YENİ ATANAN T.C. ADDİS ABABA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN YAPRAK ALP İLE TANIŞMA TOPLANTISI

TÜRKİYE-ETİYOPYA İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU VE

YENİ ATANAN T.C. ADDİS ABABA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN YAPRAK ALP İLE TANIŞMA TOPLANTISI

17 Aralık 2018

DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi tarafından, T.C. Addis Ababa Büyükelçiliği'ne atanan Sayın Yaprak Alp ile, Etiyopya'da hali hazırda ticari faaliyet gösteren, yatırımı bulunan veya hedefleyen firmaları bir araya getirmek amacı ile, 17 Aralık 2018, Pazartesi günü DEİK Ofisi, River Plaza'da tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi  Başkanı Emre  Aykar yapmış olduğu açış konuşmasında; Etiyopya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere ilişkin bilgi paylaştı. 2018 yılının Etiyopya açısından hem ekonomik hem de siyasi olarak önemli bir yıl olduğu belirtildi. 2018 yılı içerisinde Etiyopya Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın ve kabine üyelerinin değiştiğini buna bağlı olarak önemli görevlere de yeni atamalar yapıldığını belirtti. DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi'nin hedefinin 2019 yılında iki ülke arasındaki iş birliklerini her alanda arttırmak olduğu ifade edildi. İş Konseyi Başkanı Emre Aykar, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için heyet ziyaretinin ve üst düzey ziyaretlerinin yapılmasının önemini vurguladı. Türk tarafı olarak Etiyopya'ya daha fazla siyasal ilgi gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Yaprak Alp yapmış olduğu konuşmada; Türkiye ve Etiyopya  arasındaki hem ekonomik hem de siyasi ilişkileri değerlendirdi. Ayrıca Büyükelçi Alp, amacının Etiyopya'da başlayacağı görevde Türk firmalarının karşılaştıkları sorunların gerekli merciilere ulaştırılarak çözülmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Bahse konu toplantıda, katılımcılar temsil ettikleri firmaların Etiyopya'da yatırımları ve karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Yaklaşık 20 firma temsilcisinin katılım gösterdiği bahse konu toplantıda aşağıda belirtilen hususlara değinildi;

