“SELECT USA PROGRAMI” ABD YATIRIM TOPLANTISI, 02.02.2018

Select USA & US Investor Visa Programlarının İş Konseyi üyelerine tanıtıldığı toplantı 2 Şubat 2018 tarihinde DEİK ofisinde gerçekleşmiştir. Toplantıya ABD İstanbul Ticaret Ataşesi John Coronado ve Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı Volkan Kara başkanlık etmiştir.

  • ABD Konsolosluğu ticaret müşavirleri tarafından gerçekleştirilen SelectUSA program detayları linkten indirilebilir. https://www.selectusa.gov/about-selectusa
  • Temel olarak programın amacı, ABD'ye yapılan yatırımları kolaylaştırmak ve yabancı doğrudan yatırımın (DYY) ABD ekonomisindeki rolünün farkındalığını artırmaktır.
  • Toplantı vesilesi ile 20-22 Haziran 2018 tarihlerinde yıllık yatırım konferansına konsey üyeleri davet edilmiştir.
  • Ticaret ve Yatırımcı vize programları E1/E2, 5 yıl süreli olarak verilmekte olup, başvuruda bulunan yatırımcının firma ortaklığının asgari %50'si Türk sermayesi olmalıdır. Yatırımın ilk aşamalarının ve anlaşma sürecinin bitmesini takiben E2'e başvuruda bulunulabilir. Yatırımcıların ve şirket yöneticilerinin haricinde teknik uzmanlık gerektiren personeller de bu vizeden yararlanarak ABD'de kurulu şirketlerde görevlendirilebilir.
  • İş kurmak, anlaşma yapmak, davaya katılmak, konferans vb iş aktivitelerinde yer almak için B1/B2 vizeleri kullanılabilir. B1/B2 vizelerine sahip kişiler, şirket yöneticiliği yapılamamakta olup yönetim kurulu üyeliği yapılabilmektedir. Resmi evraklara attıkları imzaların geçerliliği bulunmaktadır. Temin etmesi E1/E2'e göre daha kolaydır.
  • E1/E2 yatırımcı vize değerlendirme süreci 4-6 hafta değişmektedir. Mümkün olan en erken tarihte konsolosluk ile irtibata geçilmesi önerilmektedir.