YUNANİSTAN BAŞBAKANI SAYIN ANTONİS SAMARAS VE BERABERİNDEKİ HEYETİN TÜRKİYE ZİYARETİ VESİLESİYLE TÜRK-YUNAN İŞ FORUMU

 4 Mart 2013 tarihinde, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı vesilesiyle, Yunanistan Başbakanı Sayın Antonis Samaras, beraberinde 10 Bakan ve geniş katılımlı işadamı heyetiyle birlikte Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Bu kapsamda, söz konusu toplantı ile eşzamanlı olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK ve TİM işbirliğinde, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Antonis Samaras ve önde gelen Bakanların  katılımlarıyla, 4 Mart 2013 tarihinde, 13:00-18:00 saatleri arasında Çırağan Otel İstanbul’da ‘’Türk-Yunan İş Forumu’’ düzenlenecektir.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili ticaret hacmi 2012 yılında 5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Yunanistan’ı uzun süredir olumsuz yönde etkileyen ekonomik krizin, Türk-Yunan ticaret ilişkilerine pek yansımadığı görülmektedir. Yunan yatırımcıların, ülkemizde bankacılık, bilişim teknolojisi (IT), tarım uygulamaları, ambalaj, plastik, eczacılık, kozmetik, balıkçılık, turizm ve inşaat sektörlerinde işbirliği yapmak istedikleri bilinmektedir. Yunan şirketlerinin günümüze kadar Türkiye’deki toplam yatırımlarının tutarı 6 milyar ABD dolarını aşmıştır. Ayrıca geçtiğimiz yıl, Yunanistan’ın kamu iktisadi teşebbüsleri ile ilgili yaklaşık 70 milyar dolarlık üzelleştirme yapacağı Yunan hükümeti tarafından taahhüt edilmiştir. Bu özelleştirme projeleri kapsamında, başta telekomünikasyon, ulaşım altyapısı, turizm, internet altyapı hizmetleri, liman ve  havaalanı işletmeciliği, tekstil, gıda, enerji sektörlerine ağırlık verileceği öngörülmektedir. Toplantıya katılacak olan Yunan firmalarının listesi ekte yer almaktadır. Listede yer alan Yunanlı firma sayısının, teyit alınmaya devam edilmesi nedeniyle artacağı tahmin edilmektedir. Forumun programı ve güncel firma listesi bilahare tarafınıza iletilecektir.

 Bu çerçevede, ikili ilişkiler açısından önem taşıyan bu Forum’a katılımınızı diler, katılım teyitlerinin 2 Mart 2013 Cumartesi gününe kadar DEİK’e (Neslihan Kilit, tel: 0212 339 50 17; e-posta: eu@deik.org.tr) iletilmesini rica ederim.