T.C. BAŞBAKANI SAYIN BİNALİ YILDIRIM’IN SİNGAPUR VE VİETNAM RESMİ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI,

T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım'ın, 21-24 Ağustos 2017 tarihleri arasında Singapur ve Vietnam'a resmi ziyaretleri kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve DEİK organizasyonu ile İş Forumları ve İkili İş Görüşmeleri düzenlenecektir.

Güneydoğu Asya bölgesinin finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur, Asya-Pasifik bölgesinde kişi başına düşen ekonomik standartların en yüksek olduğu ülke konumunu sürdürmektedir. Singapur Devleti, 2016 yılında 5.2 Milyar Singapur Doları bütçe fazlası vermiş olup, GSYİH'nin %1.3'üne denk gelmektedir. Dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer alan Singapur, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, özellikle bölge ülkelerine ulaşabilmek açısından pek çok ülke tarafından bir merkez olarak kullanılmaktadır. Bu çerçevede, başta Güneydoğu Asya ülkeleri olmak üzere bölgeye yönelik ihracatımızın geliştirilebilmesi için Singapur'un lojistik imkanları ile güçlü ekonomik ve ticari bağları ülkemiz açısından önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

2016 yılında yüzde 6,0'lık bir büyüme sergilemiş olan Vietnam, 176,8 milyar doları ihracat, 174,2 milyar doları ise ithalat olmak üzere toplam 351 milyar dolarlık bir dış ticaret gerçekleştirmiştir. Ülkenin 2017 yılında gerçekleşen Dünya Ticaret Örgütü üyeliği de küresel ekonomiyle entegrasyonunu tamamlayan önemli bir adım olmuştur. Diğer yandan dış ticaretin artmasında ve genel olarak Vietnam'ın ekonomik büyümesinde doğrudan yabancı yatırımın da önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür. Ülkedeki reformlar ve iyileşen yatırım ortamı sayesinde son dönemlerde Vietnam'a giriş yapan yabancı sermaye miktarı artmıştır. 2016 yılı itibariyle ülkedeki yabancı sermaye stoku 115,5 milyar dolar seviyesindedir. Günümüzde çok sayıda çok uluslu firma Vietnam'ı üretim üssü olarak tercih etmektedir. Türkiye ile Vietnam arasındaki ticaret hacmi ülkenin sunmuş olduğu fırsatlar göz önünde alındığında oldukça düşük kalmaktadır. Vietnam, özellikle altyapı, inşaat, turizm, ilaç ve gıda başta olmak üzere pek çok sektörde önemli fırsatlar sunmaktadır.

Etkinliğe ilişkin taslak program tarafınıza bilahare iletilecektir.

Bu bilgiler ışığında, katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/442/9156 bağlantısında yer alan katılım formunu 14 Ağustos 2017, Pazartesi günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, dekontu DEİK'e (Ecem Mirzaloğlu / Tülin Avcı, E-posta: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5018) iletmeleri önemle rica olunur.

 

İletişim: Ecem Mirzaloğlu/Tülin Avcı, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-posta: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr | Tel: 0212 339 50 18- 37

Katılım Koşulları:

1.            Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.

2.            DEİK Paket Programı Business avans bedeli 5000 ABD Doları, Ekonomi avans bedeli 2500 ABD Doları, Yerinden Katılım ücreti  her bir İş Forumu için 250 ABD Dolarıdır.  Paket programa dahil hizmetler: Özel uçak ile gidiş-dönüş (Türkiye içi bağlantı uçuşları dahil değildir.), konaklama, ara transferler, çalışma yemekleri, tercümanlık hizmetleri, iş forumlarına katılım.)

3.            Business paket programı kontenjanı sınırlı olduğundan başvurunun önceliği dikkate alınmaktadır.

4.            Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir.

Banka Adı : TÜRKİYE İŞ BANKASI GALATASARAY BEYOĞLU ŞUBESİ (1011)

Hesap Adı: DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU/ ASYA PASİFİK

Swift : ISBKTRISXXX

IBAN: TR60 0006 4000 0021 0113 3147 12 USD

5.            Başvuru ve ödemeler için son tarih: 14 Ağustos 2017

6.            Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

 

Vize Alım Süreci:

•             Singapur Vizesi: Singapur'a seyahat edecek Türk vatandaşları, 30 güne kadar ki ziyaretleri için vizeden muaftır.

•             Vietnam Vizesi: Vietnam Ankara Büyükelçiliği'nden alınacaktır. (Vize ücreti 80 Euro olup paket ücrete dahil değildir.)

Vietnam Ankara Büyükelçiliği

Çalışma Saatleri: 09.00-12.00/14.00-17.00

A: 414 Sokak No: 14, 06610 Birlik, Çankaya, Ankara, Turkey

T: +90312 446 80 49

 

Gerekli belgeler:

•             2 adet vesikalık fotoğraf

•             El yazısı ile tam doldurulmuş vize başvuru formu (Ekte yer almaktadır.)

•             En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport

•             Pasaport kimlik sayfası fotokopisi

•             DEİK vize destek yazısı (tarafımızdan katılımcılara iletilecektir)