TÜRKİYE - MOZAMBİK İŞ KONSEYİ ÇALIŞMA YEMEĞİ TOPLANTISI, 8 KASIM 2019, İSTANBUL

Gelişmiş ülkelerle Afrika'da işbirliği kapsamında gerek Macaristan gerek Fransa gerek Almanya gerekse de Japonya ile yapılmış olan toplantılarda öne çıkan iş birliği imkanlarının değerlendirilmesi yönünde Afrika'da da bu ülkelerin firmaları ile DEİK üyesi firmalarımızın bir araya getirilmesi için Türkiye-Mozambik İş Konseyi ev sahipliğinde ve Türkiye Maputo Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliğinin destekleriyle 8 Ekim 2019 tarihinde bir çalışma yemeği düzenlendi.

Çalışma yemeğine, Afrika'da gelişmiş ülkelerle işbirliği amacına yönelik olarak, Mozambik'te şirket kuruluşlarını gerçekleştirmiş olan ve Türkiye'nin önde gelen DEIK üyesi firmaların üst yöneticileri ile yine Mozambik'te yerleşik dünya devi Japon firmalarının üst yöneticileri, Türkiye'nin Maputo Büyükelçisi ve Ticaret Müşaviri ile Japonya'nın Maputo Büyükelçiliği 1. Sekreteri, Ticaret Müşaviri ve Japon Uluslararası İhracat Ticaret Organizasyonu Mozambik Direktörü katıldı.

Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkanı Erhan Barutoğlu yaptığı konuşmada, DEİK hakkında bilgi vererek, Türkiye-Japonya arasında Afrika'da İş birliğine Yönelik TICAD fuarı sırasındaki görüşmeler ve panel ile 1 Kasım tarihindeki düzenlenecek olan Türkiye-Japonya İş Konseyleri Ortak Toplantısında Afrika ile ilgili panel ve görüşmeler hakkında bilgiler verdi. Barutoğlu ayrıca,  firmalarımızın Japon firmalarla tanıştırılması ve Mozambik'teki büyük potansiyel projelerde faaliyet gösteren Türk firmalarının Japon firmalarla işbirliği yapmaları için bu çalışma yemeğinin çok önemli ve ilklerden birisi olduğunu dile getirdi.

 

Katılımcılar:

Türk Tarafı

Mrs. Zeynep KIZILTAN, Ambassador

Mr. Mustafa YILMAZ, Commercial Counsellor

Mr. Erhan BARUTOGLU, Chairman Turkey- Mozambique Business Council

Karpowership, Cumhur Aksoy, Country Manager

Limak Cement, Seyit Orhan BAYDAR Country Manager

Enka, Zeki KOCAOGLU, Project Manager

Aras Marine, Kenan AYDIN, Country Manager

Turkish Airlines, Serhat FIL, Country Manager

Pernix (Ronesans Construction), Cenk TOPUZYAN, Deputy Project Manager

MNG Holding, Ergun ÖZMENAY, Country Manager

Japanese Company

Mr.Yota Orii, General Manager, Mitsui &Co Maputo.

Mr. Yuichiro Konishi President, Chiyoda Mozambique

Mr.Kenji Yamaki, General Manager, Sumitomo Corp. Maputo

Mr. Yoshinobu Takashima, General Manager, IHI corporation Maputo.

 

Embassy of Japan

Mr.Koji Hanawa, First Secretary, Embassy of Japan

Mr.Yasuhiro Mitsui, Counselor,

 

Japanese Governmental Organizzazioni

Mr.Atsushi Matsunaga Director, JETRO Maputo office.

 

Türkiye-Mozambik İş Konseyimiz, Mozambik Rusya Büyükelçisini ziyaret etti. Görüşmede, Türkiye ile Rusya şirketlerinin Mozambik'teki projelerde iş birliği fırsatları ele alındı.

Karşı Kanat Kuruluş Başkanı Agostinho Vuma (Mozambik Ekonomi Dernekleri Konfederasyonu-CTA) ile inşaat ve enerji alanında iş birliklerine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.