“DUŞANBE-2015” ULUSLARARASI GİRİŞİMCİLİK FORUMU’NA KATILIM VE KURUMLARLA GÖRÜŞMELER, 13 – 15 EKİM 2015

Tacikistan Hükümeti tarafından bu yıl içerisinde alınan bir karar ile 14 Ekim “Girişimciler Günü” olarak ilan edilmiş olup, bu vesileyle her yıl çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi uygun görülmüştür. Bu bağlamda, 14 Ekim 2015 tarihinde başkent Duşanbe’de “Duşanbe-2015” Uluslararası Girişimcilik Forumu’nun organize edileceği, Türkiye’den girişimci ve işadamlarının söz konusu etkinliğe katılmasının arzu edildiği hususu Tacikistan Büyükelçiliği kanalıyla Kurulumuza iletilmiştir.

Açılışını Tacikistan Cumhurbaşkanı Sayın Emomali Rahmon’un yapacağı Forum’da Tacikistan’dan üst düzey hükümet yetkililerinin, yabancı devlet temsilcilerinin, önde gelen uluslararası firma yöneticilerinin ve akademisyenlerin konuşmacı olmaları planlanmaktadır. Forum çerçevesinde düzenlenecek oturumlarda başta enerji, sanayi, tarım ve finans olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği imkanlarının, halihazırda yürütülen projelerin ve yeni fırsatların değerlendirilmesi, özel sektör yatırımları ve iş ortaklıklarında devlet teşviklerinin masaya yatırılması, ayrıca önceden bildirilen talepler doğrultusunda katılımcıların Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı, Tarım Bakanı, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı ile görüşme yapmaları beklenmektedir.

Anılan Forum’a katılmak ve ekte sunulan taslak program çerçevesinde 15 Ekim günü gerçekleştirilmesi öngörülen temaslarda bulunmak üzere DEİK / Türkiye-Tacikistan İş Konseyi tarafından 13 – 15 Ekim 2015 tarihlerinde Duşanbe’ye işadamları heyeti ziyaretinin düzenlenmesi planlanmaktadır.

Anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin, en geç 2 Ekim 2015, Cuma günü saat 18:00’a kadar http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/100/5452 adresli internet bağlantısı üzerinden online kayıt yaptırarak, kişi başı 800 Avro avans tutarını online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Belirtilen son kayıt tarihten sonra yapılacak bütçe çalışmaları sonucu belirlenecek nihai katılım ücreti kayıt yaptıranlara bilahare bildirilecektir. Söz konusu katılım ücretine İstanbul’dan gidiş ve dönüş uçak biletleri, konaklama, transfer, tercüme hizmetleri vb. dahildir. Üzerinde katılımcının ad ve soyadının yazıldığı, katılım ücretinin yatırılmış olduğunu gösterir dekontların neski@deik.org.tr e-posta adresine iletilmesi rica olunur.

Katılım teyidi veren firma temsilcileri listesi DEİK tarafından Tacikistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’na iletilecek olup, vize için başvurular heyet üyelerince bireysel yapılacaktır. Bunun yanı sıra, 2 adet vesikaık fotoğraf ve 40 USD ücret karşılığında Duşanbe Havalimanında vize almak mümkün olacaktır.

Etkin ve tatmin edici ziyaret programının hazırlanabilmesini teminen başvuruların yukarıda belirtilen tarihten önce, mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir.