DEİK SAĞLIK HEYETİ KÜBA ZİYARETİ, 23-28 ŞUBAT 2019, HAVANA

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur himayelerinde ve DEİK organizasyonunda ilaç, biyoteknoloji ve sağlık hizmetleri firmalarından oluşan 15 kişilik üst düzey sağlık heyeti, 23-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Küba Havana'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz'ün başkanlık yaptığı heyete T.C. Sağlık Bakanlığı Dış ilişkiler Daire Başkanı Dr. Abdullah Sert ile Hasbiotech, Abdi Ibrahim, Tüm Ekip İlaç, Türk Eczacılar Birliği, Novagenix İlaç, Kalan, Okan Üniversitesi Hastanesi, Cuba Momentum firmalarının üst düzey yetkilileri ve Sağlık İş Konseyi Koordinatörü Başak Canbulat katıldı.

Ziyaretin amacı; Şubat 2018 tarihinde Küba'ya yapılan sağlık araştırma ziyareti sonrası DEİK tarafından hazırlanan Küba Sağlık Sektörü İnceleme Raporu'nda sağlık hizmetleri ve ilaç alanında potansiyel işbirliği alanlarının kamu ve özel sektör tarafından olumlu değerlendirilmesi; hali hazırda Küba'ya ihracat veya ithalat yapan firmaların Kübalı makamlarla yaşadıkları bürokratik ve finansal sorunların üst düzey bir heyet ziyareti ile muhataplarla çözüm önerilerinin müzakere edilerek sonuca varılması ve son olarak genetik/ilaç araştırma merkezlerinin yerinde ziyaret edilerek Türk biyoteknoloji ve ilaç firmaları için işbirliği alanlarının müzakere edilmesi idi.

Küba'daki ilaç ve biyoteknoloji alanındaki tüm araştırma merkezleri ve şirketlerin çatı kuruluşu olan BioCubaPharma ile Moleküler Immünoloji Merkezi (CIM), Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Merkezi (CIGB), Küba Sağlık Hizmetleri Kurumu (SMC), Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) Küba'daki eşdeğer kurumu olan CECMED (Center of State Control for Medical Drugs and Medical Devices), Carlos Finlay Aşı Enstitüsü, Küba Sağlık Bakanlığı, MEDICUBA ve Onkoloji ve Radyobiyoloji Merkezi (INOR) ziyaret edilerek yetkililerle kurumlar arası işbirliği, Küba'daki medikal ihalelere giriş ve Türkiye'de üretilen medikal malzeme, cihaz ve ilaçların Küba'daki resmi kurumlara kaydı ve ihracatı ile ilgili görüşmeler yapıldı. Heyetteki 4 firma (ilaç, biyoteknoloji firmaları ile üniversite hastanesi) Küba'nın ilaç araştırma merkezleri ile çeşitli molekül ve ilaçların AR&GE çalışmalarının ortak yürütülmesi, bazı ilaçların Türkiye'de ruhsatlanma ve pazarlama haklarının satın alınması ile Kübalı doktorların Türkiye'deki hastanelerinde görev yapması ile ilgili İyi Niyet Bildirgesi (MoU) imzalandı. Ayrıca heyette yer alan Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile BioCubaPharma arasında İyi Niyet Bildirgesi (MoU) imzalandı.