksek bir Türkiye için, hep birlikte çalışmaktır." 

NAİL OLPAK: “İVME FİNANSMAN PAKETİ, ÜRETİCİMİZE CAN SUYU OLACAK”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Sayın Bakanımız Berat Albayrak tarafından açıklanan İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi ile iş dünyamızın ve sanayicilerimizin, özellikle üretim altyapısının daha da güçleneceğini düşünüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından hedef olarak belirlenen hammadde aramalları, makine imalatı ve tarım alanları için sunulan 30 milyar TL'lik finansman imkanı, üretimdeki iştahı da artıracaktır. Bu yeni destek paketi, özellikle son dönemde yatırım, istihdam ve üretim atağında etkin rol oynayacak firmalarımızın ihtiyaç duyduğu finansman açısından bir nevi can suyu olacak" dedi.

İVME Finansman Paketi'nin cari açığın azalması açısından da önemli bir rol oynayacağını belirten DEİK Başkanı Olpak, "Temel çıkış noktası olarak hem imalat sanayini hem de ihracatı destekleyecek 30 milyar TL'lik bu desteğin en doğru şekilde kullanılması gerekiyor. Uzun vadeli ve uygun ödeme koşullarına sahip bu destek sayesinde, yüksek teknolojinin üretimin tüm süreçlerine nüfuz etmesi ve katma değeri yüksek ürünlerin öne çıkmasını bekliyoruz. DEİK olarak Türk iş dünyası adına, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile kıymetli kamu bankalarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ümit ediyoruz ki, orta ve uzun vadede cari açığımızın azalması, stratejik sektörlerdeki üretim atağımızın sürdürülebilirliği ve istihdamın artmasına büyük katkı sunacak" ifadelerini kullandı.

TÜRK İŞ DÜNYASI DEİK İFTARINDA BİR ARAYA GELDİ

TÜRK İŞ DÜNYASI DEİK İFTARINDA BİR ARAYA GELDİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen geleneksel iftarı, İstanbul'da gerçekleştirildi. T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve DEİK Başkanı Nail Olpak'ın konuşmalarıyla yer aldığı iftarda, Türk iş dünyasının önde gelen isimleri ve diplomatik misyon temsilcileri bir araya geldi.

Ramazan ayının dayanışma duygusunu güçlendirmesi temennisinde bulunarak iş dünyasına seslenen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bakanlık olarak son 10 aylık dönemde pek çok yeni projeyi hayata geçirdik. Halihazırda çalışmalarını sürdürdüğümüz bir dizi yeni icraatımız da olacak. İhracatçılarımız için hayata geçirdiğimiz ‘kolaydestek.gov.tr' sitesine çok kısa zamanda olumlu geri dönüşler aldık. Karekodlu Çek Sistemi'nden sonra, şimdi de karekodlu bono ve elektronik çek ile elektronik bono uygulamasını başlatıyoruz. Bütün hazırlıklarımız tamam, en kısa zamanda devreye girecek. Şu an Eximbank kredi imkanlarından yararlanan KOBİ'lerimizin oranını yüzde 71'e çıkardık, firma sayımız 11 bin 500'e çıktı. Yıl sonu hedefimiz ise bu sayıyı 12 bin 500'e yükseltmek. 2019 hasat zamanıyla birlikte Ürün İhtisas Borsalarımız devrede olacak ve fiilen şu an çalışır vaziyette. Yakın zamanda üreticilerimiz ürünlerini buradan da satabilecekler.Gümrük kapılarımızı modernize ederek, gümrüklerde dijitalleşmeye devam ediyoruz. İhracatlarımızın kağıtsız olarak dijital ortamda yapılmasına Nisan sonu itibarıyla başladık. En kısa zamanda bu süreci tamamlayacağız. İkinci hedefimiz bunu ithalatta yaygınlaştırmak" şeklinde konuştu.

