LÜBNAN - TÜRKİYE AFRİKA'DA İŞBİRLİĞİ YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Lübnan-Türkiye Afrika'da İşbirliği Yuvarlak Masa Toplantısı | 5-6 Aralık 2018, Beyrut

Lübnan-Türkiye Afrika'da İşbirliği Yuvarlak Masa Toplantısı DEİK/Türkiye-Lübnan İş Konseyi karşı kanat kuruluşu Lübnan Uluslararası Ticaret Odası (ICC Lebanont)'nın ev sahipliğinde 5 Aralık 2018 Çarşamba günü Beyrut'ta düzenlendi. DEİK/Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı ve ICC Lebanon Başkanı Wajih Bizri'nin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya T.C. Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl ve Ticaret Müşaviri Ümit Sezer, DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkan ve Yardımcıları Erhan Barutoğlu ile Volkan Kazova, DEİK/Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Habbab, DEİK/Türkiye-Zambiya İş Konseyi Başkanı Esra Cevahir ve Vefa Holding Kurumsa Satış Müdürü Altan Fidan iştirak etti. Lübnan tarafından ise Lübnan Müteahhitler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Marcel Kairouz ve çoğunluğu inşaat & müteahhitlik alanında olmak üzere gıda, kimya, temizlik ekipmanları ve genel ticaret alanlarında faaliyet gösteren 10 firma temsilcisi iştirak etti.

Türk ve Lübnan özel sektör temsilcilerinin üçüncü ülkelerde ve özellikle Sahra Altı Afrika'da işbirliği alanlarının istişare edildiği toplantıda, bankalar, medya kuruluşları, ilgili devlet kurumları ve iş dünyası örgütlerinin yer aldığı bir inisiyatif oluşturulmasının ve tüm risk ile karın paylaşıldığı transparan ortaklıklar kurulmasının önemi vurgulandı. Bahse konu toplantıda, özellikle inşaat & müteahhitlik, sanayi, tarım, sağlık turizmi, enerji ve genel ticaret alanlarında projeler geliştirilebileceği ve bu sektörlerde iki ülke tarafından birbirini tamamlayan ürün ve hizmetlerin belirlenmesinin gerektiği belirtildi. Ayrıca, 4 milyonun üzerinde Afrika'da yaşayan Lübnan diasporasının pazarlama gücü ile kaliteli Türk ürünlerinin sürdürülebilir ve stratejik bir işbirliği doğuracağının altının çizildiği toplantıda Lübnan firmalarının siyasi nedenlerle giriş yapamadığı pazarlara Türk firmaları aracılığıyla ulaşabileceği de ifade edildi. Korumacı milli ekonomi yaklaşımlarının çoğaldığı ve ticaret savaşlarının yaşandığı bu dönemde üçüncü ülkelerde işbirliklerinin önemini arttırdığını vurgulayan katılımcılar, 7-10 Şubat 2019 tarihlerinde İzmir'de düzenlenecek Agro Expo Tarım Fuarı kapsamında Türkiye-Lübnan Tarım İş Forumu gerçekleştirilmesi ve 29 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde DEİK tarafından Kenya'ya düzenlenecek İş İnsanları Heyeti Programı vesilesiyle Nairobi'de Lübnan diasporası ile bir networking toplantısı gerçekleştirilmesi hususunda mutabık kaldılar.

Toplantı katılımcıları Lübnan eski Başbakanı Fuad Sinyora'nın da iştirak ettiği akşam yemeğinde Afrika'da ki mevcut ticari faaliyetleri ve potansiyel işbirliklerine ilişkin görüş alışverişinde bulundular.

6 Aralık Perşembe günü, T.C. Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl ve Ticaret Müşaviri Ümit Sezer ile toplantının bir değerlendirilmesi yapılarak iki ülke arasında bu işbirliğinin oluşturulması adına bir sistem geliştirilmesi ve özel sektör temsilcilerinin biraraya getirecek platformların oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapılması konusunda hem fikir olundu. Katılımcılar gün içerisinde firma ziyaretleri yaparak Lübnanlı firma temsilcileriyle bireysel görüşmeler yaptılar.