T.C. DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI SN. BÜLENT ARINÇ’IN YEMEN ZİYARETİ VESİLESİYLE DÜZENLENECEK OLAN TÜRK-YEMEN İŞ KONSEYİ II. ORTAK TOPLANTISI, 24-25 KASIM 2012, SANAA

T.C. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı aynı zamanda Türkiye-Yemen KEK Eş Başkanı Sn. Bülent Arınç’ın başkanlığında 24-25 Kasım 2012 tarihlerinde Sanaa’da Türkiye-Yemen 6. Dönem KEK Toplantısı düzenlenecektir. Bu vesileyle, Sn. Bülent Arınç’ın da katılımlarıyla 24 Kasım 2012 tarihinde “Türk-Yemen İş Konseyi II. Ortak Toplantısı” gerçekleştirilecektir.

Türk-Yemen İş Konseyi olarak, 2011 yılında Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül’ün Yemen’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret vesilesiyle Türkiye’den 100’ü aşkın işadamımızın katılımıyla “Türkiye-Yemen İş Forumu” düzenlenmiştir. Yine, İş Konseyi olarak geçtiğimiz Mayıs ayında Yemen Ticaret ve Sanayi Bakanı’nın katılımlarıyla İstanbul’da “Türkiye-Yemen İş Konseyi I. Ortak Toplantısı” yapılmıştır.

Yemen’de 2011 yılında baş gösteren karışıklıklar sonucunda, geçtiğimiz Şubat ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle Abd Rabbuh Mansur Al-Hadi yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Yeni dönemde, ülkede ekonomik platformda yeni açılımlar olması beklenmektedir. Bu çerçevede, Yemen ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve Türk özel sektörünün daha aktif bir rol alması büyük önem taşımaktadır. Özellikle altyapı ve inşaat sektöründe önemli projelerin hayata geçirilmesi söz konusu olacaktır. Türk Hükümeti olarak da Yemen’e 100 milyon dolarlık destek bulunmaktadır.

Yemen’e ihracatımız, 2012 Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %209 artış kaydederek 350 milyon dolara ulaşmıştır.

Anılan ziyarette Yemen’de önümüzdeki dönemde başlatılması öngörülen yeni projeler ve ihalelere ilişkin de katılımcılara bilgilendirmeler yapılacaktır.

Bu çerçevede,  söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan katılım formu ile birlikte 12 Kasım 2012 mesai bitimine kadar DEİK’e (E-mail: adiblan@deik.org.tr, Faks: 0212 270 35 92) iletmeleri gerekmektedir. Başvuran firmalara seyahate ilişkin detaylar ve program bilahare bildirilecektir.
 
Konuyu bilgilerinize sunarım.


Saygılarımla,

Ek: Katılım Formu