Yılın ilk 4 ayında ihracatta yüzde 3,77'lik artış

Bütün dünyada küresel ticaretin yavaşladığı bir dönemde, Türkiye'nin Nisan ayı ihrcatının yüzde 5,40 arttığını dile getiren Pekcan, "Çin'in bile ihracatının azaldığı bir dönemi yaşarken, Nisan ayında hracatımızı yüzde 5,40 artırdık. Yılın ilk 4 ayında ihracatımız, yüzde 3,77 arttı. Önümüzdeki dönemde d ihracatımızı artırmak için teknolojiye, tasarıma ve  markalaşmaya daha çok yatırım yaparak, devlet desteklerimizle sanayicilerimizin ve ihracatçılarımızın yanında olacağız. STK'larla beraber İstişare Kurulu oluşturduk ve her ay düzenli olarak toplanıyoruz. İş dünyasının tüm sıkıntılarını, sorunlarını çözme yolunda gayret sarfediyoruz ve ciddi yol aldık. Sorunların bir çoğunu çözdük. Şu ana kadar yaklaşık bin 250 STK'dan talep geldi. Bunların 600'ü diğer bakanlıklarla ilgili. STK'larımızdan gelen taleplerin diğer bakanlıklarla koordinasyonunu yürütüyor, talepleri de biz takip ediyoruz" dedi.

Olpak: "Çabamız ve amacımız Türkiye'yi güçlü geleceğe hazırlamak"

Türkiye'nin siyasi iradenin öncülüğünde iş, akademi, sanat, spor dünyasıyla hep birlikte 'bir' olarak geleceğe hazırlandığını ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "Bizler, birbirimizden ne kadar farklı olsak da, aslında bir bütünüz, 'bir'iz. Bizler, farklı ırk ve mezheplerden, bu topraklarda, yüzyıllardır bir orkestranın farklı enstrümanları gibi saygıyla ve huzurla birlikte yaşıyoruz. Hepimize yetecek denli büyük ve görkemli olan bu dünyada, kardeşçe bölüşmeyi, kalplerimizdeki zırhları eritmeliyiz ki, huzura erelim, gelecek nesillere daha adil bir dünya bırakabilelim. Çabamız ve amacımız, ülkemize, elimizden gelen maksimum katkıyı yaparak, Türkiye'yi geleceğe güçlü bir şekilde hazırlamak. Türkiye, siyasi iradenin öncülüğünde, iş, akademi, sanat, spor dünyasıyla hep birlikte, 'bir' olarak geleceğe hazırlanıyor. Bunları yaparken, her fırsatta söylüyoruz, iş dünyası pozitif istikrarı sever, iş dünyası önünü görmek ister, belirsizlikten hoşlanmaz. Huzur, güven ve istikrar bizim şiarımız. Hep birlikte iş ve ekonomi gündemimize odaklanarak, yatırım ortamımızı iyileştirecek adımları daha hızla atarak, geleceğimizi daha güzel şekillendireceğimize inanıyorum" dedi.

İftarın açılış konuşmalarının ardından DEİK Başkanı Nail Olpak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a DEİK adına hediye etti ve DEİK üyeleri ile aile fotoğrafı çekildi.

TÜRKİYE İLE ROMANYA ARASINDA JETCO ANLAŞMASI İMZALANDI

TİCARET BAKANI PEKCAN: "ROMANYA BİZİM İÇİN BALKANLAR'A VE AVRUPA'YA AÇILAN BİR KAPI"

TÜRKİYE İLE ROMANYA ARASINDA JETCO ANLAŞMASI İMZALANDI

Türkiye-Romanya İş ve Yatırım Forumu, T.C. Ticaret Bakanlığı destekleriyle, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) organizasyonu ve DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi ev sahipliğinde, iki ülkenin önde gelen 300 iş insanının katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Romanya İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Ştefan Radu Oprea, DEİK Başkanı Nail Olpak, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Dışişleri Ofisi Müşaviri Razvan Marian Parvulescu ve DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli'nin konuşmalarıyla yer aldığı Forum'da, iki ülke arasındaki ilk Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu(JETCO) anlaşması imzalandı.

