TÜRKİYE-KATAR İŞ KONSEYİ DOHA ZİYARETİ

Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak başkanlığında 21-23 Mart 2018 tarihinde Doha'ya bir ziyaret gerçekleştirildi. İş Konseyi üyelerinden oluşan 22 firma temsilcisi heyette yer aldı.
 
Ziyaretin ilk günü olan 21 Mart 2018 tarihinde T.C. Doha Büyükelçimiz Fikret Özer ve Ticaret Müşavirimiz Burak Güreşçi'nin de katılımlarıyla bir çalışma yemeği düzenlendi.  Ziyaretin ikinci gününde Savunma Bakanı Dr. Khalid bin Mohammed Al Attiyah ve Katar Ekonomi Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al-Thani'ye makamında bir ziyaret düzenlendi.
 
Ekonomi Bakanı ile görüşmede karşılıklı olarak yatırımların arttırılması gündeme geldi. Ekonomi Bakanı Katar'ın yatırımcılara çok uygun imkanlar sağladığını, örneğin katar'da aluminyum üretimi olması nedeniyle Türkiye'de savunma sanayiinde kullanılan yedek parçaların Katar'da imal edilebileceğini, iki ülke arasında imzalanma aşamasında olan "Ekonomik Ortajklık Anlaşması" nın yürürlüğe girmesiyle gümrük vergilerinin sıfırlanacağını ve ticaret hacminin daha da artacağını dile getirdi. Bu şekilde yatırımların da daha cazip olacağını söyledi. Türkiye-İran-Katar arasında imzalanan transit taşımacılık anlaşmasının da Türkiye'den Katar'a yapılan ihracata önemli katkı sağladığını belirtti.
 
Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Ethem Sancak, DEİK ve İş Konseyi'ne dair bilgi aktardıktan sonra, amacın ekonomik ilişkileri siyasi ilişkiler seviyesine getirmek olduğunu, konseyin bu yönde çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Ziyaret kapsamında DEİK'in muhatap kuruluşu Katar İşadamları Derneği ile görüşmeler yapılacağını söyledi. Türkiye'den Katar'a olan ihracatın 2016 yılında 439 milyon dolardan 2017 yılında 649 milyon dolara yükseldiğini belirtti. Özellikle Katar'a uygulanan yaptırımların ardından Türk ürünlerine Katar'da büyük rağbet gösterilmesinden büyük memnuniyet duyulduğunu vurguladı.
 
DEİK'in Katar'daki muhatap kuruluşu Katar İşadamları Derneği(QBA) ile yapılan toplantıya Derneğin Başkanı Sheikh Faisal Bin Qassim Al-Thani başkanlık etti. Toplantıya QBA üyelerinden Khaliji Bank Başkanı Sheikh Hamad Bin Faisal Bin Thani Al Thani, Abu Issa Holding başkanı Ashraf Abu Issa, Al Madar Group Genel Müdürü Haider Mashadi, Arabian Exchange Co. CEO'su Maqbool Habeeb Khalfan, Al-Balagh Trading & Contracting İş Geliştirme Müdürü Kaushal Panchal, Al Mana Group Başkan Yardımcısı Saud Almana, Mannai Corporation İcra Kurulu Üyesi Khalid Ahmed Al Mannai, Aamal Medical WLL İş Geliştirme Müdürü Joerg Sternkopf, Qatar Commercial Bank'ı temsilen Atilla Kuruçayırlı katıldılar.
 
Ethem Sancak, iki dost ülke arasında ilişkilerin iyice pekiştiğini, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin siyasi seviye düzeyine getirilmesinin amaçlandığını, bunun için de Türk ve Katarlı firmalar arasında daha fazla ortaklıklar kurulması gerektiğini belirtti. Konsey olarak bu hedef doğrultusunda karşılıklı olarak çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi.
 
Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Katar'a uygulanan ambargo nedeniyle pazardan çıkan Dubaili markalar yerine Türk markalarının gelmesini arzu ettiklerini ancak Türk markaları tarafından talep edilen franchising bedellerinin çok yüksek olduğunu, Katar'da halihazırda 20 AVM'nin faaliyet gösterdiğini ve söz konusu AVM'lerin önümüzdeki birkaç ay içinde dolacağını, bu nedenle daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Türk ürünlerinin son derece kaliteli olduğunun bilincinde olduklarını ancak bu konuda Türk firmalarının Katar pazarına girmek üzere daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Özellikle hazır giyim konusunda Türk markalarına Katar'da büyük ilgi olduğunu belirtti.
 
2017 yılında Türkiye'yi ziyaret eden Katar vatandaşı sayısının bir önceki yıla göre %100 artış kaydettiğini, yine Türkiye'den gayrimenkul satın alan Katar vatandaşı sayısında önemli artış olduğunu dile getirdi. Türkiye'ye en yakın zamanda bir heyet ziyareti düzenleneceğini söyledi.
 
Konuşmaların ardından İş Konseyi üyeleri ve Katar İşadamları Derneği üyeleri arasında tanışma gerçekleşti.
 
Aynı gün akşam Qatar Commercial Bank'ın heyet onuruna verdiği akşam yemeğine iştirak edildi.