ETİYOPYA SAĞLIK HEYETİ TÜRKİYE ZİYARETİ, 23-30 EYLÜL 2018, İSTANBUL – ANKARA

ETİYOPYA SAĞLIK HEYETİ TÜRKİYE ZİYARETİ, 23-30 EYLÜL 2018

Etiyopya ile Türkiye arasında sağlık sektörü alanında 2017 yılında başlayan karşılıklı iş birliği sürecinde, iki ülke sağlık profesyonellerinin birbirlerini daha yakından tanıyabilmesi, Türk sağlık sistemi ve özel sağlık kuruluşlarının altyapısı ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin yerinde incelenmesi bakımından Etiyopya'dan bir sağlık heyeti, DEİK ev sahipliğinde 23-30 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye'de ağırlandı.

Etiyopya Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının görevlendirdiği farklı branşlardan 10 doktor, Türkiye'nin sağlık hizmetlerini yerinde görmek, güçlü olduğu tedavi alanlarıyla ilgili Türk doktorlarla fikir alışverişinde bulunmak ve iki ülke arasında sağlık işbirliği alanlarını artırabilmek amacıyla, Türkiye'de DEİK/Sağlık İş Konseyi üyesi hastaneleri ve klinik yeterliliklerini yerinde gözlemledi.

6 gün süren ziyaretin ilk günü heyet ile Konsey üyesi sağlık profesyonelleri DEİK ofisinde bir tanışma toplantısı ile bir araya geldi. DEİK/Sağlık İş Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı Türkiye'nin özel sağlık hizmetleri, Konsey'in yapısı ve uluslararası işbirlikleri hakkında bilgi verdi. Paydaşlarından biri olduğumuz Uluslararası Organ Nakli Ağı Platformu (ITN) Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, Türkiye'nin organ nakli alanındaki birikimini, tecrübesini ve bu deneyimlerin yurtdışındaki doktorlar ve sağlık profesyonelleriyle paylaşıldığı teknik yardım ve işbirliği Projesi olan Uluslararası Organ Nakli Ağını (ITN) ve 4 yıl boyunca yapılan faaliyetleri aktardı.

DEİK/Sağlık İş Konseyi Koordinatörü Başak Canbulat tarafından koordine edilen program boyunca İstanbul ve Ankara'daki çeşitli hastaneleri ziyaret eden doktorlar, T.C. Sağlık Bakanlığı'nda Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü'nde Türkiye'nin genel sağlık sistemi, kamu sağlık politikası, genel sağlık verileri ve yurtdışındaki sağlık yatırımları ve işbirlikleri hakkında bilgi aldı. Heyet iş görüşmelerinin ve hastane ziyaretlerinin yanı sıra İstanbul'da tarihi yarımadadaki tarihi ve kültürel mekanlar ile Ankara'da Anıtkabir, Ankara Kalesi ve çevresindeki tarihi mekanları da ziyaret etti. İstanbul ve Ankara'da heyet onuruna verilen akşam yemeklerine, DEİK/Sağlık İş Konseyi Üyesi Dr. Genco Çetinkanat ve diğer hastane doktorları, üst düzey yöneticileri ile Etiyopya'nın eski ticaret müşaviri ve şu an T.C. Ticaret Bakanı danışmanı olan Zülfikar Kılıç ve T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Tarık Aksoy katıldı.

DEİK/Sağlık İş Konseyi üyesi hastanelerin geçen yıl Etiyopya'da sağlık işbirliğini ve sağlık turizmini geliştirmek için yaptığı girişimlerin sonrasında gelen doktorlar, Türkiye'deki sağlık sistemindeki dönüşümden, son 15 yıllık periyottaki sağlık verilerinde görülen ciddi iyileşmeden ve genel sağlık göstergelerinden ciddi etkilendiklerini aktardı.

Özel sağlık kuruluşlarının bir kısmı ile kendi üniversite hastaneleri ve üniversiteleri arasında eğitsel ve teknik işbirliği programları başlatmaya istekli olduklarını ifade eden heyet,  aynı zamanda kendi sağlık kuruluşlarında sunamadıkları tedaviler için bu hastanelerdeki doktorlara yönlendirmeye istekli olduklarını belirtti.

Heyette, Etiyopya'daki Mekelle Üniversite Hastanesi, Jimma Üniversite Hastanesi, Gonder Üniversite Hastanesi, Bahir Dar Üniversite Hastanesi, Hawassa, Black Lion Hastanesi ve St Paul's Millenium Hastanesi'nden doktorlar yer aldı. ​