Türkiye ile Romanya'nın dost ve stratejik ortak iki ülke olduğuna değinen T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "1990 yılından beri karşılıklı ekonomik ve ticari ilişkilerimizi artırırken, 2011'den itibaren de Romanya ile stratejik ortaklığımız sürüyor. Romanya, 2018 yılı itibarıyla Türkiye'nin Balkanlar'da en fazla ticaret hacmine ulaştığı ülke konumunda. Romanya bizim için Balkanlar'a ve Avrupa'ya açılan bir kapı. Biz de onlar için Orta Doğu'ya, Afrika'ya ve Kafkaslar'a açılan bir kapıyız. Dolayısıyla bu ticaret hattını daima açık tutmalıyız. Cumhurbaşkanlarımızın ortak hedef olarak belirlediği 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma yolunda, bugün imzaladığımız JETCO anlaşması da ticari ilişkilerimizin geleceği adına büyük önem taşıyor. JETCO anlaşması, iki ülke arasındaki karşılıklı yatırım ve iş ortamına yeni bir ivme katacak. Şu anda yeni bir taslak üzerinde çalışıyoruz. Sadece Romanya'da ve Türkiye'de değil, 3'üncü ülkelerde de iş dünyalarımızın iş birliği yapabilmesinin yollarını karşılıklı olarak açacağız." dedi.

Romanya'da 15 bin Türk iş insanının, 6 milyar dolar değerinde yatırımı olduğuna dikkat çeken Pekcan, "Biz de Romanyalı iş insanlarını Türkiye'yi, Orta Doğu'ya, Kafkaslar'a ve Afrika'ya açılan bir ihracat üssü olarak görerek burada yatırım JETCO yapmaya davet ediyoruz. Türkiye ile Romanya arasında iş dünyasının tüm sorunlarını, iki ülke ülkenin bakanları olarak birlikte çözmek için titizlikle çalışıyoruz. Nakliye anlamında yaşanılan problemlerimizi çözmek için de karşılıklı olarak yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Romanya son 6 aydır AB'nin dönem başkanı. Bu doğrultuda biz de stratejik ortağımız olan Romanya'nın, AB ile olan ilişkilerimizde AB'ye tam üyelik ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda Türkiye'nin yanında olacağını biliyoruz. Türk Eximbank ile de Romanya'yı 3'üncü ülkelerdeki ortam yatırımlarda destek kapsamındaki ülkeler arasında ekledik. PPP şartlarının güncellenmesi konusunda da iki bakan olarak karşılıklı yeni adımlar atacağız. Romanya'da başarı hikayeleri yazan Türk iş insanlarımızı bir kez daha gönülden kutluyorum" şeklinde konuştu.

Oprea: "Romanya'da, Türk iş insanının büyük bir başarı hikayesi var"

JETCO anlaşması ile Türkiye ve Romanya arasında yeni bir dönüm noktası yaşadıklarını belirten Romanya İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Ştefan Radu Oprea,"Bugün, iki ülke arasındaki 10 milyar euroluk ticaret hacmine ulaşma yolunda Sayın Bakan Ruhsar Pekcan ile imzaladığımız JETCO anlaşmamızla çok önemli bir adım attık. 2018 yılı itibarıyla Türkiye ile Romanya arasında 6.6 milyar dolarlık bir ticaret hacmi söz konusu. Bu rakamı da her zaman olduğu gibi yine birlikte hareket ederek, hızla yükselteceğiz. Romanya'nın en önde gelen ticari yatırımlarda Türk iş insanlarının başarı hikayelerini görüyoruz ve bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Türk iş insanları için karlı ticaret, Avrupa'ya ulaşmak ve nitelikli istihdam açısından Romanya çok doğru bir tercih. Ayrıca PPP'de kamu-özel sektör birlikteliği açısından geleceğe daha umutla bakmamızı sağlayacak. Sağlık, altyapı, turizm, tarım ve enerji alanlarında PPP iş anlaşması kapsamında büyük projelere imza atabiliriz. Köstence'deki hastane projesinde de Türk iş insanlarını ve firmalarını aramıza görmek istiyoruz. Sayın Bakan Ruhsar Pekcan ile birlikte çalışarak, ortak akıldan hareketle aramızdaki tüm ticari zorlukları bir bir aşacağız. Türkiye ile Romanya arasında 3'üncü piyasalarda birlikte var olabilmemiz adına memorandum ile iş birliği içinde olmamız gerektiğine karar verdik. Romanya'nın kapısı daima Türkiye'ye açık olacak. Türk iş insanlarının aklına ve yatırımlarına her zaman ihtiyacımız var." dedi.

