MARAKEŞ BÖLGESİ BAŞKAN YARDIMCISI İLE TOPLANTI, 11 ŞUBAT 2019, İSTANBUL

Türkiye-Fas İş Konseyi, Fas Marakeş Safi bölgesini temsilen bölgenin Başkan Yardımcısı Samir Goudar başkanlığındaki yatırım heyeti ile toplantısını 11 Şubat 2019 tarihinde River Plaza'da düzenlendi. Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Marakeş Bölgesi Ekonomik Gelişme, Sosyal Çevre ve Eğitim Komsiyonu Başkanı Abdelaziz Gaoujı, Stratejik Yatırımlar ve Ortaklıklar Danışmanı Abdelmounaim Faouzi, Stratejik Yatırımlar ve Ortaklıklar Danışmanı Choukry ve Türkiye-Fas İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri katıldı. 

Anılan heyet, Türk yatırımcılarının ilgisini bölgelerine çekmek üzere Nisan ayı içerisinde yapmayı planladıkları Türk-Fas İş Forumunu DEİK kanalı ile Türk iş dünyasına duyurmayı hedefledikleri belirtildi. Türkiye ziyareti kapsamında, gerek kamu yetkilileri, gerek özel sektörle kapsamlı görüşmelerde bulunacakları bildirildi. Bu kapsamda; THY'nin Nisan ayında başlaması hedeflenen İstanbul-Marakeş seferleri nedeni ile ziyaret önceliğini Türkiye'ye vermelerine neden olduğunu vurguladı.

Söz konusu toplantının açış konuşmasında Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Türkiye-Fas İş Konseyi faaliyetleri hakkında bilgi verdi. İki ülke arasındaki olan ilişkilerin arttırılmasının önemine dikkat çeken Kocaman, Türk firmalarının ticari ve yatırım alanlarında her türlü iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

Stratejik Yatırımlar ve Ortaklık Danışmanı Choukry Maghnouj tarafından yapılan sunumda, Türkiye'ye ziyaretlerinin hedefinin, Nisan ayında yapılması beklenen Türkiye-Fas Yatırım Forumu'nun ön hazırlıklarının çalışması olduğu ifade edildi. Fas hükümeti bölgedeki eylem planında öne çıkan bölgenin stratejisine göre belirlenen hedef sektörler arasında Turizm, yeni teknoloji ve sanayi sektörleri olarak belirlenmiştir. Fas'ın son 15 yılda Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) %5 büyüme gösterdiğini ve Türk firmalarıyla Sahra Altı Afrika'ya iş birliği olanakları sunmak istediklerini sözlerini ekledi. Marakeş'ın Safi bölgesinde Türk yatırımları arttırılması için söz konusu Yatırım Forumu'nun önemli bir platform oluşturacağını ifade etti.  Fas'ın son 15 yılda gerçekleştirdiği ekonomik büyüme çerçevesinde, Afrika ülkeleri ile imzalanan ticaret anlaşmaları sayesinde bölgeye ihracat şansı sunduğunu belirten Maghnouj, Fas Hükümeti'nin geliştirdiği projeler sayesinde pek çok sektörde avantajlı yatırım fırsatları sunduğunu söyleyerek sunumunu sonlandırdı.