DEİK/SAĞLIK İŞ KONSEYİ CEZAYIR SAĞLIK HEYET ZİYARETİ, 8-11 ŞUBAT 2019, CEZAYİR

DEİK/Sağlık İş Konseyi Cezayir Sağlık Heyet Ziyareti, 8-11 Şubat 2019

DEİK/Sağlık İş Konseyi (SAİK) 8-11 Şubat 2019 tarihleri arasında Cezayir'in başkenti Cezayir şehrinde Türkiye'nin sağlık hizmetlerini ve ürünlerini tanıttığı ve Cezayirli doktorlara farklı medikal branşlarda doktor seminerleri düzenlediği bir heyet ziyareti gerçekleştirdi. 8 Şubat 2019 tarihinde T.C. Cezayir Büyükelçisi Sayın Mehmet Poroy ve eşinin ev sahipliğinde Büyükelçilik Rezidansında heyetimiz onuruna Akşam Yemeği verildi. Sayın Poroy, Türkiye ile Cezayir arasındaki genel siyasi ve ticari ilişkileri heyete  aktarırken, ülkenin genel dinamikleri ile sağlık sistemi hakkında doktorlarımızı bilgilendirdi. Heyet katılımcısı doktorlarımız bu ziyaret ile Cezayir'de kalıcı sağlık işbirliklerini kurmak üzere temaslarda bulunmayı hedeflediklerini ve Cezayirli doktorlarla ilişkilerini devam ettirmeye kararlı olduklarını, Türkiye'de kendi branşlarındaki akademik Kongre'lere onları davet edeceklerini, Uluslararası Organ Nakli Ağı Platformunda 4 senedir yapılageldiği üzere, Cezayirli doktorlara ihtiyaç duydukları medikal branşlarda eğitim vermeyi ve karşılıklı teknik işbirliği yapmayı arzu ettiklerini vurguladılar.  

9 Şubat 2019 tarihinde Cezayir Aurassi Otel'de 8 farklı branşta; organ nakli, gastroenteroloji, hepatoloji, girişimsel radyoloji, pediatrik kardiyovasküler cerrahi, medikal onkoloji, göğüs cerrahisi, pediatrik hematoloji, kemik iliği nakli Cezayirli ilgili branş doktorlarına bilgilendirme seminerleri düzenlendi. Heyete Ankara Güven Hastanesi, Acıbadem Sağlık Grubu, Kolan Sağlık Grubu, Medistate Hastanesi, Emsey Hastanesi, Medical Park Sağlık Grubu, Organ Nakil Koordinatörleri Vakfı'ndan doktorlar ile Onko&Koçsel İlaçları, Pietra Sağlık Turizmi şirketi ile T.C.Ticaret Bakanlığı'ndan yetkililer katılım sağladı. Türkiye'de onkoloji ilaçları üreten Onko&Koçsel ilaç firması yetkilisi de heyete katılarak, Cezayir'in zaten ihtiyaç duyduğu hormon ilaçları ve kanser ilaçları alanındaki ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikle, Türkiye'deki üretilen onkoloji ilaçlarını doktorlara anlattı. Seminerlere ülke çapında hizmet veren branş derneklerinden, devlet hastanelerinden doktorlar, ilaç firmaları yetkilileri katıldı. Yaklaşık 80 Cezayirli doktor ve sağlık profesyonelinin katıldığı seminerler boyunca verimli oturumlar ve Cezayirli doktorların aktif katılımlarıyla geçti. Aynı gün heyetin Cezayir'e geliş amacıyla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında Sağlık İş Konseyi Üyesi Aygen Yenigün ve DEİK/Sağlık İş Konseyi Koordinatörü Başak Canbulat tarafından Cezayirli gazetecilere Türkiye'nin Cezayir'in sağlık sektöründe her alanda uzun dönemde Partner bir ülke olmak istediği vurgulandı.

Türk sağlık heyet ziyaretinin Cezayir basınındaki yansımalarına aşağıdaki link üzerinden ulaşılabilmektedir.  

https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-18493

10 Şubat 2019 tarihinde DEIK/Sağlık heyeti Cezayir Sağlık Bakanlığı, Cezayir İlaç Kontrol Kurumu ve Cezayir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile Cezayir'in sosyal güvenlik kurumu CNAS yetkilisinin hazır bulunduğu toplantılarda, iki ülke arasında yapılabilecek karşılıklı sağlık işbirliği adımlarını görüştü. 11 Şubat 2019 tarihinde T.C. Cezayir Büyükelçisi Sayın Mehmet Poroy ve eşinin teşrifleriyle, Cezayirli doktorların da katıldığı ve Türk doktorlarımızla fikir alışverişinde bulundukları Networking Yemeği düzenlendi.