AFGANİSTAN HAVA MEYDANLARI EKONOMİK KALKINMA KOMİSYONU İLE TOPLANTI, İSTANBUL

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Heyeti ile Toplantı

23 Ekim 2018, River Plaza, İstanbul

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Heyeti ile toplantı, 23 Ekim 2018 Salı günü saat 10:00'da Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv ile Afganistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Mohammad Daoud Sultanzoy'un açış konuşmaları ile başladı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Afganistan İş Konseyi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Afganistan arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı olması dileğini ifade etti. Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi konusunda Türkiye'den gelecek potansiyel yatırımcılar için önemli fırsatlar olduğuna dikkat çeken Ciliv, söz konusu toplantı ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Mohammad Daoud Sultanzoy, sözlerine Türkiye ve Afganistan arasındaki kültürel bağların ne kadar gelişmiş olduğunu ve iki dost ülke olduklarını vurgulayarak başladı. Sayın Sultanzoy, ABD ve Birleşmiş Milletler'e (BM) ait olup, Kabul ve Kandahar gibi stratejik açıdan önemli noktalarda bulunan hava meydanlarının tahliye edileceğini belirtti. Söz konusu bölgelerde madencilik alanında ciddi potansiyel olduğuna dikkat çeken Sultanzoy, günümüzde Afganistan'ın tarım ve madencilik alanlarında uluslararası yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğunu dile getirdi. Serbest ticaret bölgelerine dönüştürülecek havaalanlarının özellikle altın, kömür ve demir madenleri ile doğalgaz, petrol ve mermer üretimi açısından da çok verimli olduğunu ifade etti. Afganistan'da yatırım yapmanın, kendi ayakları üzerinde duran Afgan güvenlik güçleri sayesinde artık güvenli olduğunu belirten Sultanzoy, bu konuda Kandahar şehrinin pilot bölge seçildiğini söyledi. Kandahar'da yılda iki sezon tarım üretimi yapılabildiğine ve dünyanın en saf ve büyük demir madeninin de burada bulunduğuna dikkat çeken Komisyon Başkanı Sultanzoy, bölgeye ilk gelen yatırımcıların büyük pay alacağını belirtti. Türkiye ve Afganistan halkı arasında tarihten gelen köklü dostluk bağlarının ve iki halkın birbirlerine olan sevgisine atıfta bulunan Sultanzoy, Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi sürecinde Türkiye'deki yatırımcıların aktif rol almasının kendilerini mutlu edeceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmalar sonrasında soru ve cevap şeklinde ilerleyen toplantı, toplam 25 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ETKİNLİK DUYURUSU

T.C. Ticaret Bakanlığından Kurulumuza iletilen bir yazıda Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi konusunda faaliyet gösteren Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Daoud Sultanzoy ve beraberindeki yetkililerin ülkemizi ziyaret edeceği bildirilmiş olup, bu ziyaret kapsamında heyet üyeleri ile Afganistan'da halihazırda iş yapan veya iş yapmayı planlayan firmaları bir araya getirmek amacıyla, 23 Ekim 2018 Salı günü 10:00-12:00 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (İstanbul River Plaza) bir toplantı düzenlenecektir.   

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin 19 Ekim 2018 Cuma günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/746/11567 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.