PARAGUAY DIŞİŞLERİ BAKANI SN. LUİS A. CASTİGLİONİ’NİN KATILIMLARI İLE PARAGUAY İLE TİCARET VE YATIRIM OLANAKLARI TOPLANTISI,

DEİK VE PARAGUAY SANAYİCİLER BİRLİĞİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

TÜRKİYE İLE PARAGUAY TİCARETTE YENİ DÖNEMİN KAPISINI ARALADI

Türkiye ile Paraguay arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Amerika İş Konseyleri organizasyonuyla Paraguay Yatırım ve İş Olanakları Toplantısı, İstanbul'da gerçekleştirildi. Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni ve DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı İbrahim Yıldırım'ın katıldığı toplantıda, iki ülke iş dünyasının önde gelen temsilcileri bir araya geldi.

DEİK ve Türk iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinde yeni bir başlangıç hedeflediklerini belirten Paraguay Dışişleri BakanıLuis Alberto Castiglioni, "Türkiye ve Paraguay, ortak vizyona sahip iki kıymetli ülke. Buna paralel olarak siyasi açıdan da birlikte hareket etme kararı aldık. İki ülkenin ekonomi  ve ticaret alanlarında birlikte gelişmesi adına atılan siyasi adımların iş insanlarına da çok büyük bir katkısı oldu. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz Aralık ayında ülkemizi ziyaret etmesiyle başlayan olumlu süreç, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez'in 15 Haziran tarihinden Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretle de yeni bir ivme kazanacak. Türkiye'ye bir sonraki ziyaretimizde çok geniş bir iş heyetiyle geleceğiz. Kıymetli mevkidaşım Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun dünkü görüşmemizde belirttiği gibi, kaybedecek zamanımız yok. Bugün o yüzden iki ülkenin iş dünyası temsilcileriyle bir aradayız. Siyasi alanda mükemmel seviyede ilerleyen diplomatik ilişkilerimizi ekonomi, ticaret, yatırım ve kültürel alanlarda da en üst seviyeye taşımak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Castiglioni: "Türk iş dünyasını, Paraguay'da yatırım yapmaya davet ediyoruz"

Paraguay'ın son 15 yılda yüzde 4 ila 5 oranları arasında düzenli bir büyüme yakaladığını belirten Castiglioni, "Paraguay'da 15 yılı aşkın süredir ekonomik reformlar gerçekleştiriliyor ve büyük bir kalkınma süreci yaşanıyor. 2003 yılından bu yana makroekonomik ve mali alanda gerçekleştirilen reformlarla birlikte sürdürülebilir bir ekonomi politikası izlendi. GSMH ise son 10 yılda 7 kat büyüdü. Tüm Latin Amerika Bölgesi'ne baktığımızda en istikrarlı ekonomiye sahip ülkenin Paraguay olduğunu görüyoruz. Ekonomik parametrelerimiz diğer bölge ülkeleri için de örnek teşkil ediyor. Bu sistem ‘Paraguay Modeli' olarak adlandırılıyor. Güvenilir, vergi oranları düşük, sürdürülebilir büyümenin mümkün olduğu açık bir ekonominin yanı sıra uygun yatırım ortamı ile tüm ekonomik sektörlerde yatırımı teşvik eden bir model. Paraguay'da şirket açmak ve yatırım yapmak oldukça kolay. Sermayeye erişim de çok basit olduğu için bölgenin en fazla dış yatırımcı çeken ülkesiyiz. Türk yatırımcılar için de gerekli yatırım ortamı hazır. Türkiye ile önemli anlaşmalar için özel çalışmalar yapıyoruz. Yatırımların Korunması Anlaşması ile birlikte Çift Vergiden Korunma ve Muafiyet Anlaşması gibi konularda son aşamadayız. Bu anlaşmaları 15 Haziran'daki Türkiye ziyaretimizde imzalayacağız. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmak için Türk iş insanlarını Paraguay'a bekliyoruz. Nüfusumuzun yüzde 70'ini, 35 yaşın altındaki gençlerimiz oluşturuyor. Fırsatlar, teşvikler ve desteklerle Türk iş dünyasının yanında olacağız." dedi.

Satıcı: "Serbest Ticaret Anlaşması ile hızla 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabiliriz"

DEİK'in 146 İş Konseyi ile faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler  İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, "Gelişmekte olan Türkiye-Paraguay ekonomik ilişkileri vesilesi ile kısa bir süre sonra Türkiye-Paraguay İş Konseyinin kurularak bu sayının 147'ye ulaşmasını temenni ediyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018'in Aralık ayı içerisinde Paraguay'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Satıcı, "Karşılıklı üst düzey ziyaretler ve iki ülkenin bölgede artan stratejik öneminden ötürü Paraguay ile ikili ilişkilerimizin son dönemde ivme kazanmış iş dünyamız açısından çok umut verici. Bugün ülkelerimiz arasında gelinen seviyede 147 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Yatırımlarda ve ticarette daha yüksek seviyeleri hedeflemek ve yeni iş birliklerini en kısa sürede hayata geçirmeliyiz. Türkiye ile Paraguay arasında altyapı yatırımları, müteahhitlik hizmetleri, enerji, tarım, hayvancılık ve sağlık sektörlerinde iş birliği potansiyeli bulunuyor, İki ülke arasında gerçekleştirilecek yakın iş birliğiyle karşılıklı kazanım sağlayacağımıza inanıyoruz. Yatırımların Uluslararası Tahkim'e açık olması ve Serbest Ticaret Anlaşması ihtiyacımız bulunuyor. Serbest Ticaret Anlaşması hayata geçtiğinde, 147 milyon dolarlık ticaret hacmimiz hızla 1 milyar dolara yükselecektir. Öncelikli olarak iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasını temenni ediyoruz. Bu sayede iki ülke iş dünyasının temsilcileri, çok daha yüksek bir ticaret hacmine ulaşacaktır" şeklinde konuştu.

Toplantının açılışından önce DEİK ve Paraguay Sanayiciler Birliği Arasında İş Birliği Anlaşması imzalandı.

 

Toplantıda gösterimi yapılan videolar için linke tıklayınız. https://drive.google.com/open?id=1r1yEeepID6Yjf0tCsVflDg-QVDTSACAo