MACARİSTAN BAŞBAKANI VİKTOR ORBAN VE BERABERİNDEKİ İŞADAMLARI HEYETİNİN ZİYARETİ VESİLESİYLE TÜRK-MACAR İŞ FORUMU, 18 ARALIK 2013, ANKARA

Sayın Üyemiz,

Macaristan Başbakanı ve beraberindeki işadamları heyetinin Türkiye’ye resmi ziyaretleri vesilesiyle 18 Aralık 2013 Çarşamba günü 13:00-18:00 saatleri arasında Ankara JW Marriott Hotel’de DEİK  ve MÜSİAD işbirliğinde “Türk-Macar İş Forumu” gerçekleştirilecektir. Anılan Forum’u Macar Başbakan Viktor Orban ve TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu onurlandıracak olup taslak program ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Macaristan ile ticaret hacmimiz son yıllarda hızla artarak geçtiğimiz yılın sonu itibariyle 2 milyar dolara yaklaşmıştır. Macaristan ile ticaretimizin %90’ını sanayi ürünleri oluşturmakta olup makine ve aksamları, elektronik ekipmanı, motorlu taşıtlar önde gelen ürünler arasında yer almaktadır. Orta Avrupa’da bölgesel bir merkez konumunda bulunan Macaristan, Almanya gibi ikili ticaretimizin yüksek olduğu büyük pazarlara yakınlığı ile öne çıkmaktadır. Sayın Başbakan’ın ziyareti kapsamında Macaristan,  Türk işadamlarına yönelik daha uzun süreli ve çok girişli vize uygulamasına geçilmesi çalışmalarına başlamıştır.

Tarım, Otomotiv Endüstrisi, Biotech, İlaç, Kimya Endüstrisi, İnşaat Sektörü, Enerji, Çevre Koruma, Finansal Hizmetler, Gıda Endüstrisi, Lojistik, Makine, Tıp Teknolojileri, Metal Sanayi, Plastik ve Kauçuk Sanayi, Tekstil ve Giyim Sanayi, Turizm, Ticaret, Ahşap ve Mobilya sektörleri başta olmak üzere pek çok sektörden temsilcinin yer aldığı Macar işadamları heyet listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır. Anılan foruma üyelerimizin katılımını diler, katılmayı arzu eden üyelerimizin aşağıda yer alan link üzerinden başvurularını gerçekleştirmelerini rica ederim.

https://docs.google.com/forms/d/1UyPTzSJCOjV1h9acnpvU793QGGkDJpBxsuXwAh9c6dM/viewform

Saygılarımla,

Not: Toplantıda simultane tercüme hizmeti verilecektir.

Ek1: Taslak Program
Ek2: Macar heyet listesi