KÜBA SAĞLIK HEYET ZİYARETİ VE SONUÇ RAPORU

KÜBA SAĞLIK HEYET ZİYARETİ ve SONUÇ RAPORU

30 Ocak-2 Şubat 2018 tarihleri arasında Küba'nın başkenti Havana'da gerçekleştirilen Türkiye - Küba Ekonomik İlişkilerinin III. Teknik İzleme Toplantısı kapsamında, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin başkanlığında Küba'ya giden teknik heyete eşlik etmek ve Küba'da Türk sağlık sektörü için sağlık alanında potansiyel iş birliği fırsatlarını değerlendirmek, sağlık otoriteleri ile görüşmeler yapmak üzere DEİK/Sağlık İş Konseyi temsilcisi Küba heyetine katılım sağladı.

Küba Sağlık Hizmetleri Kurumu(SMC), Havana Tıbbi Bilimler ÜniversitesiUlusal Onkoloji ve Radyobiyoteknoloji Merkezi (INOR) ile Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Merkezi'nde (CIGB) yetkilileriyle sağlık ve eğitim işbirliği konularında toplantılar yapıldı. 

Küba devletinin sağlık ve eğitim sektörlerindeki ileri vizyonu ile biyoteknoloji, moleküler farmakoloji, genetik mühendisliği alanlarında Kübalı bilim insanlarının değerli çalışmaları sonucu, ülkede sık görülen ve ölümcül nitelikle olan bazı hastalıkların tedavilerinde ve aşı alanında önemli ilerlemeler sağlandığı gözlemlenmiş ve  Küba'nın dünyaya sağlık ürünleri ve hizmetleri ihraç eden önemli bir ülke konumuna geldiği tespit edilmiştir. Ülkemiz ile Küba arasında henüz "İkili Sağlık İşbirliği Anlaşması"nın olmadığı; yüksek öğrenim alanında Türkiye'den bazı üniversitelerin eğitim alanında işbirliği başlatmak üzere  Küba'ya geldiği ve görüşmelerin halen devam ettiği; biyoteknoloji ve ilaç sanayinden bazı firmaların Küba'daki araştırma merkezleriyle ticari işbirlikleri geliştirdikleri kaydedilmiştir. Küba sağlık sektörü hakkında daha detaylı bilgilerin yer aldığı, Küba sağlık sektörü inceleme ziyareti sonuç raporuna aşağıdaki linkten üyelerimiz erişebilmektedir.

http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-16359