ÇEK CUMHURİYETİ BAŞBAKANI ANDREJ BABİŠ’İN RESMİ ZİYARETİ KAPSAMINDA TÜRKİYE - ÇEKYA İŞ FORUMU, İSTANBUL

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiš'in resmi ziyareti kapsamında DEİK/Türkiye - Çekya İş Konseyi ve Çek Ticaret Odası (KOMORA) işbirliğiyle  4 Eylül 2019 Çarşamba günü Swissotel The Bosphorus Otel'de "Türkiye – Çekya İş Forumu" gerçekleştirilecektir. 
 
2004 yılında AB'ye üye olan Çekya, 2014-2018 yılları arasında yıllık ortalama %3,6 büyümüştür. Doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) için ucuz ve nitelikli işgücü ve coğrafi konumuyla cazip bir ülke olan Çekya'ya 1999-2019 arasında ortalama GSYH'sinin %5,3'ü kadar DYY gelmiştir.  Çekya'nın 2018 ihracatı 202,3 milyar USD'ye ulaşırken ithalatı ise 184,5 milyar USD seviyesine yükselerek ihracatta Norveç, İrlanda, İsveç, Avusturya ve Endonezya'yı geride bırakarak dünyanın en çok ihracat yapan 28. ülkesi olmuştur.
 
Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiš, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havlícek, DEİK Başkanı Nail Olpak ve KOMORA Başkanı Vladimír Dlouhý  onurlandırmalarıyla gerçekleşecek iş forumuna katılım sağlayacak önde gelen Çek firmaları ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmesi imkânı olacaktır. Çek heyetinde ağırlıklı olarak enerji, savunma ve havacılık sanayi, , otomotiv, motorlu taşıtlar ve tedarik sanayi, inşaat ve alt yapı, bankacılık ve finans, elektrik ve mühendislik sistemleri, lojistik ile ileri teknoloji alanlarında faaliyetleri bulunan firmalar yer alacaktır. 
 
Söz konusu heyet listesi ve Türkiye - Çekya İş Forumu taslak programı ekte bilgilerinize sunulmaktadır.  
 
Türkiye ve Çekya arasındaki ticari ve ekonomik hareketliliğe önemli ivme katacak söz konusu İş Forumu'na hâlihazırda Çekya ile iş yapan veya yatırım ve ticaret imkânları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm üyelerimizin katılımını diler, katılım için firma temsilcilerinin aşağıda yer alan kayıt formunu doldurması ve toplantı katılım bedelinin kayıt formunda belirtilen DEİK hesap numarasına 2 Eylül 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödenmesi rica olunur.
 
Kayıt formu:  https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/980/13269
 
Not: DEİK Üyelerine katılım bedelinde indirim uygulanmaktadır. Kayıt koşulları hakkında bilgi katılım formunda yer almaktadır.
 
Detaylı bilgi için irtibat kişisi:
Sn. Aycan Damalı, DEİK Avrupa Bölgesi İş Konseyi Koordinatörü
adamali@deik.org.tr, 0212 339 50 74