GAMBİYA ÖZEL SEKTÖR HEYET ZİYARETİ, 7 – 11 EKİM 2019

Gambiya Özel Sektör Heyet Programı

Afrika kıtası ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi misyonu ile faaliyetlerini yürüten DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri, Afrika ülkelerine yönelik olarak ticaret heyeti programları düzenlemektedir. Bu çerçevede, hali hazırda 45 ülke İş Konseylerinden biri olan DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi, pazar potansiyelinin ve projelerin tespiti, ticari ilişkilerin çeşitlendirilmesi, yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla 7-11 Ekim 2019 tarihleri arasında Gambiya'ya yönelik bir özel sektör heyet programı düzenlemiştir. Bahse konu program kapsamında; Gambiya-Türkiye İş Forumu ve ikili iş görüşmeleri, ilgili kurum-kuruluş ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Gambiya-Türkiye İş Forumu | 8 Ekim 2019

İş Konseyi karşı kanat kuruluşu Gambiya Ticaret ve Sanayi Odası'nın organizasyonu ve ev sahipliğinde gerçekleşen Gambiya-Türkiye İş Forumu'na 50 dolayında Gambiyalı ve Türk iş insanı katılım gösterdi.

Gambiya Cumhurbaşkanı Sn. Adama Barrow'u Ziyaret | 9 Ekim 2019

Devlet Başkanlığı'nda gerçekleşen görüşmeye T.C. Banjul Büyükelçisi İsmail Sefa Yüceer başkanlığında; Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İş Konseyi Başkanı Şaban Dinç, heyet üyeleri, Albayrak Grubu ve Türk Hava Yolları temsilcileri katılım gösterdi. Büyükelçi Yüceer, Gambiya'da Türk firmaların ilgilendiği projelerin olduğunu, özellikle havalimanı ve liman işletmeciliği konusunda belirli firmaların çalışmaları olduğunu ifade etti. 2022 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne Gambiya'nın ev sahipliği yapacağını ve bu minvalde gerçekleştirilecek projelerle de Türk firmalarının ilgilendiğini belirten Yüceer, Türk Hava Yolları'nın Banjul'a başlattığı uçuşlarda Banjul Havalimanı'nın kullanımı hususunda talepleri olduğunu ve bu konuda Sayın Cumhurbaşkanından destek beklendiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Barrow ise Türk heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmasında, Türkiye'ye 2018 yılı Şubat ayında geldiğini ve iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin son derece olumlu seyrettiğini belirtti. Ülkesinin zor dönemlerinde desteğini esirgemediği için Türkiye'ye teşekkür eden Barrow, Büyükelçi Yüceer tarafından ifade edilen firma taleplerine yönelik olarak ilgili kurumlara talimat verileceğini söyledi.