TİCARET BAKANIMIZ SAYIN MEHMET MUŞ'UN ZİYARETİ VESİLESİYLE TÜRKİYE-PAKİSTAN İŞ FORUMU, İSLAMABAD

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un resmi ziyareti vesilesiyle DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi tarafından, 12 Ağustos 2022 tarihinde İslamabad'da karşı kanat kuruluşumuz Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu FPCCI iş birliğiyle Türkiye-Pakistan İş Forumu gerçekleştirilecektir.

Dünyanın 40. büyük ekonomisi ve 66. büyük ihracatçısı olan Pakistan ile ikili ticaret hacmi hedefimiz 5 milyar dolar olup güncel ticaret rakamları henüz potansiyelin altındadır. 2011 yılında iki ülke arasındaki en yüksek seviye olan 1 milyar dolara ulaşmıştır. 2020 yılında ise Pakistan'a ihracatımız bir önceki yıla oranla %12,7 artışla 620 milyon dolar olmuş, ithalatımız ise %12 azalarak 268 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.  Gıda ve işlenmiş gıda ürünleri konusunda Pakistan pazarının önemli potansiyeli bulunmakta olup, elektrik ve elektronik ile makine sanayi gibi sektörlerde de firmalarımız için fırsatlar olduğu değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede; anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin bağlantıdan ön kayıt formunu 9 Ağustos 2022, Salı gününe kadar doldurmaları ve katılım bedelini (DEİK Üyeleri için 685 USD; DEİK Üyesi olmayan firma temsilcileri için 855 USD) tamamlamaları gereklidir. Detaylı bilgi için Asya Pasifik Bölge Direktörlüğü ile (Selma Bardakcı, İş Konseyi Koordinatörü / e-posta: sbardakci@deik.org.tr) iletişime geçilebilir.

Pakistan'a ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları vizeye tabi olup, vize alma işlemlerinin katılımcılar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Online vize başvurusu için linktedetaylı bilgi yer almaktadır. Başvurunuzu gerçekleştirmeniz akabinde işlemlerin hızlandırılması için Asya Pasifik Bölge Direktörlüğüne bilgi verilmesi rica olunmaktadır.