YENİ ZELANDA TÜRKİYE SAĞLIK SEKTÖR GÜNÜ

Yeni Zelanda Ticaret ve Yatırım Ajansı tarafından İstanbul Çırağan Sarayı'nda Türkiye-Yeni Zelanda Sağlık Sektör Günü düzenlendi. 

Yeni Zelanda Ankara Büyükelçisi Jonathan Curr, Sağlık Bakanlığı Genel Direktörü Chai Chuah, Yeni Zelanda Counties Manukau Bölge Sağlık Kurulu Başkanı Dr. Lee Mathias'ın katılımlarıyla, Yeni Zelandalı sağlık modernizasyon firmaları temsilcilerinden oluşan iş insanları heyeti ile Türk sağlık sektörü temsilcilerinin katıldığı Yeni Zelanda ve Türk sağlık sektörlerinin tanıtımı ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Üyelerimizin katılım sağladığı toplantıda, DEİK/SAİK'i temsilen Yürütme Kurulu üyesiAslı Akyavaş özel sektörün sağlık turizminde kazandığı ivme, Konsey'in diğer ülkelerde şu ana kadar yapmış olduğu ve halen sürdürdüğü sağlık işbirlikleri hakkında Yeni Zelandalıları bilgilendirici bir sunum yaparak, hükümetin ve özel sektörün sağlık turizmindeki birtakım hedef ve verilerine dikkat çekti.

Toplantının ilk kısmı olan 10.00-14.00 arasında Yeni Zelandalı sağlık firmalarına Türk özel sağlık sektörü hakkında ve sağlık turizmi dolayısıyla artan sağlık bilgi sistemleri ihtiyaçlarıyla ilgili bilgiler verildi. Öğleden sonra 14.00-18.00 arasında tüm Türk özel sağlık sektör temsilcilerine açık olan genel toplantıda Yeni Zelandalı sağlık modernizasyon ve sağlık bilişimi firmalarından temsilciler; sağlık bilişimi firmasıOrion Health, dünyanın en büyük keçi sütünden mama üreticisi Dairy Goat, yeni doğan yoğun bakım üniteleri ve uyku apnesi makineleri üreticisi Fisher&Paykel Healthcare, meme kanseri taramasında getirdiği yenilikçi çözümleri ile Volpara Solutions, hastane güvenlik sistemleri üreten Gallagher Securities, hastane inşaatlarının depreme dayanıklı hale getirilmesi için önemli projeler yürüten Robinson Seismic ve hastane bilişim sistemleri üreten Cortell Health firmasının temsilcileri konuşmalar yaptı.

Yeni Zelandalı sağlık heyeti Anadolu Sağlık Merkezi, Gebze ve Acıbadem Maslak Hastanesini ziyaret etti ve yetkililerle fikir alışverişinde bulundu.