Olpak: "Köstence ile İstanbul arasında düzenlenen Ro-Ro seferlerinin yeniden başlamasını istiyoruz"

Geçtiğimiz yıl, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerinin 140'ıncı yılının kutladığını ifade ederek Türkiye ile Romanya arasındaki köklü dostluğa vurgu yapan DEİK Başkanı Nail Olpak, "Türk iş dünyası olarak, dost ülke Romanya ile önümüzdeki yıllarda ticari ilişkilerimizin artarak daha da gelişeceğine inanıyoruz. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi Türk iş dünyasının en önemli öncelikleri arasında yer alıyor. Romanya'dan da bu süreçte yoğun bir destek bekliyoruz. Köstence ile İstanbul arasında düzenlenen Ro-Ro seferlerinin yeniden başlamasını istiyoruz. Ayrıca genel sağlık sigortasına sahip Romen vatandaşlarına da, sağlık hizmetlerinde kapılarımız sonuna kadar açık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'ın destekleriyle tüm dünya genelinde ticari diplomasi yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de ekonomi ve ticaret alanlarında Türk iş dünyasının çatı platformu olarak, tüm coğrafyalarda iz bırakmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Türk iş insanları Romanya'da her yıl yeni başarılar imza atıyor"

Romanya'da 15 bin 500 Türk şirketi olduğuna dikkat çeken DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli, "Türk iş insanlarımız Romanya'da her geçen yıl yeni başarı hikayelerine imza atıyor. Bir iş insanı için yabancı bir ülkede yatırım yapmak adına en önemli husus güvenlik. Romanya iş dünyası için çok güvenilir bir ülke. Madencilik, altyapı, inşaat, turizm, tekstil ve lojistik gibi alanlarda Türk yatırımları bulunuyor. Romanya'daki Türk iş insanlarımız, AB ülkelerinin tümüne gümrük kapısı uygulaması olmadan açılarak, 550 milyonluk bir Avrupa nüfusuna ürünlerini sunabiliyor. Türkiye'nin Romanya'ya yaptığı ihracat, geçtiğimiz yıl yüzde 20'nin üzerinde bir artış göstererek en fazla artış sağlanan ülkeler arasında ilk 5'e girdi. Romanya'da şu anda 15 bin 500 Türk şirketi bulunuyor ve istihdama çok büyük bir katkı sağlıyoruz." dedi.

Türkiye-Romanya İş ve Yatırım Forumu kapsamında ‘Romanya'da İş ve Yatırım Ortamı' ile ‘Türkiye- Romanya PPP Deneyimleri ve Gelecek Dönem Projeleri' başlıklı iki ayrı panel düzenlenirken, iş insanlarının katılımıyla bir dizi B2B ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

BURKİNA FASO DEVLET BAŞKANI TÜRK İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Kabore: "Türkiye'ye hayranlık duyuyoruz."

BURKİNA FASO DEVLET BAŞKANI TÜRK İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye-Burkina Faso İş Forumu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi ev sahipliğinde iki ülkenin önde gelen iş insanlarının katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleştirildi. Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore, Burkina Faso Ticaret, Sanayi ve Zanaat Bakanı Harouna Kabore, DEİK Başkanı Nail Olpak, Burkina Faso Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mahamadi Savadogo ve DEİK/Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi Başkanı Ahmet Dal'ın konuşmalarıyla yer aldığı İş Forumu'nda iki ülke arasındaki yatırım fırsatları ve ticaretin geleceği konuşuldu.

