LÜBNAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOSUNU ZİYARET

LÜBNAN'IN ISTANBUL BAŞKONSOLOSUNU ZİYARET, 16 ŞUBAT 2017, İSTANBUL

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi, Orta Doğu Bölgesi Koordinatör Başkanı ve Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Habbab ve Bölge Koordinatörü Suzan Cailliau Lübnan'ın Istanbul Başkonsolosu Hani Chemaitelly'i 16 Şubat 2017 tarihinde makamında ziyaret etti.

Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, öncelikle Reina saldırısında vefat eden Lübnan vatandaşları için taziyelerini ve yaralananlar için ise geçmiş olsun dileklerini iletti. 6-7 Aralık 2016 tarihlerinde İş Konseyi olarak, Beyrut'a düzenlenen ziyarete ilişkin bilgi veren Yırcalı, atanmış Başbakan Saad Hariri ile yapılan görüşmeye değindi ve Sayın Başbakan'ın ilk yurtdışı seyahatini Türkiye'ye yapmayı planladığını söylediğini belirtti. Yırcalı, 3'üncü ülkelerde (MENA, BDT, Afrika, Rusya, Türkiye) Lübnan diasporası ile inşaat, altyapı ve enerji sektörlerinde işbirliği ile ilgili geçtiğimiz yıl Beyrut ve Istanbul'da etkinlikler düzenlendiğini ifade etti.

Başkonsolos Chemaitelly, söz konusu ziyaretin referandumdan sonra yapılabileceğini söyledi. Chemaitelly, THY'nın Beyrut'a olan seferleri arttırmak istediğini, özellikle Latin Amerika ve Afrika'da yaşayan Lübnanlı diasporanın Beyrut'a gitmek için Istanbul üzerinden THY'nı tercih ettiğini ifade etti. Lübnan'ın ufak ama çok dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu belirten Başkonsolos Chemaitelly, Türkiye ile bir çok alanda iş birliğinin geliştirilebileceğini bilhassa doğal gaz çıkarımı ve enerji projeleri ile ilgili işbirliği yapılabileceğini söyledi. Chemaitelly, Suriye'nin yeniden yapılanmasında Lübnan'ın önemli bir rolü olacağını da belirtti. 

Başkonsolos Chemaitelly, enerji konusunda Mayıs ayı başında Beyrutta Lübnan diasporasının katılımıyla Beyrut'ta bir etkinlik düzenleneceğini, söz konusu etkinliğe iş Konseyi üyeleri ve enerji sektöründen Türk firmalarının katılımının iyi olabileceğini söyledi.

Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Rona Yırcalı, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Habbab, söz konusu etkinliğe Türkiye'den katılım sağlanması için İş Konseyi karşı kanadı ile bağlantıya geçeceklerini ifade ettiler.