TÜRKİYE – ÜRDÜN DÖRTLÜ BAKANLAR TOPLANTISI

TÜRKİYE – ÜRDÜN DÖRTLÜ BAKANLAR TOPLANTISI

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile Sanayi, Ticaret, Tedarik Bakanı Tariq Hammouri T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın davetlisi olarak 18 Eylül 2018 tarihinde ankara'ya ziyaret gerçekleştirdiler.

Ziyaret kapsamında, 2011 yılında Türkiye ve Ürdün arasında yürürlüğe giren ancak Mayıs 2018 itibariyle Ürdün taraınca askıya alınan Serbest Ticaret Anlaşması'na ilişkin görüşmeler gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanlarının gerçekleştirdiği ikili görüşmede Safadi ve Çavuşoğlu, işbirliği ve koordinasyonu arttırmaya özen gösterdiklerine vurgu yapmış ve başta Suriye meselesi olmak üzere bölgedeki gelişmeleri görüştüler.

Ticaret Bakanları arasında gerçekleşen görüşmede, Ruhsar Pekcan Ürdün'ün Serbest Ticaret Anlaşmasını askıya alması kararından büyük üzüntü duyulduğunu, 2011 ve 2017 yılları arasında Ürdün'ün Türkiye'ye ihracatının 3 kat arttığını anlaşmanın askıya alınmasının ve iptal edilmesinin Ürdün ekonomisine katkı sağlamayacağını söyledi. Ruhsar Pekcan, ikili ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla, 14-15 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul'da Ürdündeki yatırım imkanlarının tanıtılacağı bir Forum düzenlenmesi önerisinde bulundu. Ayrıca, Türkiye'deki gübre fabrikalarının Ürdün'den fosfat almak istediklerini ancak Ürdün Potas firmasının yüksek fiyat teklifi verdiğini ve bu nedenle firmaların Tunus ve Fas'taki tedarikçileri tercih ettiklerini belirtti.

Toplantının sonunda 24 Eylül 2018 haftasında Türkiye'den Ürdün'e teknik bir heyet ziyareti gerçekleştirilmesi ve Serbest Ticaret Anlaşması'nın revize edilmesi hususunda görüş birliğine varıldı.

Hammouri, 2011 yılında yürürlüğe giren anlaşmanın Ürdün tarafından istenilen sunucu vermediğini bu nedenle yeniden müzakere edilmesi gerektiğini belirtti.