Ülkeler arasında iyi bir iş birliği sağlamanın ancak birbirlerini iyi tanımakla mümkün olacağını belirten Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore, "Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na ve DEİK Başkanı Sayın Nail Olpak'a bizi bir araya getirdikleri için çok teşekkür ediyorum. İki ülke arasında iyi bir iş birliği sağlamamız ancak birbirimizi iyi tanımakla mümkün. Dolayısıyla bugün burada olmamız da Türkiye ile ilişkilerimizin devlet düzeyinde güçlendirilmesi ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi açısından çok büyük önem taşıyor. Türk firmalarını Burkina Faso'da iş ve yatırım anlamında pek çok fırsat bekliyor. Toplu konutların inşası, yeraltı zenginliklerinin ve yerel ürünlerin sanayileşmesi ve tekstil gibi bir çok alanda yeni iş ortaklıklarına imza atabiliriz. Burkina Faso, Türkiye'ye büyük bir hayranlık duyuyor. Türk iş insanları her alanda proaktif şekilde çalışıyor ve sürekli gelişiyorlar. Burkina Faso'da da özellikle pamuk alanında büyük atılımlar yapılıyor. Umarız biz de Türkiye ve Türk iş insanının geldiği noktaya ulaşacağız. Bugünkü İş Forumu kapsamında gerçekleştirilecek ikili iş görüşmelerinden en iyi şekilde istifade edeceğimizi düşünüyoruz. Burkina Faso devleti olarak ekonomi ve ticaret alanlarında, her zaman Türk iş insanlarının yanında olacağız ve desteklerimizi sürdüreceğiz. Bankacılık ve finans anlamında son derece güvenilir ve köklü bir geçmişe sahibiz. Yatırımcıların ödeme ve finansmana erişim gibi konulardaki tüm hassasiyetlerini gözeterek çalışıyoruz. Yakın dönemde Türkiye ile iş birliğimizin gelişmesi adına karşılıklı adımlar atmaya devam edeceğiz" dedi.

Olpak:"Burkina Faso yatırımcı dostu bir ülke"

Türkiye ve DEİK olarak Afrika'nın 54 ülkesinin 45'inde iş konseyleriyle faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "Bir Burkina Faso atasözü, bilginin güç olduğunu söyler. Bizim için de bilgi en büyük güç. Türk iş dünyasının lokomotif platformu DEİK olarak gücümüzü Afrika ülkelerine aktararak çalışmayı sürdürüyoruz. Burkina Faso'da yatırımcı dostu bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Sektörler bazında değerlendirdiğimizde tarım, madencilik ve enerji başta olmak üzere pek çok alanda yatırım imkanlarının olduğunu görüyoruz. Burkina Faso, pamuk alanında da Türk tekstilcileri için bir cazibe merkezi. Ticaret açısından ele aldığımızda ise 90 milyon dolar olan karşılıklı ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıl 60 milyon dolar seviyesine inmiş durumda. Bu açıdan iki ülke arasındaki yetersiz ticaretten dolayı mutsuzluğumuzu söyleyebiliriz. Türkiye ve DEİK olarak Afrika'nın 54 ülkesinin 45'inde İş Konseyi olan bir organizasyon olarak, bu ticaret bizim için yeterli değil. Ancak Burkina Faso'yu imkanlar, teşvikler ve vergi avantajlarıyla birlikte değerlendirdiğimizde, orta ve uzun vadede Türk iş insanlarımız için önemli fırsatlar olduğunu görüyoruz. Karşılıklı dostluk çerçevesinde birlikte büyüyerekbirbirimiz tamamlıyoruz. Burkina Faso ile dostluğumuz uzun yıllara dayanıyor.

Bu dostluk, eş zamanlı olarak hayata geçirilen Türkiye'nin Afrika Açılımı ile daha fazla derinleşti. Bu dostluğun yansımalarını her alanda, özellikle ekonomik ilişkilerimizde de görüyoruz. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumumuz, hem Türkiye-Burkina Faso İş Konseyimizin doğması açısından, hem de ECOWAS üyesi ülkeler arasındaki ekonomik ortaklığımızı derinleştirmemiz açısından son derece önemliydi. Karşılıklı sevgi ve eşitliğe dayalı ve kazan-kazan esasıyla sürdürdüğümüz ilişkilerimize, önümüzdeki dönemde yenilerini eklemek için gayret ediyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye, Burkina Faso için önemli bir ticaret merkezi

