GAMBİYA DIŞİŞLERİ, ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VE YURTDIŞINDA YAŞAYAN GAMBİYALILAR BAKANI SN. MAMADOU TANGARA İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 19 NİSAN 2019, İSTANBUL

Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Sn. Mamadou Tangara'nın ülkemizi resmi ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilen çalışma yemeğine Bakan Tangara'nın yanısıra Gambiya Hükümeti Genel Sekreteri ve Kamu Hizmetleri Başkanı Ebrima Ousman Camara, Gambiya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemesseng Jammeh, İslam Zirvesi Sekreteryası Genel Müdürü Lamin Sanneh, Gambiya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Sering Njie, Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcıları Fatih Volkan Kazova ve Erhan Barutoğlu, Kazova Yapı Genel Müdürü Serdar Özer, Yenigün İnşaat İş Geliştirme Uzmanı Tamer Yetişir ve Dorçe Prefabrik Yapı İş Geliştirme Uzmanı Tülay Zengin katılım sağladı.

Çalışma yemeği vesilesiyle Türk iş insanları bir araya gelmekten son derece mutlu olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Bakan Tangara; iki ülke arasında varolan ticaret hacminin 2018 yılı itibariyle 45 milyon dolar düzeyinde olduğunu ancak bunu yeterli bulmadıklarını, Türk Hava Yolları'nın 26 Kasım 2018 tarihinde Banjul'a başlattığı uçuşların ticari ilişkilerde pozitif bir ivme yaratacağını ve seferlerin haftada üçe çıkmasının planladığını ifade etti.  

İslam Zirvesi Sekreteryası Genel Müdürü Lamin Sanneh ise, Gambiya'nın 2019 yılı İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığını üstleneceğini ve bu bağlamda Ekim ayı sonunda gerçekleştirilecek İslam Zirvesi hazırlıkları kapsamında ihtiyaç duyulan konferans merkezi, otel, yol ve havalimanı terminali projeleri konusunda Türk firma temsilcilerine bilgi verdi. Halihazırda Türk firmalarının bahsekonu projelerle ilgilendiğini, bazı firmalarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve şu anda değerlendirme aşamasında olduklarını ifade etti.

Gambiya'nın sadece bu projelerle değerlendirilmemesi gerektiğini ifade eden Bakan Tangara, ülkede birçok alanda, özellikle tarım, inşaat, taşımacılık ve enerji sektörlerinde fırsatlar olduğunu ve Türk yatırımcılar için Gambiya'nın cazip bir pazar olabileceğini vurguladı.