TÜRKİYE VE AZERBAYCAN İŞ İNSANLARI DEİK YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN İŞ İNSANLARI DEİK YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye'de Faaliyet Gösteren Azerbaycanlı İş İnsanları ile 7. Çalışma Yemeği İstanbul'da gerçekleştirildi. DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Selçuk Akat, ATİB Başkanı Cemal Yangın, TÜİB Başkanı Hüseyin Büyükfırat, PASHA Bank Genel Müdürü Cenk Eynehan ve TEKFEN İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karaca'nın katıldığı çalışma yemeğinde iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler ele alınarak iş birliği vurgusu yapıldı.

İki ülke arasındaki güçlü bağlara ve ortak geçmişe vurgu yapan DEİK/Türkiye – Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Selçuk Akat, "Bu yıl Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılını kutluyoruz. Türkiye ile Azerbaycan 1991 yılından bu yana çok büyük işler başardı. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projelerinin ardından 2018 yılında açılışı gerçekleştirilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı TANAP'ın toplam proje bedeli 15 milyar doları aşıyor. İki ülke arasındaki toplam dış ticaret hacmi ise 2.6 milyar dolar. Ancak iki ülkenin ekonomik ilişkilerini sadece dış ticaretiyle değerlendirmek yanlış olacaktır. Türkiye'nin Azerbaycan'da şu anda 11 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor. Azerbaycan'ın Türkiye'deki yatırımı ise 13 milyar dolara ulaştı. Bugün Türkiye'de yaklaşık 2 bini aşkın Azerbaycanlı iş insanı şirket kurarak çalışmakta ve Türkiye üzerinden Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya iş yapmaktadır. Azerbaycan'da ise, yaklaşık 2500 Türk firması faaliyet gösteriyor" şeklinde konuştu.

DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi'nin Azerbaycan'da 3 tarım konferansı düzenlediğini belirten Akat, "İş Konseyimizin temas ve faaliyetleriyle Türkiye'den birçok firma Azerbaycan'a hem bilgi paylaşımında bulundu hem de seracılık, tarım ve hayvancılık sektörlerinde birçok yeni iş birliği kurulmasında önemli rol oynadı" dedi.

Türkiye ve Azerbaycan'daki iş insanlarının azimle çalışmaya devem etmeleri gerektiğini söyleyen ATİB Başkanı Cemal Yangın, "Soydaş ve kardeş iki ülkenin iş insanları olarak hepimizin bu ebedi dostluk için gönülden çalışması büyük önem taşıyor. Biz iki ülke olarak birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam ettiğimiz sürece her zaman çok güçlüyüz. İki ülke insanları olarak Türkiye'de de, Azerbaycan'da da olsak aslında biz her zaman evimizdeyiz. Önümüzdeki dönemde ekonomik ve ticari ilişkilerimizin yanı sıra Türkiye'den Azerbaycan'a sanatçılar da gelmeli. Türkiye, Azerbaycan'ın köklü kültüründen de kesinlikle yararlanmalı. Azerbaycan'dan Türkiye'ye gelenlerin de özellikle sanayi alanında öğreneceği çok şey var" diye konuştu.

Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak değerlerinin nesillerdir sürdüğünü belirten TÜİB Başkanı Hüseyin Büyükfırat, "Geçmişe dayanan çok büyük bir kardeşliğimiz ve ortak bir tarihimiz var. Ekonomi ve ticaret alanındaki iş birliğimiz, siyasi alanda Cumhurbaşkanlarımız arasındaki büyük dostluk tüm dünyaya örnek oluyor. TANAP, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı gibi iki ülkenin imzasını attığı mega projelerimiz bulunuyor. Biz de TÜİB olarak sosyal ve manevi yönü yüksek çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Azerbaycan'da yer alan Çocuk Mercanlı Köyü'nde Çocuk Kalkınma Projesi çalışmasına imza attık. O bölgede üretilen tüm tarım ve hayvancılık ürünleri özel bir marka ile yurt dışına pazarlanacak" dedi.

Azerbaycan'ın 2025 vizyonunda çözüm ortağı olmaya devam edeceklerini ifade eden TEKFEN İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karaca, "Türkiye son yıllarda ekonomik olarak çok önemli mesafeler kaydetti. Bu ekonomik büyüme içerisinde Azerbaycan'da gerçekleştirdiğimiz projeler ve iş birlikleri büyük bir önem taşıyor. Yakın dönemde inşa ettiğimiz petrol platformlarını Hazar'a indirdik. 2015 yılında tamamladığımız Bakü Olimpiyat Stadı ve Socar Tower da bu büyük projeler arasında yer alıyor. Azerbaycan'ın 2025 vizyonunda çözüm ortaklarından biri olmanın gurunun yaşıyoruz. Mayıs 2018'de Azerbaycan Enerji Bakanlığı ile ‘Yenilenebilir Enerji Projelerinin Geliştirilmesi Konusunda Stratejik İşbirliği' için bir niyet mektubu imzaladık" dedi.

Çalışma yemeğinde iki ülke iş insanlarına konuşanPASHA Bank Genel Müdürü H. Cenk Eynehan ise, Bakü merkezli PASHA Grubu'nun sahip olduğu güç ve birikim ile özellikle enerji ve inşaat sektörlerinde bölgede yatırım yapan büyük montanlı şirketlere finans gücü sağladıklarını belirterek şöyle konuştu: "Bölgede, Manat ve Lari yerel para birimleriyle hesap açıp işlem yapabilmeye olanak sağlayan "tek" bankayız. Azerbaycan Sermaye Piyasalarında bir ilke imza atarak, şimdiye kadar 2 ayrı Eurobond ihracı ile toplamda 50 milyon ABD Doları tutarında uzun vadeli kaynak sağlamayı başardık. Tüm bu girişimlerimiz ile Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan üçgeninde akla gelen ilk banka olmayı hedefliyor, bunun için çalışıyoruz."

PASHA Bank, ADCO ve Tekfen İnşaat'ın katkılarıyla düzenlenen çalışma yemeği, PASHA Holding Baş Ekonomisti Elman Eminov'un Azerbaycan ekonomisine ilişkin sunumunun ardından aile fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.