TÜRKİYE-KUVEYT 10. DÖNEM KEK TOPLANTISI VE DEİK-BURGAN BANK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZA TÖRENİ

TÜRKİYE-KUVEYT 10. DÖNEM KEK TOPLANTISI VE DEİK-BURGAN BANK İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZA TÖRENİ

Türkiye-Kuveyt 10. Dönem KEK Toplantısı T.C. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kuveyt tarafından Ticaret ve Sanayi Bakanı Khalid Nasser Abdallah Al Rodan başkanlıklarında 31 Ekim 2017 tarihinde Kuveyt'in başkenti Kuveyt Şehrinde düzenlendi. Söz konusu Toplantıya DEİK'i temsilen, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Başkanı İbrahim Ekşi, Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Muhammet Barman ve Ali Murat Dinç ile Orta Doğu ve Körfez Bölgesi Koordinatörü Suzan Cailliau katıldı.

Anılan Toplantı öncesi 30 Ekim 2017 tarihinde, Türkiye tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tuzcu başkanlığında teknik heyetler arasında bir toplantı düzenlendi.

Teknik heyet toplantısında, DEİK ve Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası arasında önümüzdeki dönem bir İşbirliği Anlaşması imzalanması hususu protokolde yer aldı. PPP konusunda Kuveyt'in Türkiye'nin tecrübesinden faydalanması ve firmalarımızın Kuveyt'te bu şekilde iş birliği yapmalarına yönelik açılımlar sağlayabilecek bir toplantının Istanbul'da düzenlenmesi hususu da protokolde yer aldı.

KEK Toplantısında, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Khalid Nasser Abdallah Al Rodan iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini, ekonomik alanda önemli ilerlemeler kaydedildiğini ancak yeni hedefler konması gerektiğini söyledi. Öncelikli olarak da ticaret hacminin arttırılmasının hedeflendiğini belirtti.

T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu, Kuveyt Başbakanı'nın geçtiğimiz ay Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ve geçtiğimiz aylarda Sayın Cumhurbaşkanı'nın Kuveyt'e yaptığı ziyaretin bunun göstergesi olduğunu, bölgede çıkan krizlere karşı iki ülkenin birlikte hareket etmesinin örnek oluşturduğunu, Kuveyt'in desteğinin son derece önem taşıdığını belirtti.

Kuveyt'in bugün Türk firmaları için çok önemli bir cazibe merkezi olduğunu belirten Şimşek, Kuveyt'in gerek coğrafi konumu, gerek dengeli siyaseti, ucuz enerji, uygun arazi ücretleri ve gelişmiş liman hizmetleri ile yatırımcılara önemli imkanlar sunduğunu ifade etmiştir. Son 5 yıl içinde ticaret hacmimizin 1.3 milyar dolara yükselerek 2 katına çıktığını, Türkiye'deki Kuveyt sermayeli firma sayısının 300'e ve Kuveyt sermayesinin 1.6 milyar dolara ulaştığını ifade etti.Kuveyt'in Türkiye'deki yatırımlarının özellikle finans sektöründe yoğunlaştığını, Kuwait Finance House ve Burgan Bank'ın buna örnek oluşturduğunu belirtti. Kuveytli müteşebbislerin gayrimenkul sektöründe de yatırımları olduğunu, 2017 yılı Ocak-Ekim döneminde Kuveytli vatandaşların Türkiye'de 1600 adet gayrimenkul yatırımı gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Türk müteahhitlik firmalarının Kuveyt'te üstlendikleri projelerin 6.5 milyar dolara ulaştığını ifade eden Şimşek, son verilere göre 180 bin Kuveyt vatandaşının Türkiye'yi ziyaret ettiğini, bu rakamın önümüzdeki yıl 200 bini aşmasının beklendiğini, ticaret hacmi hedefinin 2020 yılı için 3 milyar dolar olduğunu, son olarak iki ülke arasındaki Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşmasında iyileştirmeler yapıldığını ifade etti.

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok ileri bir noktada olduğunu, özel sektörler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde de daha fazla çaba harcanacağını belirtti. Kuveyt'in dünyanın çeşitli ülkelerinde 30 milyar dolarlık yatırımı olduğunu ancak Türkiye'deki yatırmlarının sadece 1.6 milyar dolar olduğunu, Türkiye'de daha fazla Kuveytli yatırım görmeyi arzuladıklarını dile getirdi.Diğer yandan, Kuveyt ile PPP alanında da işbirliği yapmaya hazır olduklarını, 2015 yılında Kuveyt'te çıkartılan PPP Kanunu kapsamında Türkiye'nin bu alandaki tecrübelerini aktarmak üzere toplantılar düzenlenebileceğini, Kuveytli makamlar ile Türk inşaat firmalarının biraraya getirilebileceğini dile getirdi.

Toplantı'nın ardından Sayın Mehmet Şimşek ve T.C. Kuveyt Büyükelçimiz Sayın Murat Tamer huzurunda DEİK ile Burgan Bank arasında bir işbirliği Anlaşması imzalandı.