TÜRKİYE - CUBA BUSINESS COUNCIL

Kuruluş Yılı:  2016
Türkiye'yi Temsil Eden Başkan:  Leyla İlhan Pamukçu
Şirket:  Liva Evde Sağlık Hizmetleri Tic. Ltd. Şti., Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Taraf Başkan:
Karşı Taraf Kuruluş:

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 yılında Küba'yı ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı oldu. Etkinlik kapsamında DEİK, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Cámara de Commercio de Cuba Başkanı'nın katıldığı bir İş Forumu düzenledi. (CCC), Hernández Guillén, her iki ülkenin bakanlarının huzurunda bir İşbirliği Anlaşması imzaladı. 

Küba ekonomisinin %90'ından fazlası devlet tarafından kontrol ediliyor. 1995 yılında ülke, ithalat vergisi rejiminde değişikliklere yol açan Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) üye oldu. Küba, En Çok Kayırılan Ülke (MFN) statüsüne sahip olmayan veya Tercihli Ticaret Anlaşması imzalanmamış ülkelere daha yüksek genel tarife oranları uygulamaktadır. Ancak aralarında Türkiye'nin de bulunduğu DTÖ üyesi ülkeler daha düşük oranlar ödüyor. 1995'ten beri, ülkenin para birimi ülke içinde kısmen dönüştürülebilir. 

1982'de Batılı şirketlerle ortak yatırımlara izin veren 50 Sayılı (Yatırım Yasası) yasa yürürlüğe girdi. 2003 yılında yapılan reformlar yatırımları teşvik etmektedir. Toplamın %68'i ile turizme yapılan yatırımlar en çok ilgiyi çekmektedir. Devlet şirketleri ile yabancı üretim ortak girişimleri arasında Minbas, Mintur, Micons, Minil, Minal, Minagri ve Mintrans bulunmaktadır. 

2015 yılında Türkiye, Küba'ya toplam 10.065 milyon ABD doları değerinde mal ihraç ederken, Küba'dan yapılan ithalat ise 16.987 milyon ABD doları olmuştur. 1959'da Amerika Birleşik Devletleri Küba'ya ticaret ambargosu uyguladı; 2015 yılında ABD, ilişkileri normalleştirmeye yönelik adımlar attı ve Küba'ya yönelik ticaret ve seyahat üzerindeki yaptırımlarını kaldırdı. İlişkiler o kadar ısındı ki, ABD-Amerikan Başkanı Barack Obama, 20-22 Mart 201t tarihlerinde Küba'ya resmi bir ziyarette bulundu.  

Other Business Councils