Türk ve Burkina Fasolu iş insanlarının, ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi adına böyle nitelikli bir İş Forumu düzenlenmesi adına ortak bir istekte bulunduklarına değinen Burkina Faso Ticaret, Sanayi ve Zanaat Bakanı Harouna Kabore, "İki ülke arasındaki ilişkiler oldukça üst düzeyde ilerlerken Türkiye, ithalat ve ihracat açısından Burkina Faso için çok önemli bir merkez. 2017 yılı itibarıyla Türkiye'den 60 milyon doların üzerinde ithalat gerçekleştirdik. Türkiye en fazla ithalat gerçekleştirdiğimiz 9'uncu ülke konumunda. Burkina'nın ithalatının yüzde 30'unu Türkiye oluşturuyor. İşlenmemiş pamuk alanında Türk iş insanlarının yerleşik yatırımları, Burkina Faso'da büyük bir istihdam yaratıyor. Ayrıca son dönemde Burkina Faso'da KOBİ'lerin de kolayca iş yapabilmesi için yeni yapısal düzenlemeler de yapıldı. Yakında iki ülke arasında yeni bir ticaret anlaşmasına da imza atılacak. Karşılıklı kazan-kazan ilişkisi çerçevesinde hep birlikte büyüyeceğimize inanıyoruz. Bu kıymetli İş Forumu için özellikle DEİK'e teşekkürlerimi sunuyorum. Biz de yakın zamanda yatırım ofisimizle birlikte Burkina Faso'da Türk iş insanlarını ağırlayacağımız bir iş forumu planlıyoruz. THY'nin şu an Burkina Faso'ya haftada 4 uçuşu bulunuyor. Türk insanı, ülkemizi ziyaret ettikçe uçuş sayısının da artacağına eminiz. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için tüm enerjimizle çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Burkina Faso, Türk iş insanını yatırıma çağırıyor

Türkiye'nin güçlü ekonomisi ve iş insanlarıyla dinamik bir ülke olduğuna değinen Burkina Faso Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mahamadi Savadogo, "Son 10 yılda gerçekleştirilen yapısal reformlar ve dünyaya açık ekonomi modelimiz ile gitgide büyüyen bir ivme kazandık. Özellikle ekonomi alanında gerçekleştirdiğimiz reformlar sayesinde iş dünyasının faaliyetlerine destek olarak hem yerli hem de yabancı yatırımları koruyoruz. Burkina Faso, Türkiye ile çok dinamik ilişkilere sahip. Bu ziyaret de bunu ispatlar nitelikte. Ticaret hacmimiz 2014 yılında 50 milyon dolar seviyesinde iken 2017'de 90 milyon dolar seviyesine ulaştı. Türkiye, ithalat açısından Burkina Faso'nun 9. en büyük tedarikçisi konumunda. Bu ithalat içinde en çok inşaat ve yapı malzemeleri öne çıkıyor. İki ülke arasındaki potansiyele bakıldığında işlenmemiş pamuk ihracatı da son derece üst düzeyde sürüyor. Ülkemizin konumu Afrika'nın merkezinde. Bugün burada Türk iş insanlarına, her alandaki mevcut potansiyelimizi birinci ağızdan aktarıyoruz. Dış ticaretin teşvik edilmesi adına firmalara uluslararası arenada destek oluyoruz. 12 Haziran'da Fildişi Sahili'nde gerçekleştirilecek AFRICALLIA İş Forumu'na yüzlerce potansiyel yatırımcıyı bir araya getirecek. Bu önemli etkinlikte, Türk firmaları açısından da somut adımların atılacağına inanıyor ve Türk yatırımcıları Burkina Faso'ya yatırım yapmaya davet ediyorum" dedi.

