LÜBNAN’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZİYARETİ

LÜBNAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZİYARETİ, 20 MART 2018, ANKARA

DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi, Orta Doğu – Körfez Bölgesi Koordinatör Başkanı ve Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Tevfik Öz ve Koordinatör Akın Dıblan Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Ekselansları Ghassan Moallem'i 20 Mart 2018 tarihinde makamında ziyaret etti.

Büyükelçi Ghassan Moallem, DEİK heyetini makamında kabul etmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyeldi. Moallem, 2001 – 2003 yılları arasında Lübnan'ın İstanbul Başkonsolosu olarak görev yaptığını ve bu vesileyle DEİK'in faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi. Moallem, yeniden Türkiye'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayarak,  iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için her konuda yardıma hazır olduğunu ifade etti.

Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, eski TOBB Başkanı Ali Coşkun ile birlikte 1984 yılında DEİK'in kuruluşunda görev aldığını söyledi. Yırcalı, öncelikle Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK)'in kurulduğunu ve ardından da 1986 yılında DEİK'in kurulduğunu aktardı. Yırcalı,Uluslararası Ticaret Odası'nın (ICC) bir yan kuruluşu olan  Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Başkanlık görevini de uzun yıllar sürdürdüğünü belirterek, bu görevi Adnan Kassar'dan devraldığını ifade etti.

Türkiye – Lübnan İş Konseyi'nin iki dönemdir başkanlık görevini yürüttüğünü belirten Yırcalı, İş Konseyi Başkanı görevine başlamadan önce Lübnan'ı ziyaret ettiğini ve İş Konseyi Yürütme Kurulu  Üyesi Tevfik Öz'ün Lübnan'ı daha iyi tanıdığını inşaat taahhüt ve enerji alanlarında işleri olduğunu dile getirdi. Başkan Yardımcısı ve İş Konseyi'nin önceki Başkanı ve aynı zamanda Delta Star Petrol Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Habbab ile de uzun yıllara dayanan dostlukları olduğunu söyledi.

Yırcalı, İş Konseyinin geçmiş dönem faaliyetlerini dile getirerek,  6-7 Aralık 2016 tarihlerinde İş Konseyi olarak Beyrut'a düzenlenen ziyarete ilişkin bilgi verdi. Atanmış Başbakan Saad Hariri ile yapılan görüşmeye de değinen Yırcalı,  yine 3'üncü ülkelerde (MENA, BDT, Afrika, Rusya, Türkiye) Lübnan diasporası ile inşaat, altyapı ve enerji sektörlerinde iş birliği ile ilgili geçtiğimiz yıl Beyrut ve Istanbul'da etkinlikler düzenlendiğini ifade etti. Toplantıda, Lübnanlı müteahhitlik firmalarının Afrika'da son derece başarılı oldukları; ancak Türk firmaları ile bu konuda iş birliği yapmaya açık olmadıkları dile getirildi. Yırcalı, Beyrut Üniversitesi ile de iyi ilişkileri olduğunu, ayrıca her yıl yapılan Beyrut moda festivaline 2017 yılında Türkiye'den moda tasarımcılarının katılımları konusunda söz konusu derneğe destek verildiğini söyledi. Söz konusu faaliyetlere önümüzdeki dönem içerisinde de devam etmek istediklerini bu kapsamda öncelikli olarak bankacılık sektöründe iş birliği konulu bir toplantı düzenlemeyi planladıklarını dile getiren Yırcalı, İş Konseyi karşı kanadından görmek istedikleri iş birliğini görememenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Yırcalı, 2017 yılı sonunda bir toplantı düzenlemeyi planladıklarını ancak eşbaşkan Wajih Bizri ile görüşmelerinde önce Mart 2018 tarihini verdiklerini şimdi de Mayıs ayından önce olamayacağını ifade ettiklerini açıkladı.

Büyükelçi, söz konusu toplantının 7 Mayıs'ta Lübnan'da yapılacak Parlamento seçimlerinin ardından Haziran ya da Temmuz aylarında yapılabileceğini kendisinin de bizzat eşbaşkan Wajih Bizri ile görüşeceğini ifade etti.  Lübnan'ın ufak ama çok dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu belirten Büyükelçi, Türkiye ile bir çok alanda işbirliğinin geliştirilebileceğini bilhassa inşaat-taahhüt,enerji projeleri ile ilgili iş birliği yapılabileceğini, iki ülkenin ekonomilerinin birbirini tamamlar nitelikte olduğunu bu yüzden rekabetin değil işbirliğinin öne çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. Suriye'nin yeniden yapılanmasında Lübnan'ın ve Türkiye'nin önemli bir rolü olacağını da sözlerine ekledi.

Büyükelçi, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Gibran Bassil'in katılacağı 7 Nisan 2018 tarihinde Paris'te gerçekleştirilecek olan CEDRE-Paris Konferansına bu yıl Türkiye'nin de davet edildiğini ve Lübnan için büyük önem arz eden söz konusu etkinliğe T.C. Dışişleri Bakanı ya da Başbakan'ın katılımının çok iyi olabileceğini söyledi.

Toplantıda, Büyükelçiye plaket takdim edildi.