TÜRKİYE - ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER İŞ KONSEYİ

Kuruluş Yılı: 2014
Türkiye Tarafı Başkanı: Mustafa Necati Işık
Firma ve Unvanı: Vera Lojistik A.Ş., İcra Kurulu Başkanı
Karşı Kanat Başkanı: 
Firma ve Unvanı:

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi 11 Mayıs 2014 tarihinde kurulmuştur.

Türkiye'nin, Orta Amerika ve Karayiplere yönelik bölge politikasının geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir ekonomik işbirliği alt yapısına sahip olma hedefinin yanısıra, Dışişleri Bakanlığının Orta Amerika ve Karayipler bölgesinde yalnızca Havana'da bulunan Büyükelçilik sayısını altıya çıkarma kararı da söz konusu İş Konseyi'nin kuruluş kararında rol oynamıştır. Küba, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Guatemala ve Trinidad ve Tobago'da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri bulunmaktadır.

Türkiye-Karayip Topluluğu (CARICOM) İstişare ve İşbirliği Mekanizması I. Toplantısı'na 18 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ev sahipliği yapması, bu bölge ile üst düzey ilişkilerini artırma hedefini açıkça ortaya koymaktadır. Söz konusu toplantı kapsamında DEİK ile CARICOM arasında bir iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

Orta Amerika; Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua ve Panama'dan oluşan altı ülkeyi kapsamaktadır. Karayipler ise Antigua and Barbuda, Anguilla, Aruba, Bahamalar, Barbados, Belize, Bermuda, Cayman Adaları, Curaçao, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Haiti, Jamaika, Küba, Martinique, Montserrat, Porto Riko, Saint Barthélemy, St. Kitts and Nevis, Saint Martin, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Surinam, Trinidad and Tobago, Turks and Caicos, İngiliz Virjin Adaları, Amerikan Virjin Adaları'ndan oluşan, otuz ülkeyi kapsamaktadır. Toplam otuzaltı ülkeden oluşan bu bölgede konuşulan ağırlıklı resmi dil İspanyolca olup, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe de konuşulan diller arasında bulunmaktadır.

Türkiye, Amerika Devletleri Örgütü (OAS) ve Karayip Devletleri Birliği'nde (ACS) daimi gözlemci statüsüne sahiptir. Buna ilave olarak, CARICOM ve Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC)ile siyasi danışma mekanizmaları oluşturulmuştur. Bu çerçevede, başlıca bölge ülkeleri ile ülkemiz arasında karşılıklı üst düzey ziyaretler ivme kazanmıştır.

Diğer İş Konseyleri