KANADA’DAN TÜRKİYE ÇIKARMASI

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, Türkiye – Kanada 16. Ortak Yıllık Konferansı öncesinde Kanada iş dünyasının Türkiye'ye giderek artan ilgisi hakkında değerlendirmelerde bulundu:

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi olarak, karşı kanadımız Turkey Canada Business Council (CTBC) işbirliği ile bu yıl 16. Yıllık Toplantımızı gerçekleştiriyoruz.

14 Kasım 2019 tarihinde Intercontinental Istanbul'da gerçekleştireceğimiz toplantıya  "İleri Teknolojiler, Yaşam Bilimleri, Sağlık, İnşaat ve Altyapı" gibi öne çıkan  sektörlerden  60'tan fazla Kanadalı iş insanı  ile konferansımız neredeyse bir çıkartma havasında geçecek. Resmi tarafta ise, Kanada Küresel İşler Bakanlığında, Uluslararası Ekonomik İlişkilerde sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Jonathan Fried teşrif edecekler. Ticaret Bakanlığımızda ise Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz Batur Konferansımızı şereflendirecekler.

Son 2 Yılda Kanada'dan Gelen Heyetlerin Sayısı, Önceki 70 Yıldakilerden Daha Fazla

Kanada'nın son yıllarda ülkemize büyük bir teveccühü mevcut. Türkiye'ye üst düzey bir ilgileri var. Bunu gösteren çok ilginç bir istatistik mevcut. Son 2 yılda Kanada'dan ülkemize gerçekleştirilen heyet ziyareti sayısı, geçmiş 70 yılda gerçekleştirilenlerden daha fazla. Heyetler arasında, en önemli Ticaret Odası olan Ontario Ticaret Odası Başkanından tutun da, Kanada Parlamentosu Sözcüsüne kadar çok geniş bir yelpaze var. Bu yalnızca son 5-6 ayda misafir ettiğimiz heyetlerden bazıları.

Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (JETCO) Mutabakat Zaptı Önemli Bir Adım  

Kanada'nın son dönemde artan bu ilgisinin altında, elbette Kanada'nın en büyük ticari ortağı olan ABD'nin NAFTA* Anlaşmasını lağvetmesi ile birlikte Kanada'nın değişen  perspektifinin   de etkisi büyük. Bununla birlikte 8 Haziran 2019 tarihinde  Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı Sayın Jim Carr tarafındanTürkiye ve Kanada arasında Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (JETCO) mutabakat zaptı imzalanmış olması da iki ülke arasındaki iş ilişkilerinin daha da ileriye taşınması bakımından çok kıymetli...

Kanadalılarla Yalnızca Ticaret Anlamında Değil, Yatırım ve Yatırım Finansmanı Alanında da İşbirliği Fırsatları Var.

Kanada'nın Türkiye'deki önemli yatırımları altyapı, teknoloji imalat sanayinde ve madencilik sektörlerinde yoğunlaşıyor. Türkiye'de, dünya markası haline gelmiş birçok çok uluslu Kanada firmasının bu yatırımlarının  yanı sıra Dünyanın en iyi Eximbanklarından biri olan  Export Development Canada (EDC) aracılığı ile de Kanada'nın yüksek finansman gücünü görüyoruz. Klasik anlamda bir Eximbank gibi çalışmayan EDC, geliştirmiş olduğu yeni finansman modellerini İstanbul'daki ofisleri aracılığıyla özel sektörümüzdeki büyük firmalarımıza tanıtarak bu model etrafında üçüncü ülkelere yatırım yapılmasını sağlayabilecek imkanları sunuyorlar.  

Arka Plan Bilgisi*:

Kanada, ABD ve Meksika'nın dahil olduğu Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) çerçevesinde ihracatının %84'ünü, toplam ticaretinin de %80'e yakınını ABD ile gerçekleştiren Kanada,  ABD eksenli tutumunu Trump yönetiminin NAFTA Anlaşmasını tartışmaya açması ve uzun ve çetrefilli müzakereler sonucunda farklı koşullarda başka bir ticaret anlaşması imzalaması üzerine ticaret politikalarını değiştirme kararı almıştır. Bu çerçevede öncelikle Avrupa Birliği ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalayan Kanada, akabinde, daha önceden çok yoğun ticaret ilişkisi olmayan, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Kasfkaslar özellikle de MENA Bölgesine (Kuzey Afrika ve Orta Doğu) yönelmeyi hedeflemiştir. Halihazırda bu bölgelerde çok fazla tecrübesi olmayan Kanada için  gerek ticaret gerekse yatırım anlamında tanıdık bir ülke olan Türkiye merkez olarak konumlandırılabilir  durumdadır.