RUS TUR OPERATÖRLERİ İLE TOPLANTI

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) tarafından Rus tur operatörlerinden oluşan bir turizm heyeti ile DEİK/Sağlık Turizmi İş Konseyi üyeleri arasında bir tanışma toplantısı düzenlendi. Toplantıda DEİK/SAİK üyesi katılımcılar kendilerini ve temsil ettikleri sağlık kuruluşu, sağlık kuruluşunda verilen sağlık hizmetleri, uluslararası hasta akışı hakkında bilgi verdi.

Rus heyette katılımcılar, Rus müşterilerinin medikal tedavi amacıyla Avrupa'da  Fransa, Almanya, İsviçre ile Çek Cumhuriyeti ülkelerine, ayrıca  en çok İsrail ülkesine seyahat ettiklerini vurguladı. Rusların termal turizm için Macaristan, Slovenya ve İtalya'yı  tercih ettiklerini ifade ettiler.

İsrail ile Rusya'nın 90'ların başında başlayan siyasi ve ekonomik işbirliği sürecinin, sağlık ve eğitim alanlarına uzayan etkisi sebebiyle, İsrail'de yaşayan pek çok Rus kökenli doktorun Rusya'dan gelen hastalarına, ana dillerinde ve Rusya'dan daha uygun fiyatlı ve kaliteli sağlık hizmeti vermelerinin bir sonucu olarak, bugün Rusların medikal tedaviler için en fazla tercih ettiği ülkenin İsrail olduğu ifade edildi. 

Heyet, Türkiyede'ki özel sağlık kuruluşları ile sağlık turizmi alanındaki fırsatları görüşmek ve Rusya'dan Türkiye'ye sağlık turisti göndermeye başlamak üzere İstanbul ziyaretini gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

DEIK/Sağlık Turizmi İş Konseyi temsilen YK üyesi Aslı Akyavaş, Konsey ve sağlık turizmi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. THY'nin medikal turizm paketinin olduğu dolayısıyla uçak biletlerinde indirim olduğunu vurguladı. Heyet ile yapılan toplantının ardından, iki hastane ziyareti yapılarak Ruslara sunulabilecek tedavi paketleri görüşüldü.