TÜRKİYE – SOMALİ İŞ KONSEYİ ÇALIŞMA YEMEĞİ, 30 EKİM 2019, ANKARA

DEİK/Türkiye – Somali İş Konseyi tarafından, Türkiye – Somali Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 2. Toplantısı vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden Somali Federal Cumhuriyeti Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Gamal Mohamed Hassan başkanlığındaki heyet onuruna 30 Ekim 2019 tarihinde Anadolu Hotels Ankara'da bir Çalışma Yemeği verildi. Somali heyetinde, Ticaret ve Sanayi Bakanının yanısıra, Balıkçılık ve Deniz Kaynakları Bakanı, Limanlar ve Deniz Ulaştırma Bakanı, Tarım ve Sulama Bakanı, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Devlet Bakanı, Somali Ankara Büyükelçisi, Somali Merkez Bankası Başkanı da hazır bulundu. Türkiye – Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Türkiye – Mozambik İş Konseyi Başkanı Erhan Barutoğlu'da söz konusu çalışma yemeğine katıldı.

Türkiye-Somali İş Konseyi Başkanı Ahmet Sami İşler,  öncelikle Somali'nin Beledweyne şehri  ve çevresinde büyük hasara yol açan sel felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, en kısa zamanda yaraların sarılacağından emin olduğunu vurguladı. Başkan İşler, Somali Ticaret ve Sanayi Odası ile iş birliği içinde oldukları, iş dünyası olarak Somali şirketleriyle güçlü ve çeşitlendirilmiş ekonomik ilişkileri tesis etmeyi istediklerini söyledi.  Türkiye'nin Afrika vizyonunda Somali'nin özel bir yeri bulunduğunu vurgulayan İşler, şunları kaydetti: 

"2011 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakan olduğu dönemde gerçekleştirdiği ziyaret, akabinde Mogadişu Büyükelçiliğimizin yeniden açılmasıyla iki ülke ilişkileri tekrar önemli bir ivme kazanmıştır. Bizler, Somali'nin sahip olduğu kaynakların ekonomiye kazandırılmasına her türlü katkıyı vermeye hazırız. 181 milyon doları Türkiye'nin ihracatı ve 6 milyon doları Somali'den ithalatımız olmak üzere 2018 sonunda Somali ile 187 milyon dolara ulaşan ticaret hacmimizin, İş Konseyi olarak önümüzdeki dönemde 300 milyon dolara ulaşmasını planlıyoruz."

İşler, iki ülke ilişkilerinin ticaretle sınırlı kalmamasını istediklerini de belirterek, yatırım için gerekli ortam sağlanması durumunda her türlü bina, yol, köprü, enerji, altyapı ve üstyapı hizmetleri, tarım teknolojileriyle anahtar teslimi projelerde, Türk firmalarının yer almasını arzu ettiklerini aktardı.  Gıda sanayi ve elektrikli ev aletleri gibi alanların iş birliği yapabilecek sektörler olduğuna işaret eden İşler, ülkede güvenli bir sanayi bölgesinin oluşturulmasının yatırımcılar için önem taşıdığını kaydetti.

Somali Federal Cumhuriyeti Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakanı ve heyet başkanı Gamal Mohamed Hassan, Somali ve Türkiye arasında yapılan Karma Ekonomik Komisyon toplantılarının amacının iki ülke arasındaki iş ve ekonomik bağları güçlendirmek olduğunu söyledi.

Somali ve Türkiye arasındaki ilişkilerin kapsamlı hale geldiğine dikkati çeken Hassan, "İkili ilişkilerimiz ticaret ve ekonomik konuların yanı sıra finans, bankacılık, bilim, teknoloji, tarım ve balıkçılık gibi sektörlerdeki iş birliğini kapsıyor." dedi.

Bakan Hassan, en son yapılan Türkiye-Somali Karma Ekonomik Komisyon toplantısından bu yana iki ülkenin çeşitli anlaşmalar imzaladığını anımsatarak, "Somali tarafı olarak gerekli onay prosedürlerini tamamladıklarını, temennilerinin bu toplantılar çerçevesinde daha fazla konuda mutabakata varmak olduğunu, Somali olarak Türkiye'den daha fazla yatırımcının ülkeye gelmesini, iş dünyasının birbirine daha fazla yakınlaşmasını ve daha fazla iş birliği içinde olmayı temenni ettiklerini belirtti.

Çalışma Yemeğinde katılımcıların kendileri tanıtmalarını takiben Somali Bakanları ile karşılıklı görüş alışverişi gerçekleştirildi ve hediye takdiminin ardından yemek sona erdi.