TİTCK&CECMED ARASINDA İMZALANAN MUTABAKAT ZAPTI, 11 EYLÜL 2019, ANKARA

Türkiye ve Küba arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında Mutabakat Zaptı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile Küba'daki muadil kurumu Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi (CECMED) arasında 11 Eylül 2019 tarihinde imzalandı. Mutabakat Zaptı; iki ülkenin sağlık alanındaki iş birliğini artıracak ve iki ülke ürünlerine karşılıklı olarak daha hızlı erişim imkânı sağlayacaktır. Mutabakat Zaptı, özellikle inovatif molekül geliştirme ve onkoloji çalışmalarında önemli tecrübeye sahip olan Küba ile karşılıklı uzman değişimi, teknoloji transferi, kanser aşısı ve klinik araştırmalar konusunda bilgi paylaşımı, mevzuat alanında tecrübe paylaşımı gibi konuları da kapsamaktadır. Mutabakat Zaptı metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir. 

Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi (CECMED) Başkanı Dr. Rafael Perez Cristia ve BioCubaPharma Başkan Yardımcısı Mayda Mauri Perez'in 10-12 Eylül 2019 tarihleri arasında resmi toplantılar yapmak üzere Türkiye'yi ziyaretinde, Küba sağlık heyeti ile Türk ilaç ve biyoteknoloji firmaları arasında 11 Eylül 2019 Çarşamba günü Ankara'da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda iki ülke arasında ilaç, biyoteknoloji ve biyofarmasötik ürünler alanlarında karşılıklı işbirliği imkânlarının görüşüldüğü bir toplantı düzenlendi. 

Toplantının akabinde, Türkiye llaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi (CECMED) arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında Mutabakat Zaptı imzalandı. Mutabakat Zaptı; iki ülkenin sağlık alanındaki iş birliğini artıracak ve iki ülke ürünlerine karşılıklı olarak daha hızlı erişim imkânı sağlayacaktır. Mutabakat Zaptı, özellikle inovatif molekül geliştirme ve onkoloji çalışmalarında önemli tecrübeye sahip olan Küba ile karşılıklı uzman değişimi, teknoloji transferi, kanser aşısı ve klinik araştırmalar konusunda bilgi paylaşımı, mevzuat alanında tecrübe paylaşımı gibi konuları da kapsamaktadır. Mutabakat Zaptı metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.