TÜRKİYE - CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN BUSINESS COUNCIL

Kuruluş Yılı:  2014
Founder Chairperson: Aykut Eken
Chairperson representing Accredited Türkiye: Oğuz Satıcı
Company: Counterpart Organisation: Global Liman İşletmeleri A.Ş., Yönetim Kurulu Üyesi
Counterpart Chairperson: 

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi 11 Mayıs 2014 tarihinde kurulmuştur.

Türkiye, Orta Amerika ve Karayipler ülkeleriyle siyasi ilişkilerini geliştirme ve sürdürülebilir ekonomik işbirliği için altyapı oluşturma kararının ardından, bölgedeki Havana, Küba'daki bir büyükelçilik sayısını altıya çıkarmak için adımlar attı. Bu siyasi hamle, bölgede İş Konseylerinin kurulmasını da motive etti. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin Küba, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Guatemala ve Trinidad ve Tobago'da diplomatik temsilcilikleri bulunmaktadır.

Türkiye CARICOM Danışmanlık ve İşbirliği Mekanizması'nın ilk toplantısı 18 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nde gerçekleştirildi. Bölge ile ilişkileri üst düzeyde geliştirmeye yönelik açık bir niyet beyanı işlevi gördü. Görüşmede DEİK ve CARICOM tarafından Niyet Beyanı imzalandı.

Central America is made up of the six countries Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua and Panama. The Caribbean, on the other hand, is a collection of 30, mostly small, countries, including Antigua and Barbuda, Anguilla, Aruba, The Bahamas, Barbados, Belize, Bermuda, Cayman Islands, Curaçao, Dominica, Dominican Republic, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Haiti, Jamaica, Cuba, Martinique, Montserrat, Porto Rico, Saint Barthélemy, St. Kitts and Nevis, Saint Martin, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Surinam, Trinidad and Tobago, Turks and Caicos Islands, English Virgin Islands, and American Virgin Islands. The main language in the Caribbean is Spanish; other frequently spoken languages are French, English and Dutch.

Türkiye, OAS (Amerikan Devletleri Örgütü) ve ACS'de (Karayip Devletleri Birliği) daimi gözlemci statüsüne sahiptir. Ayrıca CARICOM ve CELAC (Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu) ile siyasi danışma mekanizmaları oluşturulmuştur. Ülkemiz ile Orta Amerika ve Karayipler bölgesi arasında son dönemde karşılıklı üst düzey ziyaretler sıklaştı.

Other Business Councils