DEİK/Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi Başkanı Sayın Ahmet Dal ise iki ülke iş insanları için uygun yatırım ortamının yaratılması için çalıştıklarını ifade ederek, "DEİK/Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi olarak, Türkiye ile Burkina Faso arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için karşı kanat kuruluşumuz olan Burkina Faso Sanayi ve Ticaret Odası iş birliği ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

2018 yılında gerçekleşen Türkiye- ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu kapsamında kurulan iş konseyimiz iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri artırmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Afrika Birliği ve T.C. Ekonomi Bakanlığı iş birliğinde DEİK organizasyonunda, 10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul'da Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'ın teşrifleriyle, 2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu gerçekleştirdik. Forumda 11 Burkina Fasolu İş insanını ağırlama imkânımız oldu. İş Konseyi olarak hedefimiz, önümüzdeki dönemde iki ülke iş insanı için uygun iş ortamı yaratarak, iki ülke arasında var olan ekonomik ve ticari ilişkileri artırmaktır" şeklinde konuştu.

Burkina Faso'da devlet ile ortak bir proje gerçekleştirerek entegre tekstil fabrikası kurduklarını belirten AYKA Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Aydeniz, "Bu yatırımla birlikte 12 bin insana iş olanağı sağlayacağız. Burkina Faso Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlıkların çok büyük desteğini görüyoruz. Burkina Faso yüksek kaliteli pamuk sayesinde tekstil sektöründe büyük bir potansiyel sunuyor. Türk iş insanı için Burkina Faso yeni bir cazibe merkezi" dedi.

Türkiye-Burkina Faso İş Forumu, iki ülke iş insanların katıldığı ikili iş görüşmeleri ve ülke tanıtım sunumlarının ardından sona erdi.

NAİL OLPAK: “TAKVİMLENDİRİLMİŞ REÇETE BİZE GÖRE”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı (DEİK) Nail Olpak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program Yapısal Dönüşüm Adımları ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"31 Mart yerel seçimleri sonrası 4,5 yıllık seçimsiz zamanın, YEP çerçevesinde planlanan tüm ekonomik reformların adım adım hayata geçeceği stratejik önemi yüksek bir dönem olacağını dile getirmiştik. Nitekim Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak da bu yılın sonuna kadar atılacak adımları açıkladı. Açıklanan adımlar, ülkemizin ekonomideki temel sorunlarının tespitinin doğru yapıldığını ve ülkemizin ihtiyaçlarına özel bir reçete çalışıldığını gösteriyor. Bununla birlikte, bu süreci kendi tedavilerimizi geliştireceğimiz ve daha sağlıklı ilerleyeceğimiz bir dönem olarak da değerlendirmek gerekiyor. Ayrıca, iş dünyası olarak, bu adımların yılsonuna kadar takviminin açıklanmasını önemsiyoruz.

Bu çerçevede;

Finans sektörü kapsamında; banka sermayelerin güçlendirilmesi, aktif kalitesinin artırılması, BES ve kıdem tazminatı fonunun hayata geçirilmesi, ihracat ve üretim odaklı kredi arzı, reel sektörde mali şeffaflığın artırılması ve kurumsal yönetim standartlarının yükseltilmesi,

Enflasyonla mücadele kapsamında; Tarımda Milli Birlik Projesi ile üretici ve tüketici arasında değer zincirinin sağlanması ve özellikle gıda enflasyonu ile mücadele, SERA A.Ş., küçükbaş hayvancılık, hal yasası ve gıda regülasyonu,

Bütçe disiplini kapsamında; tasarrufların devamlılığının sağlanması, sıkı maliye politikasının sürmesi,

Vergi dönüşümü kapsamında; yeni vergi mimarisiyle vergi adaleti sağlanması ve verginin tabana yayılması, kurumlar vergisinin kademeli olarak düşürülmesi ile kayıt dışıyla mücadele ve mükellef haklarının korunması.

Bu başlıklar, ülkemizin kırılganlıklarını ortadan kaldıracak ve yabancı yatırımcının da güvenini artıracak adımları oluşturuyor. Yanı sıra, yargı reformu gibi önemli başlığın da planda yer alması, bütüncül bir yaklaşımın benimsendiğinin bir göstergesi.

DEİK olarak, ülkemizin sürdürülebilir büyümesine ivme katacak bu gerçekçi adımların takvimlendirilerek hayata geçmesinde üstümüze düşen ne varsa yapacak ve ticari diplomasi faaliyetlerimizi yoğunlaştıracağız."