T.C. CUMHURBAŞKANI SAYIN ABDULLAH GÜL'ÜN PORTEKİZ RESMİ ZİYARETİ KAPSAMINDA '' TÜRKİYE-PORTEKİZ İŞ FORUMU''

Sayın Cumhurbaşkanımızın 5-7 Mayıs 2013 tarihlerinde Portekiz’e gerçekleştirmesi öngörülen resmi ziyarete, TOBB organizasyonunda, TOBB-DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında düzenlenecek bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlanmaktadır. Söz konusu ziyarete Sn. Cumhurbaşkanımızın da onurlandıracağı özel uçakla gidilmesi öngörülmektedir.

Anılan ziyaret kapsamında, Lizbon’da, “Türkiye-Portekiz İş Forumu” düzenlenecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Portekiz’in üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı söz konusu Forum’a anılan ülkenin iş çevrelerinin de geniş katılımı beklenmektedir.

Ayrıca, İş Forumu kapsamında Türkiye ve Portekiz işbirliği imkanlarına ilişkin sunumlar, tesis ziyaretleri ve Portekiz firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Güneybatı Avrupa'da, Madeira ve Azores takım adalarını da içine alarak, Atlantik Okyanusu boyunca uzanan Portekiz, doğu ve kuzeyden de İspanya ile sınır komşusudur. Portekiz Avrupa’nın 13. dünyanın ise 37. büyük ekonomisidir. 2012 yılsonu itibariyle, 245 milyar ABD Doları GSYİH ile dünya ülkeleri arasında 53. sıradadır. Son krizden ciddi şekilde etkilenen Portekiz, 16 Ocak 2013 itibariyle Troika programı uygulamaya başlamıştır.
Madenler açısından zengin bir ülke olan Portekiz’de bakır, tungsten, demir ve kalay rezervleri bulunmaktadır. Ülke aynı zamanda dünyadaki en büyük doğal taş üreticilerinden birisidir. Portekiz'in başlıca endüstrileri arasında tekstil, konfeksiyon, ayakkabı, ahşap ve mantar, kağıt, kimyasallar, oto parçaları imalatı, baz metaller, mandıra ürünleri, şarap, porselen ve seramik sayılabilir. Ayrıca Portekiz, dünyadaki şişe mantarı üretiminin yarısını karşılamaktadır.

Bunun yanı sıra ülkede narenciye ve zeytin üretimi ilk sıralarda gelmekte olup, bağcılık, meyvecilik ve sebzecilik ülkenin hemen her bölgesinde yapılmaktadır. Portekiz Avrupa’dan ve diğer ülkelerden petrol ve mineral yağlar, motorlu taşıtlar, elektrikli makine cihazlar, plastik ürünler, ilaç sanayi ürünleri, demir çelik, balıkçık ürünleri, optik ve ölçü aletleri ithal etmektedir.

Portekiz başta Latin Amerika olmak üzere üçüncü ülkelerdeki faaliyetlerin geliştirilmesi açısından da önem taşımaktadır. Halen Portekizce konuşulan ülkelerde (Brezilya, Angola, Capo-Verde, Mozambik, Gine-Bissau, Doğu Timor, Sao Tome ve Principe) Portekiz etkili bir ticari güç ve bir geçiş kapısıdır. Portekiz ayrıca, Avrupa’yı, ABD ve Afrika’ya bağlayan uç liman ve lojistik üs olma özelliği taşımaktadır.
1986 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz’e ihracatımız, 2011 yılına oranla, 2012 yılında %1 oranında azalarak 441 milyon ABD Doları, ithalatımız ise %6,2 oranında artarak 644 milyon ABD Doları seviyesine ulaşmıştır. Ticaret hacmimiz ise yaklaşık 1.086 milyon ABD Dolarıdır.

İspanya üzerinden yürütülen ticaretin doğrudan iki ülke arasında yapılması; ortak yatırımların artırılması; sanayi ve teknolojik işbirliğinin yanı sıra altyapı-enerji ve hizmet sektörlerinde işbirliğinin geliştirilmesi öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Ulaştırma ve haberleşme alanlarında da bir dizi özelleştirmeler sürdürülen Portekiz’de kriz sonrası dönemde yatırımcılar için kamu ihaleleri cazip fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca yenilenebilir enerji, ilaç sanayi, bilgi teknolojileri, turizm, inşaat, gemi inşa sanayi, elektronik aksam üretimi, elektrikli araba üretimi, otomotiv yan sanayi ve plastik kalıp üretimi, tekstil-konfeksiyon, gıda, , kimya sanayi, optik aletler ve gayrimenkul sektörleri geniş işbirliği imkanları sunmaktadır.

Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1.500 Avro avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.

Söz konusu seyahatin detaylı programı ve diğer bilgileri ile kesin katılım ücreti katılımcılara bilahare bildirilecektir. Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin TOBB Akbank Bakanlıklar Şubesi TR21 0004 600 1530 3600 0053 769 nolu Avro hesabına, 1.500 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve Portekiz ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 19 Nisan 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar portekiz@tobb.org.tr, adresine ve/veya 0312 218 22 09 numaralı faksa iletmeleri gerekmektedir.

Ziyaret kapsamında KOSGEB Genel Destek Programından yararlanılması için TOBB tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Bu konuya ilişkin katılımcılara daha detaylı bilgiler bilahare iletilecektir.

Ayrıca, ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan, “Portekiz Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu’’na yüksek çözünürlüklü ve “jpeg” formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, en geç 19 Nisan 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, TOBB’a (E-mail: portekiz@tobb.org.tr) iletmeleri gerekmektedir. Bu e-mail adresine gelen başvurulara ait e-maillere bilgilendirme yapılacağından, genel e-mail adresi (info@.....com, vb.) yerine sıkça kullanılan şahsi e-mail adreslerinin verilmesi katılımcıların yararına olacaktır.

Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 26 Nisan 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar TOBB’a yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.

Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu, (www.tobb.org.tr) web sitesi sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki Uluslararası İş İmkanları/Yurtdışı Etkinlikler bölümünde yer almaktadır.
Portekiz Schengen vize bölgesi dahilindedir, Schengen vizesi olmayan katılımcıların http://www.portugalembassy.org.tr/sengenTr.aspx adresinde yer alan başvuru adımlarını izleyerek, aynı adresten ulaşılabilecek başvuru formunu doldurmaları ve en geç 26 Nisan 2013 tarihine kadar Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği Vize Bölümüne iletmeleri gerekmektedir.

Ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği’ne TOBB tarafından iletilecek olup, vize işlemleri ise katılımcıların kendileri tarafından takip edilecektir.
Anılan ziyarete katılımınızı diler, saygılar sunarım.

Ek : Başvuru formu