YURTDIŞI YATIRIM FORUMU 23 ŞUBAT 2017

Bu yıl 2.si düzenlenen Yurtdışı Yatırım Forumu, DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi ev sahipliğinde 250 kişilik bir organizasyonla İstanbul'da gerçekleştirildi. Açılışının T.C. Başbakan Yardımcısı Sn Mehmet Şimşek, EBRD Türkiye Direktörü Jean Marquet ve İş Konseyi Başkanı Volkan Kara'nın yaptığı etkinlikte Türk yatırımcılara dönük yatırımların mevzuat ve finansmanı temaları işlenmiştir.

Balcıoğlu Selçuk Akman Keki Avukatlık Ortaklığı ve Dentons uzmanlarının katkılarıyla hazırlanan Türk şirketleri için potansiyel arz eden yeni pazarlara dönük hukuki vakalar ve finansman enstrümanlarının tanıtıldığı etkinlikte; "Uluslararası Yatırımların Mevzuatı" teması altında ; Representations and Coventants, Financial Assistance & Restriction Mitigation, Drivers of Vendor due diligence & Purchaser due diligence, Balanced request for contractual protection: Warranties, indemnities, limitation of liability, W&I Insurance, Limits & Costs temaları ele alınmıştır.

"Uluslararası Finansman: Politikalar & Prosedürleri" bölümünde ise Türk imalat yatırımları ile altyapı & taahüt sektörü yatırımlarının komşu pazarlarda ne gibi finansman olanakları ile değerlendirilebileceği masaya yatırılmıştır.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, DEİK Yurtdışı Yatırım Forumu'nda hükümet olarak yatırımcılara destek vereceklerini belirtti. Şimşek, "Türk firmalarının yurtdışına marka satın alma amacıyla yaptıkları yatırım cari açığı azaltır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) düzenlediği Yurtdışı Yatırım Forumu'na katıldı. Şimşek, burada yatırımcılara hitaben yaptığı konuşmasında yurtdışında marka satın almanın Türkiye'nin cari açığını azaltacağını belirtti. Şimşek, bu amaçla yatırımcıların destekçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Yurtdışında marka satın almanın çok önemli olduğunu dile getiren Şimşek, "Türk firmalarının yurtdışına marka satın alma amacıyla yaptıkları yatırım Türkiye'yi büyütür, Türkiye'nin cari açığını azaltır, Türkiye'nin kalkınmasına ciddi oranda katkıda bulunur. Bu birinci husus. İkinci olarak hep deriz ki "Teknoloji olsa bir de sermaye olsa her şeyi çözeriz. Aslında dünyada sermayeden ve teknolojiden bol hiçbir şey yok. Herkese sunulan herkesin erişebileceği teknolojiler var" dedi.