T.C. CUMHURBAŞKANI SAYIN ABDULLAH GÜL’ÜN İTALYA RESMİ ZİYARETİ KAPSAMINDA TÜRK İŞADAMLARI HEYETİ ZİYARETİ, 28 OCAK-1 ŞUBAT 2014, İTALYA

Sayın Üyemiz,

Sayın Cumhurbaşkanımızın 28 Ocak-1 Şubat 2014 tarihlerinde İtalya’ya gerçekleştirmesi öngörülen resmi ziyarete, TOBB-DEİK organizasyonunda bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlanmaktadır. Anılan ziyaret programının Roma ve Floransa’yı kapsaması öngörülmektedir. Program çerçevesinde Roma’da, TOBB-DEİK ve İtalya Odalar Birliği (UNIONCAMERE) işbirliğinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Bakanlar ve TOBB-DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun onurlandırmalarıyla, iki ülke işadamları ve önde gelen kurum temsilcilerinin bir araya geleceği ‘’Türkiye-İtalya İş Forumu’’ düzenlenmesi planlanmaktadır. Ayrıca, firma görüşmeleri ve tesis
ziyaretleri de program kapsamında yer alacaktır. 
Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında İtalya; Almanya, Irak, İran, İngiltere, BAE ve Rusya’nın ardından 7. sırada yer almaktadır. Türkiye toplam ihracatının %4.2’sini İtalya’ya gerçekleştirirken, ithalatının %5.7’sini İtalya’dan gerçekleştirmektedir. İtalya Türkiye’nin Almanya ve Rusya’dan sonra en büyük üçüncü ticaret ortağıdır. Ayrıca İtalya, Türkiye’deki en büyük beşinci yabancı yatırımcı konumunda olan ülkedir. Türkiye ve İtalya’nın ekonomik yapıları birbirini tamamlayıcı özelliklere sahiptir. İtalya’nın ekonomisi, ülkede ağırlıklı olarak yer alan KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) ekonomik faaliyetlerine dayalı olarak varlığını sürdürmektedir. Büyük ölçekte yatırım olanaklarının yanısıra, iki ülke KOBİ’leri arasında geniş işbirliği potansiyeli mevcuttur. İtalyan firmaları tekstil-konfeksiyon, deri, makina imalat, gıda işleme, kimyasal, seramik, ilaç, ambalaj, madencilik, mobilya, otomotiv-otomotiv yan sanayi, beyaz eşya yan sanayi,  mücevherat, altyapı-taahhüt, enerji, çevre, savunma, sağlık, finans, turizm  gibi çok geniş sektörlerde Türk firmaları ile ticaret/ yatırım/ 3. pazarlarda işbirliği yapmak istemektedir.

Söz konusu seyahatin detaylı programı ve diğer bilgileri katılımcılara bilahare bildirilecektir. Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin DEİK-İş Bankası Beyoğlu Şubesi (Şube Kodu: 1011) TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 numaralı euro hesabına 1500 (Binbeşyüz) Avro avans bedeli ödemeleri gerekmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.

Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan “İtalya Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu’’na yüksek çözünürlüklü ve “jpeg” formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, avans bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve İtalya ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 15 Ocak 2014 Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar DEİK’e (Neslihan Kilit, tel: 0212 339 50 17, e-posta: nkilit@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

Başvuru formunda katılımcılar tarafından belirtilen e-mail adreslerine bilgilendirme yapılacağından, genel e-mail adresi (info@.....com, vb.) yerine sıkça kullanılan şahsi e-mail adreslerinin verilmesi katılımcıların yararına olacaktır.
 
Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir.  Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete   katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 20 Ocak 2014 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar DEİK’e yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.

İtalya Schengen vize bölgesi dahilindedir. Schengen vizesi olmayan katılımcıların http://www.ambankara.esteri.it/Ambasciata_Ankara/Menu/Informazioni_e_servizi/Visti/ adresinde yer alan başvuru adımlarını izleyerek, aynı adresten ulaşılabilecek başvuru formunu doldurmaları ve en kısa sürede İtalyan vize işlemlerinden sorumlu idata ofisine (http://www.idata.com.tr/tr/) iletmeleri gerekmektedir.

Ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri İtaya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne ve İstanbul Başkonsolosluğu’na iletilecek olup, vize işlemleri ise katılımcıların kendileri tarafından takip edilecektir.

Anılan ziyarete katılımınızı diler, saygılar sunarım.

Ek : Başvuru formu