SAYIN BAKAN RECEP AKDAĞ’IN MACARİSTAN’A RESMİ ZİYARETİ VE TÜRK-MACAR İŞ FORUMU, 23 OCAK 2013, BUDAPEŞTE

Türk-Macar Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı vesilesiyle T.C. Sağlık Bakanı ve Türk-Macar KEK Eş-Başkanı Sn. Recep Akdağ’ın 23-24 Ocak 2013 tarihlerinde Macaristan’a resmi bir ziyareti gerçekleşecektir. Anılan ziyaret  kapsamında, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda DEİK/Türk-Macar İş Konseyi tarafından Türkiye’den işadamları heyeti organizasyonu ve 23 Ocak 2013 Çarşamba günü Budapeşte’de HITA- Macaristan Yatrım ve Ticaret Ajansı evsahipliğinde “Türk-Macar İş Forumu” düzenlenmesi planlanmaktadır. İş Forumu’na Macar iş dünyası ve Macaristan’da yerleşik Türk işadamlarından geniş katılım söz konusudur.

Macaristan ile ticaret hacmimiz son yıllarda hızla artarak geçtiğimiz yılın sonu itibariyle 2 milyar dolara yaklaşmıştır. Macaristan ile ticaretimizin %90’ını sanayi ürünleri oluşturmakta olup makine ve aksamları, elektronik ekipmanı, motorlu taşıtlar önde gelen ürünler arasında yer almaktadır. Orta Avrupa’da bölgesel bir merkez konumunda bulunan Macaristan, Almanya gibi ikili ticaretimizin yüksek olduğu büyük pazarlara yakınlığı ile öne çıkmaktadır. T.C. Budapeşte Ticaret Müşavirliği tarafından iletilen Macaristan’daki inşaat projelerine ilişkin detayli not ekte bilgilerinize sunulmakta olup, aşağıdaki linkten de Macaristan’daki iş ve yatırım ortamı ile çeşitli sektörel raporlara erişim sağlanabilir.

 http://www.hita.hu/en/Content.aspx?ContentID=d6b7edb4-17aa-42a4-8d70-470fa0f74895

Orta Avrupa ülkelerinde ticari ilişkilerini geliştirmeyi ve ortak yatırım/ işbirliği planlayan firmalarımızın anılan ziyarete katılımlarında fayda görülmekte olup ziyaretin detayları  tarafınıza bilahare iletilecektir. Katılımınız durumunda  ekte yer alan formun eksiksiz doldurulararak ön avans ödeme dekontuyla birlikte  16 Ocak 2013 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Tuna; dtuna@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5036; Faks: 0212 339 5065) iletilmesi rica olunur.