 • Acemar Dış Ticaret A.Ş. firması 1998 yılından beri çelik ürünleri ihracatı yaptığı belirtilirken, yaşanan Forex problemi yüzünden Etiyopya'dan para almakta sıkıntı yaşandaığı ifade edildi. Ayrıca, THY'nin Etiyopya'ya gönderilen kargo kısmında sorunlar yaşandığı ve anılan problemin çözülmesi gerektiği vurgulandı. Etiyopya'da Türk bankalarının tanınırlığının az olduğu ifade edilirken, Ziraat Bankası'nın bir şubesinin Etiyopya'da açılmasının önemi belirtildi.
 • Elektrik otomasyon ve arıtma tesisleri projelerinde yer alan Yılmaz Elektrik Otomasyon Makine İnşaat San. ve Tic. A.Ş. firması regülasyonlarda sıkıntı yaşandığı belirtti. Ayırca, Etiyopya'da ödeme problemi ile karşılaştıkları ifade edildi.
 • Bilsu Sağlık Hizmetleri Tic. Ve Ltd. Şti firması Etiyopya'da gümrükten malları çekmek konusunda problem yaşadıklarını belirtti.
 • Müteahhitlik sektöründe yer alan Kayı İnşaat, Kenya ve Uganda'daki hastanelerle iş birliği ile sağlık sektörüne adım attıklarını belirtti. Etiyopya'da yaşanan sorunlar nedeni ile yatırım konusunda beklemede oldukları ifade edilirken, siyasi ve ekonomik olarak stabileşme olursa Etiyopya'nın hedef ülke olduğu ifade edildi.
 • Yazılım firması olan Argela Teknoloji, Etiyopya'nın önemli bir pazar olduğunu fakat döviz sıkıntısı nedeni ile kazandıkları şebeke yönetim ihalesinin akreditifini bir yıldır alamadıklarını belirtti.
 • Ataglobal Sigorta ve Resasürans Brokerliği A.Ş. firması, yaklaşık 40 Afrika ülkesine sigorta yardımı ve risk yönetimi konusunda iş yapmakta olup, Etiyopya ile halihazırda bir faaliyetleri olmadığı belirtilmiştir. Fakat, anılan firmanın hedef pazarları arasında Etiyopya'nın bulunduğu ifade edilmiştir.
 • Delta Elektrik Elektronik İmalat San. Tic. Ltd. Şti. Firması yaklaşık tüm Afrika ülkelerine voltaj regülatorü ihracatı yapmakta olduğu ve Etiyopya'nın söz konusu sektör açısından önemli bir pazar olduğu ifade edildi.
 • Acıbadem Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş. firması, Etiyopya ile Turkiye arasındaki sağlık turizmine dikkat çekti. Etiyopya'dan vize rahatlığı nedeniyle Filipinlere ve Tayland'a sağlık ziyaretinin yapıldığı belirtilmiştir. Türkiye'nin anılan alanda Etiyopya'da tanınmadığı ve bu sebeple tercih edilmediği ifade edilmiştir. Etiyopya ve Türkiye arasında sağlık turizminin öncelikli olması gerektiği vurgulanmıştır.
 • İlaç sektöründe yer alan Onko Koçsel İlaçları firmasının, Etiyopya pazarı hakkında araştıma yapmakta oldukları ifade edildi.
 • İpekyolu Uluslararası Fuarcılık Ltd.Şti firması THY uçak biletlerinin fiyatlarının yüksek olduğunu, anılan konu hakkında çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.
 • CNR Holding, Etiyopya'da iş yapmanın zorluklarının yanı sıra potansiyelinin ve fırsatlarının da fazla olduğunu ifade etti. Bahse konu firma, Etiyopya'da bir fuar merkezinin yapımını ve  işletmesini almak çalışmaları içinde olduklarını belirtti.
 • Altınbaş Holding, tarım, tekstil ve imaalat sanayii odaklı işler yaptığı ancak Etiyopya'da yaşanan nedenler dolayısı ile yatırım yapamadıklarını belirtti. İlgilerinin herşeye rağmen devam etmekte olduğunu ifade etti.
 • Buser Enerji Dış Ticaret Ltd.Şti. firması mobilya dizaynı ve imalatı sektöründe yer almakta olup, Etiyopya'da yaşanan problemler nedeni ile iş almakta zorluk yaşadıklarını belirtti.
 • Superlit Boru Sanayi A.Ş. firması 2007 yılından beri Etiopya pazarında bulunmakta olup, 2015 yılından itibaren yaşanan finansal sıkıntılar nedeni ile ülkedeki yatırımlarının azalmaya başladığı belirtilmiştir. Anılan sıkıntılar sebebi ile Etiyopya pazarının ilgi kaybettiği ve bürokrasi nedeni ile çok fazla problem yaşandığı ifade edilmiştir.

Anılan toplantıda, DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi'nin hedeflerinden bahsedilmiştir. Anılan hedefler arasında, Türkiye ve Etiyopya arasındaki hem siyasi hem de ekonomik ilişkileri arttırmak üzere Türk masasının kurulması gerektiği ve anılan konu hakkında çalışmaları başlanması gerektiği ifade edildi. Ayrıca, Etiyopya'da Türk bankalarının tanınırlığının az olması nedeni ile Türk firmalarının sorun yaşadığı ifade edilmiştir.  Bu bilgileri ışığında, Türk bankaları ve Etiyopya bankalarının bir araya getireleceği bir etkinlik öngörülmektedir.

10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu çerçevesinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Afrika Birliği (AfB) tarafından imzalanan mutabakat zabtının aktif hale gelebilmesi adına çalışmaların yapılmasının önemi vurgulandı.

Söz konusu toplantıda, DEİK Sağlık İş Konseyi'nin 2017 yılında gerçekleştirmiş olduğu Etiyopya sağlık heyetinden bahsedildi. Anılan heyet ziyareti kapsamında Etiyopya Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlar ile görüşüldüğü belirtildi. Ayrıca, Etiyopya'da  görüntüleme merkezi, radyoterapi merkezi ve organ nakli konularında ihtiyaç olduğu ifade edildi. Ayrıca

2019 Nisan ayı içerisinde Etiyopya'da düzenlenmesi öngörülen Medikal Kongre'ye DEİK tarafından katılım olmasının beklendiği belirtildi. İki ülkenin Sağlık Bakanlıklarının arasında imzalancak anlaşma ile sağlık turizmi ve bir çok konuda önemli rol oynayacağı ifade edilmiştir.

2019 yılı içerisinde Sn. Alp göreve başladıktan sonra, alınacak üst düzey randevular çerçevesinde İş Konseyi Yürütme Kurulu'nun Etiyopya'ya bir ziyaret yaparak, mevcut sorunlara çözüm araması ve yeni iş olanaklarının araştırılması kararlaştırıldı.